TENIS
Roger Federer (2)

VIDEO Australian Open: Roger Federer (campionul en-titre), eliminat în optimi - Stefanos Tsitsipas s-a impus în patru seturi după un meci de trei ore și 45 de minute

de Diana Ene HotNews.ro
Roger Federer (3 ATP) și Stefanos Tsitsipas (15 ATP) au oferit poate cel mai frumos meci de până acum la actuala ediție a turneului Australian Open. Grecul în vârstă de 20 de ani a reușit marea surpriză și l-a eliminat din competiție pe deținătorul trofeului de la Melbourne, după o victorie în patru seturi, scor 6-7 (13), 7-6 (3), 7-5, 7-6 (5). Partida epică de pe Rod Laver Arena s-a încheiat după trei ore și 45 de minute de joc.
Tiafoe, in lacrimi dupa calificarea in sferturi la AO

VIDEO Imagini emoționante - Frances Tiafoe, în lacrimi după ce l-a învins pe Grigor Dimitrov: "Le-am zis părinților mei că voi ajunge profesionist și le voi schimba viața"

Frances Tiafoe (39 ATP) și-a oferit cel mai frumos cadou în ziua în care a împlinit 21 de ani: prima calificare din carieră în sferturile unui turneu de Grand Slam, după o victorie în fața bulgarului Grigor Dimitrov, favoritul 20 al competiției de la Australian Open. La finalul partidei, Tiafoe nu și-a mai putut stăpâni emoțiile și a izbucnit în lacrimi. "Le-am zis părinților mei acum 10 ani că voi ajunge profesionist și le voi schimba viața lor și pe a mea", a declarat americanul.
Rafael Nadal

VIDEO Australian Open: Rafael Nadal, încă o victorie fără set cedat - Ibericul s-a calificat în sferturi; Grigor Dimitrov, eliminat de Frances Tiafoe

Rafael Nadal (2 ATP) a obținut fără prea mari emoții calificarea în sferturile de la Australian Open, după încă o victorie în trei seturi. Tomas Berdych (57 ATP) a reușit să îi pună probleme fostului lider mondial doar în setul al treilea, adjudecat la tie-break de iberic. A fost 6-0, 6-1, 7-6 (4) pentru Rafael Nadal, care l-a învins pentru a 20-a oară în carieră pe jucătorul ceh. În faza următoare, Rafa îl va întâlni pe americanul Frances Tiafoe (39 ATP), care l-a eliminat pe Grigor Dimitrov, favorit 20.
Mihaela Buzarnescu

Australian Open: Irina Begu și Horia Tecău, eliminați în primul tur la dublu mixt; Mihaela Buzărnescu și Oliver Marach au abandonat

Irina Begu şi Horia Tecău a fost eliminați, duminică, în primul tur al probei de dublu mixt de la Australian Open. Perechea română a fost învinsă de echipa Nicole Melichar/Bruno Soares (SUA/Brazilia), cap de serie numărul 2, scor 6-1, 6-3.
Sharapova

Digisport: Scene de groază pentru Sharapova, la Australian Open! Fanii s-au săturat de ea: au huiduit-o şi au fluierat-o

de Digisport Digisport.ro
Numărul 30 mondial, Maria Sharapova, a fost huiduită şi fluierată pentru o bună parte a meciului cu Ashleigh Barty, spectatorii taxând-o pentru tertipurile clasice. Rusoaica s-a înclinat în faţa favoritei publicului, scor 6-4, 1-6, 4-6.
Simona Halep, la Australian Open

Australian Open: Partida Simona Halep vs Serena Williams va avea loc luni, după ora 10:00

Organizatorii de la Australian Open au anunțat programul zilei de luni, partida dintre Simona Halep (1 WTA) și Serena Williams (16 WTA) fiind prima din sesiunea de seară de pe Rod Laver Arena. A zecea confruntare dintre cele două jucătoare va începe după ora 10:00 (ora României) și va conta pentru calificarea în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului. Meciul va putea fi urmărit în direct la Eurosport și LiveText pe HotNews.ro.
Ashleigh Barty

VIDEO Australian Open: Parcursul Mariei Sharapova s-a oprit în optimi - Victorie în trei seturi pentru Ashleigh Barty

După ce în turul precedent o elimina pe Caroline Wozniacki (campioană en-titre), Maria Sharapova (30 WTA), cap de serie 30, a fost nevoită să se recunoască învinsă și să își ia la revedere de la ediția din acest a Australian Open în faza optimilor de finală. Parcursul rusoaicei a fost oprit de australianca Ashleigh Barty (15 WTA), după o victorie în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4.
Angelique Kerber (2)

VIDEO Australian Open: Surpriză imensă la Melbourne - Angelique Kerber, învinsă fără drept de apel de Danielle Collins (scor 6-0, 6-2)

Danielle Rose Collins (35 WTA) a furnizat cea mai mare surpriză de până acum pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open 2019. Americanca i-a administrat o înfrângere usturătoare germancei Angelique Kerber, favorita numărul doi de la Melbourne: 6-0, 6-2 a fost scorul întâlnirii care a durat doar 56 de minute.
Monica Niculescu

​Australian Open: Irina Bara și Monica Niculescu, eliminate în optimile probei de dublu

Perechea română Irina Maria Bara/Monica Niculescu a fost învinsă de cuplul Raquel Atawo (SUA)/Katarina Srebotnik (Slovenia/N.9) cu 6-2, 3-6, 6-3, duminică, la Melbourne, în optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open.
Alexei Popyrin

VIDEO Alexei Popyrin (149 ATP) a reușit cea mai frumoasă lovitură a zilei la Australian Open

Sâmbătă, 19 Ian 2019 Sport | Tenis
Parcursul lui Alexei Popyrin (149 ATP, beneficiar al unui wild card) la Australian Open s-a oprit în turul al treilea, fiind învins după o partidă extrem de spectaculoasă de francezul Lucas Pouille (31 ATP), scor 7-6 (7/3), 6-3, 6-7 (10/12), 4-6, 6-3. Jucătorul de 19 ani a arătat un tenis de calitate, reușind în setul al patrulea o lovitură de excepție care a smuls ropote de aplauze.
Venus Williams

DigiSport: "Pur și simplu, impecabil". Reacția de milioane a lui Venus Williams, după înfrângerea în fața Simonei Halep

Simona Halep a arătat că nu s-a pierdut cu firea în fața lui Venus Williams, veterana de 38 de ani fiind învinsă categoric de liderul WTA. După meciul care a durat 78 de minute, Venus a oferit o declarație de mare fair-play la adresa Simonei.

FOTOGALERIE Imaginile zilei de sâmbătă de la Australian Open

Sâmbătă s-au desfășurat în complexul de la "Melbourne Park" ultimele meciuri din turul al treilea al primului Grand Slam al anului. Nume importante precum Simona Halep, Novak Djokovic, Serena Williams, Naomi Osaka, Alexander Zverev sau Elina Svitolina au obținut calificarea în optimile Australian Open. Intră în material pentru a vedea o FOTOGALERIE cu unele dintre cele mai interesante imagini ale zilei de vineri de la AO.
Monica Niculescu si Irina Bara

Australian Open: Programul de duminică al sportivilor români - Bara și Niculescu vor evolua în optimile probei de dublu

Irina Bara şi Monica Niculescu vor juca, duminică, în optimile probei de dublu feminin de la Australian Open. În programul zilei figurează şi Irina Begu, Horia Tecău şi Mihaela Buzărnescu la dublu mixt şi Nicholas David Ionel la juniori.

Simona Halep: "Eu sunt numărul 1 mondial, dar Serena Williams este cea mai bună jucătoare din lume"

Aflată în fața celei de-a zecea confruntări cu Serena Williams, Simona Halep a declarat că americanca este cea mai bună jucătoare din lume. Halep și Williams se vor înfrunta pentru un loc în sferturile de finală de la Australian Open. "Cu siguranţă ea este cea mai bună jucătoare din lume", a spus numărul 1 WTA.
Alexander Zverev

Australian Open (m): Novak Djokovic, Alexander Zverev și Kei Nishikori, în optimi - Fabio Fognini, David Goffin și Denis Shapovalov, eliminați (Rezultatele zilei)

Novak Djokovic, Alexander Zverev, Kei Nishikori sau Borna Coric se află printre jucătorii care au obținut sâmbătă biletele pentru faza optimilor de finală de la Australian Open. Au părăsit competiția de la Melbourne nume precum Fabio Fognini, David Goffin sau Denis Shapovalov. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei de pe tabloul masculin de simplu de la Australian Open.
Karolina Pliskova

​Australian Open (f): Simona Halep, Serena Williams, Naomi Osaka și Karolina Pliskova continuă competiția; Elise Mertens, eliminată (Rezultatele zilei) - Programul optimilor

Sâmbătă au avut loc ultimele meciuri din turul al treilea de la Australian Open, nume importante precum Simona Halep, Serena Williams, Naomi Osaka, Elina Svitolina sau Karolina Pliskova obținând calificarea în faza următoare a competiției de la Melbourne. Au părăsit turneul de la Antipozi jucătoare precum Elise Mertens, Wang Qiang, Camila Giorgi sau Su-Wei Hsieh. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei de pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open.
Simona Halep si bucuria de la finalul partidei cu Venus Williams

VIDEO Explozie de bucurie - Reacția Simonei Halep după victoria clară cu Venus Williams

Simona Halep a obținut prima victorie în două seturi la actuala ediție de la Australian Open, după un joc excelent contra americanei Venus Williams (scor 6-2, 6-3). Imediat după ultimul punct al partidei, liderul mondial a arătat o bucurie fără margini. Intră în material pentru a vedea reacția jucătoarei noastre după victoria care i-a adus calificarea în optimile competiției de la Melbourne.
Simona Halep

Simona Halep, despre partida cu Serena Williams: "E o mare provocare, dar nu am nimic de pierdut. Trebuie să dau totul"

După ce a eliminat-o pe Venus Williams, Simona Halep va da în optimile de la Australian Open peste sora acesteia, Serena Williams, învingătoare de șapte ori la Melbourne. Liderul mondial a precizat că duelul cu Serena va fi o mare provocare, dar va da totul pentru victorie. "E o mare provocare în runda următoare, dar nu am nimic de pierdut. Trebuie să dau totul și să mă bucur de moment, joc totuși contra Serenei", a spus numărul 1 WTA.
Simona

Digisport: Reacție "explozivă" a Simonei pe teren, după SUPER victoria cu Venus. Ce descătușare! Bucurie fără margini

Simona Halep s-a impus în două seturi în partida din turul III de la Australian Open, cu Venus Williams. Sportiva noastră nu i-a dat nicio șansă adversarei, pe care a învins-o într-o oră și 18 minute, scor 6-2, 6-3.
Australian Open, logo

Australian Open: Filip Jianu (17 ani), calificat în turul al doilea al probei de juniori

Tenismenul Filip Jianu, cap de serie numărul 4, s-a calificat, sâmbătă, în turul al doilea al probei de juniori de la Australian Open. Românul de 17 ani l-a întrecut pe italianul Matteo Arnaldi, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 13 minute de joc.