Gianna, fata de 13 ani a lui Kobe Bryant, a murit în accidentul de elicopter alături de tatăl ei

Una dintre fetele lui Kobe Bryant, Gianna Maria, denumită și GiGi, în vârstă de 13 ani, se afla alături de tatăl ei la bordul elicopterului, în momentul prăbușirii. Cei doi au murit, împreună cu celelalte trei persoane din aeronavă, potrivit Mediafax.
Ana Maria Popescu

Spadă: Ana Maria Popescu a câștigat medalia de aur la Grand Prix-ul de la Doha

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Sportiva Ana Maria Popescu a câştigat, duminică, medalia de aur la Grand Prix-ul de spadă de la Doha. Aceasta a învins-o în finală, cu 15-9, pe italianca Mara Navarria.
Epidemie China

Maratonul de la Hong Kong a fost anulat din cauza epidemiei de coronavirus

​Șeful executivului Regiunii Administrative Speciale Hong Kong, Carrie Lam, a anunțat că maratonul de la Hong Kong va fi anulat din cauza epidemiei de coronavirus.
Alena Kostornaia

CE Patinaj Artistic: Alena Kostornaia, campioană europeană / Rusia a câștigat toate titlurile la Graz

Sportiva Alena Kostornaia, în vârstă de 16 ani, a câştigat proba feminină din cadrul Campionatelor Europene de patinaj artistic de la Graz (Austria).
Chiara Hoelzl

​Sărituri cu schiurile (f): Chiara Hoelzl a câştigat primul concurs de Cupă Mondială de la Râşnov

Sâmbătă, 25 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
Sportiva austriacă Chiara Hoelzl a câştigat, sâmbătă, primul concurs din Cupa Mondială feminină de sărituri cu schiurile de la Râşnov/Valea Cărbunării.
Peter Fill

​Schi alpin: Peter Fill şi-a fixat retragerea după coborârea de la Garmisch

​Italianul Peter Fill, dublu câştigător al globului de cristal în proba de coborâre, a anunţat sâmbătă că se va retrage din activitate după cursa de la Garmisch (Germania), programată pe 1 februarie, relatează AFP.
Valerie Adams

Aruncarea greutății: Valerie Adams s-a calificat pentru a cincea oară la Jocurile Olimpice

Atleta neozeelandeză Valerie Adams, campioană olimpică la aruncarea greutăţii la Beijing şi Londra, a realizat sâmbătă baremul de calificare pentru JO 2020 de la Tokyo, unde va participa la a cincea ei olimpiadă, relatează EFE.
Aleksandra Boikova si Dmitri Kozlovski

​Patinaj artistic: Aleksandra Boikova şi Dmitrii Kozlovskii (Rusia), campioni europeni la perechi

Ruşii Aleksandra Boikova şi Dmitrii Kozlovskii au câştigat pentru prima oară medalia de aur în proba de perechi, cu prilejul Campionatelor Europene de patinaj artistic de la Graz (Austria), disputate în absenţa campionilor en titre, francezii Vanessa James şi Morgan Cipres..
Ju Wenjun, campioana mondiala la sah

Șah: Chinezoaica Ju Wenjun şi-a păstrat titlul de campioană mondială

de Diana Ene HotNews.ro
Vineri, 24 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
Chinezoaica Ju Wenjun (27 ani) şi-a păstrat titlul de campioană mondială la şah, după ce a învins-o pe rusoaica Aleksandra Goriacikina cu 2,15-1,5 puncte în partidele de departajare, vineri, la Vladivostok (Rusia).
Mikaela Shiffrin
Schi alpin - Cupa Mondială

VIDEO Mikaela Shiffrin, învingătoare în proba de coborâre de la Bansko

Schioarea americană Mikaela Shiffrin, triplă deţinătoare a Marelui glob de cristal, a câştigat vineri proba feminină de coborâre de la Bansko (Bulgaria) contând pentru Cupa Mondială de schi alpin, bifând cea de-a doua victorie a carierei în această disciplină.
Jocurile Olimpice de Iarna pentru Tineret de la Lausanne 2020

​Jocurile Olimpice de Tineret: România a încheiat pe locul 14 în clasamentul pe naţiuni

Joi, 23 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
România a ocupat locul 14 în clasamentul pe naţiuni la ediţia de iarnă a Jocurilor Olimpice de Tineret, de la Lausanne, care s-a încheiat miercuri, cu ceremonia de închidere.
Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei

VIDEO ​Tenis de masă: Echipa feminină a României, la un pas de calificarea la JO 2020 (3-0 vs Italia)

Miercuri, 22 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
Echipa feminină de tenis de masă a României este la un singur pas de calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a învins Italia cu scorul de 3-0, miercuri seara, la turneul preolimpic de la Gondomar (Portugalia).
Chris Froome

Ciclism: ​Gata de luptă după accidentarea suferită - Când va reveni Chris Froome în competiții

Rutierul Chris Froome, grav rănit într-un accident în iunie 2019, revine în competiţii la finalul lunii februarie, când va evolua la UAE Tour, în Emiratele Arabe Unite.
Dominik Paris

Dominik Paris, accidentare gravă la un antrenament - Italianul nu va mai evolua în acest sezon

Schiorul italian Dominik Paris, aflat în prezent pe locul al doilea în Cupa Mondială la coborâre, s-a accidentat grav la genunchiul drept, în timpul unui antrenament în Austria, fiind nevoit să pună capăt sezonului, informează AFP.

​JOT: Ultimii români au încheiat competiţia la Lausanne

Marţi, 21 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
Ultimii sportivi români au evoluat marţi la ediţia de iarnă a Jocurilor Olimpice de Tineret, de la Lausanne, în penultima zi, la schi fond şi snowboard.
Georgeta Popescu si Andrei Nica, medaliati cu aur la JOT
Jocurile Olimpice de Tineret

VIDEO Campionii olimpici s-au întors acasă - Marea dorință: o pistă de antrenament în România

Georgeta Popescu și Andrei Robert Nica, medaliați cu aur la monobob la Jocurile Olimpice de Tineret de la Lausanne, ediţia de iarnă, au revenit în țară. După marea performanță reușită în Elveția, cei doi tineri speră că în viitor se va construi o pistă de antrenament şi în România. "Este foarte greu cu bugetul să ajungem în alte ţări să ne antrenăm. Un astfel de stagiu ajunge la foarte multe mii de euro'', a spus Popescu.
Gabriel Sincraian

Haltere: Gabriel Sîncrăian, depistat pozitiv pentru a treia oară - România, 17 cazuri de dopaj începând din 2008

de Red. Sport HotNews.ro
Sportivul român Gabriel Sîncrăian a fost depistat pozitiv la controlul antidoping pentru a treia oară, după reanalizarea eşantioanelor prelevate la Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012, a anunţat, luni, Federaţia Internaţională de Haltere.
Romania, locul 5 la sanie pe echipe mixte

​Jocurile Olimpice de Tineret: România, locul 5 la sanie pe echipe mixte

Luni, 20 Ian 2020 Sport | Alte sporturi
România a ocupat locul 5 în proba de sanie pe echipe mixte, luni, la Jocurile Olimpice de Tineret, ediţia de iarnă, de la Lausanne.

​Tenis de masă: Adversarele echipelor României la turneul preolimpic de la Gondomar (Portugalia)

Echipele naţionale de tenis de masă ale României şi-au aflat adversarele din cadrul turneului preolimpic de la Gondomar (Portugalia), în urma tragerii la sorţi de luni seară.