TENIS
Monica Niculescu

WTA Eastbourne: Monica Niculescu, in turul doi dupa ce a invins-o pe Mirjana Lucic-Baroni

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 25 Iun 2017 Sport | Tenis
Monica Niculescu (locul 50 WTA) s-a calificat, duminica, in turul doi al turneului de la Eastbourne, dupa ce a invins-o in trei seturi pe croata Mirjana Lucic-Baroni (24 WTA), scor 6-4, 5-7, 7-5. In setul decisiv, la 5-4 pentru croata, Monica Niculescu a reusit sa salveze o minge de meci pe propriul serviciu.
Sorana Cirstea

​WTA Eastbourne: Sorana Cîrstea a intrat pe tabloul principal din postura de "lucky loser"

UPDATE Sorana Cirstea va evolua in cele din urma pe tabloul principal al turneului de categorie Premier de la Eastbourne, desi a fost invinsa in calificari.  Cirstea pierduse duminica, in ultimul act al calificarilor, scor 7-6 (3), 6-1 cu Su-Wei Hsieh din Taiwan, locul 115 WTA, insa romanca a primit un bilet de "lucky loser" din partea organizatorilor.
Roger Federer, la Halle

ATP Halle: Roger Federer se impune la turneul german, obtinand al 92-lea titlu al carierei

de V.M. HotNews.ro
Tenismanul Roger Federer, numarul 5 mondial si principalul favorit, a castigat duminica turneul ATP de la Halle (Germania), reusind sa obtina al 92-lea titlu al carierei.
Petra Kvitova

WTA Birmingham: Petra Kvitova castiga turneul, primul succes dupa ce a fost ranita la mana

Jucatoarea ceha de tenis Petra Kvitova, cap de serie numarul 7 si locul 16 WTA, a castigat, duminica, turneul de la Birmingham (Marea Britanie), acesta fiind primul sau succes dupa ce a fost ranita la mana.
Garbine Muguruza, la Birmingham

WTA Birmingham: Garbine Muguruza si Ashleigh Barty se vor duela in semifinale

Sâmbătă, 24 Iun 2017 Sport | Tenis
Gabine Muguruza (Spania, locul 14 WTA), favorita numarul 6, o va intalni pe australianca Ashleigh Barty, locul 77 WTA, in semifinalele turneului WTA de la Birmingham. Cele doua jucatoare au beneficiat in sferturi de retragerea adversarelor.
Dan Evans

Tenismanul britanic Dan Evans a fost depistat pozitiv cu cocaina

Vineri, 23 Iun 2017 Sport | Tenis
Tenismanul britanic Dan Evans a fost depistat pozitiv cu cocaina la un control efectuat in luna aprilie, informeaza News.ro citand BBC. Jucatorul risca doi ani de suspendare pentru incalcarea regulamentului antidoping.
Roger Federer

VIDEO ATP Halle: Roger Federer, calificare fara emotii in semifinale

Roger Federer, principalul favorit, s-a calificat, vineri, in semfinalele turneului ATP de la Halle (Germania). Elvetianul nu a avut nicio emotie in partida cu germanul Florian Mayer (locul 134 ATP), detinatorul trofeului, impunandu-se in doua seturi, scor 6-3, 6-4.

​WTA Birmingham: Petra Kvitova, in semifinale dupa ce a invins-o pe Kristina Mladenovic

Petra Kvitova (Cehia, locul 16 WTA), favorita numarul 7, s-a calificat in semifinalele turneului WTA de la Birmingham (Anglia), dupa ce a invins-o in doua seturi pe Kristina Mladenovic (Franta, locul 12 WTA), cap de serie numarul 5, scor 6-4, 7-6(5).

WTA Eastbourne: Sorana Cirstea, in turul al doilea al calificarilor

Sorana Cisrtea, locul 62 WTA si cap de serie numarul 4, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-2, pe chinezoaica Fangzhou Liu, locul 129 WTA, in primul tur al calificarilor turneului de categorie Premier de la Eastbourne.
Elina Svitolina

Elina Svitolina s-a accidentat si ar putea sa rateze turneul de la Wimbledon

Elina Svitolina, numarul 5 mondial, acuza probleme la un picior, dupa eliminarea suferita joi la Birmingham, in optimile de finala, care ar putea sa o oblige sa declare forfait pentru turneul de Grand Slam de la Wimbledon, informeaza Reuters.

VIDEO ATP Halle: Roger Federer, in sferturile de finala - Lucas Pouille, eliminat

Elvetianul Roger Federer, principalul favorit, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului ATP de la Halle (Germania), dupa ce s-a impus in fata germanului Mischa Zverev (locul 29 ATP), scor 7-6 (4), 6-4. Cap de serie numarul 6, Lucas Pouille (Franta, locul 15 ATP) a fost invins in optimi de Florian Mayer (Germania, locul 134 ATP), scor 6-7(6), 6-4, 6-3.
Halep si Pospisil

Simona Halep si Vasek Pospisil au jucat tenis la inaltime in zona Eastbourne Downs, inaintea Aegon International

de I.B. HotNews.ro
Joi, 22 Iun 2017 Sport | Tenis
Simona Halep, locul 2 WTA, si canadianul Vasek Pospisil, numarul 76 ATP, au jucat tenis la inaltime, in zona Eastbourne Downs, pentru a sprijini actiunile caritabile organizate cu prilejul turneului de la Eastbourne, informeaza news.ro care citeaza eastbourneherald.co.uk.

ATP Halle: Dominic Thiem, eliminat - Roger Federer, duel cu Mischa Zverev in sferturi

de A.I. HotNews.ro
Cap de serie numarul doi, Dominic Thiem a fost eliminat in optimile turneului ATP de la Halle. Austriacul a fost invins in doua seturi, scor 7-3, 7-6(7) de Robin Haase. In sferturi, Roger Federer (principalul favorit) se va duela cu Mischa Zverev.

Horia Tecau s-a calificat in sferturile probei de dublu la Halle

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numarul 3, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului de la Halle (Germania), dotat cu premii totale de 1.836.660 de euro.
Boris Becker, la US Open

Dailymail: Boris Becker, declarat falit de o instanta londoneza

Miercuri, 21 Iun 2017 Sport | Tenis
Boris Becker a fost declarat falit de o instanta din Londra, dupa cum informeaza dailymail.co.uk. Cel mai tanar castigator al turneului de la Wimbledon (la 17 ani - la editia din 1985) este dator o suma considerabila catre unele banci britanice.
Novak Djokovic, la Wimbledon

Novak Djokovic va juca la Eastbourne - A acceptat un wild-card din partea organizatorilor

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Ajuns pe locul patru in ierarhia ATP, Novak Djokovic a anuntat ca a acceptat un wild-card, urmand sa participe la turneul de la Eastbourne. Competitia va debuta pe 26 iunie, urmand sa fie pregatitoare pentru Wimbledon (al treilea turneu de Grand Slam al anului).
Simona Halep

OFICIAL Simona Halep va juca la Eastbourne inainte de Wimbledon

Simona Halep a anuntat, miercuri, prin intermediul contului personal de Twittter, ca va juca la Eastbourne saptamana viitoare, competitie care va fi ultima inainte de participarea la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Federer a obtinut la Halle victoria cu numarul 1.100 din cariera sa/ Murray si Wawrinka au fost eliminat in primul tur la Queen's

Tenismanul elvetian Roger Federer, locul 5 ATP si cap de serie 1, a obtinut, marti, in primul tur al turneului de la Halle, victoria cu numarul 1.100 din cariera sa, potrivit news.ro. Britanicul Andy Murray, locul 1 ATP si favorit principal, a fost eliminat, marti, in primul tur al turneului de la Queen's, de australianul Jordan Thompson, numarul 90 mondial, scor 7-6 (4), 6-2.

Andy Murray a fost eliminat in primul tur la Queen's de Jordan Thompson, locul 90 mondial

Marţi, 20 Iun 2017 Sport | Tenis
Britanicul Andy Murray, locul 1 ATP si favorit principal, a fost eliminat, marti, in primul tur al turneului de la Queen￯s, de australianul Jordan Thompson, numarul 90 mondial, scor 7-6 (4), 6-2.
Stan Wawrinka

ATP Queen's: Stanislas Wawrinka si Milos Raonic, eliminati in turul intai

Stanislas Wawrinka (cap de serie numarul doi) si Milos Raonic (favorit trei) au parasit turneul ATP de la Queen's inca din turul intai. Elvetianul a fost invins de Feliciano Lopez, iar canadianul de Thanasi Kokkinakis.