Emanuel Gyenes

Emanuel Gyenes, după ce a terminat al 11-lea Dakar: "Este mai mult decât mi-aş fi dorit'"

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Emanuel Gyenes a scris, sâmbătă, pe Facebook, că este extraordinar că a reuşit să încheie a 11-a ediţie a Raliului Dakar, mai ales că în 2020, din cauza unei accidentări, a fost nevoit să meargă cinci luni cu ajutorul cârjelor.

Raliul Dakar: Argentinianul Kevin Benavides a câştigat competiția; Emanuel Gyenes, locul 23 la general

de Red. Sport HotNews.ro
Vineri, 15 Ian 2021 Sport | Motor
Argentinianul Kevin Benavides (Honda) a câştigat Raliul Dakar 2021 la secţiunea moto, vineri, odată cu încheierea etapei a 12-a a cursei găzduite de Arabia Saudită, în care românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul al 23-lea.
Pierre Cherpin

Raliul Dakar: Motociclistul Pierre Cherpin a murit după ce a suferit o căzătură

de A.I. HotNews.ro
Motociclistul francez Pierre Cherpin a murit ca urmare a unei căzături pe care a suferit-o în timpul etapei din 10 ianuarie a Raliului Dakar (Ha’il – Sakakak), au anunţat organizatorii competiţiei.
Mainile lui Romain Grosjean, dupa accidentul din Sakhir

FOTO Cum arată mâinile lui Romain Grosjean la aproape două luni de accidentul teribil suferit la Sakhir

Miercuri, 13 Ian 2021 Sport | Motor
Pe 29 noiembrie 2020, accidentul teribil suferit de Romain Grosjean a făcut înconjurul planetei, pilotul scăpând incredibil dintr-un monopost de Formula 1 rupt la propriu în două. La aproape două luni distanță, francezul a arătat pe Twitter cum arată mâinile sale.
Formula 1, logo

FOTO MP al Australiei, amânat - Cum arată programul noului sezon din Formula 1

Marţi, 12 Ian 2021 Sport | Motor
Organizatorii Formulei 1 au făcut ultimele anunțuri în legătură cu sezonul 2021 al Marelui Circ. Astfel, startul nu va avea loc ca de obicei în Australia, Marele Premiu de la Melbourne fiind amânat. Debutul va avea loc pe 23 martie, în Bahrain.

​Raliul Dakar: Joan Barreda a câştigat etapa a şasea / Emanuel Gyenes, locul 40

Vineri, 8 Ian 2021 Sport | Motor
Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a câştigat, vineri, etapa a şasea a Raliului Dakar 2021 la secţiunea moto, desfăşurată între Al Qaisumah şi Ha'il (Arabia Saudită), în timp ce românul Emanuel Gyenes a sosit al 40-lea.
Raliul Dakar

​Raliul Dakar: Etapa a şasea a fost scurtată cu 100 de kilometri

Organizatorii Raliului Dakar au anunţat, joi seară, că etapa a şasea a competiţiei a fost scurtată cu aproximativ 100 de kilometri şi că startul va fi dat mai târziu decât ora programată iniţial.

​Raliul Dakar: Kevin Benavides a câștigat etapa a cincea / Emanuel Gyenes, locul 33

Joi, 7 Ian 2021 Sport | Motor
​Argentinianul Kevin Benavides (Honda) a câştigat joi etapa a cincea a Raliului Dakar 2021, desfăşurată între Riad şi Al Qaisumah, în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe 33.

​Raliul Dakar - etapa a patra: Claudiu Barbu şi Marius Lupu, clasaţi pe 39 la SSV / Emanuel Gyenes, locul 33 la Moto

Miercuri, 6 Ian 2021 Sport | Motor
Echipajul românesc Claudiu Barbu/Marius Lupu (Transcarpatic Rally Team) s-a clasat pe locul al 39-lea la secţiunea SSV în etapa a patra a Raliului Dakar 2021, desfăşurată miercuri, între Wadi Ad-Dawasir şi Riad, capitala Arabiei Saudite.

​Raliul Dakar: Claudiu Barbu şi Marius Lupu, locul 38 în etapa a treia la categoria SSV

Marţi, 5 Ian 2021 Sport | Motor
Echipajul românesc Claudiu Barbu/Marius Lupu (Transcarpatic Rally Team) s-a clasat pe locul al 38-lea la secţiunea SSV în etapa a treia a Raliului Dakar 2021, desfăşurată marţi, într-o buclă cu plecarea şi sosirea la Wadi Ad-Dawasir (Arabia Saudită).

​Raliul Dakar: Emanuel Gyenes, locul 50 în etapa a treia

Australianul Toby Price (KTM) a câştigat, marţi, etapa a treia a Raliului raid Dakar 2021 la secţiunea moto, o buclă de 629 de kilometri, dintre care 403 cronometraţi, cu plecarea şi sosirea la Wadi Ad-Dawasir (Arabia Saudită), în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 50.

Raliul Dakar: Joan Barreda, noul lider al competiției; Emanuel Gyenes - locul 35 în etapa a doua

Luni, 4 Ian 2021 Sport | Motor
Spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) a preluat conducerea în clasamentul general al Raliului Dakar 2021, la categoria moto, după ce a reuşit să se impună luni în etapa a doua a cursei, desfăşurată între Bisha şi Wadi Ad-Dawsir (Arabia Saudită), în care românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 35.

​Raliul Dakar - prima etapă: Emanuel Gyenes, locul 36 la categoria Moto - Sătmăreanul, primul la Malle Moto

Duminică, 3 Ian 2021 Sport | Motor
Australianul Toby Price (KTM) a câştigat prima etapă a Raliului Dakar 2021 la secţiunea Moto, desfăşurată duminică între Jeddah şi Bisha, în timp ce românul Emanuel Gyenes a sosit al 36-lea.

Raliul Dakar: Emanuel Gyenes a ocupat locul 33 în prologul competiției

Sâmbătă, 2 Ian 2021 Sport | Motor
Românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 33 la categoria moto în prologul Raliului Dakar ediţia 2021, desfăşurat sâmbătă la Jeddah (Arabia Saudită) şi încheiat cu victoria campionului en titre, americanul Ricky Brabec.
Lewis Hamilton

Lewis Hamilton a devenit cavaler - Motivul pentru care decorarea a fost pusă sub semnul întrebării

Joi, 31 Dec 2020 Sport | Motor
Pilotul echipei Mercedes Lewis Hamilton a primit titlul de cavaler al Imperiului Britanic, după ce a câştigat a şaptea oară Campionatul Mondial de Formula 1.

​Raliul Dakar: Emanuel Gyenes a ajuns în Jeddah: "Deşi nu sunt recuperat 100%, sunt foarte optimist"

Luni, 28 Dec 2020 Sport | Motor
Bikerul sătmărean Emanuel Gyenes a ajuns în oraşul Jeddah din Arabia Saudită pregătit să ia startul unui nou Raliu Dakar, potrivit unui comunicat de presă transmis luni.
Claire si Frank Williams

​Frank Williams, fondatorul echipei de Formula 1 care-i poartă numele, a fost externat

Joi, 24 Dec 2020 Sport | Motor
​Frank Williams, fondatorul echipei de Formula 1 care-i poartă numele, a fost externat, informează autosport.com. Acesta şi-a încheiat asocierea cu echipa în septembrie, imediat după achiziţia team-ului de la Grove de către Dorilton Capital.
Monosportul Mercedes

Formula 1: Un gigant din industria petrochimică a achiziționat o treime din acțiunile echipei Mercedes

Vineri, 18 Dec 2020 Sport | Motor
Ineos, unul dintre giganţii industriei petrochimice, a achiziţionat o treime din acţiunile echipei Mercedes, a anunţat campioana mondială en titre din Formula 1 într-un comunicat dat publicităţii vineri, informează Reuters.
Formula 1

A fost aprobat calendarul sezonului 2021 din Formula 1

Joi, 17 Dec 2020 Sport | Motor
Consiliul Mondial al Federaţiei Internaţionale de Automobilism (FIA), reunit la Geneva cu ocazia celei de-a patra şi ultima sa reuniune din acest an, a aprobat calendarul Campionatului Mondial de Formula 1 pentru sezonul 2021, care cuprinde un număr record de 23 de Mari Premii, informează FIA într-un comunicat.

Frank Williams, fondatorul echipei de Formula 1 cu acelaşi nume, a fost internat în spital​