TENIS

​FOTOGALERIE Imaginile zilei de duminica de la Australian Open

de Diana Ene HotNews.ro

Primele partide din faza optimilor de finala de la Australian Open s-au disputat duminica, Rafael Nadal, Caroline Wozniacki, Grigor Dimitrov sau Elina Svitolina obtinand calificarea in runda urmatoare a competitiei de la Melbourne. Intra in material pentru a vedea o FOTOGALERIE a zilei de duminica de la Australian Open.
Elina Svitolina, la AO

VIDEO Australian Open: Elina Svitolina, calificata in sferturi - Victorie in 57 de minute (Rezultatele zilei)

Cap de serie numarul 4, Elina Svitolina a avut nevoie doar de 57 de minute pentru a-si asigura calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Australian Open. Jucatoarea din Ucraina a cedat doar trei game-uri in partida cu Denisa Allertova (Cehia, locul 130 WTA), impunandu-se cu 6-3, 6-0.
Grigor Dimitrov

VIDEO ​Australian Open: Grigor Dimitrov, in sferturi la Melbourne - Victorie muncita cu Nick Kyrgios (Rezultatele zilei)

Grigor Dimitrov (cap de serie numarul 3) a reusit o victorie entuziasmanta in fata australianului Nick Kyrgios (17 ATP), favoritul gazdelor, scor 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(4). Bulgarul s-a impus dupa un meci care a durat 3 ore si 30 de minute, urmand sa se dueleze in sferturile competitiei cu britanicul Kyle Edmund (49 ATP).
Nadal si Schwartzman, la finalul partidei

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal, testat serios de bravul Diego Schwartzman - Calificare in sferturi pentru iberic dupa un meci de 3 ore si 51 de minute

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Desi are doar 170 de centimentri, Diego Schwartzman a fost "urias" in meciul cu Rafael Nadal, argentinianul chinuindu-l serios pret de trei ore si 51 de minute pe liderul mondial (6-3, 6-7(4), 6-3, 6-3).
Caroline Wozniacki, in sferturi la Australian Open

VIDEO Australian Open: Caroline Wozniacki, in sferturi - Victorie confortabila cu Magdalena Rybarikova

Caroline Wozniacki (cap de serie numarul doi) continua aventura de la Australian Open, daneza calificandu-se, duminica, in sferturile competitiei de la Melbourne (dupa o pauza de sase ani).
Simona Halep

Staying alive: Simona Halep își depășește propriile limite. Cum a câștigat un meci care se întâmplă o dată la 10 ani

de Treizecizero.ro HotNews.ro
După meciuri, aud deseori din tribunele virtuale: ”Nu a meritat să câștige.” O aud mai ales la meciurile româncelor – căci atunci ies exigenții analiști la iveală – și, statistică interesantă, o aud mult mai des decât ”nu a meritat să piardă”. M-am gândit așadar: chiar există victorii nemeritate în tenis, un sport în care nu joci pe ceas și adversarul nu-ți poate marca în ultima secundă? Am ajuns la concluzia că în afara cazului în care adversarul câștigă ultimele puncte din game-uri cu mingi care prind fileul și se scurg în terenul advers, atunci nu, nu există victorii ”nemeritate”.
Sorana Cirstea, la Australian Open

Australian Open: Sorana Cirstea, eliminata in optimile probei de dublu

de A.I. HotNews.ro
Sorana Cirstea si brazilianca Beatriz Haddad Maia au fost eliminate, duminica, in optimile probei de dublu de la Openul Australiei, primul Grand Slam al anului.
Irina Begu si Monica Niculescu, la Australian Open

​Australian Open: Irina Begu si Monica Niculescu, in sferturile probei de dublu

Irina Begu si Monica Niculescu (cap de serie numarul 10) s-au calificat, duminica, in sferturile de finala ale probei de dublu de la Australian Open.
Su-Wei Hsieh

Australian Open: Su-Wei Hsieh face inca o "victima" de lux - Agnieszka Radwanska (Rezultatele zilei)

Sâmbătă, 20 Ian 2018 Sport | Tenis
Su-Wei Hsieh pare sa faca turneul carierei la Australian Open, jucatoarea de 32 de ani reusind sa trimita "acasa" inca un nume mare: Agnieszka Radwanska. Dupa ce in turul precedent o eliminase pe Garbine Muguruza (favorita trei), Su a invins-o in doua seturi, scor 6-2, 7-5, si pe poloneza, reusind sa acceada in optimile competitiei de la Melbourne.
Roger Federer, la AO

VIDEO Australian Open: "Pictorul" avanseaza in optimi - Roger Federer, victorie in trei seturi cu Richard Gasquet (Rezultatele zilei)

Roger Federer a castigat duelul backhand-urilor cu o mana din disputa cu Richard Gasquet, favoritul numarul doi obtinand calificarea in optimile de la Australian Open. Elvetianul a avut momente de tenis inaltator, "pictorul" desavarsindu-si opera dupa o ora si 59 de minute, scor 6-2, 7-5, 6-4.
Horia Tecau si Jean Julien Rojer

Australian Open: Horia Tecau si Jean-Julien Rojer, eliminati de Sam Groth si Lleyton Hewitt

Perechea alcatuita din tenismanul roman Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer a fost invinsa de australienii Sam Groth/Lleyton Hewitt cu 7-6(2), 4-6, 7-5, sambata, la Melbourne, in turul al doilea al probei masculine de dublu din cadrul turneului Australian Open.
Angelique Kerber

VIDEO ​Australian Open: Maria Sharapova, eliminata in turul trei de Angelique Kerber in doar o ora si patru minute

Angelique Kerber (favorita numarul 21) pare sa se simta din ce in ce mai bine la Australian Open, fostul lider mondial cedand doar patru game-uri in meciul vedeta cu Maria Sharapova (6-1, 6-3). Nemtoaica a castigat de-o maniera categorica o partida care a durat doar o ora si patru minute.
Simona Halep, la AO

Simona Halep, dupa meciul maraton cu Lauren Davis: "Este imposibil sa ma recuperez, dar voi lupta"

Simona Halep a declarat, sambata, ca este imposibil sa se recupereze dupa accidentarea de la glezna si dupa ce a jucat trei ore si 45 de minute cu Lauren Davis, dar spune ca este pozitiva si ca va face totul sa continue turneul, la Melbourne.
Naomi Osaka, la Australian Open

VIDEO Australian Open: Naomi Osaka, adversara Simonei Halep in optimi - Victorie in doua seturi cu Ashleigh Barty

Simona Halep (1 WTA) va juca in optimile de finala de la Australian Open cu japoneza Naomi Osaka (72 WTA), invingatoare cu 6-4, 6-2 in fata australiencei Ashleigh Barty, cap de serie numarul 18. Calificarea in optimile competitiei de la Melbourne este cea mai buna performanta in turneele de Grand Slam pentru japoneza in varsta de 20 de ani.
Sorana Cirstea

Australian Open: Sorana Cirstea, in optimile probei de dublu

Sorana Cirstea si brazilianca Beatriz Haddad Maia s-au calificat in optimile de finala ale probei de dublu feminin de la Australian Open, dupa ce a au invins, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3, perechea Alicja Rosolska/Abigail Spears (Polonia/SUA), cap de serie numarul 15.
Simona Halep, la Australian Open

Simona Halep, intrebata la ce se gandeste dupa meciul cu Lauren Davis: La ciocolata si la somn

de Alina Neagu HotNews.ro
Simona Halep a fost intrebata la ce vrea sa se gandesca dupa victoria din cel mai lung meci al carierei, iar liderul WTA a raspuns ca se gandeste la ciocolata si la somn. "Sa dorm si niste ciocolata, de fapt o sa beau ciocolata calda dupa", a spus romanca, la conferinta de presa de dupa meci.
Simona Halep, meci interzis cardiacilor cu Lauren Davis

VIDEO Australian Open: Simona Halep vs Lauren Davis 4-6, 6-4, 15-13/ Thriller pe "Rod Laver" - Halep, calificare dramatica in optimi dupa ce a salvat trei mingi de meci

Cuvintele sunt greu de gasit dupa o noapte alba si dupa un asemenea meci "nebun", regizat parca in studiourile de productie din Hollywood. Lauren Davis (76 WTA) a prins meciul carierei, insa Simona are marele merit de a fi ramas puternica din punct de vedere mental (a gestionat perfect presiunea si a salvat trei mingi de meci la scorul de 10-11 in decisiv). Thriller-ul de pe "Rod Laver Arena" s-a incheiat dupa trei ore si 45 de minute (!), scor 4-6, 6-4, 15-13, cu cele doua jucatoare chinuindu-se teribil din punct de vedere fizic...Simona se califica in optimi, insa acum recuperarea este exponentiala pentru liderul mondial in perspectiva urmatorului duel de la Melbourne.
Marta Kostyuk

Australian Open (f): Final de drum pentru Marta Kostyuk si Jelena Ostapenko; Svitolina si Wozniacki, in optimi (Rezultatele zilei)

Vineri, 19 Ian 2018 Sport | Tenis
Ucraineanca Marta Kostyuk (15 ani, locul 521 WTA), jucatoarea care impresionat prin evolutiile ei la Australian Open, a fost eliminata de Elina Svitolina, favorita 4, in turul trei al competitiei. Anett Kontaveit a furnizat surpriza zilei la Melbourne, dupa ce a invins-o pe letona Jelena Ostapenko (cap de serie numarul 7). Caroline Wozniacki (favorita 2) si-a asigurat prezenta in optimi, invingand-o in doua seturi pe Kiki Bertens. Intra in material pentru a vedea rezultatele zilei.
Carla Maragoni, cea mai batrana medaliata olimpica din lume

Carla Marangoni, cea mai batrana medaliata olimpica din lume, a decedat la varsta de 102 ani

Carla Marangoni, cea mai batrana medaliata olimpica din lume, a incetat joi din viata la Pavia, in nordul Italiei, la varsta de 102 ani, a anuntat Comitetul olimpic italian (CONI).
Jelena Ostapenko, la AO

VIDEO Australian Open: Jelena Ostapenko, invinsa de Anett Kontaveit in turul trei

Letona Jelena Ostapenko, favorita numarul 7, a fost invinsa, vineri, de Anett Kontaveit (Estonia, locul 33 WTA), in turul al treilea al turneului Australian Open, primul de Grand Slam al anului. A fost 6-3, 1-6, 6-3 pentru jucatoarea din Estonia, dupa o ora si 54 de minute de joc.