Roland Garros (juniori): Filip Jianu a abandonat în timpul meciului din sferturi / România a rămas fără reprezentanți la Paris

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 6 iunie 2019, 18:21 Sport | Roland Garros 2019

Filip Jianu
România a rămas fără reprezentanți la Grand Slam-ul de la Paris. După ce Simona Halep a fost eliminată, Filip Jianu a abandonat în timpul partidei cu Holger Vitus Nodskov Rune (locul 8 ITF, cap de serie numărul 7), în momentul în care danezul conducea cu 6-0, 4-1.

57 de minute au jucat cei doi înainte ca Jianu să se retragă. Pentru Filip, acesta a fost al doilea meci disputat joi, după ce l-a învins pe americanul Brandon Nakashima (locul 4 ITF şi cap de serie numărul 3), scor 6-7(3), 6-3, 6-4.

La începutul acestui an, Filip Jianu a ajuns până în semifinale la turneul de juniori de la Australian Open, fiind învins de americanul Emilio Nava, scor 3-6, 6-2, 7-5, deși a avut minge de meci la scorul de 5-4 în setul decisiv.