Jarrell Miller

Box: Jarrell Miller susţine că nu a luat intenţionat nicio substanţă interzisă

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Vineri, 19 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
​Boxerul american Jarrell Miller a declarat că nu a luat intenţionat nicio substanţă interzisă şi că va face apel împotriva deciziei comisiei sportive a statului New York de a nu-i acorda, după un test antidoping pozitiv, licenţa pentru meciul cu Anthony Joshua, campionul mondial en titre la categoria grea, versiunile WBA, IBF, WBO şi IBO, informează Reuters.
Roxana Maracineanu

Franța: Peste 1.000 de angajați din ministerul Sporturilor o acuză pe Roxana Maracineanu că vrea să distrugă sportul

de R.M. HotNews.ro
"Operațiune de distrugere a sportului francez", "încredere" distrusă: într-o scrisoare virulentă, un colectiv de 1.000 de angajați în domeniul sportului îi cer ministrului de resort, Roxana Maracineanu, să renunțe la proiectul său de transferare a lor în cadrul federațiilor, scrie AFP.
Notre Dame in flacari

Comitetul Internaţional Olimpic donează 500.000 de euro pentru reconstrucţia catedralei Notre-Dame

de Diana Ene HotNews.ro
Joi, 18 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a anunţat că va face o donaţie de 500.000 de euro pentru reconstrucţia catedralei Notre-Dame de Paris, relatează L’Equipe.
Ivan Patzaichin

Ivan Patzaichin a primit Colanul de Aur, cea mai înaltă distincţie a COSR

Fostul multiplu campion olimpic la kaiac-canoe Ivan Patzaichin a primit, joi, în cadrul unei ceremonii, Colanul de Aur, cea mai înaltă distincţie a Comitetului Olimpic şi Sportiv Român.
JO 2020, Tokyo

JO 2020: Cel mai scump bilet pentru ceremonia de deschidere va costa 2.380 de euro

Organizatorii Jocurilor Olimpice de vară de la Tokyo, care se vor desfăşura în perioada 24 iulie - 9 august 2020, au lansat miercuri un portal internet pe care sunt oferite detalii legate de orele de disputare şi preţul tichetelor pentru probele din cadrul acestei competiţii, cu câteva zile înaintea startului vânzării biletelor de intrare, informează AFP.
Constantin Lupulescu

Șah: Constantin Lupulescu a câştigat turneul GAMMA Reykjavik Open

Miercuri, 17 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Marele maestru român Constantin Lupulescu a câştigat, marţi, puternicul turneu GAMMA Reykjavik Open 2019, potrivit site-ului oficial al competiţiei din capitala Islandei.
Victor Campenaerts

Ciclism: Victor Campenaerts a bătut recordul orei deţinut de Bradley Wiggins

de A.I. HotNews.ro
Ciclistul belgian Victor Campenaerts a stabilit, marţi, un nou record al orei, în Mexic, pe velodromul Bicentenario, fiind primul sportiv care depăşeşte 55 de kilometri, informează Reuters.
Jocurile Olimpice

​JO 2020: Din cauza căldurii, probele de maraton de la Tokyo vor începe la ora locală 06:00

Marţi, 16 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Probele de maraton de la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020 vor începe la ora locală 06:00, pentru a se evita temperaturile foarte ridicate din acea perioadă.
Denisa Golgota

CE Gimnastică: Denisa Golgotă, locul 4 în finală la sol - Delegația României încheie competiția fără medalie

Duminică, 14 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 4 în finală de la sol, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin. Astfel, delegația României încheie fără medalie competiția din Polonia.

CE Gimnastică: Denisa Golgotă, locul 5 în finală la bârnă

Sportiva română Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 5 în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia), cu 12,166 puncte. Medalia de aur a revenit britanicei Alice Kinsella (13,566), urmată pe podium de Melanie De Jesus Dos Santos (Franţa, 13,466) şi Lorette Charpy (Franţa, 12,900).
Alin Alexuc Ciurariu

CE Lupte: Alin Alexuc Ciurariu, medalie de bronz la categoria 130 kg, stilul greco-romane

Sâmbătă, 13 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Sportivul român Alin Alexuc Ciurariu a cucerit, sâmbătă, medalia de bronz la categoria 130 de kilograme (greco-romane) la Campionatelor Europene de lupte care se desfăşoară în aceste zile în Sala Polivalentă din Bucureşti.
Florin Tita, medalie de argint la CE Lupte

CE Lupte: Florin Tiţa, medaliat cu argint la categoria 55 kg, stilul greco-romane - "Am plâns la sfârşit. Am simţit că am dezamăgit publicul"

Sportivul român Florin Tiţa a obţinut medalia de argint la categoria 55 kg, stilul greco-romane, sâmbătă, la Campionatele Europene de lupte care au loc în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti, după ce a fost învins în finală de rusul Vitali Kabaloev.

CE Gimnastică: Denisa Golgotă, locul şase în finală la sărituri; Rusoaica Maria Paseka a câștigat medalia de aur

Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, sâmbătă, pe locul şase în finală la sărituri, la Campionatul European de la Szczecin (Polonia). Sportiva română a avut o medie de 14.116. Podiumul a fost ocupat de Maria Paseka (Rusia), Coline Devillard (Franța) și Elissa Downie (Marea Britanie).
Kriszta Incze

CE Lupte (București): Kriszta Incze, medalie de argint la categoria 65 kg

Vineri, 12 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Kriszta Incze a câştigat, vineri, medalia de argint la categoria 65 de kilograme în cadrul Campionatelor Europene de lupte care se desfăşoară în aceste zile la Sala Polivalentă din Bucureşti.
Melanie De Jesus Dos Santos

CE Gimnastică: Melanie De Jesus Dos Santos, campioană europeană la individual compus; Denisa Golgotă a ocupat locul 17

Franţuzoaica Melanie De Jesus Dos Santos a cucerit medalia de aur la individual compus, vineri, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia), în timp ce românca Denisa Golgotă a ocupat locul 17.
Nikita Nagornyy, campion european la individual compus

​CE Gimnastică: Nikita Nagornyy, campion european la individual compus

​Gimnastul rus Nikita Nagornyy (22 ani) a devenit vineri campion european la individual compus pentru prima dată în cariera sa, terminând pe primul loc la Europenele de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia).
Gimnastele Romaniei la CE din Polonia

​CE Gimnastică: Denisa Golgotă s-a calificat în finalele de la sol, bârnă, sărituri și individual-compus

Joi, 11 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Gimnasta Denisa Golgotă va evolua în finale la sol, bârnă, sărituri şi individual-compus, în urma concursului de calificări de joi, de la Campionatul European, de la Szczecin (Polonia). Cu un total de 49.466 puncte, Nica Ivănuş va fi prima rezervă în finală la individual-compus. Carmen Ghiciuc s-a clasat pe locul 40 (48.132).
Kriszta Incze (stanga)

​CE Lupte (București): Kriszta Incze s-a calificat în finala categoriei 65 de kilograme

Sportiva română Kriszta Incze şi-a asigurat o medalie după ce s-a calificat, joi, în finala categoriei 65 de kilograme la Campionatele Europene de lupte care se desfăşoară în aceste zile la Sala Polivalentă din Bucureşti.
Madalina Bianca Molie, argint la smuls la cateogria 71 kg

CE Haltere: Mădălina Bianca Molie, argint la smuls și bronz la total (categoria 71 kg)

Miercuri, 10 Apr 2019 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Mădălina Bianca Molie a cucerit o medalie de argint şi una de bronz, miercuri, la cat. 71 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Batumi (Georgia). România are 14 medalii obţinute la Batumi, dintre care şase de aur, trei de argint şi cinci de bronz.
Reprezentantii Romaniei la CE Gimnastica 2019

CE Gimnastică: Nicio finală pentru gimnaștii "tricolori", după calificările de miercuri de la Szczecin

Niciunul din cei cinci gimnaşi români care au luat startul, miercuri, în calificările de la Campionatul European din 2019, nu au atins vreo finală. Marian Drăgulescu, la aproape 39 de ani, se află pe locul 15 la sărituri, aparatul său favorit, ratând astfel finala de opt. Joi au loc calificările feminine.