Fiorentina, victorie cu liderul Juventus

VIDEO Fiorentina - Juventus 2-1/ Tatarusanu, integralist la gazde

de Diana Ene HotNews.ro
Luni, 16 Ian 2017 Sport | Fotbal
Fiorentina (cu Ciprian Tatarusanu integralist si Ianis Hagi doar rezerva) a castigat cu 2-1 partida cu liderul Juventus, gratie golurilor inscrise de Kalinic si Badelj. Meciul s-a disputat pe "Artemio Franchi" si a facut parte din etapa cu numarul XX din Serie A.
Stevan Jovetic, decisiv pentru Sevilla

VIDEO Sevilla - Real Madrid 2-1/ Jovetic a adus victoria in prelungiri - Prima infrangere a madrilenilor dupa 40 de meciuri

Sevilla a invins-o pe Real Madrid, scor 2-1, intr-un meci din cadrul etapei a XVIII-a din campionatul Spaniei, punand capat seriei de 40 de meciuri fara esec pentru echipa lui Zinedine Zidane. Stevan Jovetic a adus victoria gazdelor in prelungirile partidei de pe stadionul "Ramon Sanchez Pizjuan".
Bernardo Silva, dubla pentru AS Monaco

VIDEO Marseille - AS Monaco 1-4/ Oaspetii au urcat pe primul loc in Ligue 1

AS Monaco s-a impus categoric in fata celor de la Olimpique Marseille, scor 4-1, intr-un meci contand pentru etapa XX din campionatul Frantei. Gratie acestei victorii, monegascii au urcat pe primul loc in Ligue 1, la egalitate de puncte cu Nice, dar cu un golaveraj mai bun.
Zlatan Ibrahimovic a salvat un punct pentru Manchester United

VIDEO Manchester United - Liverpool 1-1/ Puncte irosite

Duminică, 15 Ian 2017 Sport | Fotbal
Manchester United si Liverpool au incheiat la egalitate, scor 1-1, in derbiul etapei cu numarul XXI din Premier League. James Milner a deschis scorul pentru cormorani in minutul 27, dupa ce a transformat o lovitura de la 11 metri. Zlatan Ibrahimovic a restabilit egalitatea pe final de meci si a evitat infrangerea in fata lui Liverpool.
Manchester City, invinsa cu 4-0 de Everton

VIDEO Everton - Manchester City 4-0/ Echipa lui Pep Guardiola, umilita pe "Goodison Park"

Manchester City a avut un de meci de cosmar pe "Goodison Park", echipa pregatita de Josep Guardiola fiind invinsa cu 4-0 de Everton. Partida a facut parte din etapa cu numarul XXI din Premier League.
Inter, a cincea victorie consecutiva in Serie A

VIDEO Inter - Chievo 3-1/ Echipa lui Pioli a ajuns la cinci victorii consecutive in Serie A

Internazionale Milano s-a impus in fata celor de la Chievo Verona, scor 3-1, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XX din campionatul Italiei. Echipa pregatita de Stefano Pioli a bifat a cincea victorie consecutiva in Serie A si se afla pe locul sase in clasament.
Florin Andone, in meciul cu Villarreal

​VIDEO Deportivo - Villarreal 0-0/ Florin Andone, titular la gazde

Deportivo La Coruna a remizat, scor 0-0, in meciul cu Villarreal, contand pentru etapa cu numarul VXIII din Primera Division. La gazde, Florin Andone a fost titular, fiind inlocuit in minutul 83.
Chelsea, victorie pe terenul lui Leicester (scor 3-0)

VIDEO Chelsea, victorie categorica pe terenul lui Leicester (scor 3-0)

Sâmbătă, 14 Ian 2017 Sport | Fotbal
Chelsea s-a impus fara nicio emotie pe terenul lui Leicester, campioana Angliei, scor 3-0, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXI din Premier League. In urma acestui succes, echipa lui Antonio Conte si-a consolidat prima pozitie, aflandu-se la o distanta de sapte puncte fata de Tottenham, ocupanta locului doi in clasament.
Barcelona, victorie cu Las Palmas

​VIDEO Barcelona - Las Palmas 5-0/ Catalanii au facut spectacol pe Camp Nou

Barcelona a castigat fara drept de apel partida cu Las Palmas, scor 5-0, contand pentru etapa cu numarul XVIII din Primera Division. Gratie acestui succes, catalanii s-au apropiat la doar doua puncte de liderul Real Madrid, insa echipa lui Zinedine Zidane are doua meciuri mai putin disputate.

Un oficial al clubului FC Barcelona a fost demis dupa ce l-a criticat pe Lionel Messi

de M.I. HotNews.ro
Vineri, 13 Ian 2017 Sport | Fotbal
Directorul centrului de antrenament al clubului FC Barcelona, Pere Gratacos, a fost demis, vineri, dupa ce l-a criticat pe atacantul argentinian Lionel Messi, informeaza L'Equipe.
Cupa Spaniei, sferturi

Cupa Spaniei, sferturi: Real Sociedad vs Barcelona si Real Madrid vs Celta Vigo

de A.I. HotNews.ro
Vineri a avut loc tragerea la sorti a partidelor din sferturile de finala ale Cupei Spaniei la fotbal. Granzii s-au evitat pentru moment, Barcelona duelandu-se cu Sociedad, Real Madrid cu Celta, iar Atletico Madrid cu Eibar.
Milan, in sferturile Cupei Italiei

VIDEO AC Milan - AC Torino 2-1/ Milanezii, duel cu Juventus in sferturile Cupei Italiei

AC Milan a invins, joi seara, pe "San Siro", echipa AC Torino, cu scorul de 2-1, rezultat in urma caruia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Italiei.
Real Madrid, remiza pe terenul Sevillei

VIDEO Sevilla - Real Madrid 3-3/ Galacticii, in sferturile Cupei Spaniei

Real Madrid s-a calificat in sferturile Cupei Spaniei la fotbal, dupa ce a remizat, scor 3-3, pe terenul celor de la Sevilla. In mansa tur, galacticii se impusesera cu 3-0. In urma acestei remize, Madridul a stabilit un nou record de invincibilitate in Spania: 40 de meciuri consecutive fara infrangere, in toate competitiile.
Monica Niculescu, la Hobart

Monica Niculescu, in finala de simplu la Hobart (WTA); Raluca Olaru, in finala de dublu

de Ionut Baias HotNews.ro
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu va juca finala de simplu a turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce ucraineanca Lesia Țurenko s-a retras înaintea semifinalei de vineri, iar Raluca Olaru s-a calificat în finala de dublu.
Victor Piturca

Piturca: Steaua a fost furata de Becali. Talpan a depus contestatie din 2004. Ii bat la cap pe toti baietii sa se implice. Echipa CSA trebuie sa joace in L1

Fostul selectioner Victor Piturca a declarat, joi, ca se va implica personal in mobilizarea fostilor sai coechipieri de la Steaua, pentru a readuce echipa de fotbal la Clubul Sportiv al Armatei Steaua si in Liga I. "Steaua trebuie sa revina acolo unde ii e locul, in prima liga, ca de acolo a fost furata" de Gigi Becali, a declarat Piturca la Dolce Sport.
Nationala Romaniei

Nationala de fotbal a Romaniei incepe anul pe locul 38 in clasamentul FIFA

Joi, 12 Ian 2017 Sport | Fotbal
Nationala Romaniei ocupa locul 38 in clasamentul Federatiei Internationale de Fotbal (FIFA), dat publicitatii joi, o pozitie mai sus fata de pozitia pe care a incheiat 2016.
Gianluigi Donnarumma, AC Milan

​VIDEO Cum se antreneaza Gianluigi Donnarumma (AC Milan), unul din cei mai doriti portari din lume

Nascut pe 25 februarie 1999, Gianluigi Donnarumma este, la doar 17 ani, unul din cei mai curtati portari din lume. Un produs al academiei de juniori al Milanului, "Gigi" se afla in acest moment pe lista scurta de achizitii a unor nume importante precum FC Barcelona sau Chelsea. Intra in material pentru a vedea ce "minuni" poate face la antrenament Donnarumma.
Juventus, calificare in sferturile Cupei Italiei

VIDEO Juventus - Atalanta 3-2/ "Batrana Doamna", in sferturile Cupei Italiei

Juventus Torino s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Italiei, dupa ce a trecut, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de Atalanta. Dybala (22), Mandzukic (34) si Pjanic (75 - penalti) au adus victoria echipei gazda.
Infrangere pentru Jurgen Klopp

VIDEO Southampton - Liverpool 1-0, in prima mansa din semifinalele Cupei Angliei

Southampton a castigat la limita, scor 1-0, mansa tur contand pentru semifinalele Cupei Angliei la fotbal, meci disputat impotriva celor de la FC Liverpool.
Barca continua parcursul in Cupa Spaniei

​VIDEO Barcelona - Athletic Bilbao 3-1/ Catalanii, in sferturile Cupei Spaniei

Barcelona a reusit sa intoarca rezultatul mansei tur cu Athletic Bilbao, catalanii calificandu-se in sferturile Cupei Regelui Spaniei, dupa victoria cu 3-1 inregistrata pe "Camp Nou".

Sport Fun
Australian Open: Mihaela Buzarnescu, eliminata in turul doi al calificarilor
Mihaela Buzarnescu, locul 541 WTA, a fost eliminata, vineri, in turul doi al calificarilor de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.