Într-o partidă restantă din etapa cu numărul 29 din Premier League, Arsenal Londra a învins categoric rivala Chelsea, scor 5-0 și are un avans de trei puncte în fruntea clasamentului din Anglia.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Arsenal – Chelsea 5-0, în Premier League – Mikel Arteta speră tot mai mult la titlu

Dacă în sezonul precedent au ratat titlul în ultimele etape în fața celor de la Manchester City, elevii lui Mikel Arteta își consolidează șansele în lupta care se va duce până la final.

În restanța cu Chelsea de pe Emirates Stadium, Arsenal a intrat în avantaj la pauză, după reușita lui Leandro Trossard din startul meciului.

Partea secundă a adus descătușarea și în mai puțin de 20 de minute scorul a luat proporții.

Dublele lui Ben White (min 52 și 70) și Kai Havertz (min 57 și 65) au adus celor de la Chelsea prima înfrângere în campionat după șapte etape.

Cu 77 de puncte acumulate în 34 de meciuri, Arsenal conduce ierarhia din Premier League, cu patru etape înaintea finalului de sezon.