TENIS

FOTOGALERIE Australian Open: Imaginile zilei de la Melbourne

de Adrian Ilincescu HotNews.ro

Luni (23 ianuarie) a fost o zi "linistita" la Melbourne, fara surprize mari, asa cum ne obisnuisem in ultima perioada. Pe tabloul feminin, Serena Williams, Barbora Strycova, Johanna Konta si Mirjana Lucic-Baroni au obtinut biletele pentru sferturi. La masculin, Rafael Nadal, Milos Raonic, Grigor Dimitrov si David Goffin au obtinut victorii. Intra in material pentru a vedea rezultatele complete ale zilei si cele mai interesante imagini ale zilei de la Australian Open.
Rafael Nadal, in sferturi la Australian Open

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal a completat tabloul sferturilor - Victorie muncita cu Gael Monfils

Rafael Nadal (cap de serie numarul noua) s-a calificat, luni, in sferturile de la Australian Open (pentru a noua oara in cariera) dupa ce l-a invins, in patru seturi, pe Gael Monfils. Dupa un inceput in control (s-a impus lejer in primele doua seturi), Rafa s-a vazut pus in dificultate de un Gael spectaculos, cu lovituri violente (unele plate) si cu o deplasare buna in defensiva. Cu toate ca a condus cu 4-2 in setul al patrulea si se "vedea" decisivul, francezul si-a pierdut putin concentrarea, iar Nadal a revenit si a inchis setul (6-4) si meciul, dupa doua ore si 55 de minute.
Karolina Pliskova, in sferturi la Australian Open

Australian Open: Karolina Pliskova, in sferturile de finala (Rezultatele zilei)

de Diana Ene HotNews.ro
Karolina Pliskova (5 WTA), cap de serie numarul 5, s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open, dupa ce invins-o pe Daria Gavrilova (Australia, locul 26 WTA), favorita 22, scor 6-3, 6-3.
Irina Begu

​Australian Open: Irina Begu si Horia Tecau, eliminati in optimile probei de dublu mixt de la Melbourne

Perechea Irina-Camelia Begu/Horia Tecau a ratat, luni, calificarea in sferturile de finala ale probei de dublu mixt de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.
Grigor Dimitrov

​VIDEO Australian Open: Finalul povestii pentru Denis Istomin - Invins in optimi de Grigor Dimitrov

Dupa ce a reusit cea mai mare surpriza de pana acum a turneului (eliminandu-l pe Novak Djokovic), Denis Istomin a parasit primul Grand Slam al anului in optimi, numarul 117 ATP fiind depasit in patru seturi de Grigor Dimitrov. Desi a castigat categoric primul set (6-2), Istomin nu a mai putut tine ritmul in urmatoarele, cedand dupa doua ore si 24 de minute.
Serena Williams

​VIDEO Australian Open: Serena Williams, in sferturi - Victorie in doua seturi cu Barbora Strycova

Serena Williams isi continua parcursul de la Australian Open, fostul lider mondial ajungand in sferturile Grand Slam-ului de la Melbourne dupa o victorie in doua seturi, scor 7-5, 6-4, obtinuta in fata jucatoarei Barbora Strycova (Cehia - cap de serie numarul 16).
CoCo Vandeweghe

Australian Open: Angelique Kerber, invinsa fara drept de apel in optimi de Coco Vandeweghe

Duminică, 22 Ian 2017 Sport | Tenis
Coco Vandeweghe (SUA - locul 35 WTA) a trimis-o acasa inca din optimile de la Australian Open pe Angelique Kerber (liderul mondial), dupa un meci controlat autoritat de americanca: 6-2, 6-3 (disputa a durat doar o ora si opt minute).
Roger Federer, in sferturi la Australian Open

VIDEO Australian Open: Roger Federer, in sferturi dupa un meci de cinci seturi cu Kei Nishikori

Aventura lui Roger Federer la Australian Open continua, dupa ce duminica elvetianul l-a invins in cinci seturi, scor 6-7(4), 6-4, 6-1, 4-6, 6-3, pe Kei Nishikori (cap de serie numarul cinci). Fostul lider mondial s-a calificat in sferturile Grand Slam-ului de la Melbourne, acolo unde va da piept cu surprinzatorul Mischa Zverev.
Sorana Carstea

Australian Open: Finalul povestii pentru Sorana Carstea - Eliminata in optimi de Garbine Muguruza

Romania a ramas fara reprezentanti pe tablourile de simplu de la Australian Open, dupa ce Sorana Carstea (78 WTA) a fost eliminata in optimile competitiei de Garbine Muguruza (Spania - cap de serie numarul sapte).
Venus Williams, in sferturi la Melbourne

Australian Open: Venus Williams, pentru a noua oara in cariera in sferturile de la Melbourne

de A.I. HotNews.ro
Venus Williams (locul 17 WTA) a reusit duminica sa se califice pentru a noua oara in cariera in sferturile de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe Mona Barthel (locul 181 WTA), scor 6-3, 7-5.
Andy Murray, eliminat de la AO

VIDEO Australian Open: Surpriza imensa la Melbourne - Mischa Zverev (50 ATP) l-a eliminat pe Andy Murray, cap de serie numarul unu

Mischa Zverev (50 ATP - jucator de mana stanga) a furnizat marea surpriza a zilei de duminica de la Australian Open, germanul de 29 de ani invingandu-l pe Andy Murray, liderul mondial, in optimile de la Melbourne.
Florin Mergea si Dominic Inglot

​Australian Open: Florin Mergea si Horia Tecau, eliminati in optimile competitiei de la Melbourne

Perechile Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie 11, si Florin Mergea/Dominic Inglot (Romania/Marea Britanie), favorita 16, au fost eliminate, duminica, in optimile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de Grand Slam Australian Open.

Australian Open: Sorana Carstea va juca duminica in optimi cu Garbine Muguruza

Sâmbătă, 21 Ian 2017 Sport | Tenis
Sorana Carstea, locul 78 WTA, va evolua duminica in optimile de la Australian Open, primul Grand Slam al anului, in compania jucatoarei Garbine Muguruza, locul 7 WTA si cap de serie numarul sapte).
Rafael Nadal, in optimi la AO

​VIDEO Australian Open: Rafael Nadal, in optimi dupa ce a castigat duelul generatiilor cu Alexander Zverev - Meci spectacol de cinci seturi si peste patru ore

Rafael Nadal ne-a adus aminte, in unele momente ale meciului cu Alexander Zverev, de jucatorul care era imbatabil in defensiva si care facea diferenta cu al sau forehand cu mult topspin. Ibericul s-a calificat in optimile Australian Open dupa un meci electrizant cu talentatul Zverev junior, Rafa castigand, sambata, un duel al generatiilor. Dupa patru ore si cinci minute, Nadal l-a depasit pe german in cinci seturi, scor 4-6, 6-3, 6-7(5), 6-3, 6-2.
Raluca Olaru

Australian Open: Raluca Olaru, eliminata in turul doi la dublu

Perechea Raluca Olaru/Olga Savciuk (Romania/Ucraina) a fost eliminata, sambata, in turul doi al probei de dublu din cadrul turneului de Grand Slam Australian Open.
Irina Camelia Begu

Australian Open: Irina Begu si Horia Tecau s-au calificat in optimile probei de dublu mixt de la Melbourne

Perechea Irina-Camelia Begu/Horia Tecau s-a calificat, sambata, in optimile de finala ale probei de dublu mixt ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului.
Serena Williams, in optimi la Australian Open

Australian Open: Serena Williams, in control total - Calificare fara probleme in optimi

Serena Williams (cap de serie numarul doi) s-a calificat, sambata, in optimile de la Australian Open, dupa ce a castigat fara nicio emotie partida cu Nicole Gibbs, scor 6-1, 6-3. In urmatoarea partida, Serena o va intalni pe Barbora Strycova (Cehia - 16 WTA).

​FOTOGALERIE Imaginile zilei a cincea de la Melbourne

Vineri, 20 Ian 2017 Sport | Tenis

Ziua a cincea de la Australian Open a adus primele confruntari din turul al treilea al competitiei. Spectatorii i-au putut urmari, printre altii, pe Andy Murray, Angelique Kerber, Stan Wawrinka, Svetlana Kuznetsova si Kei Nishikori. Sorana Cirstea, ultima reprezentanta a Romaniei pe tabloul feminin de simplu, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Melbourne.
Angelique Kerber

​Australian Open: Angelique Kerber, Venus Williams si Garbine Muguruza au acces in optimile de finala (Rezultatele zilei)

Favoritele Angelique Kerber (1), Venus Williams (13) si Garbine Muguruza (7) s-au calificat in optimile de finala ale turneului Australian Open, dupa ce s-au impus in partidele disputate vineri la Melbourne. Elina Svitolina, cap de serie numarul 11, a fost eliminata in turul trei de Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, locul 27 WTA).
Roger Federer, in optimi la Australian Open

​VIDEO Magia PeRFectiunii - Roger Federer, imperial in meciul cu Tomas Berdych

Dupa sase luni de pauza si dupa doua tururi in care nu a impresionat in mod deosebit la Australian Open, Roger Federer a aratat un tenis ireal impotriva lui Tomas Berdych (cap de serie numarul zece), elvetianul transformandu-l pe ceh intr-un adevarat sparring partner. "Pictorul" s-a intors, are inspiratie, pofta de munca si culori alese...Urmatorul hop de la Melbourne: Kei Nishikori, in optimi.