FOTBAL
CM 2018

Beneficii de 12,5 miliarde euro pentru Rusia după Cupa Mondială din vara lui 2018

de A.I. HotNews.ro
Cupa Mondială de fotbal din acest an a injectat 12,5 miliarde de euro în economia rusă, sumă reprezentând peste 1% din produsul intern brut al acestei ţări, a anunţat marţi Comitetul de organizare a CM 2018, citat de AFP.
Usain Bolt

Usain Bolt, ofertat de Valletta FC / Campioana Maltei vrea să se califice în grupele sezonului viitor de Champions League

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Campioana Maltei, Valletta FC, i-a oferit un contract pe doi ani multiplului campion olimpic Usain Bolt, care aspiră să devină fotbalist profesionist după ce a pus capăt strălucitoarei sale cariere de sprinter, iar în prezent se pregăteşte alături de formaţia australiană Central Coast Mariners,
Anghel Iordanescu

Anghel Iordănescu, despre naționala lui Contra: "Consider că nu am jucat nimic cu Serbia. De patru meciuri, într-o singură repriză am arătat că putem fi o echipă mare"

România a remizat (0-0) cu Serbia pe Arena Națională, iar șansele ca tricolorii să mai câștige grupa din Liga Națiunilor sunt mici. Fost selecționer al primei reprezentative în mai multe mandate, Anghel Iordănescu a vorbit despre jocul echipei lui Cosmin Contra: "Consider că nu am jucat nimic cu Serbia. De patru meciuri, într-o singură repriză am arătat că putem fi o echipă mare".
Jucatorii Croatiei, dupa golul de 2-0

VIDEO Croația, vicecampioana mondială, victorie la limită (2-1) în fața Iordaniei, națională aflată pe locul 110 în clasamentul FIFA

Croația, vicecampioană mondială în vară, a câștigat prima partidă după Cupa Mondială din Rusia, scor 2-1, în fața Iordaniei, națională aflată pe locul 110 în clasamentul FIFA. Meciul a fost unul amical și a avut loc pe stadionul celor de la Rijeka.
Nationala U21 a Romaniei

UNDER 21: România, meciul unei generații și punctul necesar cu Liechtenstein pentru o calificare la EURO după 20 de ani

Naționala UNDER 21 de fotbal a României dispută la Ploiești (pe Ilie Oană) o partidă care ar putea schimba soarta unei întregi generații. E nevoie de o remiză cu Liechtenstein pentru ca "tricolorii mici" să se califice după o pauză de 20 de ani la un Campionat European (turneul final va fi găzduit de Italia). Meciul va începe la ora 21:00, urmând să fie în direct pe Pro X.
Kieran Trippier si Raheem Sterling (Anglia)

​VIDEO Liga Națiunilor: Anglia, victorie surprinzătoare în Spania, scor 3-2 (Rezultatele de luni)

Reprezentativa Angliei s-a impus, luni seară, scor 3-2, în deplasarea din Spania, în etapa a treia a Grupei 4 din Seria A a Ligii Națiunilor. După această partidă, Spania conduce grupa cu șase puncte, fiind urmată de Anglia (patru puncte) și Croația (un singur punct).

Modrici: Anul 2018 a fost cel mai bun din cariera mea, dar nu voi spune că merit să câştig Balonul de Aur

de I.B. HotNews.ro
​Mijlocaşul croat Luka Modrici, vicecampion mondial şi ales cel mai bun jucător al Cupei Mondiale din Rusia, a declarat, într-un interviu pentru France Football, că anul acesta a fost cel mai bun din cariera sa, însă nu va spune niciodată că el merită să câştige Balonul de Aur, potrivit News.ro.
Mircea Rednic

OFICIAL: Mircea Rednic, noul antrenor al lui Dinamo

Luni, 15 Oct 2018 Sport | Fotbal
FC Dinamo Bucureşti anunţă numirea lui Mircea Rednic în funcţia de antrenor principal al echipei din Şoseaua Ştefan cel Mare. Rednic va antrena pentru a patra oară formaţia dinamovistă, după ce a mai fost la conducerea tehnică în 2006-2007, 2008-2009 şi 2015-2016. El a pregătit ultima dată echipa Al Faisaly din Arabia Saudită, de la care a fost demis la 9 octombrie.
Italia, victorie la limita in Polonia

​VIDEO Italia, victorie la ultima "suflare" pe terenul Poloniei (1-0)

Italia a câștigat pe terenul Poloniei așa cum îi place mai mult, la limită, cu 1-0. Golul izbăvitor (marcat de Biraghi) a venit târziu, în minutul 92. A fost prima victorie a peninsularilor în Grupa a 3-a a Diviziei A din Liga Națiunilor.
Liga Natiunilor

Liga Națiunilor: Muntenegru, victorie clară în Lituania - România a coborât pe locul trei în grupă

Muntenegru a învins, duminică, în deplasare, naţionala Lituaniei, cu scorul de 4-1 (3-0), în etapa a IV-a a Grupei a IV-a a Diviziei C a Ligii Naţiunilor.
Roberto Mancini

Italia a obţinut victoria în Polonia, printr-un gol marcat în minutul 90+2, în Liga Naţiunilor

Reprezentativa Italiei a învins, duminică, în deplasare, echipa Poloniei, cu scorul de 1-0 (0-0), în Grupa a III-a a Diviziei A a Ligii Naţiunilor anunţă News.ro.
Mircea Lucescu

Turcia, antrenată de Mircea Lucescu, învinsă în Rusia, în Liga Naţiunilor

Duminică, 14 Oct 2018 Sport | Fotbal
Echipa Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0, de Rusia, într-un meci din cadrul Grupei a II-a a Diviziei B a Ligii Naţiunilor conform News.ro.
Romania vs Serbia in Liga Natiunilor

Liga Națiunilor: România - Serbia 0-0 / Tamaș, gafa de începător, omul în minus și apărarea eroică

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
România a fost dominată de Serbia chiar și atunci când s-a jucat 11 contra 11 (Liga Națiunilor, Grupa 4, Seria C), însă pretențiile ofensive ale tricolorilor s-au "stins" odată cu eliminarea de amator suferită de Gabi Tamaș (în prelungirile primei reprize). Tadić a ratat cu nonșalanță penaltiul rezultat, iar în a doua repriză tricolorii s-au apărat eroic, cu întreg efectivul. S-a încheiat 0-0, iar formația pregătită de Cosmin Contra a acumulat șase puncte (cu două mai puțin decât adversarii de duminică, liderii ierarhiei).
Diego Maradona

Maradona, atac dur la adresa lui Messi: "Nu poate fi lider un jucător care merge de 20 de ori la baie înaintea unui meci"

Diego Maradona l-a criticat pe Lionel Messi, despre care a spus că este un lider doar când joacă la FC Barcelona, însă nu se aplică aceeaşi situaţie şi la naţionala Argentinei.
Nationala de fotbal a Romaniei

Liga Națiunilor: România vs Serbia - Adevăratul test al grupei pentru tricolori

După o victorie chinuită pe terenul Lituaniei, naționala de fotbal a României se află în fața celui mai important test din grupa de Liga Națiunilor, tricolorii urmând să dea piept pe Arena Națională cu puternica formație a Serbiei. Disputa va putea fi urmărită în direct pe Protv și LiveText pe HotNews.ro de la ora 16:00.
Memphys Depay, gol contra Germaniei

VIDEO Liga Națiunilor: Germania, înfrângere usturătoare în Olanda: 0-3

Derbiul serii din partidele de Liga Națiunilor a avut loc la Amsterdam, acolo unde Olanda a câștigat categoric, scor 3-0, meciul cu Germania (din Serie A, Grupa 1 a competiției).
Logo Liga 2

Liga 2: Remiză pentru Daco-Getica pe terenul lui FC Argeș (Rezultatele zilei)

Sâmbătă, 13 Oct 2018 Sport | Fotbal
ASC Daco-Getica a reușit să plece cu un punct de pe terenul lui FC Arges (scor 1-1), golul egalizator fiind marcat în minutul 84. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei din etapa cu numărul XII din Liga 2 la fotbal.
Claudiu Niculescu

Claudiu Niculescu, îndepărtat de la Dinamo după trei săptămâni - Mircea Rednic, la un pas să preia echipa

Tehnicianul Claudiu Niculescu a anunţat, sâmbătă, că se desparte de FC Dinamo, în condiţiile în care conducerea clubului ar fi ajuns la un acord cu Mircea Rednic. Niculescu a precizat că i s-a oferit postul de director general, funcție pe care a refuzat-o.
Arbitru de fotbal

Arbitrii belgieni vor beneficia de consiliere psihologică, în contextul scandalului de corupţie din Belgia

Arbitrii care activează în primul eşalon din Belgia vor beneficia de o sesiune de consiliere psihologică, în contextul vastului scandal de corupţie din fotbalul belgian, informează Het Nieuwsblad, potrivit dhnet.be.
Salah, gol din corner

VIDEO Fără limite - Mohamed Salah, gol direct din corner pentru naționala Egiptului

Mohamed Salah a înscris un gol din corner în meciul câştigat de naţionala Egiptului, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, în faţa reprezentativei din eSwatini (fosta Swaziland), în preliminariile Cupei Africii pe Naţiuni.