Echipa SUA, in finala FedCup

FedCup: Franța - SUA 2-3/ Finala cu numărul 30 pentru echipa SUA

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 22 Apr 2018 Sport | Tenis
Echipa feminină de tenis a Statelor Unite, deţinătoarea titlului, s-a calificat în ultimul act al Fed Cup, învingând formaţia Franţei în întâlnirea desfăşurată la Aix-en-Provence, scor 3-2. Va fi finala cu numărul 30 pentru SUA.
Rafael Nadal si trofeul de la Monte Carlo

VIDEO Rafael Nadal, "rege" la Monte Carlo pentru a 11-a oară

Rafael Nadal este de neoprit pe zgura de la Monte Carlo, liderul mondial trecându-și în palmares cel de-al treilea trofeu consecutiv și al 11-lea din carieră (un record absolut). Nadal nu i-a dat nicio șansă japonezului Kei Nishikori (36 ATP), victoria venind după o oră și 34 de minute: scor 6-3, 6-2.
Petra Kvitova, victorie in FedCup

VIDEO FedCup: Germania - Cehia 1-4/ Cehia, în finala competiției - Petra Kvitova, victorie lejeră cu Angelique Kerber

Cehia s-a calificat în finala FedCup, după ce a învins, duminică, la Stuttgart, echipa Germaniei, scor 4-1. Punctul decisiv a fost adus de Petra Kvitova, numărul 10 mondial reușind o victorie clară cu Angelique Kerber (12 WTA), scor 6-2, 6-2, după doar 58 de minute de joc.
Simona Halep

Simona Halep, despre componența echipei de FedCup la meciul cu Elveția: "Nu eu am făcut echipa, ca să fie clar. Chiar dacă aş putea să fac asta, nu e genul meu"

Simona Halep s-a arătat deranjată de informaţiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua "rachetă" a României în întâlnirea cu Elveţia să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. "Chiar dacă aş putea să fac acest lucru, nu este genul meu", a precizat ea, la Telekom Sport.
Romania, calificata in prima Grupa Mondiala a FedCup

FedCup România - Elveția 3-1: Simona Halep a adus punctul decisiv (6-2, 6-1 cu Patty Schnyder) - România revine după doi ani în prima Grupă Mondială

Simona Halep (1 WTA) și-a confirmat statutul de favorită în fața elvețiencei Patty Schnyder (149 WTA, 39 de ani), obținând o victorie clară: scor 6-2, 6-1. În urma acestui succes, România și-a asigurat locul în prima Grupă Mondială a FedCup, unde va juca din nou după o pauză doi ani.
UPDATE: Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea au pierdut duelul cu perechea Viktorija Golubic/ Jil Teichmann, scor 6-0, 0-6, 6-10. Astfel, confruntarea dintre România și Elveția s-a încheiat cu scorul de 3-1.

​WTA Stuttgart: Simona Halep va juca direct în turul doi, cu învingătoarea meciului Kasatkina vs Rybarikova

Simona Halep, locul 1 WTA, va juca direct în turul doi la turneul de la Stuttgart (23-29 aprilie), cu premii de 816.000 de dolari, ea urmând să o întâlnească pe câştigătoarea meciului Daria Kasatkina – Magdalena Rybarikova.
Kei Nishikori

VIDEO Monte Carlo: Kei Nishikori a ajuns în finală - Victorie în trei seturi cu Alexander Zverev

Sâmbătă, 21 Apr 2018 Sport | Tenis
După ce în sferturi l-a eliminat pe Marin Cilic (favoritul numărul 2), Kei Nishikori (36 ATP) a mai furnizat o surpriză la turneul Masters de la Monte Carlo și l-a trimis acasă și pe germanul Alexander Zverev (4 ATP), cap de serie numărul 3. Japonezul s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-4, asigurându-și astfel calificarea în finala competiției din Principat.
Timea Bacsinszky

Timea Bacsinszky, în lacrimi la conferința de presă - Elvețianca și-a amintit de bunici şi de copilăria petrecută la Satu Mare

Jucătoarea elveţiană Timea Bacsinszky s-a arătat foarte emoţionată la conferinţa de presă de la finalul meciului pierdut în faţa Irinei Begu, în FedCup, ea plângând după ce a fost întrebată despre atmosfera din sală.
Petra Kvitova

VIDEO FedCup, semifinale: Germania - Cehia 0-2/ Victorii pentru Petra Kvitova și Karolina Pliskova

Echipa Cehiei conduce cu scorul de 2-0 Germania, la Stuttgart, după primele două meciuri ale întâlnirii contând pentru semifinalele FedCup. În primul meci, Petra Kvitova (10 WTA) a învins-o pe Julia Goerges (11 WTA), iar în al doilea Karolina Pliskova (6 WTA) a dispus de Angelique Kerber.
Simona Halep, la FedCup

Simona Halep, după victoria din FedCup: "Am suferit o contractură la picior în game-ul doi, dar o să mă recuperez şi o să joc mâine"

Jucătoarea Simona Halep a declarat, sâmbătă, după ce a învins-o pe Viktorija Golubic în primul meci al întâlnirii de FedCup România - Elveţia, că la scurt timp după startul partidei a suferit o contractură la picior, dar nu se pune problema să nu joace în a doua zi a confruntării de la Cluj-Napoca.
Rafael Nadal, in finala la Monte Carlo

VIDEO Monte Carlo: Rafael Nadal, în marea finală - Reduta lui Dimitrov a rezistat un set

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Grigor Dimitrov i-a pus reale probleme lui Rafael Nadal doar în primul set al semifinalei de la Monte Carlo, bulgarul reușind să contracareze jocul de forță al ibericului de pe baseline. Mai inspirat pe finalul manșei, liderul mondial s-a impus totuși cu 6-4. Lucrurile i-au scăpat însă de sub control lui Grigor în al doilea set, unul în care Rafa (dezlănțuit) s-a impus cu 6-1. Câștigător al trofeului din Principat de zece ori, Nadal se află la un singur meci distanță de titlul cu numărul 31 de categorie Masters.

FedCup România - Elveția 2-0: Simona Halep, victorie cu emoții în fața numărului 115 WTA (scor 6-3, 1-6, 6-1); Irina Begu, evoluție entuziasmantă cu Bacsinszky (scor 6-4, 6-1)

România conduce echipa Elveţiei, scor 2-0, la capătul primei zile a play-off-ului Grupei Mondiale a FedCup. După o victorie cu emoții obținută de Simona Halep (1 WTA) cu Viktorija Golubic (locul 115 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-1, Irina-Camelia Begu (38 WTA) a încântat spectatorii prezenți în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca cu un tenis de foarte bună calitate, deși a avut un început mai slab de partidă. Timea Bacsinszky (46 WTA) a condus cu 2-0, dar Begu a revenit și a restabilit egalitatea. Jucatoarea noastră a devenit tot mai agresivă, a fost mai inspirată în momentele importante și și-a adjudecat primul set cu 6-4. Actul al doilea a curs într-o singură direcție: Irina a dictat ritmul permanent și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, impunându-se cu un categoric 6-1.
Alexander Zverev

VIDEO Monte Carlo: Alexander Zverev, calificat în semifinale (4-6, 6-2, 7-5 cu Richard Gasquet) - Duel cu Nishikori

În ziua în care a împlinit 21 de ani (n.r 20 aprilie), Alexander Zverev (4 ATP), cap de serie numărul 3, și-a făcut drept cadou calificarea în semifinalele turneului Masters de la Monte Carlo. Germanul nu a avut deloc o misiune ușoară în fața lui Richard Gasquet (34 ATP). Francezul şi-a trecut în cont primul act (scor 6-4), dar Zverev a revenit spectaculos și și-a adjudecat următoarele două seturi, scor 6-2, 7-5.
Rafael Nadal, la Monte Carlo Masters

VIDEO Monte Carlo: Rafael Nadal, în semifinale - Execuție cu public împotriva lui Dominic Thiem (6-0, 6-2)

Vineri, 20 Apr 2018 Sport | Tenis
Văzut drept unul din jucătorii care i-ar putea stopa supramația lui Rafael Nadal pe zgură, Dominic Thiem a suferit o înfrângere dureroasă împotriva liderului mondial în sferturile de la Monte Carlo. Rafa a zburdat pe teren, a lovit fulgerător cu dreapta sa (a se înțelege forehand) cu atât de mult topspin, a găsit unghiuri incredibile cu backhandul în cross și nu i-a dat nicio șansă mai tânărului său adversar (6-0, 6-2). "Chinul" a durat pentru Dominic 68 de minute...
Sorana Cirstea

​FedCup: Sorana Cirstea, după ce a fost aleasă să joace Irina Begu: "Dacă echipa are nevoie să bat din palme, bat din palme"

de A.I. HotNews.ro
Clasată mai bine în ierarhia WTA, Sorana Cirstea (34) se așteptă să fie titulară împotriva Elveției în confruntarea din FedCup. Florin Segărceanu (căpitanul nejucător) a ales-o însă pe Irina Begu (38), iar reacția Soranei a venit prompt: "Dacă echipa are nevoie să bat din palme, bat din palme".

​FedCup: România vs Elveția - Simona Halep deschide "balul" cu Viktorija Golubic

Primul meci al confruntării dintre România și Elveția va fi cel dintre Simona Halep (1 WTA) și Viktorija Golubic (115 WTA), conform tragerii la sorți care a avut loc vineri, la Cluj-Napoca. Miza duelului este una importantă: baraj de calificare în Grupa Mondială a FedCup. Partidele vor putea fi urmărite în direct pe Digisport și Telekom Sport și LiveText pe HotNews.ro.
Dominic Thiem, la Monte Carlo

VIDEO Monte Carlo: Dominic Thiem îl învinge pe Novak Djokovic și se califică în sferturi

Joi, 19 Apr 2018 Sport | Tenis
Novak Djokovic (13 ATP) a arătat împotriva lui Dominic Thiem (locul șapte în lume) cea mai bună variantă a lui din acest an, însă nu a fost suficient pentru a trece de austriac. Thiem se simte foarte bine pe zgură, iar victoria a venit în trei seturi, scor 6-7(2), 6-2, 6-3. Calificarea în sferturile Masters-ului de la Monte Carlo reprezintă cel mai bun rezultat al lui Dominic în Principat.
Tour Eiffel si mingea oficiala de la Roland Garros

Roland Garros 2018: Şase jucătoare din România înscrise la cel de-al doilea Grand Slam al anului

Şase reprezentante ale României, în frunte cu Simona Halep, numărul unu mondial, figurează pe lista jucătoarelor înscrise la cel de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, Roland Garros, programat între 21 mai şi 10 iunie în capitala Franţei.
Bucuria echipei de FedCup a Romaniei

FR Tenis: Coregrafie unicat la întâlnirea România - Elveţia, o premieră mondială; fanii, aşteptaţi mai devreme în sală

de I.B. HotNews.ro
Miercuri, 18 Apr 2018 Sport | Tenis
Pentru primul meci din întâlnirea de FedCup dintre România şi Elveţia a fost pusă la cale o surpriză de către Primăria Cluj-Napoca şi FR Tenis, care au anunţat, miercuri seară, că fanii sunt aşteptaţi, sâmbătă, cu 45 de minute mai devreme la BT Arena pentru a putea fi împlinită, potrivit news.ro. Potrivit surselor citate, va fi o ”premieră mondială”
Novak Djokovic, la Monte Carlo

VIDEO Monte Carlo: Novak Djokovic, în optimi (scor 7-6, 7-5 cu Borna Coric) - Croatul a salvat nouă mingi de meci

Novak Djokovic (13 ATP, cap de serie numărul 9) a avut nevoie de două ore și 18 minute pentru a obține calificarea în optimile turneului Masters de la Monte Carlo. Sârbul a muncit din greu pentru a-l învinge pe Borna Coric (39 ATP). A fost 7-6(2), 7-5 pentru fostul lider mondial, la capătul unei confruntări în care jucătorul croat a salvat nu mai puțin de nouă mingi de meci.