Cristinel Mazareanu

Box: Cristinel Măzăreanu, în optimi la Mondialele de tineret

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Joi, 15 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
​Pugilistul român Cristinel Măzăreanu s-a calificat, joi, în optimile de finală ale cat. 60 kg, la Campionatele Mondiale de box pentru tineret de la Kielce (Polonia), în urma unei victorii la puncte obţinute în faţa danezului Elias Idrissi.
Larisa Iordache

Larisa Iordache: "Am avut o perioadă bulversantă" / Ce a spus gimnasta despre șansele de calificare la JO de la Tokyo

Gimnasta Larisa Iordache a declarat, înainte de participarea la Campionatul European de la Basel, competiţie care ar putea să îi asigure biletul pentru Jocurile Olimpice, că speră să fie într-o formă foarte bună în concurs şi că o calificare la Olimpiadă o va face fericită.
Jocurile Olimpice

Peste 70% dintre japonezi doresc anularea sau amânarea JO 2020

de Red. Sport HotNews.ro
Luni, 12 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Un sondaj dat publicităţii luni de agenţia Kyodo News, cu ceva mai mult de 100 de zile de data la care ar urma să înceapă competiţia, arată că peste 70% dintre japonezi doresc anularea sau amânarea Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo, în condiţiile pandemiei de coronavirus.
Cătălin Moroșanu

DigiSport: Cum a reacționat Moroșanu când a aflat că Sergiu le-a dat unor interlopi casa obținută din donații

de Digisport Digisport.ro
Sergiu Ciobotariu, tânărul care s-a dus călare la maternitate ca să își vadă soția și copilul nou-născut, a vândut casa primită de la Cătălin Moroșanu, iar luptătorul de K1 a oferit prima reacție.
Loredana Toma

Loredana Toma, cea mai bună halterofilă a Campionatelor Europene de la Moscova

Sportiva română Loredana Toma a fost desemnată cea mai bună halterofilă a Campionatelor Europene de la Moscova, încheiate duminică şi la care a cucerit trei medalii de aur la cat. 64 kg.
Hideki Matsuyama

Premieră pentru un turneu major de golf: Din ce țară vine câștigătorul

de L.V.A. HotNews.ro
Hideki Matsuyama a devenit primul japonez care reușește câștigarea Golf Masters, unul dintre cele patru turnee majore de golf profesionist. Competiția s-a desfășurat la Augusta National Golf Club, în Georgia, SUA.
Eduard Grosu

Turul Turciei: Clasare bună pentru Eduard Grosu în prima etapă

Rutierul român Eduard-Michael Grosu (Team Delko) a ocupat locul 10 în prima etapă a Turului ciclist al Turciei, desfăşurată la Konya, pe distanţa de 72,4 km.
Canotaj, echipaj al Romaniei

CE Canotaj: România, aur în proba de 8+1 feminin / "Tricolorii", argint în probele de 8+1 și patru rame

Duminică, 11 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
România a cucerit medaliile de aur în proba feminină de 8+1, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia).
Nicoleta-Ancuta Bodnar si Simona Geanina Radis

​CE Canotaj: Bodnar și Radiș, aur în proba de dublu vâsle / Ailincăi și Buhuș, argint la dublu rame

Sportivele române Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş au cucerit medaliile de aur în proba feminină de dublu vâsle, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia).
Gianina Beleaga, argint la simplu vasle, categoria usoara

​VIDEO CE Canotaj: Gianina Beleagă, medaliată cu argint la simplu vâsle, categoria ușoară

Sportiva Gianina-Elena Beleagă a adus României prima medalie la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia), argint în proba de simplu vâsle feminin, categorie uşoară, duminică.

CE Canotaj: Nouă echipaje româneşti s-au calificat în finale

Sâmbătă, 10 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Nouă echipaje româneşti vor evolua, duminică, în finalele pentru medalii, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia), după ce sâmbătă au obţinut calificarea în ultimul act alte patru bărci tricolore.
Diana Igaly

O fostă campioană olimpică, mondială și europeană ungară a murit din cauza Covid-19

de A.I. HotNews.ro
Vineri, 9 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Unguroaica Diana Igaly, fosta campioană olimpică, mondială şi europeană la tir, a încetat din viaţă vineri, la vârsta de 56 ani, din cauza complicaţiilor legate de Covid-19, a anunţat Federaţia de Tir Sportiv din Ungaria, citată de agenţia EFE.
Aminat Idrees (26 de ani)

VIDEO O sportivă însărcinată în luna a opta a câștigat medalia de aur la Taekwondo

Joi, 8 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
O sportivă însărcinată în luna a opta a câștigat medalia de aur la un festival sportiv din Nigeria, iar imaginile au devenit virale. Aminat Idrees (26 de ani) a devenit vedetă peste noapte după ce s-a impus la categoria Mixed Poomsae (categorie a Taekwondo).
Ponor

Digisport: Cătălina Ponor a rupt tăcerea după trei ani de la retragerea din gimnastică

Cătălina Ponor, tripla campioană olimpică de la Atena, a vorbit în timpul unui podcast realizat de COSR despre felul în care i-a influențat viața sportul pe care îl iubește, gimnastica.
Raluca Olaru

​CE Haltere: Raluca Olaru a cucerit o medalie de aur și una de bronz - România a încheiat competiția cu 13 medalii

Miercuri, 7 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Raluca Olaru a cucerit o medalie de aur şi una de bronz, miercuri, în limitele cat. 71 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova.
Maraton

Motivul pentru care recordurile din atletism nu ar trebui omologate, spune un fost participant la JO

Fostul participant la JO, Tim Hutchings, susține că Federația Internațională de Atletism ar trebui să introducă o nouă categorie de recorduri în ceea ce privește sportivii care folosesc adidași de ultimă tehnologie. Există o întreagă polemică cu privire la avantajul nedrept pe care îl au atleții care folosesc astfel de produse.

CE Haltere: Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur

Marţi, 6 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur la cat. 64 kg, marţi, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova, competiţie de calificare la JO de la Tokyo.
Gimnastul si dovada vaccinarii

VIDEO Modul unic în care un gimnast îndeamnă lumea să se vaccineze împotriva Covid-19

Subiectul vaccinării împotriva Covid-19 este unul intens mediatizat în actuala perioadă, iar un gimnast american nu a ratat ocazia de "a participa" și el la discuție așa cum a putut mai bine.

Coreea de Nord nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Coreea de Nord nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara acestui an, din cauza pandemiei de coronavirus.
Echipa feminină de sabie a României, junioare

Scrimă: Echipa feminină de sabie a României, bronz la Mondialele de juniori

Luni, 5 Apr 2021 Sport | Alte sporturi
Echipa feminină de sabie a României a cucerit medaliile de bronz, luni, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru juniori de la Cairo, după ce a trecut de Turcia, cu 45-40 în meciul pentru locul al treilea.