TENIS
Angelique Kerber

Fostă lideră mondială, de nerecunoscut - Eliminată categoric de la Doha

de A.I. HotNews.ro
Angelique Kerber nu traversează cea mai fastă perioadă a carierei, nemțoaica având un început de an dificil. Fostă lideră a ierarhiei mondiale, Angie a părăsit turneul de la Doha în turul al doilea: a pierdut în doar 58 de minute.
Sorana Cirstea

FOTO Cum a fost surprinsă Sorana Cîrstea la turneul de la Lyon

de Red. Sport HotNews.ro
A părăsit turneul de la Lyon în turul întâi, dar a oferit una dintre imaginile începutului de an din circuitul WTA. Sorana Cîrstea a postat respectiva fotografie pe contul personal de Instagram, iar fanii sportivei au fost foarte încântați.
Andy Murray

Filmul Netflix care l-a convins pe Andy Murray să-și șteargă conturile de Twitter și Instagram de pe telefon

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Andy Murray muncește din greu pentru a reveni în elita tenisului, iar recent scoțianul a precizat că și-a șters conturile de Twitter și Instagram de pe telefonul mobil. Aflat în prezent pe locul 123 în ierarhia ATP, Andy și-a motivat și gestul.
Horia Tecau, pe vremea cand era coechipier cu Jean Julien Rojer

Horia Tecău, victorie împotriva foștilor coechipieri - Este în sferturi la Rotterdam

Perechea Horia Tecău / Kevin Krawietz (România / Germania) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului de 500 de puncte de la Rotterdam.
Karen Khachanov

​ATP Rotterdam: Stefanos Tsitsipas și Andrey Rublev, în optimi / Karen Khachanov l-a învins pe Stan Wawrinka

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Marţi, 2 Mar 2021 Sport | Tenis
Favoriții Stefanos Tsitsipas (2) și Andrey Rublev (4) s-au calificat, marți, în optimile turneului ATP de la Rotterdam, după ce au trecut de Egor Gerasimov, respectiv Marcos Giron. În cel mai interesant duel al zilei, rusul Karen Khachanov (21 ATP) l-a învins pe elvețianul Stan Wawrinka (20 ATP, cap de serie nr. 8).
Madison Keys

​WTA Doha: Belinda Bencic a fost eliminată de Madison Keys / Programul optimilor

Belinda Bencic (favorită 6) este cel mai important nume care a părăsit, marți, turneul WTA de la Doha. Elvețianca a fost învinsă în două seturi, scor 6-2, 6-3, de americanca Madison Keys. În optimile competiției s-au calificat Misaki Doi, Laura Siegemund, Madison Keys, Jessica Pegula și Ons Jabeur.
Mihaela Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu, eliminată de la Lyon - Învinsă de o fostă jucătoare de TOP 10

Mihaela Buzărnescu nu a reușit să facă pasul spre optimile turneului de la Lyon, sportiva noastră fiind eliminată, marți, de a patra favorită a întrecerii franceze, Kristina Mladenovic, scor 5-7, 7-5, 6-2.
Monica Niculescu

Perechea Monica Niculescu / Jelena Ostapenko, în sferturi la Doha

Perechea Monica Niculescu/Jelena Ostapenko (România/Letonia) s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul de la Doha.
Roger Federer

Încă un forfait de marcă pentru Roger Federer

Revenirea în circuit este programată pentru săptămâna viitoare la Doha, iar fanii îl așteaptă cu brațele deschise și cu speranțe. Roger Federer nu va lua însă parte la un turneu important și unde este campion en-titre, Miami.
Serena Williams

Fost campion la Wimbledon - Retragerea Serenei Williams nu va avea un impact major asupra tenisului

A ratat la Australian Open șansa de a o egala pe Margaret Court, iar antrenorul ei ne asigură că nu se va lăsa până nu va mai cuceri măcar un titlu de Grand Slam. Serena Williams este, fără îndoială, un nume important în istoria tenisului mondial, dar retragerea ei (atunci când se va întâmpla) nu va avea un impact major asupra sportului alb. Este părerea unui fost campion de la Wimbledon - Michael Stich.
Ashleigh Barty

Absentă de la Doha, Ashleigh Barty nu va participa nici la turneul de la Dubai

Luni, 1 Mar 2021 Sport | Tenis
Numărul 1 mondial Ashleigh Barty, absentă şi de la Doha, nu va participa nici la turneul de la Dubai (7-13 martie)
Garbine Muguruza

​WTA Doha: Kiki Bertens, eliminată de Jelena Ostapenko / Azarenka, Muguruza, Kerber și Sakkari, în turul doi (Rezultatele zilei)

Victoria Azarenka (14 WTA, favorită 8), Garbine Muguruza (16 WTA), Maria Sakkari (25 WTA) și Angelique Kerber (26 WTA) au obținut, luni, calificarea în turul secund al turneului de categorie WTA 500 de la Doha. Cele mai importante nume care au părăsit competiția sunt Kiki Bertens (11 WTA, a fost învinsă de Jelena Ostapenko) și Jennifer Brady (13 WTA, eliminată de Anett Kontaveit).
Irina Bara

WTA Lyon: Irina Bara și Mihaela Buzărnescu, eliminate în primul tur al probei de dublu

Perechea formată din Irina Bara și Mihaela Buzărnescu a fost eliminată, luni, în primul tur al probei de dublu feminin din cadrul turneului WTA de la Lyon.

Sorana Cîrstea, înfrângere cu set pierdut la zero - Eliminată în runda inaugurală de la Lyon

Sorana Cîrstea a părăsit turneul de la Lyon încă din runda inaugurală, favorita numărul șase cedând în două seturi, scor 6-4, 6-0, în fața jucătoarei Nina Stojanovic (Serbia - 95 WTA).
Jennifer Brady

WTA Doha: Finalista de la Australian Open, învinsă categoric în mai puțin de o oră

A disputat finala la Australian Open, dar la doar o săptămână distanță a părăsit turneul de la Doha încă din runda inaugurală. Jennifer Brady a suferit o înfrângere usturătoare: a câștigat doar trei game-uri și a pierdut meciul cu Anett Kontaveit în doar 56 de minute.
Novak Djokovic

Arogantul Djokovic și francezii care "nici nu se uitau la tine"

Cel mai bun loc ocupat în clasamentul mondial a fost 26 (în 2009), iar în circuitul ATP a avut ocazia să se dueleze cu reprezentanții BIG 3. Victor Hănescu a vorbit despre părțile mai puțin cunoscute ale circuitului ATP, românul având, printre altele, cuvinte de laudă pentru Federer și Nadal.

Ziua când se rescrie istoria: Novak Djokovic l-a egalat pe Roger Federer

Novak Djokovic a început săptămâna cu numărul 310 în fruntea ierarhiei ATP, sârbul reușind astfel să-l egaleze pe marele Roger Federer într-un clasament all-time.

VIDEO Ce partener de antrenament și-a găsit Serena Williams: Este un fost iubit

A părăsit Australian Open în semifinale, învinsă fiind de către Naomi Osaka. Serena Williams se pregătește pentru visul ei: cucerirea a cel puțin încă un titlu de Grand Slam, iar partenerul de antrenament este, conform propriilor vorbe: "mai bun decât al vostru".
Simona Halep

Modificările apărute în clasamentul WTA - România are 11 sportive în TOP 200

România are nu mai puțin de 11 sportive în TOP 200 mondial, fiind una dintre țările cu cea mai bună reprezentare în partea superioară a ierarhiei mondiale. Simona Halep se menține pe trei, sportiva noastră fiind devansată de Naomi Osaka (2) și Ashleigh Barty (1).
David Goffin

​ATP Montpellier: David Goffin a câștigat al cincilea titlu al carierei, primul după o pauză de trei ani și jumătate

Duminică, 28 Feb 2021 Sport | Tenis
Belgianul David Goffin a câștigat al cincilea său titlul ATP, după ce l-a invins pe Roberto Bautista Agut (Spania, 13 ATP), în finala turneului de la Montpellier.