FOTBAL
Coreea de Sud vs Mexic (5)

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Mexicul e pe val (2-1 cu Coreea de Sud), asiaticii ca și plecați acasă

de A.I. HotNews.ro
Mexicul este tot mai aproape de calificarea în optimile Campionatului Mondial de fotbal (2-1 în meciul cu Coreea de Sud - Grupa F, Rostov Arena), iar sărbătoarea a fost declanșată de suporterii lui Ochoa, Hernandez și Guardado. Cu două înfrângeri din tot atâtea partide, asiaticii sunt foarte aproape de a pleca acasă încă din faza grupelor.
Eden Hazard

VIDEO CM 2018: Belgia, în optimi - Recital ofensiv cu Tunisia (5-2)

Belgia a făcut pasul spre optimile Campionatului Mondial de fotbal după ce a trecut cu un categoric 5-2 de Tunisia (Grupa G). Romelu Lukaku și Eden Hazard au înscris de câte două ori pentru formația pregătită de Roberto Martinez.
Xherdan Shaqiri

VIDEO CM 2018 Xhaka şi Shakiri, bucurie printr-un gest pro-albanez / Selectionerul Elveției: "N-ar trebui să amestecăm politica și fotbalul"

Granit Xhaka şi Xherdan Shaqiri au adus victoria Elveției în meciul cu Serbia (2-1), iar cei doi s-au bucurat printr-un gest pro-albanez (n.r. au imitat prin gesturi vulturul de pe drapelul Albaniei). Reacția selecționerului Vladimir Petkovic nu a întârziat să apară: "N-ar trebui să amestecăm politica și fotbalul".
Probleme in zbor

CM 2018: Încă un incident aviatic - O turbină a unui avion care transporta 70 de fani peruani a luat foc înainte de aterizare

O turbină a unui avion care transporta 70 de fani peruani de la Ekaterinburg la Moscova, vineri, a luat foc înainte de aterizare, iar pasagerii au auzit o explozie, relatează presa internaţională.
CM 2018

CM 2018: Patru suporteri ai naționalei din Peru au ratat avionul și au luat taxiul 650 de kilometri pentru a vedea meciul favoriților cu Danemarca

Patru fani peruani s-au deplasat cu taxiul de la Moscova la Saransk (650 de kilometri) pentru a asista la meciul dintre Peru şi Danemarca, din grupele Cupei Mondiale, cursă pentru care au plătit 800 de dolari, relatează L’Equipe şi Reuters.
Joachim Low, in fata unui meci foarte important

​CM 2018: Germania - Suedia, meciul zilei - Nemții nevoiți să facă uitată înfrângerea cu Mexic

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Învinsă surprinzător în meciul de debut de la Mondial (0-1 cu Mexic), Germania și-a dezamăgit fanii, iar partida cu Suedia devine o adevărată finală în tentativa de a obține biletele pentru optimi. Disputa va începe la ora 21:00, urmând să aibă loc pe "Fisch Stadium" din Sochi. În celelalte confruntări ale zilei se vor duela Belgia cu Tunisia și Coreea de Sud cu Mexic.
Shaqiri a adus victoria Elvetiei in partida cu Serbia

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Serbia - Elveția 1-2 / Elveția, la un pas de optimi - Shaqiri a adus victoria în minutul 90

de Diana Ene HotNews.ro
Vineri, 22 Iun 2018 Sport | Fotbal
Elveția a obținut o victorie extrem importantă la Campionatul Mondial din Rusia, după ce a fost condusă încă din minutul 5 de Serbia. Mitrovic a deschis scorul pentru naționala condusă de Mladen Krstajic, dar elvețienii au întors soarta meciului în repriza a doua. Xhaka (53') a egalat cu un șut superb de la 20 de metri, iar Shaqiri a marcat golul victoriei în minutul 90.
Ahmed Musa, gol pentru Nigeria

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Nigeria vs Islanda 2-0 / "Dubla" lui Musa și fericirea argentinienilor

Rugăciunile argentinienilor au fost ascultate, Nigeria a învins-o pe Islanda (scor 2-0), iar naționala pregătită de Jorge Sampaoli reintră cu șanse reale în lupta pentru calificarea în optimile Campionatului Mondial. Prima victorie a africanilor la turneul final din Rusia a venit grație "dublei" reușite de Ahmed Musa (49' și 75'). Islandezii au fost de nerecunost în repriză a doua a partidei de pe Volgograd Arena, au avut șansa să reducă din diferența de pe tabelă, dar Sigurdsson a ratat un penalty în minutul 83.
Coutinho, gol pentru Brazilia

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Brazilia - Costa Rica 2-0 / Selecao, salvată în prelungiri de golurile lui Coutinho și Neymar

După 1-1 cu Elveția în primul meci de la Campionatul Mondial, Brazilia s-a chinuit 90 de minute să marcheze în duelul cu Costa Rica și n-a reușit. Naționalei Selecao i s-au mai oferit încă șase minute de prelungiri pentru a izbuti prima victorie la competiția din Rusia. Coutinho a deblocat tabela pentru prima dată în minutul 90+1, iar Neymar a stabilit scorul final la ultima fază a meciului disputat la Sankt Petersburg.
Razvan Burleanu

Răzvan Burleanu: "România ar fi avut şanse mari să iasă din faza grupelor la Cupa Mondială. Nivelul nu este unul foarte înalt"

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, regretă absenţa naţionalei României de la Cupa Mondială, pentru că nivelul competiţiei este destul de scăzut în opinia sa şi "tricolorii" ar fi avut posibilitatea să depăşească faza grupelor.
Moment de reculegere la o televiziune din Argentina

​VIDEO IMAGINILE ZILEI Moment de reculegere la un post de televiziune din Argentina, după înfrângerea echipei naționale de fotbal

Postul de televiziune argentinian TyC Sports a oferit imaginile zilei după umilința suferită de naționala condusă de Jorge Sampaoli la Campionatul Mondial din Rusia (0-3 cu Croația). Cele șase persoane prezente în studio s-au ridicat în picioare și au ținut un moment de reculegere, marcând "moartea" simbolică a naționalei Argentinei.
Jucatorii Brazilei la CM 2018

CM 2018: Brazilia vs Costa Rica, primul meci al zilei - Programul complet

Brazilia a dezamăgit la prima reprezentație la turneul final din Rusia (1-1 cu Elveția), iar astăzi speră să obțină prima victorie. Naționala Selecao o va înfrunta pe Costa Rica, de la ora 15:00, în primul meci al etapei a doua din Grupa E. Tot vineri, Nigeria o va întâlni pe Islanda (ora 18:00), iar Serbia va da piept cu Elveția (de la ora 21:00).
Zlatko Dalic

Selecţionerul Croaţiei despre victoria cu Argentina: "Am învins echipa la care evoluează cel mai bun jucător din lume"

Selecţionerul Croaţiei, Zlatko Dalic, a declarat, joi seară, că jucătorii săi au făcut un meci minunat cu Argentina, echipă la care evoluează cel mai bun fotbalist din lume, Lionel Messi.
Jorge Sampaoli

Jorge Sampaoli după umilința suferită în faţa Croaţiei: "Planul pentru acest meci nu a funcţionat. Nu simt rușine, ci o mare durere"

Selecţionerul Argentinei, Jorge Sampaoli, a declarat joi seară că înfrângerea din meciul cu naţionala Croaţiei, scor 3-0, de la Cupa Mondială, este extrem de dureroasă, apreciind că planul pentru această partidă nu a funcţionat.
Caballero, gafa uriasa in meciul cu Croatia

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Argentina vs Croația 0-3 / A doua repriză de vis a croaților - Argentina, într-o situație critică

Joi, 21 Iun 2018 Sport | Fotbal
Situaţia Argentinei a devenit una dramatică în Grupa D de la Campionatul Mondial din Rusia, după al doilea meci fără victorie. Echipa lui Jorge Sampaoli a fost învinsă categoric de Croația, scor 3-0, la capătul unei partide în care a fost depășită la toate capitolele. Rebic a deschis scorul în minutul 53, după o gafă uluitoare a lui Caballero. Modric a majorat avantajul cu unul dintre cele mai frumoase goluri de până acum la CM, iar Rakitic a desăvârșit umilința argentinienilor în prelungiri. Cu șase puncte după primele două meciuri disputate, Croația și-a asigurat locul în optimile turneului final, în timp ce soarta sud-americanilor depinde de jocul rezultatelor.
Kylian Mbappe

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Franța - Peru 1-0 / O nouă victorie chinuită pentru "Les Bleus" - Mbappe asigură locul în optimi

După victoria cu emoții din partida de debut (2-1 cu Australia), Franța nu a impresionat nici în confruntarea cu Peru. Trupa lui Didier Deschamps a obținut un succes la limită, scor 1-0, care îi asigură prezența în faza optimilor de finală de la Campionatul Mondial. Unicul gol al partidei a fost semnat de Kylian Mbappe, în minutul 34, după o eroare în defensiva sud-americanilor. Franța nu a mai contat în joc în repriza secundă, peruanii au încercat în zadar să găsească drumul spre gol și vor părăsi competiția din Rusia după faza grupelor.
Jedinak inscrie de la 11 metri

VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Danemarca - Australia 1-1 / Golul lui Eriksen, VAR-ul și încă un penalty pentru australieni

Danemarca și Australia au încheiat la egalitate partida disputată pe Samara Arena, scor 1-1. Trupa lui Age Hareide a început în forță meciul și a deschis scorul încă din minutul 7, prin Eriksen. Formația de la Antipozi a restabilit egalitatea în urma unui penalty acordat după intervenția arbitrajului video, în minutul 38. Jedinak a transformat fără emoții de la punctul cu var. Australienii puteau obține victoria pe final de meci, dar Kasper Schmeichel a intervenit salvator la două ocazii uriașe ale "cangurilor".
David Beckham

CM 2018: David Beckham mizează pe o finală Anglia vs Argentina la competiția din Rusia

Starul fotbalului englez David Beckham mizează pe o finală Anglia - Argentina la Cupa Mondială 2018, după ce naţionala ţării sale a debutat la competiţia din Rusia printr-o victorie în faţa Tunisiei (2-1), informează AFP.
Sergio Ramos

Sergio Ramos: "Maradona e la ani-lumină în spatele celui bun jucător argentinian din istorie, Messi"

Diego Maradona a afirmat că Sergio Ramos nu este la fel de bun precum Diego Godin, iar fundașul spaniol nu a întârziat să îi răspundă fostului mare jucător argentinian. "În Argentina se știe foarte bine că Maradona e la ani-lumină în spatele celui mai bun jucător argentinian din istorie, care pentru mine e Leo Messi", a spus fundașul lui Real Madrid.