Mercedes a fost ultima dintre echipele mari care și-a prezent noul monopost pentru sezonul 2020 al Formulei 1. Constructorul german a arătat lumii, vineri, ultima creație alături de care vrea să domine în continuare Marele Circ.

McLaren a lansat, la sediul de la Woking, noul monopost pentru sezonul 2020 al Formulei 1. Se numește "MCL35" și se vrea a fi un concurent pe măsură pentru puternicii rivali de la Mercedes, Ferrari sau RedBull Racing.
Noul monopost al echipei Red Bull

FOTO VIDEO Red Bull Racing a prezentat monopostul pentru noul sezon din Formula 1

de Diana Ene HotNews.ro
Miercuri, 12 Feb 2020 Sport | Motor
Echipa Aston Martin Red Bull Racing a prezentat monopostul pentru noul sezon competiţional din Formula 1. Chiar dacă aspectul mașinii este asemănător cu cel de anul trecut, Red Bull se arată foarte încrezătoare când vine vorba de performanțele noii sale mașini.
Formula 1, logo

Formula 1: MP al Chinei, amânat din cauza coronavirusului

de Red. Sport HotNews.ro
De-acum e oficial: Marele Premiu de Formula 1 al Chinei a fost amânat din cauza coronavirusului, după cum informează pagina de Facebook a FIA (Federația Internațională de Automobilism).

Formula 1: Marele Premiu din China, posibil să fie amânat din cauza coronavirusului

Organizatorii Formulei 1 iau în calcul amânarea Marelui Premiu din China, ca urmare a epidemiei de coronavirus, scrie L'Equipe. Evenimentul este programat să aibă loc la Shanghai, pe 19 aprilie.
SF1000, noul monopost al Scuderiei Ferrari

​VIDEO Formula 1: Ferrari și-a prezentat noul monopost SF1000: "Este complet diferit"

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Marţi, 11 Feb 2020 Sport | Motor
Evenimentul de prezentare al noului monopost SF1000 al echipei Ferrari a avut loc marți și a fost unul special: au participat un DJ, o orchestră și mai mulți interpreți.
Michael Schumacher si Lewis Hamilton

Bătălia epocilor: Michael Schumacher vs Lewis Hamilton - Cât de mult s-a schimbat rolul pilotului în Formula 1

Luni, 10 Feb 2020 Sport | Motor
Alături de Mercedes, Lewis Hamilton a fost dirijorul din Formula 1 în ultimii ani. În sezonul trecut, britanicul și-a trecut în palmares al șaselea titlu de campion mondial și se apropie cu pași repezi de recordul deținut de Michael Schumacher (7 titluri). Ross Brown, directorul general al Formulei 1, a lucrat de-a lungul timpului cu ambii piloți și a vorbit despre rolul pe care l-a avut fiecare în "Marele Circ" și ce îi diferențiază pe cei doi.
Tiberiu Useriu, locul doi la Yukon Arctic Ultra

Prima reacție a lui Tiberiu Uşeriu după ce a terminat ultramaratonul Yukon Arctic

Joi, 6 Feb 2020 Sport | Motor
Tiberiu Uşeriu a afirmat, într-o postare pe Facebook, că i-a fost greu să revină în Canada, unde anul trecut a abandonat maratonul arctic, cu degetele de la picioare degerate.
Lewis Hamilton
Formula 1

Lewis Hamilton și viitorul carierei - Singurul motiv pentru care ar putea pleca de la Mercedes

A scris istorie alături de Mercedes, dar în ultima perioadă speculațiile unei plecări la Ferrari au fost tot mai dese. Lewis Hamilton este, pe bună dreptate, omul momentului în Formula 1, iar viitorul acestuia îi preocupă pe mulți. Christian Horner (șeful celor de la RedBull) știe care ar putea fi singurul motiv pentru care pilotul britanic ar pleca de la Mercedes.
Fernando Alonso

Fernando Alonso, pregătit să revină în Formula 1 - Când ar putea fi văzut din nou în Marele Circ

Miercuri, 29 Ian 2020 Sport | Motor
Fernando Alonso (38 de ani), dublu campion mondial la Formula 1, a anunțat că este pregătit pentru o revenire în Marele Circ. Spaniolul a declarat că poate conduce orice mașină și nu consideră că vârsta sa va fi o piedică.
Maverick Vinales

​MotoGP: Maverick Vinales și-a prelungit contractul cu Yamaha

Marţi, 28 Ian 2020 Sport | Motor
Spaniolul Maverick Vinales (locul 3 în clasamentul piloților în sezonul trecut de MotoGP) şi-a prelungit contractul cu echipa Monster Energy Yamaha, urmând se evolueze pentru constructorul japonez până la finalul sezonului 2022.
Thierry Neuville a castigat Raliul Monte Carlo

​WRC: Thierry Neuville a câştigat pentru prima oară Raliul Monte Carlo

Duminică, 26 Ian 2020 Sport | Motor
​Pilotul belgian Thierry Neuville (Hyundai i20) a câştigat duminică, pentru prima oară în cariera lui, Raliul Monte Carlo, prima etapă a Campionatului mondial de raliuri WRC.
Edwin Straver

Motociclistul Edwin Straver, accidentat grav la Raliul Dakar, a murit

Vineri, 24 Ian 2020 Sport | Motor
Motociclistul olandez Edwin Straver, care s-a accidentat grav la ediţia din acest an a Raliului Dakar, la 16 ianuarie, în penultima etapă a competiţiei, a murit.

​Formula 1: Ferrari îşi va prezenta monopostul pentru noul sezon competiţional pe 11 februarie

Marţi, 21 Ian 2020 Sport | Motor
Ferrari îşi va prezenta monopostul pentru noul sezon competiţional de Formula 1 pe 11 februarie la teatrul Romolo Valli din oraşul Reggio Emilia, a anunţat scuderia italiană.
Emanuel Gyenes

​Raliul Dakar: Americanul Ricky Brabec a câştigat la clasa moto; Emanuel Gyenes, locul 29

Vineri, 17 Ian 2020 Sport | Motor
Pilotul american Ricky Brabec (Honda) a câştigat vineri ediţia 2020 a Raliului Dakar, la clasa moto, prima desfăşurată în Arabia Saudită, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe 29 la general, a fost al 14-lea la ''marathon'' şi primul la ''malle moto''.

Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, cea mai bună clasare de până acum - Locul 14 în etapa a zecea

Miercuri, 15 Ian 2020 Sport | Motor
Emanuel Gyenes a obținut miercuri cea mai bună clasare de până acum în Raliul Dakar 2020, la secțiunea moto. Românul a încheiat pe locul 14 etapa a zecea, desfășurată între Haradh și Shubaytah, în Arabia Saudită.

Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, locul 32 în etapa a noua; Românul, în continuare lider la "Original by Motul"

Marţi, 14 Ian 2020 Sport | Motor
Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 32 etapa a noua a Raliului Dakar, la secţiunea moto, desfăşurată marţi pe distanţa de 410 km, între Wadi Al Dawasir şi Haradh, în Arabia Saudită. Românul este în continuare lider la categoria "Original by Motul" (fără asistenţă tehnică).
Mathieu Serradori

Raliul Dakar - Auto: Francezul Mathieu Serradori a câştigat etapa a opta; Fernando Alonso, pe locul doi

Luni, 13 Ian 2020 Sport | Motor
Francezul Mathieu Serradori (SRT) a câştigat luni etapa a opta a Raliului Dakar, la clasa auto, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Toyota), dublu campion mondial de Formula 1, aflat la prima sa participare la această competiţie, s-a clasat pe locul secund.
Raliul Dakar 2020

Raliul Dakar: Etapa a opta la moto şi quad, anulată ca urmare a decesului lui Paulo Goncalves

Duminică, 12 Ian 2020 Sport | Motor
Organizatorii Raliului Dakar au anunţat că etapa a opta a competiţiei, programată luni, a fost amânată pentru categoriile moto şi quad, ca urmare a decesului lui Paulo Goncalves.

Raliul Dakar - Moto: Joan Barreda a câştigat etapa a șaptea / Emanuel Gyenes, locul 29

Spaniolul Joan Barreda (Honda) a câştigat duminică etapa a 7-a a Raliului Dakar la clasa moto, îndoliată de moartea portughezului Paulo Goncalves în urma unei căzături, informează AFP.