După eliminarea Simonei Halep, România mai rămâne cu un singur reprezentat la Roland Garros. Filip Jianu (locul 15 ITF şi cap de serie numărul 15) s-a calificat în sferturile turneului de juniori de la Paris, după o victorie în fața americanului Brandon Nakashima (locul 4 ITF şi cap de serie numărul 3), scor 6-7(3), 6-3, 6-4.

Filip Jianu s-a impus după un meci care a durat două ore și 32 de minute.

Pentru un loc în semifinale, Jianu va juca împotriva danezului Holger Vitus Nodskov Rune (locul 8 ITF, cap de serie numărul 7), care a trecut de francezul Arthur Cazaux, scor 6-4, 6-3, după o oră și 17 minute de joc.

La începutul acestui an, Filip Jianu a ajuns până în semifinale la turneul de juniori de la Australian Open, fiind învins de americanul Emilio Nava, scor 3-6, 6-2, 7-5, deși a avut minge de meci la scorul de 5-4 în setul decisiv.