FOTBAL
Champions League

Liga Campionilor: Barcelona a remizat cu Juventus, scor 0-0, si s-a calificat in optimi; United invinsa de Basel, scor 1-0

de I.B. HotNews.ro
Formatia FC Barcelona s-a calificat in optimile Ligii Campionilor, miercuri seara, dupa ce a remizat cu Juventus Torino, scor 0-0, in grupa D a competitiei. Tot miercuri, Manchester United a fost invinsa cu 1-0 de FC Basel si Paris Saint-Germain s-a impus cu 7-1 in fata formatiei Celtic, potrivit news.ro.
Lucian Sanmartean, in tricoul Romaniei

Liga 1: Lucian Sanmartean, noul jucator al echipei FC Voluntari

de A.I. HotNews.ro
Miercuri, 22 Nov 2017 Sport | Fotbal
Lucian Sanmartean este, incepand de miercuri, noul jucator al echipei FC Voluntari, dupa cum a anuntat clubul din Liga 1 pe site-ul oficial.

Champions League: Juventus vs Barcelona, meciul serii; Atletico Madrid, partida decisiva cu AS Roma

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Juventus si FC Barcelona se vor intalni la Torino in ceea ce reprezinta meciul zilei din Champions League. Cele doua isi disputa primul loc in Grupa D, diferenta dintre ele fiind de doar trei puncte. O alta reprezentanta a Spaniei, Atletico Madrid, isi joaca ultima sansa de a mai putea ajunge in optimile competitiei: trebuie sa invinga pe AS Roma pentru a continua sa spere. Intra in material pentru a vedea programul zilei si al televizarilor.
Eduardo Berrizo

La pauza (cand Sevilla era condusa cu 3-0) antrenorul ibericilor le-a spus jucatorilor sai ca are cancer de prostata

Antrenorul echipei FC Sevilla, Eduardo Berrizo, are cancer de prostata, iar jucatorii sai au aflat la pauza meciului cu Liverpool, din Liga Campionilor. FC Sevilla era condusa cu 3-0 la pauza, insa a revenit si meciul s-a incheiat la egalitate, scor 3-3.
Cristiano Ronaldo, dubla pentru Real Madrid

VIDEO Real Madrid (6-0 cu APOEL), in optimi - Borussia (1-2 cu Tottenham), eliminata din Champions League

Borussia a parasit Champions League in faza grupelor, dupa ce a pierdut, scor 2-1, meciul disputat pe propriul teren cu Tottenham. Invingatoare cu 6-0, Real Madrid a facut pasul spre optimile competitiei. Dortmund si APOEL se vor lupta acum pentru locul al treilea, cel care duce in "primavara" Europa League.
Sevilla, remiza obtinuta in prelungiri

VIDEO Liverpool a "retrait" partial finala din 2005 - A condus-o cu 3-0 pe Sevilla, insa a plecat doar cu o remiza de pe "Ramon Sanchez Pizjuan"

La o diferenta de 12 ani, fotbalul mare din Champions League a trait o noua revenire de la 0-3 la 3-3, Liverpool fiind din nou in lumina reflectoarelor. Daca in 2005 "Cormoranii" au revenit si au castigat Liga Campionilor in detrimentul celor de la AC Milan, marti seara echipa pregatita de Jurgen Klopp a obtinut doar o remiza, cu toate ca la pauza o conducea pe Sevilla cu 3-0.
Carlo Tavecchio

Fostul presedinte al federatiei italiene de fotbal, acuzat de hartuire sexuala

Fostul presedinte al federatiei italiene de fotbal (FIGC), Carlo Tavecchio, a fost acuzat de hartuire sexuala de o fosta angajata, a anuntat Corriere della Sera. Femeia, a carui identitate nu a fost dezvaluita, a fost prezentata de cotidianul italian sub numele de Maria.

Liga Campionilor: Real Madrid s-a calificat in optimi; FC Sevilla a remizat cu Liverpool, scor 3-3, dupa ce a fost condusa cu 3-0

Formatia Real Madrid si-a asigurat calificarea in optimile Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, in deplasare, cu scorul de 6-0, echipa APOEL Nicosia, in etapa a cincea a fazei grupelor. Tot in aceasta etapa, FC Sevilla a remizat cu Liverpool, scor 3-3, dupa ce a fost condusa cu 3-0. Golul egalizator al spaniolilor a fost marcat in minutul 90+2.

Liga Campionilor: Besiktas a remizat cu FC Porto, scor 1-1, si s-a calificat in optimi

Marţi, 21 Nov 2017 Sport | Fotbal
Formatia Besiktas Istanbul a remizat cu FC Porto, scor 1-1, in etapa a cincea a grupei G si s-a calificat in optimile Ligii Campionilor, potrivit news.ro. Pentru Besiktas a marcat Talisca (41), iar pentru FC Porto a punctat Felipe (29).

Champions League: Seara decisiva pentru Napoli si Borussia (Programul televizarilor)

Napoli si Borussia isi joaca in aceasta seara ultimele sanse (fie ele si mici) de a ajunge in optimile Champions League. In prima faza, italienii si nemtii trebuie sa castige partidele cu Sahtior, respectiv Tottenham, iar apoi e nevoie si de jocul rezultatelor. Intra in material pentru a vedea programul complet al disputelor si al televizarilor.
Suporterii celor de la Newcastle United

Oferta de 300 milioane lire sterline pentru cumpararea clubului Newcastle United

Amanda Staveley, o femeie de afaceri britanica, a facut o oferta de 300 milioane lire sterline (338 milioane euro) pentru cumpararea clubului englez de fotbal Newcastle United, anunta presa britanica, citata de AFP.
George Tucudean

Liga I: FC Viitorul a remizat cu FC Voluntari, scor 0-0/ Tucudean a fost eliminat in inutul 75

Luni, 20 Nov 2017 Sport | Fotbal
Formatia FC Viitorul a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, luni, in deplasare, in compania echipei FC Voluntari, in etapa a XVIII-a a Ligii I, potrivit news.ro. In minutul 10, FC Voluntari a marcat prin Balaur, dar golul a fost anulat pentru fault. Din minutul 75, FC Viitorul a evoluat cu un jucator mai putin, dupa eliminarea lui George Tucudean.

Adolfo Lagos, vicepresedintele Televisa, implicat in scandalul de coruptie de la FIFA, a fost impuscat mortal

de V.M. HotNews.ro
Adolfo Lagos, vicepresedintele grupului media mexican Televisa, implicat in scandalul de coruptie de la FIFA, a fost impuscat mortal la Ciudad de Mexico, relateaza news.ro.

Carlo Tavecchio a demisionat din functia de presedinte al Federatiei de fotbal din Italia

Carlo Tavecchio a demisionat din functia de presedinte al Federatiei italiene de fotbal (FIGC) la o saptamana dupa ce prima reprezentativa a ratat calificarea la Cupa Mondiala de anul viitor din Rusia.

Inter Milano ramane neinvinsa in campionatul Italiei: 2-0 cu Atalanta

de Red. Stiri HotNews.ro
Inter Milano a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Atalanta Bergamo, intr-un meci din etapa a XIII-a a campionatului Italieim potrivit News.ro. Inter a inregistrat pana acum, in actuala editie a Serie A, zece victorii si trei remize.
Vasile Miriuta

Liga 1: Dinamo - CFR Cluj 0-2/ CFR Cluj a revenit pe primul loc

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 19 Nov 2017 Sport | Fotbal
Formatia CFR Cluj a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Dinamo, intr-un meci din etapa a XVIII-a a Ligii I. Clujenii au revenit pe primul loc in clasamentul Ligii I, ei avand 40 de puncte, cu doua mai multe decat FCSB.
Juventus, invinsa de Sampdoria

VIDEO Sampdoria - Juventus 3-2/ Gazdele au condus cu 3-0 pana in minutul 90+1

Sampdoria a castigat confruntarea de pe propriul teren impotriva campioanei Juventus, scor 3-2, in etapa a XIII-a a campionatului din Italia. Echipa lui Massimiliano Allegri a punctat pentru prima data abia in minutul 90+1, prin Higuain. Dybala a inscris si el trei minute mai tarziu, insa "Batrana Doamna" nu a mai putut evita infrangerea.
Zlatan Ibrahimovic

VIDEO Zlatan Ibrahimovic, revenit pe teren la sapte luni de la accidentare: "Nu am fost ingrijorat pentru revenire, leii nu se recupereaza precum oamenii"

Zlatan Ibrahimovic a revenit pe teren sambata aseara, dupa ce a lipsit sapte luni din cauza unei accidentari. Suedezul a intrat in minutul 77 al meciului castigat de Manchester United, scor 4-1, cu Newcastle, in etapa a XII-a din Premier League. "Daca am fost ingrijorat pentru revenire? Nu. Leii nu se recupereaza precum oamenii", a spus Zlatan, intr-un interviu.
Zinedine Zidane, antrenor Real Madrid

Zinedine Zidane, dupa remiza cu Atletico: "Trebuie sa avem rabdare. Cele zece puncte care ne despart de Barcelona pot fi recuperate"

Real Madrid a plecat cu un singur punct de pe "Wanda Metropolitano", dupa ce a remizat cu Atletico Madrid, scor 0-0. Zinedine Zidane, tehnicianul "galacticilor", nu este insa ingrijorat de situatia din clasament, Realul aflandu-se in prezent la 10 puncte in spatele liderului Barcelona. "Cele 10 puncte pot fi recuperate. Barca va pierde cu siguranta puncte. Trebuie sa continuam cu munca noastra si ii vom prinde din urma", a declarat antrenorul francez.