Etapa a șasea din play-off-ul ligii secunde s-a terminat joi cu partida dintre Gloria Buzău și Corvinul Hunedoara, încheiată cu scorul de 2-2.

Minge de fotbalFoto: Cronos / Alamy / Alamy / Profimedia

Gloria Buzău – Corvinul 2-2, în Liga 2 – Gazdele au revenit de la 0-2

Calificată în finala Cupei României din acest an, Corvinul Hunedoara nu are drept de promovare în SuperLigă.

Jucătorii antrenați de Florin Maxim au deschis scorul la Buzău după 17 minute prin Alexandru Neacșa, iar Marius Lupu a dublat avantajul în minutul 37.

Repriza secundă le-a aparținut buzoienilor, care au înscris prin Rădulescu în minutul 62 și Dumitru din penalti în prelungiri, reușind să câștige un punct important în lupta pentru promovare.

Dintre echipele care participă în play-off, CSC Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au acces în acest sezon la prima ligă, din cauza formei de organizare, în timp ce Unirea Slobozia și-a asigurat deja mathematic prezența în viitorul sezon al SuperLigii.