Mike Bryan si Jack Sock

Wimbledon: Mike Bryan și Jack Sock au câştigat proba de dublu

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 15 Iul 2018 Sport | Tenis
Perechea Mike Bryan/Jack Sock (SUA) a câştigat, sâmbătă, proba de dublu masculin din cadrul turneului de la Wimbledon, impunându-se cu scorul de 6-3, 6-7 (7), 6-3, 5-7, 7-5 în finala cu echipa Raven Klaasen/Michael Venus (Africa de Sud/Noua Zeelandă).
Angelique Kerber, campioana la Wimbledon

Angelique Kerber despre victoria de la Wimbledon: "Eu am câştigat meciul, nu l-a pierdut Serena"

Angelique Kerber a declarat, sâmbătă, că este incredibil că a câştigat turneul de la Wimbledon, subliniind că ea este cea care a câștigat meciul. "Sunt fericită, eu am câştigat meciul. Nu este ea cea care l-a pierdut", a spus Kerber, care și-a trecut în palmares al treilea titlu de Grand Slam din carieră.
Serena Williams

Serena Williams după înfrângerea de la Wimbledon: "Kerber a fost mai bună. Aceste două săptămâni mi-au arătat că pot câştiga din nou un Grand Slam"

Sâmbătă, 14 Iul 2018 Sport | Tenis
Învinsă de Angelique Kerber în finala de la Wimbledon, Serena Williams a lăudat evoluția adversarei sale, precizând că nemțoaica a fost jucătoarea mai bună. Câștigătoare de șapte ori pe iarba londoneză, Serena Williams a declarat că poate câștiga din nou un trofeu de Grand Slam: "Aceste două săptămâni mi-au arătat că pot fi din nou competitivă şi pot câştiga din nou un Grand Slam".
Mihaela Buzarnescu

BRD Bucharest Open: Adversarele jucătoarelor din România - Mihaela Buzărnescu, duel cu Danka Kovinic (117 WTA)

Jucătoarea Mihaela Buzărnescu, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 2, o va întâlni pe sportiva Danka Kovinic (Muntenegru, 117 WTA) în primul tur al turneului BRD Bucharest Open, conform tragerii la sorţi de sâmbătă.
Novak Djkokovic, in viteza spre finala de la Wimbledon

Wimbledon: Mângâierea destinului - Novak Djokovic, în finală după un meci memorabil cu Rafael Nadal (10-8 în decisiv)

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Novak Djokovic și Rafael Nadal au pus în scenă o semifinală de Wimbledon care va rămâne pentru mult timp în mintea iubitorilor de tenis, cei doi mari campioni fiind cu greu despărțiți după o partidă care a durat cinci ore și 14 minute (10-8 în decisiv). Încleștarea teribilă este explicată foarte bine de statistica partidei: egalitate la erori neforțate (câte 42) și la lovituri câștigătoare (73 de fiecare parte). Sârbul a avut la final trei puncte în plus adjudecate: 194-191, iar calificarea în finala de la All England Club este trecută de partea sârbului (se va lupta pentru trofeu cu Kevin Anderson).

Angelique Kerber, regină la Wimbledon - Rigoare nemțească vs Ziua cenușie a Serenei Williams (6-3, 6-3)

Revenirea senzațională a Serenei Williams spre vârful tenisului mondial s-a oprit, cel puțin pentru moment, în finala de la Wimbledon. Americanca a arătat un amestec de neliniște interioară, erori neforțate și neîncredere în momentele importante. Angelique Kerber a făcut ce a știut mai bine: a dus disputa în zona de uzură, de luptă fizică, a returnat incredibil de pe baseline și a câștigat titlul de la All England Club pentru prima dată în carieră (6-3, 6-3, după un meci de o oră și 5 minute).
Gilles Muller, la Sydney

Gilles Muller se va retrage din tenis la finalul anului 2018

În vârstă de 35 de ani, tenismenul Gilles Muller (Luxemburg) a anunțat că își va încheia cariera la sfârșitul sezonului 2018, informează L'Equipe.
BRD Bucharest Open

BRD Bucharest Open: Andreea Prisăcariu (locul 1.029 WTA) a învins-o în primul tur al calificărilor pe Sesil Karatantcheva, fostă numărul 35 mondial

Andreea Prisăcariu, locul 1.029 WTA, beneficiară a unui wild card, a învins-o sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-3, pe bulgăroaica Sesil Karatantcheva, locul 206 WTA, fostă numărul 35 mondial, în primul tur al calificărilor turneului BRD Bucharest Open.
Elena Gabriela Ruse

BRD Bucharest Open: Andreea Roşca, Elena Ruse şi Miriam Bulgaru au primit wild card-urile ediției 2018

Jucătoarele Andreea Roşca (locul 258 WTA), Elena Ruse (locul 195 WTA) şi Miriam Bulgaru, (locul 437 WTA) au primit wild card-urile ediţiei 2018 a BRD Bucharest Open, au anunţat organizatorii. Tragerea la sorţi a meciurilor de pe tabloul principal va avea loc sâmbătă.
John Isner si Kevin Anderson, la finalul meciului maraton de la Wimbledon

Kevin Anderson și John Isner au cerut schimbarea regulilor la turneele de Grand Slam, după ce au jucat aproape șapte ore în semifinale la Wimbledon

Kevin Anderson și John Isner au solicitat organizatorilor de turnee de Grand Slam să limiteze durata meciurilor, incluzând un tie-break în al cincilea set, așa cum se întâmplă la US Open, după ce au jucat șase ore și 36 de minute în semifinale la Wimbledon, transmite AFP.
Rafael Nadal si Novak Djokovic, la Wimbledon

​Wimbledon: Semifinala dintre Djokovic și Nadal se va relua sâmbătă - Sârbul conduce cu 2-1 la seturi

Sârbul Novak Djokovic (locul 21 ATP) conduce cu 6-4, 3-6, 7-6 (9) în confruntarea cu spaniolul Rafael Nadal (1 ATP), contând pentru semifinalele turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Partida a fost întreruptă vineri, din cauza orei târzii, și se va relua sâmbătă, de la ora 15:00 (ora României).
Kevin Anderson vs John Isner

Wimbledon: Kevin Anderson, primul finalist pe iarba londoneză - Meci epic de șase ore și 35 de minute cu John Isner (26-24 în decisiv)

Vineri, 13 Iul 2018 Sport | Tenis
Tabela centralului a încremenit la șase ore și 35 de minute. În acest interval, Kevin Anderson și John Isner au "livrat" împreună următoarele: 102 ași, 10 duble greșeli, 247 de lovituri câștigătoare, 82 de erori neforțate, 568 de puncte disputate. După 26-24 în decisiv, Anderson ajunge în prima finală din carieră la Wimbledon. Cea mai lungă semifinală din istoria competiției, al doilea în clasamentul all-time ca durată la All England Club, după Isner vs Mahut din 2010 (70-68 în decisiv pentru american - 11 ore și 5 minute).
Serena Williams, la Wimbledon

Wimbledon: Regina s-a întors - Serena Williams, în finală la All England Club (Victorie scurtă cu Julia Goerges)

Joi, 12 Iul 2018 Sport | Tenis
Pe durata Roland Garros-ului, în Paris puteau fi văzute afișe ale celor de la Nike cu "The queen is back". Putem spune cu adevărat că "regina" Serena Williams este înapoi în circuit la un nivel înalt, americanca reușind să se califice joi în finala de la Wimbledon (6-2, 6-4 cu Julia Goerges, după o oră și zece minute).
Angelique Kerber

​Wimbledon: Lecția tactică a lui Angelique Kerber - Nemțoaica merge în finală; Jelena Ostapenko, victima propriilor erori

Jelena Ostapenko a jucat din nou la totul sau nimic, însă această strategie s-a dovedit falimentară împotriva unei jucătoare cu atâta experiență precum Angelique Keber. Deși a dominat categoric la capitolul lovituri câștigătoare (30-10), letona a fost învinsă de o adversară care a știut cum să profite de erorile fostei câștigătoare de la Roland Garros (35 de erori neforțate a avut Jelena). Kerber este în finală la Wimbledon după un meci de doar o oră și șapte minute (6-3, 6-3).
Roger Federer, parasind terenul 1 de la Wimbledon

Roger Federer, după eliminarea de la Wimbledon: "Nu l-am presat suficient pe Anderson, de aceea nu meritam să câștig. Obiectivul este să revin anul viitor"

de A.I. HotNews.ro
Tenismanul elveţian Roger Federer, deţinătorul titlului, a declarat că speră să revină anul viitor la Wimbledon, după înfrângerea suferită de numărul doi mondial miercuri, în sferturile de finală, în faţa sud-africanului Kevin Anderson. "El a jucat foarte bine, nu cred că l-am presat suficient, de aceea nu meritam să câștig. Sunt un pic decepţionat, dar este normal după aproape cinci ore", a precizat elvețianul.
Nadal si Del Potro, la finalul meciului de cinci seturi

Rafael Nadal, după thriller-ul cu Del Potro: "Îmi pare rău pentru Martin, merita, într-un fel, să câștige la rândul său"

Rafael Nadal și Juan Martin del Potro au oferit unul din cele mai intense meciuri de la această ediție a Wimbledon-ului, cei doi duelandu-se preț de patru ore și 48 de minute. "Îmi pare rău pentru Martin, este un jucător incredibil, un adversar incredibil şi merita, într-un fel, să câştige la rândul său", a precizat liderul mondial.
Rafael Nadal si publicul de pe centralul londonez

​VIDEO Faza zilei la Wimbledon: Rafael Nadal, ce ai cu spectatorii?

Condus cu 2-1 la seturi, Rafael Nadal a avut puterea să revină și să câștige partida cu Juan Martin del Potro după o adevărată bătălie de patru ore și 48 de minute. În decisiv, la scorul de 1-1 și 40-40, ibericul a oferit faza zilei de la Wimbledon: în încercarea disperată de a ajunge la o minge, Rafa a "aterizat" în tribune, peste câțiva spectatori.
Rafael Nadal

Wimbledon: Nadal l-a învins pe Del Potro în cinci seturi şi s-a calificat în semifinale

de I.B. HotNews.ro
Miercuri, 11 Iul 2018 Sport | Tenis
Tenismanul Rafael Nadal, numărul 1 mondial, s-a calificat în semifinale la Wimbledon, după ce l-a învins pe argentinianul Juan Martin Del Potro în cinci seturi, scor 7-5, 6-7 [9], 4-6, 6-4, 6-4, potrivit news.ro. Meciul a durat patru ore şi 48 de minute.
Roger Federer, la Wimbledon

Wimbedon: Kevin Anderson i-a curmat visul regelui spre al nouălea trofeu la All England Club - Roger Federer, eliminat în sferturi (13-11 în decisiv)

Jocul lui Roger Federer a strălucit preț de aproape două seturi (6-2, 7-6), elvețianul permițându-și luxul să irosească și o minge de meci în a treia manșă. Lucrurile au luat o întorsătură neprevăzută, pe fondul unei scăderi în evoluția campionului en-titre. Roger a greșit mult, i-a permis adversarului să vină peste el, iar Kevin Anderson nu a refuzat provocarea. Sud-africanul s-a impus cu 13-11 în decisiv, după un meci intens de patru ore și 13 minute (2-6, 6-7(5), 7-5, 6-4, 13-11).
Novak Djokovic, la Wimbledon

Wimbledon: Novak Djokovic, primul semifinalist (Victorie în patru seturi cu Kei Nishikori)

Novak Djokovic este din ce în ce mai aproape de nivelul grație căruia a dominat sezoane bune tenisul mondial, sârbul obținând miercuri calificarea în semifinalele de la Wimbledon. Victoria lui Nole împotriva lui Kei Nishikori s-a conturat după un meci de două ore și 35 de minute, scor 6-3, 3-6, 6-2, 6-2.