Cristina Neagu, Ivan Patzaichin, Mircea Lucescu, cetățeni de onoare ai Capitalei

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Marţi, 18 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Primăria Capitalei a acordat, într-o festivitate care a avut loc, marţi, la Teatrul Odeon, titlul de cetăţean de onoare unor personalităţi, actori, medici, academicieni, profesori, sportivi şi foşti sportivi. Printre cei care au primit această distincție se numără Cristina Neagu, Ivan Patzaichin, Mircea Lucescu, potrivit News.ro.
Marcel Hirscher

​Schi alpin: Austriacul Marcel Hirscher a câştigat slalomul uriaş paralel de la Alta Badia

de A.I. HotNews.ro
Austriacul Marcel Hirscher, care duminică se impusese în proba de slalom uriaş, a câştigat luni slalomul uriaş paralel de la Alta Badia (Italia), în Cupa Mondială de schi alpin, transmit agenţiile internaţionale de presă.
Geraint Thomas

Geraint Thomas (câștigătorul Turului Franței), votat Personalitatea sportivă a anului în Marea Britanie: I-a devansat pe Lewis Hamilton și Harry Kane

Luni, 17 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Ciclistul galez Geraint Thomas, câştigătorul Turului Franţei în 2018, a fost votat Personalitatea sportivă a anului în Marea Britanie, primind prestigiosul trofeu în cadrul unei gale care a avut loc duminică la Birmingham, informează agenţia Reuters.
Cristina Neagu

Katarina Krpez, golgeterul CE de handbal, cu 50 de goluri; Eliza Buceschi şi Cristina Neagu, pe locurile 2 şi 3

de S.A. HotNews.ro
Duminică, 16 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Handbalista sârbă Katarina Krpez este golgeterul Campionatului European, încheiat duminică. Krpez a marcat 50 de goluri în şase partide. Pe locul 2 se află Eliza Buceschi, cu 45 de goluri în opt meciuri, iar pe locul trei, căpitanul României, Cristina Neagu, care a înscris de 44 de ori în doar şase partide anunță News.ro.
Kristina Vogel

Ciclism: Kristina Vogel s-a gândit ca picioarele să îi fie amputate, după ce a rămas paralizată

Campioana olimpică la ciclism Kristina Vogel, paralizată în urma unui grav accident petrecut în iunie, a declarat că s-a gândit ca picioarele să îi fie amputate, deoarece sunt foarte grele.
Cristian Ciocan

​Box: Cristian Ciocan a câştigat titlul WBO European la categoria grea

Boxerul român Cristian ''Hammer'' Ciocan a câştigat titlul de campion WBO European la categoria grea, după ce l-a învins prin KO în repriza a cincea pe germanul Michael Wallisch, într-o gală desfăşurată sâmbătă seara în Sporthalle din Hamburg.
Gatu si Voina

Digisport: Gațu și Voina, acuze fără precedent! Ce s-ar întâmpla, de fapt, la naționala de handbal feminin

de Digisport Digisport.ro
Sâmbătă, 15 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
România - Rusia 22-28 | Ratarea calificării naționalei noastre de handbal în finala Campionatului European a provocat și a iscat mai multe discuții, analize concluzii, dar a scos la rampă și un subiect, care, cu siguranță, va face multă vâlvă de acum înainte.
Adrian Maxim, campion national la K1

Campionul K1 Adrian Maxim, arestat preventiv pentru trafic de droguri

Campionul national la K1, Adrian Maxim și încă un bărbat, au fost arestați preventiv, fiind acuzați de trafic de droguri de risc, după ce sportivul s-a întâlnit cu un bărbat, polițist sub acoperire, în Oradea, căruia i-a vândut un kilogram de cannabis.
Tenis de masa

Belgia a învins România, în preliminariile Campionatului European de tenis de masă masculin

Vineri, 14 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Naţionala masculină de tenis de masă a României a pierdut în faţa Belgiei ultimul meci din acest an, scor 1-3, din preliminariile Campionatului European din Franţa, 2019.
Petter Northug

Schi fond: Norvegianul Petter Northug, dublu campion olimpic, se retrage la 32 de ani

Miercuri, 12 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Schiorul de fond norvegian Petter Northug, dublu campion olimpic şi câştigătorul a 13 medalii de aur la Campionatele Mondiale, şi-a anunţat miercuri retragerea din activitatea sportivă, la 32 de ani, din cauza problemelor fizice, informează agenţia EFE.
Robert Glinta

CM Natație: Robert Glinţă, locul opt în proba de 100 metri spate în bazin scurt

Înotătorul Robert Glinţă a ocupat locul opt în proba de 100 de metri spate, din cadrul Campionatelor Mondiale nataţie în bazin scurt, de la Hangzhou.
Team Sky

​Ciclism: Sponsorul Sky se retrage după sezonul 2019

Sky va înceta angajamentul în ciclism după sezonul 2019, iar echipa britanică va continua, însă sub alt nume, dacă se va găsi un sponsor pentru 2020. Sponsorul Sky şi-a început parteneriatul în ciclism în 2008, la iniţiativa federaţiei britanice, iar echipa a început să evolueze din sezonul 2010.
Elisabeta Lipa

Elisabeta Lipă despre situația sportului românesc: "Suntem ca un copil cu părinţii divorţaţi, avem nevoie de finanţare la 1 ianuarie 2019"

Marţi, 11 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Preşedintele Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă, a comparat sportul românesc cu un copil cu părinţii divorţaţi, care “fuge” la MTS sau COSR, precizând că federaţiile au nevoie de buget de la 1 ianuarie 2019, fiind an preolimpic.
Patricio Manuel

Patricio Manuel, primul boxer transgender câştigător al unui meci la profesionişti, în SUA

Duminică, 9 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Americanul Patricio Manuel a devenit, sâmbătă, la Idaho, primul boxer transgender care a disputat şi chiar a câştigat un meci la profesionişti, în SUA.
Cristian Pletea

​Tenis de masă: Cristian Pletea, medalie de bronz la Campionatul Mondial pentru juniori

Cristian Pletea, 18 ani, a pierdut în semifinalele Campionatului Mondial de tenis de masă pentru juniori împotriva lui Xu Haidong, cap de serie numărul 3, şi a obţinut medalia de bronz la categoria sub 21 de ani. Cristian, în vârstă de 18 ani, a fost dominat de chinez, care s-a impus în patru seturi, (11-5, 11-3, 11-8, 11-6). Competiția a avut loc în Australia, la Bendigo.
Podiumul probei feminine, Rika Kihira (centru) este castigatoarea

Patinaj artistic: Japoneza Rika Kihira, învingătoare la 16 ani în Finala Marelui Premiu de la Vancouver

Japoneza Rika Kihira a câştigat sâmbătă, la vârsta de 16 ani şi la primul său sezon la seniori, finala Marelui Premiu la patinaj artistic de la Vancouver, impunându-se în faţa marii favorite, rusoaica Alina Zagitova.
Vasiliy Lomachenko vs Jose Pedraza

​Box: Ucraineanul Vasiliy Lomachenko, noul campion WBO la categoria uşoară

Pugilistul ucrainean Vasiliy Lomachenko şi-a adăugat titlul WBO la categoria uşoară centurii WBA a categoriei, după ce l-a învins la puncte pe portoricanul Jose Pedraza, deţinătorul titlului, sâmbătă în cadrul unei gale desfăşurate la arena Madison Square din New York.
Podiumul de la St.Moritz (Mikhaela Shiffrin pe cea mai inalta treapta)

​Schi alpin: Mikaela Shiffrin, învingătoare în slalomul super-uriaş de la St.Moritz

Sâmbătă, 8 Dec 2018 Sport | Alte sporturi
Americanca Mikaela Shiffrin a câştigat al doilea său slalom super-uriaş din acest sezon, impunându-se la St-Moritz (Elveţia) în faţa elveţiencei Lara Gut şi a schioarei din Liechtenstein Tina Weirather.
Horia Colibasanu si suporterii ASU Politehnica Timisoara

Suporterii ASU Politehnica Timişoara au petrecut o noapte sub cerul liber pentru a trage un semnal de alarmă privind problemele cu care se confruntă oamenii străzii

Zeci de suporteri ai echipei de fotbal ASU Politehnica Timişoara, dar şi simpli timişoreni, printre care alpinistul Horia Colibăşanu, au petrecut o noapte sub cerul liber pentru a sensibiliza autorităţile să se implice mai mult în problemele cu care se confruntă oamenii străzii.
Nathan Chen
Patinaj artistic

Americanul Nathan Chen şi-a păstrat titlul în finala Marelui Premiu de la Vancouver

Americanul Nathan Chen a câştigat vineri, la Vancouver (Canada), pentru al doilea an consecutiv, finala Marelui Premiu la patinaj artistic, impunându-se după programul liber cu un total de 282,42 pct.