FOTBAL
Juventus, victorie cu emotii la debutul in noul sezon din Serie A

VIDEO Chievo - Juventus 2-3 / "Bătrâna Doamnă" a obținut victoria în prelungiri - Portarul gazdelor a ieșit accidentat după un fault al lui Ronaldo

de Diana Ene HotNews.ro
Sâmbătă, 18 Aug 2018 Sport | Fotbal
Juventus s-a impus cu mari emoții pe terenul celor de la Chievo Verona, scor 3-2, în primul meci al noului sezon din Serie A, care a reprezentat și debutul oficial al lui Cristiano Ronaldo în tricoul campioanei Italiei. Bernardeschi a marcat golul victoriei în prelungiri.
Liga 1, logo

Liga 1: Astra Giurgiu - Dunărea Călăraşi 1-1 / Astra, două cartonașe roșii în două minute

Astra Giurgiu a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1 (1-1), în meciul cu Dunărea Călăraşi, din etapa a V-a a Ligii I. Din minutul 75, Astra a jucat cu doi jucători mai puţin pe teren, după eliminările lui Alibec şi Bahamboula.
Kylian Mbappe

VIDEO Guingamp - PSG 1-3 / Neymar şi Mbappe, decisivi pentru campioana Franței

PSG s-a impus, sâmbătă, pe terenul celor de la Gungamp, scor 3-1, în a doua etapă din Ligue 1. "Dubla" lui Mbappe și golul din penalty al lui Neymar i-au adus campioanei Franței cele trei puncte.
Romania, in finala CE de minifotbal

Minifotbal: România s-a calificat în finala Euro 2018

Selecţionata României s-a calificat, sâmbătă, în finala Campionatului European de minifotbal - EURO 2018 - de la Kiev, după ce a învins formaţia Kazahstanului cu 3-1 după lovituri de departajare, scorul fiind 2-2 la finalul timpului regulamentar.
Liga 2

Liga 2: Chindia Târgoviște, la a treia victorie din actualul sezon (2-0 cu Aerostar) - Rezultatele zilei

Chindia Târgoviște a obținut, sâmbătă, a treia victorie din tot atâtea partide disputate în noul sezon al Ligii a 2-a la fotbal. Formația pregătită de Viorel Moldovan a câștigat pe terenul celor de la Aerostar Bacău, scor 2-0.
Julio Baptista, noul jucator al echipei CFR Cluj

Oficial: Julio Baptista, fost jucător la Real Madrid, a semnat cu CFR Cluj

Julio Baptista, fost mijlocaş al echipelor Real Madrid, Arsenal şi AS Roma, a semnat un contract cu CFR Cluj, campioana României. Brazilianul a jucat în 77 de meciuri pentru Real Madrid, reușind 13 goluri.
Alexandru Stan, noul jucator al echipei FCSB

Alexandru Stan, după transferul de la Astra la FCSB: "A fost o surpriză plăcută. Mă aşteptam să merg la o echipă mai bună"

FCSB l-a transferat vineri pe Alexandru Stan, de la Astra Giurgiu, jucătorul semnând un contract pe trei sezoane cu vicecampioana României. Fostul căpitan al giurgiuvenilor a declarat, într-o conferință de presă, că a fost visul său să ajungă la gruparea bucureşteană și că se aștepta să ajungă la o echipă mai bună, ținând cont de evoluțiile sale din ultimele sezoane.
Florin Bratu

Florin Bratu şi-a prelungit contractul cu Dinamo până în 2020

Directorul general al FC Dinamo, Ionel Dănciulescu, a anunţat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că tehnicianul Florin Bratu şi-a prelungit contractul, noul acord fiind valabil până în 2020.
Flavius Stoican

Liga I: CSM Politehnica Iaşi a învins FC Botoşani, scor 2-1

de I.B. HotNews.ro
Vineri, 17 Aug 2018 Sport | Fotbal
Formaţia CSM Politehnica Iaşi a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea a Ligii I, potrivit news.ro.
Jesus Fernandez, noul portar al CFR-ului

Jesus Fernandez, fost portar la echipa a doua a celor de la Real Madrid, a semnat cu CFR Cluj

CFR Cluj a anunțat, vineri, pe site-ul oficial, transferul portarului spaniol Jesus Fernandez (30 de ani). De-a lungul carierei, Fernandez a evoluat și pentru echipa a doua a celor de la Real Madrid, dar a bifat și două partide la prima echipă a "galacticilor".
Paulo Bento

Fotbal: Portughezul Paulo Bento, noul selecționer al Coreei de Sud

Fostul selecţioner portughez Paulo Bento a fost numit la conducerea tehnică a naţionalei Coreei de Sud, pentru următorii patru ani, a anunţat vineri Federaţia de fotbal de la Seul (KFA), citată de agenţia Yonhap.
Claudio Marchisio

VIDEO Mijlocașul Claudio Marchisio se desparte de Juventus după 25 de ani

Mijlocaşul internaţional italian Claudio Marchisio şi-a reziliat contractul cu Juventus Torino, club de care se desparte după 25 de ani, a anunţat vineri campioana en titre a Italiei.
Stadionul Dr. Constantin Radulescu

Liga 1: CFR Cluj vs Dinamo, derby-ul etapei a cincea - Programul meciurilor

Etapa a cincea din turul sezonului regulat al Ligii 1 se va desfășura în perioada 17-20 august, în prima confruntare urmând să se întâlnească CSM Poli Iași și AFC Botoșani (vineri, de la ora 21:00). Derby-ul etapei se va disputa duminică, de la ora 21:00, între CFR Cluj și Dinamo. Partida va avea loc pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca. Intră în material pentru a vedea programul complet al etapei a cincea din Liga 1.
Europa League

Europa League: Sevilla, Ludogoreţ și Zenit Sankt Petersburg, calificate în play-off (Rezultatele complete ale serii)

Joi s-au disputat partidele din manșa a doua a turului trei preliminar al Europa League, echipe precum Sevilla, Ludogoreţ sau Zenit Sankt Petersburg obținând calificarea în play-off-ul competiției. Dintre reprezentantele României, doar CFR Cluj și FCSB continuă aventura europeană, Universitatea Craiova fiind eliminată de RB Leipzig.
Harlem Gnohere

Europa League: FCSB - Hajduk Split 2-1 / Calificare dramatică pentru roș-albaștri - Gnohere a marcat golul victoriei în minutul 90+3

Joi, 16 Aug 2018 Sport | Fotbal
FCSB a fost la un pas să rateze calificarea în play-off-ul Europa League, după o evoluție ștearsă în partida cu Hajduk Split de pe "Arena Națională". Ghonere a deschis scorul din penalty în minutul 55, însă echipa lui Dică s-a văzut egalată în minutul 82. Vicecampioana României a fost salvată de același Gnohere, golul calificării venind în minutul 90+3.
Jucatorii echipei CFR Cluj

Europa League: CFR Cluj, calificare fără emoții în play-off-ul competiției (5-0 cu Alashkert)

După ce a câștigat cu 2-0 în Armenia, CFR Cluj s-a distrat cu Alashkert pe teren propriu, impunându-se cu scorul de 5-0. Campioana României obține fără nicio emoție calificarea în play-off-ul Europa League.
Craiova vs Leipzig

Europa League: U Craiova - RB Leipzig 1-1 / Oltenii au ratat calificarea în play-off

Universitatea Craiova a reușit doar un rezultat de egalitate cu RB Leipzig, scor 1-1, pe stadionul "Ion Oblemenco", în manșa a doua a turului trei preliminar al Europa League. Echipa pregătită de Devis Mangia a ratat astfel calificarea în play-off-ul competiției, după ce nemții s-au impus în tur cu 3-1.
La Liga, logo

La Liga: Un meci din fiecare sezon se va disputa în SUA - Acord pentru următorii 15 ani

Liga Spaniolă de Fotbal a anunţat, joi, că a ajuns la un acord pe 15 ani cu Relevant, firma care organizează turneul amical International Champions Cup, pentru promovarea fotbalului în SUA şi Canada. Astfel, un meci din fiecare sezon al campionatului din Spania se va juca în SUA.

Europa League: CFR Cluj, FCSB și U Craiova vor disputa joi meciurile decisive pentru calificarea în play-off (Programul complet al serii)

Joi vor va avea loc manșa a doua a turului trei preliminar din Europa League, trei formații românești urmând să se lupte pentru un loc în play-off-ul competiției. CFR Cluj are cea mai ușoară misiune și este favorită la calificare, după ce s-a impus pe terenul celor de la Alashkert în meciul tur (scor 2-0). Învinsă de Leipzig cu 3-1 în prima manșă, Universitatea Craiova speră la o minune pe "Ion Oblemenco", în timp ce FCSB va da piept cu Hajduk Split pe "Arena Națională" (a fost 0-0 în tur). Intră în material pentru a vedea programul complet al meciurilor din manșa a doua a turului trei preliminar al Europa League.
Franta, campioana mondiala

Clasamentul FIFA: Franța a revenit în fruntea ierarhiei mondiale după 16 ani - România a urcat pe locul 28

Franţa, noua campioană mondială, ocupă primul loc în clasamentul echipelor naţionale publicat joi de Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA), primul după turneul final din Rusia şi calculat după o nouă formulă.