ROLAND GARROS 2019
Iga Swiatek, una dintre surprizele de la Roland Garros: Cum a început să joace tenis, accidentarea din ziua în care a împlinit 18 ani și visul de a juca împotriva Simonei Halep Iga Swiatek (104 WTA) este una dintre surprizele plăcute ale actualei ediții de la Roland Garros. A împlinit 18 ani pe 31 mai și a reușit să ajungă până în optimile Grand Slam-ului de la Paris la prima sa participare pe tabloul principal. Într-un interviu pentru WTA, tânăra poloneză a povestit despre cum a început să joace tenis, ce a determinat-o să-și dorească să devină jucătoare profesionistă și cum s-a accidentat chiar de ziua ei. Swiatek a mărturisit că unul din visurile sale era să joace împotriva Simonei Halep, precizând că și o înfrângere în fața numărului 3 WTA ar fi frumoasă.
​Roland Garros: Raluca Olaru, eliminată în optimi la dublu mixt ​Perechea Raluca Olaru/Franko Skugor (România/Croaţia) a fost eliminată, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu mixt din cadrul turneului de la Roland Garros.
Imaginea zilei: Spectator de seamă pe Chatrier Într-o zi în care i-a găzduit în meciuri consecutive pe Roger Federer și pe Rafael Nadal, noul Chatrier a avut parte, la ultima confruntare de duminică, și de spectatori de seamă, interesul pentru meciurile de tenis manifestându-se și în rândul porumbeilor.
Victima erorilor - Garbine Muguruza, eliminată în optimi de Sloane Stephens Garbine Muguruza s-a zbătut, s-a manifestat zgomotos, a încercat să fie să cea care să dicteze ritmul, dar a găsit în Sloane Stephens adversara perfectă care să îi demonteze jocul și să îi macine pas cu pas încrederea. Americanca (finalista de anul trecut) și-a trecut în cont victoria (6-4, 6-3, o oră și 40 de minute), după un meci în care iberica a fost principalul său adversar.
​VIDEO Roland Garros: Stan "The Man" Wawrinka se impune în meciul anului și se califică în sferturi / Victorie în fața lui Stefanos Tsitsipas, după cinci ore și nouă minute de joc A treia partidă disputată duminică pe arena Suzanne-Lenglen a fost una electrizantă. Stan Wawrinka a demonstrat că poate reveni în elita tenisului mondial și s-a impus în fața lui Stefanos Tsitsipas, după un meci de cinci ore și nouă minute. Elvețianul a câștigat cu 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6 și se va duela în sferturi cu Roger Federer.
​Roland Garros: Simona Halep vs Iga Swiatek, al patrulea meci al zilei de luni pe arena Philippe Chatrier Simona Halep se va confrunta luni cu Iga Swiatek (18 ani, 104 WTA). Meciul dintre cele două va fi al patrulea al zilei de pe arena Philippe Chatrier și va începe în jurul orei 19:00 (ora României). Miza partidei este calificarea în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Paris. Tot luni vor evolua Horia Tecău, în sferturi la dublu masculin (alături de Jean-Julien Rojer), Filip Jianu, în turul al doilea al probei de juniori, dar și Nini Dică, în primul tur al probei de dublu juniori (alături de ungurul Peter Makk).
​Roland Garros: Rafael Nadal, în sferturi după o nouă victorie în trei seturi Rafael Nadal s-a calificat în sferturile Grand Slam-ului de la Paris, după ce l-a învins pe Juan Ignacio Londero, scor 6-2, 6-3, 6-3, după două ore și 13 minute de joc. În turul următor, ibericul se va duela cu învingătorul partidei dintre Kei Nishikori (7 ATP) și Benoit Paire (38 ATP).
Roger Federer, în sferturi la Roland Garros - Precizia care-i scoate din sărite pe adversari Nu cred că este ușor lucru să fii adversarul elvețianului, iar Leonardo Mayer a simțit-o pe propria piele - la un moment dat și-a vărsat frustrările pe o minge. Roger Federer pătrunde în sferturile de la Roland Garros cu toate pânzele sus, fără set pierdut, evoluțiile lui de până acum anunțându-l drept unul dintre favoriți (da, după o pauză de patru ani de jucat la Paris). Fedex a cedat opt game-uri (6-2, 6-3, 6-3), iar acum se poate pregăti în liniște de un meci cu învingătorul disputei dintre Tsitsipas și Wawrinka.
​FOTO Tabloul feminin începe să prindă contur - Simona Halep și nivelul 3 Scris și completat manual, tabloul feminin de simplu de la Roland Garros mai are o singură jucătoare din România, Simona Halep. Sportiva noastră o va întâlni luni, în turul patru, pe Iga Swiatek (Polonia, 18 ani, 104 WTA).
​Roland Garros: Johanna Konta, Petra Martic și Marketa Vondrousova, primele jucătoare calificate în sferturi Johanna Konta (Marea Britanie/26 WTA), Petra Martic (Croația/31) și Marketa Vondrousova (Cehia/38) sunt primele jucătoare calificate în sferturile Grand Slam-ului de la Paris, după ce au trecut de Donna Vekic, Kaia Kanepi, respectiv Anastasija Sevastova.
​Roland Garros (juniori): Filip Jianu s-a calificat în turul al doilea; Nici Gabriel Dică a fost eliminat Tenismenul Filip Jianu s-a calificat, duminică, în turul doi al probei de simplu juniori din cadrul turneului de la Roland Garros, Jianu, favorit 15, a trecut în runda inaugurală de italianul Francesco Passaro, scor 6-3, 6-1.
Finalul visului frumos de pe zgura pariziană și cele două mingi de meci ratate Terenul 7 a găzduit unul dintre cele mai dramatice meciuri de până acum ale turneului de dublu. Marius Copil și Rohan Bopanna au părăsit competiția în optimi, după ce au ratat și două mingi de meci. A fost 10-8 în tiebreak-ul decisivului pentru dublul sârb Janko Tipsarevic/ Dusan Lajovic. Visul frumos de pe zgura fierbinte de la Paris a fost curmat dramatic, după un meci de două ore și cinci minute.
Roland Garros: Marius Copil și Rohan Bopanna, eliminați în optimile probei de dublu Echipa formată din Marius Copil și Rohan Bopanna (România/India) a fost eliminată în optimile probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros. Cei doi au fost învinși de sârbii Dusan Lajovic și Janko Tipsarevic, scor 1-6, 7-5, 7-6(8).
​VIDEO Moment controversat la Roland Garros: Dominic Thiem, scos din sala principală de presă pentru a-i lăsa locul Serenei Williams Jucătoarea americană Serena Williams, numărul 10 WTA, şi tenismenul Dominic Thiem, locul 4 ATP, au fost protagoniştii unui moment controversat, sâmbătă, la Roland Garros, o situaţie care l-a revoltat pe austriac.
Roland Garros (f): Serena Williams și Naomi Osaka au părăsit competiția / Halep, Barty și Keys, în optimi Ziua de sâmbătă a fost una plină de surprize pe tabloul feminin de la Roland Garros. Serena Williams a fost eliminată de conaționala sa Sofia Kenin (35 WTA), iar Naomi Osaka a pierdut în fața Katerinei Siniakova (42 WTA), Mai departe s-au calificat jucătoare precum Simona Halep, Ashleigh Barty și Madison Keys.
​Roland Garros (m): Djokovic, Thiem, Zverev, Tsitsipas și Del Potro s-au calificat în optimi / Borna Coric, eliminat Principalii favoriți s-au calificat în optimi, în urma rezultatelor înregistrate sâmbătă la Roland Garros. Novak Djokovic (favorit nr. 1), Dominic Thiem (4), Alexander Zverev (5), Stefanos Tsitsipas (6), Juan Martin Del Potro (8), Fabio Fognini (9) și Karen Khachanov (10) au trecut mai departe, în timp ce Borna Coric (13) și Roberto Bautista (18) au fost eliminați.
Povara celor două mingi de set ratate Cele două mingi de set ratate (una dintre ele printr-o dublă greșeală) au zdruncinat serios moralul Irinei (6-7(6), jucătoarea noastră începând a doua manșă contra Amandei Anisimova practic de la 0-3. Revenirea superbă s-a concretizat până la 4-3 în favorea lui Begu, dar efortul depus pentru a veni din urmă și-a spus cuvântul. Americanca obține calificarea în optimile de la Roland Garros în două seturi (7-6, 6-4), în timp ce România a rămas cu o singură reprezentantă la simplu: Simona Halep.
Roland Garros: Final de drum pentru Serena Williams - Americanca, eliminată în turul trei de Sofia Kenin (scor 6-2, 7-5) Drumul Serenei Williams la Roland Garros a fost oprit în turul trei de compatrioata sa Sofia Kenin (35 WTA). Favorita numărul 10 a competiției de la Paris a fost învinsă cu 6-2, 7-5, după o oră și 33 de minute de joc.
​Roland Garros: Marius Copil (dublu masculin), Raluca Olaru (dublu mixt) și juniorii Filip Jianu și Nini Dică evoluează duminică (Programul zilei) Ziua de duminică de la Roland Garros va fi una plină pentru români. Marius Copil va evolua în optimi la dublu masculin, Raluca Olaru va juca în aceeași etapă la dublu mixt, în timp ce Filip-Cristian Jianu și Nici Gabriel Dică intră în competiție pe tabloul juniorilor.
Roland Garros: Irina Begu vs Amanda Anisimova (6)6-7, 4-6 / Românca a ratat două mingi de set în tiebreak Irina Begu a revenit în ambele seturi de la 0-3 în fața Amandei Anisimova (51 WTA, 17 ani), însă românca nu a putut profita de ocaziile avute (a ratat două mingi de set în tiebreak-ul primei părți) și a pierdut cu 7-6(6), 6-4, după o oră și 40 de minute de joc. Americanca s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros, unde se va duela cu Aliona Bolsova Zadoinov (137 WTA, a eliminat-o pe Sorana Cîrstea în turul secund).