MOTOR
Lewis Hamilton

Lewis Hamilton și principalul adversar în lupta pentru titlul mondial: "Îmi ţin mereu respiraţia când sunt oameni în preajma mea"

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Cu doar două etape înainte de finalul sezonului de Formula 1, Lewis Hamilton se află pe locul secund în clasamentul piloților, dar principalul adversar al britanicului nu este Max Verstappen.
Formula 1 logo

Circuit de Catalunya va găzdui curse de Formula 1 și MotoGP până în 2026

Vineri, 26 Nov 2021 Sport | Motor
Organizatorii campionatelor mondiale de Formula 1 și MotoGP au anunţat vineri prelungirea contractelor cu Circuit de Catalunya, lângă Barcelona, până în 2026, scrie AFP.
Eric Blandin, Valtteri Bottas si Lewis Hamilton

Transfer în Formula 1 - Mercedes pierde un om important la finalul sezonului

de A.I. HotNews.ro
Miercuri, 24 Nov 2021 Sport | Motor
Finalul de sezon din Formula 1 nu aduce doar o luptă foarte interesantă pentru titlul mondial între Max Verstappen și Lewis Hamilton, ci și o plecare importantă din cadrul Mercedes AMG F1 Team.
Lewis Hamilton si Max Verstappen

Fost pilot de Formula 1: Max Verstappen nu are nicio șansă în fața lui Lewis Hamilton la titlul mondial

Marţi, 23 Nov 2021 Sport | Motor
Lupta dintre Max Verstappen și Lewis Hamilton pentru titlul mondial din Formula 1 este una spectaculoasă: olandezul are opt puncte avans cu doar două etape înainte de finalul sezonului. Cu toate acestea, pilotul celor de la RedBull nu este văzut favorit de un fost nume important din Marele Circ.

Formula 1: Lewis Hamilton câștigă MP al Qatarului și se apropie de Max Verstappen / Fernando Alonso, pe podium după șapte ani

Duminică, 21 Nov 2021 Sport | Motor
Plecat din pole-position în Marele Premiu al Qatarului, desfășurat pe circuitul Losail, Lewis Hamilton (Mercedes) s-a impus pentru a șaptea oară în acest sezon. Podiumul a fost completat de olandezul Max Verstappen (RedBull), rivalul britanicului în lupta pentru titlul mondial din Formula 1, și de ibericul Fernando Alonso (Alpine).
Sebastien Ogier, campion mondial in WRC

WRC: Sebastien Ogier, campion mondial pentru a opta oară

Francezul Sebastien Ogier (Toyota) a câştigatalături de copilotul său Julien Ingrassia, pentru a opta oară Campionatul Mondial de Raliuri WRC: cei doi s-au impus duminică în ultima etapă a sezonului, Raliul Monza.
Max Verstappen

Formula 1: Max Verstappen şi Valtteri Bottas, retrogradați pe grila de start a Marelui Premiu al Qatarului

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), lider al clasamentului piloților, a fost penalizat cu cinci locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Qatarului, a XX-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pentru că nu a respectat semnalizările cu steagul galben în repriza a treia a calificărilor de sâmbătă, informează motorsport.

Formula 1: Lewis Hamilton, pole-position în Marele Premiu al Qatarului

Sâmbătă, 20 Nov 2021 Sport | Motor
Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a reușit cel mai bun timp în cadrul calificărilor Marelui Premiu al Qatarului, acesta urmând să plece din pole-position în cursa de duminică.

Formula 1: Mercedes cere penalizarea lui Max Verstappen după cursa din Brazilia

Marţi, 16 Nov 2021 Sport | Motor
Mercedes a anunţat marţi că a cerut o reanalizare a incidentului dintre pilotul său, Lewis Hamilton, şi Max Verstappen (Red Bull), din turul 48 de la Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, pentru care olandezul nu a fost penalizat, scrie AFP.
Guanyu Zhou

Cine este primul pilot chinez din istoria Formulei 1

de L.V.A. HotNews.ro
Guanyu Zhou a semnat luni cu echipa de Formula 1 a celor de la Alfa Romeo. Pilotul care concurează în Formula 2 va deveni primul chinez care concurează în "Marele Circ".

Formula 1: Lewis Hamilton, victorie în MP al Braziliei - Duel electrizant cu Max Verstappen pentru titlul mondial

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Duminică, 14 Nov 2021 Sport | Motor
Plecat în cursă de pe locul 10, Lewis Hamilton a reușit o cursă impresionantă pe circuitul de la Interlagos, britanicul câștigând Marele Premiu al Braziliei. A fost un duel electrizant cu Max Verstappen, marele rival din acest sezon pentru titlul mondial din Formula 1.
Valentino Rossi
MotoGP

FOTO VIDEO Imagini emoționante de la retragerea unui fenomen - Valentino Rossi a spus adio sportului de performanță

Valentino Rossi (Yamaha) a spus adio sportului de performanță cu ocazia Grand Prix-ului de MotoGP de la Valencia. Septuplu campion mondial, italianul a avut parte de o clasare pe locul zece la ultima cursă a sezonului.
Max Verstappen inspectand monopostul rivalului Lewis Hamilton

VIDEO Max Verstappen aprinde finalul de sezon din Formula 1: Crede că Mercedes trișează în lupta pentru titlu

Finalul de sezon din Formula 1 pare mai încins ca niciodată, lupta dintre Max Verstappen și Lewis Hamilton continuând și în afara pistei. Olandezul îi acuză pe cei de la Mercedes că trișează, iar pentru a dovedi asta a încercat să strângă chiar el dovezi.
Valtteri Bottas

Formula 1: Valtteri Bottas, pole-position în Marele Premiu al Braziliei - Finlandezul a câștigat cursa sprint

Sâmbătă, 13 Nov 2021 Sport | Motor
Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes) va pleca din pole-position în Marele Premiu al Braziliei, a 19-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, după ce a câștigat cursa sprint de la Sao Paulo.
Formula 1

MP al Braziliei: Lewis Hamilton a fost descalificat și va pleca ultimul în cursa de sprint / Max Verstappen a fost amendat

Lewis Hamilton (Mercedes) a dominat calificările de la Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, dar monopostul său nu a fost regulamentar și britanicul va pleca ultimul în cursa sprint de sâmbătă.

Formula 1: Lewis Hamilton, primul în calificările sprint din MP al Braziliei - Riscă însă o penalizare

de Red. Sport HotNews.ro
Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a dominat calificările sprint de la Grand Prix-ul de Formula 1 al Braziliei, dar este anchetat de comisarii cursei pentru a se determina dacă monopostul său a fost conform regulamentului.

Formula 1: Lewis Hamilton, penalizat 5 poziții pe grila de start în MP al Braziliei

Vineri, 12 Nov 2021 Sport | Motor
Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) va fi penalizat cinci locuri pe grila de start în Marele Premiu al Braziliei de Formula 1, duminică, din cauza schimbării motorului peste cota autorizată pe sezon, a anunţat vineri echipa sa, transmite AFP.
MotoGP

Valentino Rossi, înaintea ultimei curse din cariera sa: "Nu plâng foarte mult, acesta este caracterul meu"

Legendarul pilot Valentino Rossi se pregăteşte de retragere, după Marele Premiu al Valenciei, ultima cursă din cariera sa în motociclismul viteză, pe parcursul căreia a câştigat nouă titluri de campion mondial, şapte dintre ele la clasa regină, pe parcursul a 26 de sezoane.

De ce câștigarea titlului mondial de către Max Verstappen în dauna lui Lewis Hamilton ar fi un lucru bun pentru Formula 1

Miercuri, 10 Nov 2021 Sport | Motor
Suspansul în Formula 1 a atins cote înalte cu doar patru etape rămase de disputat din sezonul 2021. Max Verstappen are un avantaj de 19 puncte față de Lewis Hamilton, iar David Coulthard (fost pilot) crede că pentru binele Marelui Circ ar trebui ca olandezul să câștige titlul mondial.

Londra ar putea găzdui un Mare Premiu în Formula 1 - Cum se dorește micșorarea impactului evenimentului asupra mediului

Autoritățile londoneze au demarat procedurile pentru construirea unui circuit de Formula 1 în vederea organizării unui al doilea Mare Premiu al Marii Britanii după Silverstone. Se vor avea în vedere mai multe măsuri pentru a reduce amprenta de carbon a evenimentului.