FOTBAL
Coronavirus

Coronavirus: Maratonul de la Tokyo, organizat doar pentru elite și sportivii în scaun cu rotile

de Silviu Dumitru HotNews.ro
​Reprezentanții fundaţiei Maratonului de la Tokyo au anunţat, luni, că la evenimentul din acest an vor participa doar sportivii de elită și cei în scaun cu rotile. În schimb, amatorii nu vor putea alerga în cadrul competiției, din cauza epidemiei de coronavirus.
Liga 1

​Liga 1: Hermannstadt vs Astra 2-2 / Gazdele au egalat în minutul 88 - Giurgiuvenii continuă lupta pentru play-off

Formaţia Astra Giurgiu a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul susţinut, luni, în deplasare, în compania echipei FC Hermannstadt, în etapa a XXV-a a Ligii I.
Adrian Petre a semnat cu FCSB

OFICIAL Adrian Petre, noul jucător al celor de la FCSB

Gruparea FCSB a anunţat, luni, transferul lui Adrian Petre, de la formaţia Esbjerg fB, din prima ligă daneză. Atacantul în vârstă de 22 de ani, care a efectuat luni vizita medicală, va purta tricoul cu numărul 19.
Slavko Perovic

Slavko Perovic: "Nu îmi amintesc prea multe despre ce s-a întâmplat la meciul cu FCSB"

Slavko Perovic de la Dinamo a fost lovit în faţă de Iulian Cristea de la FCSB, atacantul prăbuşindu-se pe teren, în minutul 44 al derbiului Ligii I. Atacantul a povestit, pentru presa sârbă, că nu îşi aminteşte prea multe despre incident, subliniind că nu a fost sunat sau vizitat de Iulian Cristea.
Bafetimbi Gomis

VIDEO ​Liga Campionilor Asiei: Încă o victorie pentru Al-Hilal, echipa lui Răzvan Lucescu

Al-Hilal, echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a impus, luni, cu scorul de 2-1, în fața formației Al-Ahli Dubai, în Liga Campionilor Asiei, competiție pe care a câștigat-o în sezonul precedent.
Jurgen Klopp

Jurgen Klopp și modelul pe care îl implementează la Liverpool - Cine este marele antrenor pe care îl copiază germanul

de A.I. HotNews.ro
Jurgen Klopp este omul momentului în fotbalul european, tehnicianul german făcând din Liverpool regina Europei și, cel mai probabil, noua campioană din Premier League. Germanul a dezvăluit și care este modelul pe care l-a urmat în carieră, o super echipă care a dominat începutul anilor '90.
Harry Gregg

Harry Gregg, supraviețuitor în accidentul aviatic de la Munchen (1958), a murit la 87 de ani

de Diana Ene HotNews.ro
Fostul fotbalist Harry Gregg, supranumit “eroul de la Munchen” după tragedia aviatică din 1958, el salvând atunci câţiva pasageri, a încetat din viaţă, la vârsta de 87 de ani.
Hagi

Digisport: "Inteligență fantastică" / "Talent indubitabil" Ianis Hagi a primit cea mai mare notă. Ce scriu scoțienii după reușita de ieri

de Digisport Digisport.ro
Ianis Hagi a fost din nou titular pentru Glasgow Rangers, în partida câștigată pe teren propriu cu Livingston, 1-0. Tânărul fotbalist român a reușit pasa decisivă de la unicul gol al meciului și a fost lăudat din nou de scoțieni.
Benedetto si Amavi

VIDEO Lille - Marseille 1-2 / Marseille a ajuns la 14 meciuri fără înfrângere în Ligue 1

Olympique Marseille continuă forma excelentă în Ligue 1, ajungând la 14 meciuri fără înfrângere. În ultima etapă, echipa pregătită de Andre Villas-Boas a învins-o pe Lille, scor 2-1, pe Stade Pierre-Mauroy.
Real Madrid, remiza cu Celta Vigo

VIDEO Real Madrid - Celta Vigo 2-2 / Oaspeții au egalat pe final de meci

Real Madrid a obținut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Celta Vigo, scor 2-2, în etapa a 24-a din LaLiga. Santi Mina a adus un punct nesperat pentru oaspeți, grație unui gol marcat în minutul 85.
Lazio, victorie cu Inter

​VIDEO Lazio - Inter 2-1 / Lazio a urcat pe locul doi și s-a apropiat la un punct de lider

Lazio a câștigat derbiul cu Inter, scor 2-1, pe Stadio Olimpico, în etapa a 24-a din Serie A. Grație acestui succes, trupa lui Simone Inzaghi a urcat pe locul doi în clasament și s-a apropiat la doar un punct de liderul Juventus.
Dinamo vs FCSB

Liga 1: Dinamo vs FCSB 2-1 / Derby plin de evenimente - "Câinii" își încurcă rivala în lupta pentru titlu

Duminică, 16 Feb 2020 Sport | Fotbal
Sigură de prezența în play-out pentru al treilea an consecutiv, Dinamo se consolează cu o victorie în fața marii rivale FCSB, care ratează șansa de a se apropia de liderul CFR Cluj. "Câinii" s-au impus cu 2-1 într-un derby plin de evenimente. Sin a deschis scorul în minutul 37, cu o super execuție din lovitură liberă. Finalul primei reprize a fost marcat de accidentarea gravă a lui Perovic (a părăsit terenul cu ambulanța) și de eliminarea lui Iulian Cristea. Tot înainte de pauză (45+9'), Tănase a egalat din penalty, dar Lazăr a stabilit învingătoarea cu un gol marcat în minutul 62.
Liga 1

Liga 1: Sepsi - FC Botoșani 0-1 / FC Botoșani, a patra echipă calificată în play-off

FC Botoşani şi-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii I, după victoria obţinută, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), în faţa formaţiei Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a XXV-a a Ligii I, penultima din sezonul regulat.
Son, gol in prelungiri contra lui Aston Villa

VIDEO Tottenham, victorie în prelungiri cu Aston Villa / Son, salvator pentru trupa lui Mourinho

Tottenham s-a impus in extremis în fața celor de la Aston Villa, echipă aflată pe locul 17 în Premier League, scor 3-2 (etapa 26). Echipa lui Jose Mourinho a fost salvată de golul lui Son Heung-Min din minutul 90+4.
Bayern Munchen, victorie cu FC Koln

​VIDEO Bundesliga: Bayern Munchen își recuperează primul loc în clasament (4-1 cu FC Koln)

Bayern Munchen a obținut o victorie clară pe terenul celor de la FC Koln, scor 4-1, în etapa cu numărul 22 din Bundesliga. Bavarezii revin astfel pe prima poziție în clasament, după ce fuseseră devansați sâmbătă de RB Leipzig.
Sevilla vs Espanyol

VIDEO Sevilla, remiză cu Espanyol înaintea duelului cu CFR Cluj

Sevilla, adversara celor de la CFR Cluj în 16-imile Europa League, a încheiat la egalitate partida disputată pe teren propriu în compania lui Espanyol, penultima clasată din LaLiga, scor 2-2.
La Liga, logo

LaLiga: Meciul Eibar - Real Sociedad, amânat din cauza poluării atmosferice

Meciul Eibar – Real Sociedad, care ar fi trebuit să se dispute duminică, în etapa a XXIV-a a campionatului Spaniei, a fost amânat din cauza poluării atmosferice.
Arena Nationala

Liga 1: Dinamo vs FCSB (20:00) / Derby-ul marilor orgolii - Roș-albaștrii speră la victoria care să îi apropie de lider

Etapa a 25-a din Liga 1 programează derby-ul fotbalului românesc, Dinamo și FCSB urmând să se întâlnească pe Arena Națională, de la ora 20:00. Cele două rivale se află la mare distanță una de cealaltă în clasament. "Câinii" sunt pe locul 9 și vor bifa încă un sezon în play-out, în timp ce roș-albaștrii se găsesc pe ultima treaptă a podiumului și speră la o victorie pentru a se apropia la trei puncte de liderul CFR Cluj. Partida poate fi urmărită în direct pe Digi Sport, Telekom Sport, Look TV și LiveText pe HotNews.ro.
Gian Piero Gasperini

VIDEO Atalanta, victorie cu AS Roma după ce a revenit de la 0-1

Atalanta a câștigat confruntarea de pe teren proriu cu AS Roma, după ce a fost condusă cu 1-0 la pauză. S-a încheiat 2-1 pentru echipa lui Gian Piero Gasperini, care își consolidează locul patru în clasament, ultimul care asigură prezența în ediția viitoare de Champions League.