Simona Halep
WTA Eastbourne

Simona Halep vs Angelique Kerber / Adevăratul test înainte de Wimbledon

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Simona și Angie au oferit la aproape fiecare ocazie meciuri spectaculoase, adevărate bătălii din care învingătoarea a ieșit sleită de puteri. Halep și Kerber s-au întâlnit de zece ori, iar duelurile lor au devenit deja adevărate "clasice" ale circuitului WTA. Acum, meciul de la Eastbourne va fi un test important pentru amândouă înainte de startul Wimbledon-ului, al treilea Grand Slam al anului. Partida din sferturile competiției va fi în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro în jurul orei 14:30 (ora de start va putea suferi modificări în funcție de partida Fernando Verdasco vs Sam Querrey).

WTA Eastbourne: Meciul Simonei Halep cu Angelique Kerber din sferturi are loc joi, în jurul orei 14:30

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Miercuri, 26 Iun 2019 Sport | Tenis
Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua, joi, de la ora 14.30, cu germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne.
Aryna Sabalenka

​​WTA Eastbourne: Caroline Wozniacki, campioana en-titre, eliminată după ce a ratat o minge de meci / Pliskova, Bertens și Sabalenka, în sferturi (Rezultatele zilei)

Caroline Wozniacki (favorită nr. 11 și campioană en-titre) a fost eliminată în optimile turneului de la Eastbourne. Daneza a ratat o minge de meci în momentul în care servea la scorul de 5-4 în setul decisiv și a fost în cele din urmă învinsă de Aryna Sabalenka (8), scor 2-6, 6-4, 7-6(5). Printre jucătoarele calificate în sferturi se numără Karolina Pliskova (2), Kiki Bertens (3) și Angelique Kerber (4).
Mihaela Buzarnescu

​​WTA Eastbourne: Mihaela Buzărnescu și Anna-Lena Friedsam, în sferturile probei de dublu

Echipa formată din Mihaela Buzărnescu (România) și Anna-Lena Friedsam (Germania) s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Eastbourne, după ce a trecut de perechea Nadiya Kichenok/Abigail Spears (Ucraina/SUA), scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră și două minute.
Elena Gabriela Ruse

Wimbledon: Gabriela Ruse, aproape de tabloul principal / Victorie în trei seturi în fața Irinei Bara

Elena-Gabriela Ruse (177 WTA) a învins-o pe Irina Bara (179 WTA) în turul al doilea al calificărilor de la Wimbledon și mai are nevoie de o singură victorie pentru a pătrunde pe tabloul principal. A fost 6-2, 5-7, 6-4 pentru Ruse, după două ore și șase minute de joc.

​WTA Eastbourne: Simona Halep și Raluca Olaru s-au calificat în semifinalele probei de dublu

Perechea Simona Halep / Raluca Olaru continuă parcursul bun la Eastbourne. După ce au trecut în primul tur de principalele favorite, româncele au învins în sferturi echipa Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China), scor 2-6, 6-0, 10-4 și s-au calificat în penultimul act al competiției. Meciul a durat o oră și două minute.
Ana Bogdan

​Wimbledon: Ana Bogdan, în ultimul tur al calificărilor / Irina Begu, eliminată de Oceane Dodin (locul 509 mondial, fost 46 WTA)

​Ana Bogdan (134 WTA și cap de serie numărul 24) a ajuns în ultimul tur al calificărilor de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Irina Begu (114 WTA, favorită nr. 10) a părăsit competiția după ce a fost învinsă de locul 509 WTA.

WTA Eastbourne: Simona Halep, în sferturi (6-1, 4-6, 6-3 cu Polona Hercog) / Meci de gală cu Angelique Kerber

Simona Halep a dominat în mare parte meciul cu Polona Hercog grație planului tactic respectat foarte bine (agresivă la retur, deplasare superioară de pe linia de fund, cu soluții inspirate în momentele cheie), dar a pierdut puțin frâiele în setul al doilea (a avut două game-uri de serviciu pierdute la zero). A fost până la urmă o victorie care s-a conturat după o oră și 48 de minute, scor 6-1, 4-6, 6-3. În sferturile de la Eastbourne, Simona va da peste una dintre vechile ei rivale, Angelique Kerber (campioana en-titre de la Wimbledon).
Wimbledon, logo-ul turneului

Wimbledon: Simona Halep, desemnată cap de serie numărul 7; Roger Federer, al doilea favorit, peste Rafael Nadal

de Diana Ene HotNews.ro
Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat miercuri lista capilor de serie pentru competiția care se va desfășura în perioada 1-14 iulie. România are o singură reprezentantă în rândul capilor de serie pe tabloul de simplu feminin, Simona Halep urmând să fie favorită numărul 7. Pe tabloul de simplu masculin, Roger Federer (3 ATP) a fost desemnat al doilea favorit, după sârbul Novak Djokovic (1 ATP), dar înaintea lui Rafael Nadal (2 ATP), cap de serie numărul 3.
Tenis de camp

La ei viitorul sună bine: Federaţia britanică, investiție de 280 de milioane de euro în 96 de centre de tenis acoperite

de A.I. HotNews.ro
Federaţia britanică va investi în următorii zece ani 250 de milioane de lire sterline (280 de milioane de euro) în 96 de centre cu terenuri de tenis acoperite, informează BBC.

Simona Halep, încurajări pentru naționala Under 21 a României: "Să fie serioşi, concentraţi şi să lupte pentru fiecare meci pe care îl joacă"

România U21 va disputa, joi, semifinala Campionatului European din Italia şi San Marino, contra Germaniei U21, iar printre cei care şi-au arătat susţinerea pentru tricolorii pregătiţi de Mirel Rădoi se numără şi Simona Halep (7 WTA).

WTA Eastbourne: Simona Halep va evolua miercuri la simplu (cu Polona Hercog), dar și la dublu

Ziua de miercuri va fi una plină de acțiune pentru Simona Halep, jucătoarea noastră urmând să evolueze în proba de simplu de la Eastbourne (cu Polona Hercog, din optimi), dar și în cea de dublu (alături de Raluca Olaru). Competiția britanică este dotată cu premii totale în valoare de 684.080 de euro.
Federer

Plângere oficială împotriva lui Federer și altor influenceri de pe Instagram

de A.Th.C. HotNews.ro
Fundația Elvețiană pentru Protecția Consumatorilor a depus o plângere la Comisia Elvețiană pentru Corectitudine împotriva mai multor celebrități, printre care Roger Federer și campionul olimpic de snowboard Iuri Podladtcikov, acuzându-i că nu-și marchează corect anumite postări pe Instagram și Facebook ca fiind reclame.
Caroline Wozniacki

​​WTA Eastbourne: Bertens, Kerber, Sabalenka și Wozniacki, în optimi / Svitolina, Stephens, Bencic și Vondrousova au fost eliminate (Rezultatele zilei)

Marţi, 25 Iun 2019 Sport | Tenis
Kiki Bertens (favorită nr. 3), Angelique Kerber (4), Aryna Sabalenka (8) și Caroline Wozniacki (11, campioană en-titre) se numără printre jucătoarele care s-au calificat, alături de Simona Halep, în optimile competiției de la Eastbourne. Ziua de marți nu a fost una lipsită de surprize, Elina Svitolina (5), Sloane Stephens (7), Belinda Bencic (10) și Marketa Vondrousova (13) fiind cele mai importante nume eliminate.
RM 27-03

Când Nadal și fostul rege al Spaniei își strâng mâinile, Richard Mille câștigă

de A.TH.C. HotNews.ro
„Lumea ceasurilor a explodat când Rafael Nadal și fostul rege al Spaniei și-au strâns mâinile”. Așa a fost. Pasionații de ceasuri au rămas visând la accesoriile Richard Mille purtate de cei doi la Paris. Nadal tocmai câștigase al 12-lea (da, ați citit corect!) titlu la Roland Garros, iar Juan Carlos era acolo ca să participe la izbândă.

Wimbledon: Gabriela Ruse vs Irina Bara, confruntare în turul doi al calificărilor / Patricia Țig a fost eliminată

Sportivele Elena-Gabriela Ruse (177 WTA) și Irina Bara (179 WTA) au acces, marţi, în turul doi al calificărilor de la Wimbledon. Cele două se vor confrunta în runda următoare a turneului de Grand Slam. Patricia Țig a părăsit competiția după o înfrângere în trei seturi.

WTA Eastbourne: Simona Halep vs Su-Wei Hsieh 6-2, 6-0 / Victorie pe repede înainte; Polona Hercog, următoarea adversară

Simona Halep a avut nevoie de doar 53 de minute pentru a trece de o Su-Wei Hsieh (29 WTA) care nu și-a putut pune în aplicare jocul diversificat. Românca a evoluat excelent în primul meci disputat pe iarbă în 2019, a controlat disputa de la un capăt la celălalt, a făcut nu mai puțin de cinci break-uri (două în primul set, trei în al doilea) și s-a calificat în optimile turneului de la Eastbourne, după ce a câștigat cu 6-2, 6-0.
Irina Begu

Wimbledon: Irina Begu și Ana Bogdan, în turul al doilea al calificărilor

Irina-Camelia Begu (114 WTA) și Ana Bogdan (134 WTA) au ajuns în turul al doilea al calificărilor de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.
Alexandra Cadantu

Wimbledon: Alexandra Cadanţu, învinsă în primul tur al calificărilor

Alexandra Cadanţu (205 WTA) a fost eliminată, marţi, în primul tur al calificărilor de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.
Elina Svitolina

WTA Eastbourne: Elina Svitolina (favorită 5), eliminată în turul doi de Alize Cornet

Elina Svitolina (8 WTA), cap de serie numărul 5, a părăsit turneul de la Eastbourne încă din turul al doilea (primul meci jucat). Ucraineanca a fost învinsă în două seturi de franțuzoaica Alize Cornet (55 WTA), scor 6-3, 7-6(3), la capătul unei partide perturbate de ploaie.