FOTBAL
Inter, remiza cu AS Roma

VIDEO Inter - AS Roma 1-1/ Inter ramane fara victorie in ultimele sase etape din Serie A

de Diana Ene HotNews.ro
Inter Milano a ajuns la sase meciuri consecutive fara victorie in campionatul Italiei, dupa ce duminica a remizat in derby-ul cu AS Roma, scor 1-1 (etapa a XXI-a din Serie A). Echipa lui Luciano Spalletti a evitat infrangerea cu patru minute inainte de finalul timpului regulamentar.
Lyon, victorie obtinuta in prelungiri cu PSG

VIDEO Olimpique Lyon - PSG 2-1/ Goluri de generic pe Stade des Lumieres - Gazdele au obtinut victoria in prelungiri

Meciul dintre Olimpique Lyon a aratat ca un adevarat derby, cu executii de exceptie la ambele porti. Lyon i-a administrat liderului din Ligue 1 a doua infrangere din actuala editie a campionatului, scor 2-1, gratie unui gol reusit in prelungiri de olandezul Memphis Depay.
Real Madrid, victorie la scor cu Deportivo La Coruna

VIDEO Real Madrid - Deportivo La Coruna 7-1/Spectacol pe "Santiago Bernabeu" - Ronaldo, Bale si Nacho au inscris cate doua goluri

Duminică, 21 Ian 2018 Sport | Fotbal
Real Madrid a facut spectacol pe "Santiago Bernabeu", impunandu-se cu 7-1 in partida cu Deportivo La Coruna, echipa la care Florin Andone a fost titular. Dupa ce s-au vazut condusi cu 1-0, elevii lui Zinedine Zidane au dat recital la poarta lui Ruben: Ronaldo, Bale si Nacho au inscris cate doua goluri.

Infrangere pentru Mouscron, echipa lui Rednic, in campionatul Belgiei

de A.L. HotNews.ro
Sâmbătă, 20 Ian 2018 Sport | Fotbal
Formatia Mouscron, antrenata de Mircea Rednic, a fost invinsa, vineri, in deplasare, cu scorul de 2-0, de echipa Charleroi, in etapa a XXII-a a campionatului Belgiei, potrivit News.ro.
Stadionul Ion Oblemenco

Partida amicala dintre Romania si Suedia se va juca la Craiova, pe stadionul "Ion Oblemenco"

Vineri, 19 Ian 2018 Sport | Fotbal
Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova va gazdui partida amicala pe care echipa nationala a Romaniei o va disputa pe 27 martie contra reprezentativei Suediei, se arata pe site-ul frf.
Aleksander Ceferin

Presedintele UEFA a anuntat introducerea unei "taxe de lux" pentru mentinerea echilibrului intre cluburi

Presedintele Uniunii Europene de Fotbal (UEFA), slovenul Aleksander Ceferin, succesorul francezului Michel Platini, a apreciat vineri, in presa elvetiana, ca forul pe care il conduce nu a avut in trecut "nicio strategie" si a anuntat ca, pentru mentinerea echilibrului intre cluburi, va fi creata o "taxa de lux", informeaza AFP, citata de Agerpres.
Marco Asensio, marcatorul unicului gol al partidei cu Leganes

VIDEO Cupa Spaniei: Leganes  - Real Madrid 0-1/ Asensio a adus victoria in minutul 89

Real Madrid s-a impus la limita in partida de pe terneul celor de la Leganes, scor 1-0, contand pentru mansa tur a sferturilor de finala din Cupa Spaniei. Dupa o noua evolutie stearsa, echipa lui Zinedine Zidana a obtinut victoria cu un minut inainte de finalul timpului regulamentar.
Gerard Pique

Gerard Pique si-a prelungit contractul cu FC Barcelona pana in 2022 - Clauza de reziliere de 500 de milioane de euro

Joi, 18 Ian 2018 Sport | Fotbal
Fundasul central Gerard Pique si-a prelungit cu trei ani, pana pe 20 iunie 2022, contractul cu clubul spaniol de fotbal FC Barcelona si va avea o clauza de reziliere de 500 milioane euro, relateaza agentia spaniola EFE.
Chelsea, calificare cu emotii in turul 4 din Cupa Angliei

VIDEO Chelsea - Norwich 1-1 (5-3 dupa penaltiuri)/ Chelsea, calificare chinuita in turul patru al Cupei Angliei

Chelsea a obtinut cu mari emotii calificarea in turul al patrulea al Cupei Angliei, dupa ce s-a impus la rejucarea meciului cu Norwich (liga a doua), in urma loviturilor de departajare. Echipa lui Antonio Conte a condus cu 1-0, dar s-a vazut egalata cu doar cateva secunde inainte de fluierului de final. Scorul a ramas neschimbat si dupa prelungiri, astfel ca invingatoarea a fost stabilita la penaltiuri: 5-3 pentru Chelsea.
Espanyol, victorie cu Barcelona

VIDEO Cupa Spaniei: Espanyol - Barcelona 1-0/ Catalanii, invinsi dupa 29 de partide - Messi a ratat un penalty

Espanyol s-a impus in mod surprinzator in fata Barcelonei, scor 1-0, in prima mansa din sferturile de finala ale Cupei Spaniei. Catalanii erau neinvinsi in ultimele 29 de partide disputate in toate competitiile din acest sezon.
Neymar, eroul meciului cu Dijon

VIDEO PSG - Dijon 8-0/ Recital parizian - Neymar a inscris de patru ori si a dat doua pase de gol

PSG n-a avut mila de Dijon, impunandu-se fara drept de apel pe "Parc des Princes", scor 8-0, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXI din Ligue 1. Neymar a avut o seara magica, reusind sa inscrie de patru si oferind doua pase decisive.
Ronaldinho

Ronaldinho se retrage din activitate

de I.B. HotNews.ro
Miercuri, 17 Ian 2018 Sport | Fotbal
Desi de mai multe luni nu a mai evoluat, marti a devenit oficiala retragerea din activitate a brazilianului Ronaldinho, potrivit news.ro. "Magicianul" brazilian de 37 de aninu va mai juca, a anuntat fratele si agentul sau, Roberto de Assis Moreira. "Se opreste. S-a terminat", a explicat fratele jucatorului.

Barcelona - Real Sociedad 4-2. Catalanii, fara infrangere in LaLiga dupa ce au revenit de la 0-2

de Red. Stiri HotNews.ro
Luni, 15 Ian 2018 Sport | Fotbal
FC Barcelona a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 4-2, echipa Real Sociedad, in etapa a XIX-a a campionatului Spaniei, in care a revenit de la 0-2, anunta News.ro. Gazdele au deschis scorul prin Willian Jose, in minutul 11, si in minutul 34 au mai inscris un gol, prin Juanmi.
Liverpool, victorie spectaculoasa cu Manchester City

​VIDEO Liverpool - Manchester City 4-3/ Meci nebun pe "Anfield" - Prima infrangere in actualul sezon din Premier League pentru trupa lui Guardiola

Duminică, 14 Ian 2018 Sport | Fotbal
Liverpool a pus capat seriei de 30 de meciuri fara infrangere reusita de Manchester City in Premier League, dupa un meci extrem de spectaculos disputat pe "Anfield". Echipa lui Jurgen Klopp s-a impus cu 4-3, luandu-si astfel revansa dupa ce in tur fusese invinsa cu 5-0 in deplasarea de pe terenul celor de la City. "Cetatenii" au inscris de doua ori in finalul meciului, dar nu au mai putut evita infrangerea.
Harry Kane

VIDEO Tottenham - Everton 4-0/ Harry Kane a reusit o "dubla" si a devenit cel mai bun marcator al lui Tottenham in Premier League

Tottenham s-a impus categoric in meciul disputat pe teren propriu contra lui Everton, scor 4-0, in etapa cu numarul XXIII din campionatul Angliei. Harry Kane a reusit o "dubla" si a devenit cel mai bun marcator in Premier League din istoria lui Tottenham: are 98 de goluri, cu unul mai mult decat Teddy Sheringham.
Florin Andone

​VIDEO Deportivo La Coruna - Valencia 1-2/ Florin Andone a inscris pentru gazde

Florin Andone a marcat pentru Deportivo La Coruna pentru al treilea meci consecutiv, insa echipa sa a pierdut partida de pe teren propriu cu Valencia, scor 1-2 (etapa a XIX-a din La Liga). Atacantul nationalei Romaniei a inscris cand mai erau doua minute de joc si a stabilit scorul final.
Real Madrid, invinsa de Villarreal

VIDEO Real Madrid - Villarreal 0-1/ Oaspetii au obtinut victoria pe final de meci

Sâmbătă, 13 Ian 2018 Sport | Fotbal
Real Madrid a ajuns la a treia partida consecutiva fara victorie, dupa ce a pierdut meciul disputat sambata, pe teren propriu, impotriva lui Villarreal, scor 0-1 (etapa a XIX-a din La Liga). "Submarinul galben" a dat lovitura pe contraatac, in minutul 87, iar echipa lui Zinedine Zidane ramane la 16 puncte de liderul Barcelona (catalanii au un meci mai putin disputat).
Lionel Messi

Fiscul spaniol ancheteaza eventuale plati ascunse ale Barcelonei pentru Lionel Messi

Autoritatile fiscale din Spania investigheaza daca sumele virate de FC Barcelona catre fundatia lui Lionel Messi, in valoare de peste 12 milioane de euro, ar fi putut fi de fapt plati ascunse catre starul argentinian, scrie El Mundo.
Bayern Munchen, victorie cu Bayer Leverkusen

VIDEO Bayer Leverkusen - Bayern Munchen 1-3/ Bayern, lider detasat in Bundesliga

Bayern Munchen a castigat fara emotii prima etapa a returului din Bundesliga, scor 3-1 cu Bayer Leverkusen. Bavarezii domina autoritar actuala editie a campionatului din Germania, aflandu-se pe primul loc in clasament, la 14 puncte de Schalke, ocupanta locului secund.
Cupa Spaniei

Cupa Spaniei: Atletico Madrid vs FC Sevilla si Espanyol vs FC Barcelona, in sferturile de finala

de A.I. HotNews.ro
Vineri, 12 Ian 2018 Sport | Fotbal
Vineri a avut loc tragerea la sorti a partidelor din sferturile Cupei Spaniei la fotbal, cea mai echilibrata disputa fiind, cel putin la prima vedere, cea dintre Atletico Madrid si Sevilla.