Formula 3: Pilotul Sophia Florsch, în sala de operaţie de peste şapte ore după accidentul din Macao

de A.I. HotNews.ro
Luni, 19 Nov 2018 Sport | Motor
Pilotul Sophia Florsch, victimă a unui accident la Grand Prix-ul de Formula 3 de la Macao, a fost supusă, luni, unei intervenţii chirurgicale la coloana vertebrală, informează lefigaro.fr. Echipa ei, Van Amersfoort Racing, a dat un comunicat că operaţia a început de şapte ore şi continuă, "încet, pentru a fi eliminate orice riscuri".

​VIDEO Formula 3: Accident teribil la cursa din Macao / Pilotul Sophia Florsch a suferit o fractură la coloana vertebrală

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Duminică, 18 Nov 2018 Sport | Motor
Sophia Florsch, pilot german în vârstă de 17 ani, a fost protagonista unui accident teribil, duminică, la Grand Prix-ul de F3 de la Macao. Ea a suferit o fractură la coloana vertebrală.
Podiumul de la Valencia

​MotoGP: Andrea Dovizioso a câştigat Marele Premiu al Comunității Valenciene, competiţie afectată de ploaie

Italianul Andrea Dovizioso a câştigat ultima etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, Marele Premiu al Comunității Valenciene, desfăşurată, duminică, pe circuitul Ricardo Tormo. Cursa a fost întreruptă în turul al 14-lea, din cauza ploii abundente care a căzut la Valencia.
Sebastien Ogier

WRC: Sebastien Ogier spune că se va retrage din activitate la încheierea contractului cu Citroen

Francezul Sebastien Ogier (M Sport), care a câştigat duminică WRC, consideră că se va retrage din activitatea sportivă peste doi ani, când îi va expira contractul cu Citroen.
Sebastien Ogier, campion mondial pentru a sasea oara consecutiv

​WRC: Sebastien Ogier, campion mondial pentru a şasea oară consecutiv

Francezul Sebastien Ogier (M Sport/ Ford) a câştigat, duminică, pentru a şasea oară consecutiv Campionatul Mondial de Raliuri. Finlandezul Jari-Matti Latvala s-a impus în ultima etapă a sezonului, Raliul Australiei, și i-a adus titlul la constructori echipei Toyota Gazoo Racing.
Max Verstappen

Formula 1 - Max Verstappen continuă scandalul cu Esteban Ocon: "Nu vorbesc cu proştii"

Luni, 12 Nov 2018 Sport | Motor
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a continuat să-l facă prost pe francezul Esteban Ocon de la Force India, cu care a avut un incident pe pistă, la Marele Premiu al Braziliei, de duminică.
Verstappen vs Ocon

VIDEO Max Verstappen, sancţionat de FIA cu două zile de muncă în folosul comunităţii pentru că a vrut să-l bată pe Esteban Ocon

Max Verstappen (pilotul celor de la RedBull) a fost sancționat de FIA cu două zile de muncă în folosul comunitații după ce la finalul Marelui Premiu al Braziliei a vrut să îl bată pe Esteban Ocon (pilotul echipei Force India l-a acroșat în momentul în care Verstappen îl depășea cu un tur).
Lewis Hamilton

Lewis Hamilton, învingător în MP al Braziliei - Mercedes a câştigat titlul mondial la constructori, pentru a cincea oară la rând

Duminică, 11 Nov 2018 Sport | Motor
Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, duminică, MP al Braziliei, a XX-a etapă, penultima, a Campionatului Mondial de Formula 1. El a fost urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull şi de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari.

F1 - MP al Braziliei: Pole-position pentru Lewis Hamilton

Sâmbătă, 10 Nov 2018 Sport | Motor
Britanicul Lewis Hamilton va porni de pe prima poziţie a grilei, duminică, în marele Premiu al Braziliei, etapa a XX-a, penultima a Campionatului Mondial de Formula 1. Pentru echipa lui Hamilton, Mercedes, este al 100-lea pole position în F1.
Podium MP al Malaeziei

​MotoGP: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Malaeziei

Duminică, 4 Nov 2018 Sport | Motor
Deja campion mondial, spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Sepang International, Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, a 18-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al nouălea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de spaniolul Alex Rins (Suzuki) şi francezul Johann Zarco (Yamaha). Aceasta a fost a 70-a victorie (la toate clasele) din cariera lui Marc Marquez.
Formula 1, logo

Formula 1: Vietnamul va organiza primul său Mare Premiu în 2020

Joi, 1 Nov 2018 Sport | Motor
Vietnamul va găzdui în 2020 primul său Mare Premiu de Formula 1, a anunţat joi regimul comunist din această ţară, citat de AFP. Această cursă va fi găzduită de orașul Hanoi.
Lewis Hamilton, de cinci ori campion mondial in F1

Formula 1: Lewis Hamilton, vechiul și noul campion din Marele Circ - Britanicul și-a asigurat coroana în MP al Mexicului

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Duminică, 28 Oct 2018 Sport | Motor
Calculele au luat sfârșit, de acum este oficial: Lewis Hamilton a cucerit, duminică seara, al cincilea titlu mondial în Formula 1, după ce a încheiat pe locul patru Marele Premiu al Mexicului. Grand Prix-ul a fost câștigat de Max Verstappen (RedBull), podiumul fiind completat de Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen (ambii Scuderia Ferrari).
Daniel Ricciardo

​F1: MP al Mexicului - Daniel Ricciardo va pleca din pole-position

Sâmbătă, 27 Oct 2018 Sport | Motor
Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull) va pleca din pole-position la Marele Premiu al statului Mexic, după rezultatele din calificări înregistrate sâmbătă.
Marc Marquez

MotoGP: Marc Marquez, campionul mondial, va fi operat la umăr la finalul sezonului

Vineri, 26 Oct 2018 Sport | Motor
Spaniolul Marc Marquez, care şi-a asigurat duminica trecută al cincilea titlu mondial la MotoGP, a anunţat, vineri, că va fi operat la umărul stâng la finalul sezonului, informează AFP.
Kimi Raikkonen

Kimi Raikkonen a câştigat MP al SUA. Hamilton, al treilea, amână "încoronarea". Vettel, locul 4

de I.B. HotNews.ro
Duminică, 21 Oct 2018 Sport | Motor
Pilotul britanic Lewis Hamilton a ratat posibilitatea de a obţine, duminică, al cincilea titlu de campion mondial în Formula 1, al doilea consecuitv, după ce, plecat din pole position, a ocupat doar locul al treilea în Marele Premiu al SUA. Cursa de la Austin a fost câştigată de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start. Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, chalangerul la titlu, iar al cincilea a fost finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes anunță News.ro.
Marc Marquez, campion pentru a cincea oara in MotoGP

​MotoGP: Marc Marquez, campion mondial pentru a cincea oară / A câștigat Marele Premiu al Japoniei

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Twin Ring Motegi, Marele Premiu al Japoniei la MotoGP, a 16-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, obținând astfel al cincilea titlu mondial MotoGP din carieră. Podiumul a fost completat de britanicul Cal Crutchlow (Honda) și spaniolul Alex Rins (Suzuki).
Lewis Hamilton, cel mai rapid in calificarile din SUA

​Formula 1: Lewis Hamilton, pole-position în Statele Unite ale Americii / Tot mai aproape de al cincilea titlu mondial

Lewis Hamilton a reușit să fie cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 din Statele Unite ale Americii, desfășurate pe Circuit of the Americas. Acesta a fost mai rapid doar cu 61 de miimi de secundă decât Sebastian Vettel, clasat al doilea. Germanul va fi retrogradat trei locuri pe grila de start, deoarece a depăşit viteza sub safety car, vineri, în antrenamentele libere.
Mick Schumacher

Mick Schumacher, fiul lui Michael Schumacher, campion european la Formula 3

Duminică, 14 Oct 2018 Sport | Motor
Mick Schumacher, fiul lui Michael Schumacher, a devenit campion european la Formula 3, sâmbătă, pe circuitul de la Hockenheim.

​WRC: Sebastien Ogier (Ford), învingător în Raliul Marii Britanii / Simone Tempestini, pe locul 15

Duminică, 7 Oct 2018 Sport | Motor
Francezul Sebastien Ogier (Ford) a câştigat Raliul automobilistic al Marii Britanii, din cadrul Campionatului Mondial de Raliuri (WRC), impunându-se duminică la Llandudno, în nordul Ţării Galilor, cu timpul de 3h 06 min. 12 sec. 5/10 după cea de-a 23-a şi ultima probă specială, în timp ce românul Simone Tempestini a ocupat locul 15.
MotoGP Podiumul din Thailanda

​MotoGP: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Thailandei​

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Buriram United, Marele Premiu al Thailandei la MotoGP, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al șaptelea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de italianul Andrea Dovizioso (Ducati) şi spaniolul Maverick Vinales (Yamaha).