FOTBAL
Petre Marin: Ultima sansa sa dovedim ca meritam aceasta competitie Steaua intalneste miercuri, pe Emirates Stadium, echipa Arsenal. Marius Lacatus a spus ca, desi vor avea o partida foarte grea la Londra, stelistii trebuie sa dea totul pe teren si sa iasa cu fruntea sus din Liga Campionilor, competitie in care Steaua a acumulat un singur punct pana acum. Arsene Wenger are probleme mai mari pe cap la ora actuala decat meciul cu Steaua. Prima infrangere din campionat, 1-2 la Middlesbrough, chiar inaintea derby-ului cu Chelsea, il preocupa mai mult decat Liga Campionilor.
Real Madrid si Liverpool merg mai departe Marti seara s-au jucat ultimele partide din grupele A, B si C din Liga Campionilor. Real Madrid avea nevoie de victorie cu Lazio, si campioana Spaniei a reusit calificarea in faza eliminatorie cu un debut perfect, doua goluri dupa 15 minute. La final, Real a trecut de Lazio cu 3-1 si a castigat grupa C, fiind acompaniata in optimi de Olimpiacos. Liverpool a facut spectacol la Marseille, victorie cu 4-0 si imposibilul s-a implinit. Cu un singur punct dupa primele trei meciuri, cormoranii au obtinut calificarea cu trei victorii consecutive. Partidele din grupa D s-au disputat in avans iar Sahtiorul lui Lucescu a pierdut calificarea in dauna lui Milan si Celtic.
Dinamo vrea sa-i "repatrieze" pe Razvan si Mircea Lucescu Dinamo continua sa viseze la "antrenorul ideal", in pofida faptului ca actionarii gruparii din Soseaua "Stefan cel Mare" au declarat ca sunt multumiti de schimbarile pozitive aduse in jocul echipei de cuplul: Cornel Dinu-Cornel Talnar. Dupa o "tacere suspecta", directorul general al alb-rosilor, Cristi Borcea a iesit "la rampa" anuntand ca lucreaza la "lovitura secolului": Razvan si Mircea Lucescu la Dinamo. Borcea incearca din rasputeri sa-l convinga pe Lucescu sr, ca in 2009 dupa ce se va desparti de Sahtior, sa nu renunte la fotbal si sa vina alaturi de fiul sau, Razvan pe banca dinamovistilor.
Ryan Giggs - decorat de Regina Angliei Mijlocasul echipei Manchester United, galezul Ryan Giggs, a fost decorat de catre Regina Elisabeta a II-a cu "Ordinul Imperiului Britanic", pentru serviciile aduse timp de 17 sezoane, fotbalului din Albion. Jucatorul in varsta de 34 de ani a fost invoit de la antrenamentele "diavolilor rosii" de Sir Alex Ferguson, pentru a fi prezent la ceremonia de la Palatul Buckingham. Ryan Giggs a evoluat pana acum in peste 700 de meciuri pentru Manchester United, echipa la care si-a trecut recent in palmares o noua performanta, golul cu numarul 100 in Premier League.
"Lobby One", by Bogdan Lobont Portarul lui Dinamo si al echipei nationale a Romaniei, Bogdan Lobont va intra in randul fotbalistilor care si-au valorificat numele si in alte domenii. Lobont isi va lansa in curand propria linie de echipament sportiv, "Lobby One", prima colectie semnata de internationalul roman avand in componenta tricouri cu maneca lunga, sepci si caciuli. Jucatorul, in varsta de 30 de ani, nu a uitat ca evolueaza la Dinamo, culorile alb si rosu fiind caracteristice si produselor colectiei "Lobby One". In trecut, un alt fotbalist roman, Adrian Mutu si-a pus "amprenta" pe linia de haine de lux, "Ten Lifes".
Newcastle: Goian nu este pentru noi Antrenorul echipei engleze Newcastle, Sam Allardyce a recunoscut ca l-a urmarit in aceasta perioada pe fundasul central al Stelei, Dorin Goian. Newcastle a renuntat la ideea transferului, pentru ca - spune Allardyce - "Goian nu este pentru noi".
Legea lui Mitica a trecut de Parlament Camera Deputatilor a aprobat marti proiectul de lege privind combaterea violentei la competitiile sportive. Spectatorii care intra in suprafata de joc sunt pasibili de amenzi intre 1000 si 3000 RON si li se va interzice accesul la orice alt eveniment sportiv. Conform noii legi, cluburile care nu respecta interdictii precum comercializarea bauturilor alcoolice in jurul arenei, afisarea sloganurilor cu mesaj rasist sau orice alta forma de discriminare, risca amenzi de pina la 50000 RON. Din momentul in care a fost expusa opiniei publice, "legea lui Mitica" a fost criticata de gruparile "ultras" care au condamnat-o ca fiind o lege restrictiva la adresa dreptului de exprimare.
Suporteri ai Stelei, retinuti pe aeroportul din Londra Un grup de suporteri stelisti a fost luat in primire de politia aeroportului Heathrow din Londra, informeaza Radio Romania. Pentru ca fanii Stelei, aflati sub influenta alcoolului, au provocat agitatie in avion, deranjind ceilalti pasageri, echipajul a informat politia britanica, astfel ca turbulentii au fost intimpinati la aterizare de ofiteri. Trei suporteri au fost retinuti.
Mourinho refuza Anglia Impresarul antrenorului portughez Jose Mourinho a anuntat luni iesirea lui "Jose" din cursa pentru postul de tehnician al nationalei engleze. Mourinho nu a explicat gestul.  Dupa ce m-am gindit foarte bine, am hotarit sa ies din cursa pentru functia de selectioner al Angliei, un post care ar fi insemnat enorm pentru mine.     Jose Mourinho
Lacatus, cronica unei despartiri deja anuntate Patronul Stelei a accentuat presiunea asupra antrenorului Marius Lacatus: nemultumit de jocul echipei la Piatra Neamt, finantatorul trupei din Ghencea anunta ca il mai lasa pe Lacatus sa pregateasca doar meciul cu Farul (ultimul dinaintea pauzei), apoi se apuca sa faca el echipa. Praf.  Vom vedea in iarna ce se va intimpla. Nu sunt batut in cuie la Steaua     Marius Lacatus, antrenor Steaua
CFR Cluj - Lider si in Europa ! Victoria obtinuta de CFR Cluj, in meciul de pe teren propriu cu Otelul Galati, a propulsat gruparea ardeleana pe locul intai in topul echipelor din Europa, care nu au cunoscut infrangerea in aceasta stagiune. Clujenii, 14 victorii si 4 remize in 18 meciuri, sunt secondati in aceasta ierarhie de Sherif Tiraspol din Republica Moldova si de Wisla Cracovia din Polonia, ambele avand la activ cate 17 partide fara infrangere. CFR Cluj este neinvinsa in Liga 1 din mai 2007, cand a pierdut pe terenul lui Dinamo, intr-un joc din sezonul trecut.
Gabi Zahiu revine pe banca Pandurilor Dupa demisia lui Eugen Neagoe, conducerea prim-divizionarei Pandurii Targu Jiu s-a miscat foarte repede numindu-l in functia de antrenor principal pe Gabriel Zahiu, tehnicianul echipei din Liga a 3-a, Minerul Motru. In primul esalon, noul tehnician al gruparii din Targu Jiu le-a mai antrenat pe Farul Constanta, in perioada iulie 1999 - martie 2000, si pe FC National, doar la  partida cu CSM Resita, din noiembrie 1998. Dupa 18 etape, Pandurii ocupa locul 16 in Liga 1, cu doar 15 puncte.
Seara in care Steaua si-a invins complexele Steaua: de 5 ani nu mai reusise sa castige la Piatra Neamt, de doua luni nu mai obtinuse un succes in deplasare, iar de 7 luni, Valentin Badea nu mai izbutise sa marcheze in campionat pentru ros-albastri. Toate aceste statistici defavorabile Stelei au fost "spulberate" in prima etapa a returului, trupa lui Marius Lacatus reusind sa-i ia toate cele trei puncte Cehlaului. Aparat cu "dintii" pana in ultima secunda de joc, succesul de la Piatra Neamt ii pastreaza pe "vitezisti" in preajma locului secund, care duce in preliminariile Champions League.
Cosmin Contra a fost portar un sfert de ora Cosmin Contra a aparat poarta lui Getafe in ultimul sfert de ora al partidei de la Madrid, cu Atletico. Introdus in teren in minutul 66, fundasul roman a fost trimis intre buturi peste 10 minute, dupa eliminarea portarului Abbondanzieri, pentru ca antrenorul Michael Laudrup efectuase toate schimbarile. Contra n-a primit niciun gol, unica reusita a meciului venind in minutul 19, din partea lui Diego Forlan. FC Sevilla a trecut pe teren propriu de Real Murcia, scor 3-1, aceasta fiind prima victorie pentru andaluzi din ultimele sase runde, perioada in care fosta adversara a Stelei din grupele Ligii Campionilor reusise doar doua rezultate de egalitate. Villarreal pierde tempoul sustinut de Real Madrid, dupa al doilea esec consecutiv, venit acum acasa, impotriva lui Betis Sevilla. Sambata seara, Real si-a consolidat prima pozitie dupa victoria de la Bilbao, cu Athletic.
Arsenal a suferit primul esec abia in etapa a 16-a Arsenal Londra a pierdut pentru prima data in actualul sezon din Premier League, dar ramane in fruntea clasamentului din Anglia. In ultimul meci inaintea confruntarii cu Steaua, din Champions League, tunarii au cedat in deplasarea de la Middlesbrough, fiind invinsi cu 2-1. Golul lui Arsenal a venit in minutele de prelungiri, din partea cehului Tomas Rosicky. Si cealalta echipa neinvinsa pana acum in prima liga engleza, Liverpool, a cunoscut gustul infrangerii in etapa a 16-a, pierzand intalnirea de la Reading.
Etapa a 15 - a: Inter, cu Chivu-titular, continua in forta ; Fiorentina lui Mutu pierde teren Internazionale Milano pare sa nu aiba probleme in drumul spre al 3-lea titlu consecutiv. Milanezii, cu Cristian Chivu-integralist si autorul unei pase de gol, au "zdrobit-o" acasa pe AC Torino cu 4-0, distantandu-se la 5 puncte in fruntea clasamentului, fata de AS Roma - doar remiza la Livorno. Siena, cu Paul Codrea-titular, a obtinut o victorie clara in deplasarea de la Genoa, in timp ce Fiorentina lui Adrian Mutu, din nou sub asteptari, continua sa dea semne de oboseala, fiind invinsa la Palermo. "Omul zilei" a fost Pozzi de la Empoli, care a marcat de 4 ori in poarta lui Cagliari.
Neagoe a demisionat, conducerea a acceptat Tehnicianul Eugen Neagoe s-a despartit de gruparea Pandurii Targu Jiu dupa remiza de pe teren propriu in fata ultimei clasate, Universitatea Cluj. Imediat dupa joc, Neagoe si-a inaintat demisia, iar de aceasta data conducerea a acceptat decizia tehnicianului, dupa ce in urma cu o saptamana reusise sa-l convinga sa ramana la club. Pandurii nu a mai castigat un meci in Liga 1 din etapa a sasea, perioada in care a inregistrat cinci egaluri si opt infrangeri si se afla pe o pozitie retrogradabila. In schimb, a reusit calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.
Dinamo-Gloria Buzau 2-0. Fotbal in ceata Pe o ceata foarte deasa, care intr-un campionat normal ar fi obligat brigada de arbitri si pe observatorii partidei sa amane intalnirea, Dinamo s-a impus la capatul unui joc foarte bun, dominand clar intalnirea cu formatia care in urma cu o saptamana starnea marele scandal al toamnei in urma remizei cu Steaua. Victoria s-a conturat totusi tarziu, Bratu deschizand scorul in minutul 68, iar Ionel Danciulescu inchizand tabela in minutul 77, cu golul cu numarul 100 in tricoul lui Dinamo.
Marius Niculae a spart gheata la Inverness Atacantul Marius Niculae a reusit primele goluri din campionatul scotian pentru Inverness, marcand de doua ori in partida dintre echipa sa si Hibernian, din etapa a 16-a. Fostul fotbalist al lui Dinamo si Sporting Lisabona a punctat in minutele 42 si 78, iar Inverness a urcat pe locul 8, din 12 echipe prezente in Scottish Premier League.
Ciprian Marica s-a dezlantuit la VfB Stuttgart Dupa un inceput slab de sezon, Ciprian Marica a inceput sa marcheze regulat pentru campioana Germaniei, VfB Stuttgart. Al treilea sau gol in ultimele patru meciuri a venit in derbiul romanilor din Bundesliga, intalnirea dintre Stuttgart si Wolfsburg. Marica, folosit titular, a deschis scorul in minutul 26 si a fost inlocuit in finalul jocului. La Wolfsburg, Sergiu Radu a fost introdus in minutul 64, iar Vlad Munteanu nu a facut parte din lot. Surpriza rundei s-a inregistrat la Munchen, unde Bayern a remizat alb contra lui MSV Duisburg, la care Tararache a fost integralist.