TEAMBALL
Cristina Neagu, in carje

Cristina Neagu, despre starea sa: "Psihic sunt bine, aştept să mă operez"

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Handbalista Cristina Neagu a declarat, marţi, că este bine din punct de vedere psihic, după ce a suferit o ruptură de ligament încrucişat anterior în timpul Campionatului European din Franţa. Despre un nou contract cu CSM Bucureşti, ea a afirmat că nu a discutat prea mult cu conducerea clubului pe această temă.
Rugbistii au ajutat la indepartarea zapezii

VIDEO Rugbiştii de la Northampton Saints au ajutat la deszăpezirea pistei de pe aeroportul Timişoara pentru a putea pleca

de A.I. HotNews.ro
Rugbiştii echipei engleze Northampton Saints, care ar fi trebuit să dispute partida cu Timişoara Saracens, din grupele European Rugby Challenge Cup, au ajutat la deszăpezirea unei zone de pe aeroportul Traian Vuia pentru ca aeronava lor să poată decola.
Crina Pintea, in tricoul lui Gyor

Crina Pintea, prezentată oficial la Gyor: "Unul din cele mai mari vise s-a împlinit"

După ce a avut evoluții foarte bune la CE de handbal feminin din Franța (a fost desemnată cel mai bun pivot al turneului final), Crina Pintea a fost prezentată oficial drept noua jucătoare a formației Gyor, campioana en-titre a Europei.
Amanda Kurtovic (CSM Bucuresti)

Interul Amanda Kurtovic, de la CSM Bucureşti, operată după ruptura de ligamente; urmează Cristina Neagu

Luni, 17 Dec 2018 Sport | Teamball
CSM Bucureşti se află în situaţia de a continua campionatul şi Liga Campionilor fără două jucătoare de bază la linia de 9 metri, interii Amanda Kurtovic şi Cristina Neagu, accidentate la echipele naţionale şi diagnosticate cu ruptură de ligament la genunchi. Kurtovic a fost deja operată, iar Neagu urmează să decidă unde va face intervenţia. Kurtovic a suferit o ruptură de ligament încrucişat anterior şi de menisc intern la genunchiul stâng, în timp ce Cristina Neagu a suferit tot o ruptură de ligament încrucișat anterior, însă la genunchiul drept.
Minge de handbal

Digisport și Telekom Sport vor transmite Mondialele și Europenele de handbal (feminin și masculin) în următorii trei ani

Campionatele Mondiale și Europene de handbal feminin și masculin se vor vedea în următorii trei ani pe canalele Digisport și Telekom Sport. Ultimul CE de handbal feminin (încheiat recent cu victoria Franței) a fost transmis în direct de TVR1.
Fericirea campioanelor europene (Franta)

​VIDEO CE Handbal (f): Franța, campioană europeană în propria sală, după 24-21 vs Rusia

Duminică, 16 Dec 2018 Sport | Teamball
Împinsă de la spate de o sală întreagă (14.060 de fani), naționala Franței s-a impus în marea finală a Campionatului European de handbal feminin, scor 24-21, împotriva selecționatei Rusiei. Campioana mondială a obținut pentru prima oară în istoria sa medaliile de aur la turneul european. După o primă repriză echilibrată, în care niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze la mai mult de două goluri (13-12 la pauză), Franța a gestionat excelent repriza secundă și a rezistat în fața fetelor lui Trefilov, care a rămas fără voce în finalul partidei.

Cristina Neagu, despre CE şi accidentare: "Sunt supărată, dar asta ştiu să fac cel mai bine, să revin în momentele grele"

Căpitanul naţionalei de handbal feminin a României, Cristina Neagu, a declarat, duminică, la finalul CE din Franţa, că este supărată că nu a putut juca în cele două meciuri de la Paris din cauza accidentării, dar că va reveni, pentru că asta ştie să facă cel mai bine în momentele grele. Handbalista a vorbit şi despre cum se simte în urma accidentării din meciul cu Ungaria, care a fost urmată de un diagnostic trist pentru cariera sa: ruptură de ligament încrucişat anterior la genunchiul drept.
Crina Pintea, cel mai bun pivot

​CE Handbal (f): Crina Pintea a fost desemnată cel mai bun pivot

Crina Pintea a fost desemnată de EHF cel mai bun pivot al actualei ediţii a Campionatului European de handbal feminin, care se desfăşoară în Franţa. Rusoaica Anna Vyakhireva a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului final.
Romania, locul patru la Campionatul European

CE Handbal (f): România vs Olanda 20-24/ Terminăm pe a patra poziție, după 45 de minute triste și 15 minute în care am sperat la o revenire de senzație

Naționala României de handbal feminin a terminat pe a patra poziție Campionatul European din Franța. "Tricolorele" au fost învinse de Olanda, scor 20-24 (8-15), după un meci în care au suferit 40 de minute (au fost conduse la opt goluri, 13-21), însă au oferit o ultimă impresie bună, marcând cinci goluri consecutive și luptând până la final. Jucătoarele noastre s-au trezit prea târziu, iar olandezele au obținut medaliile de bronz, profitând de problemele din apărarea noastră și de lipsa Cristinei Neagu. România a egalat a doua cea mai bună participare a sa la un Campionat European, terminând pe locul al patrulea și în 2000, când a găzduit competiția.
Cristina Neagu, privind meciul cu Rusia din tribune
CE Handbal (f)

România vs Olanda, meciul pentru medalia de bronz (de la 15:00)/ Cum ne-au învins în grupe, absențe și statistici

Naționala României de handbal feminin va întâlni, duminică, reprezentativa Olandei în meciul pentru medalia de bronz la Campionatul European. După un start excelent de turneu pentru "tricolore" (victorii pe linie în grupa preliminară), Olanda a fost prima echipă care a învins România (29-24), în chiar primul meci din Grupele Principale. Absența Cristinei Neagu (accidentată în meciul cu Ungaria) face partida și mai dificilă, după ce jocul României de pe linia de 9 metri a suferit în semifinala cu Rusia (am înscris doar nouă goluri din 28 de aruncări). Meciul din sala Paris-Bercy va avea loc la ora 15:00 și va putea fi urmărit în direct pe TVR 1 și TVR HD și LiveText pe HotNews.ro.
Stadionul Dan Păltinişanu din Timişoara, acoperit de zapada

Challenge Cup (rugby): Partida Timișoara Saracens vs Northampton Saints, amânată din cauza zăpezii/ Suporterii timișoreni au încercat să curețe suprafața de joc

Sâmbătă, 15 Dec 2018 Sport | Teamball
Gazonul Stadionului "Dan Păltinişanu" din Timişoara a fost acoperit de zăpadă în totalitate înaintea meciului de rugby din Challenge Cup dintre Timisoara Saracens şi Northampton Saints (Marea Britanie). Mai mulţi suporteri timişoreni s-au prezentat la stadion cu ore bune înaintea meciului, pentru a curăţa zăpada, însă clubul a anunțat că partida nu va mai avea loc.
CE Handbal 2018, logo

CE Handbal (f): Franța, confruntare cu Rusia pentru aur, după 27-21 cu Olanda/ "Tricolorele" se vor întâlni cu olandezele în finala mică

Vineri, 14 Dec 2018 Sport | Teamball
Naționala Franței, gazda Campionatului European de handbal feminin, se va întâlni cu selecționata Rusiei în finala competiției, după ce a trecut lejer, scor 27-21 (12-11), de Olanda, în cea de-a doua semifinală a zilei. România se va confrunta cu Olanda pentru medalia de bronz, duminică, de la ora 15:00. Marea finală se va disputa de la ora 18:30.
Crina Pintea

Crina Pintea: Puteam să dau 100 de goluri. Dar am nevoie de o minge, nu pot face magie

de V.M. HotNews.ro
Handbalista Crina Pintea s-a declarat extrem de dezamăgită după eşecul cu Rusia, scor 28-22. Pivotul echipei naţionale a spus că putea să dea 100 de goluri de pe semicerc, dar avea nevoie de mai multe pase, notează Mediafax. Pintea a marcat patru goluri contra Rusiei, din şase aruncări.
Ana Maria Dragut si Eliza Buceschi

CE Handbal (f): România - Rusia 22-28/ Am visat frumos o repriză - Tricolorele, învinse clar de Rusia în semifinale/ Finala mică cu Olanda

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Preț de o repriză, România s-a ridicat la înălțimea Rusiei, fetele noastre intrând la cabine cu un deficit de doar un gol (15-16). A urmat însă o a doua repriză în care ne-am arătat limitele: multe erori, fără idei pe faza de atac (cât de greu este fără Cristina Neagu!) și fără agresivitate în defensivă. Rusia a fost în mod evident echipa mai bună, formația lui Trefilov reușind să se califice în finala CE de handbal feminin după o victorie fără dubii (28-22). Fetele noastre vor juca cu medaliile de bronz pe masă împotriva Franței sau a Olandei.
CE 2018 Handbal feminin, logo

CE Handbal (f): Norvegia, locul cinci după 38-29 cu Suedia

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei, deţinătoarea titlului european, s-a clasat, vineri, pe locul 5, după meciul de clasament final cu Suedia, scor 38-29 (22-14). Tot vineri au loc şi semifinalele, între România şi campioana olimpică Rusia, de la 18.30, respectiv campioana mondială Franţa şi Olanda (22.00).
Mesajul Cristinei Neagu pentru fetele noastre

Cristina Neagu, înainte de marele duel cu Rusia: "Haideți fetelor, din toată inima pentru România!"

Nu va putea ajuta naționala de handbal feminin de pe teren, dar o va face din tribune. Cristina Neagu este marea absență a tricolorelor la duelul foarte dificil cu Rusia, din semifinalele Campionatului European de handbal feminin. "Haideți fetelor, din toată inima pentru România!", a scris pe Instagram cea mai bună marcatoare de până acum a naționalei la CE din Franța.
Echipa de handbal feminin a Rusiei
CE Handbal (f), România vs Rusia

ANALIZĂ Cine este Rusia și cum ar putea fetele noastre să se califice în finala CE de handbal feminin - Marea problemă, asumarea liderului în lipsa Cristinei Neagu

România va fi nevoită să lupte contra Rusiei în semifinalele CE de handbal feminin fără Cristina Neagu, sportivă care a strâns cele mai multe minute jucate la acest turneu final european pentru echipa lui Ambros Martin - 335. În plus, Cristina a punctat de 44 de ori, fiind cea mai bună marcatoare a tricolorelor. Formația lui Trefilov este foarte bună pe extreme, acolo de unde au venit cele mai multe goluri. România vs Rusia (AccorHotels Arena -Paris), de la ora 18:30 - în direct pe TVRHD și TVR1 și LiveText pe HotNews.ro.
Cristina Neagu

DigiSport: Ce au scris maghiarii după accidentarea Cristinei Neagu din meciul direct

de Digi Sport Digisport.ro
Joi, 13 Dec 2018 Sport | Teamball
Presa maghiară tratează pe larg accidentarea Cristinei Neagu. Programul mult prea încărcat e principala cauză pentru problemele de sănătate avute de sportivele prezente la Campionatul European.
Bianca Bazaliu

CE Handbal (f): Bianca Bazaliu, convocată în locul Cristinei Neagu în lotul României

Handablista Bianca Bazaliu a fost convocată de staful echipei naţionale a României pentru ultimele meciuri din cadrul Campionatului European din Franţa, după accidentarea suferită de Cristina Neagu.
Momentul in care Cristinei Neagu ii fuge genunchiul

Cristina Neagu, prima declarație după accidentare: "Mă încearcă multe gânduri și sentimente, dar tot ce pot să fac e să merg înainte"

Accidentată în timpul partidei cu Ungaria de la Campionatul European de handbal feminin, Cristina Neagu va lipsi cel puțin șase luni de pe teren din cauza unei rupturi de ligamente la genunchiul drept. "Mă încearcă multe gânduri și sentimente, dar tot ce pot să fac e să merg înainte", a precizat liderul naționalei României.