ALTE SPORTURI
Echipa de handbal Dinamo Bucuresti

​Liga Campionilor, handbal (m): Dinamo București, victorie impresionantă în fața polonezilor de la Wisla Plock / Alb-roșii trec pe primul loc în grupă

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză Wisla Plock, cu scorul de 24-21 (13-10), în cea de-a cincea partidă din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo se află pe prima poziție a grupei, cu opt puncte, fiind urmată de Ademar Leon (șapte puncte), Wisla Plock și Elverum Handball (câte șase puncte).
CSM Bucuresti

Gabi Szabo, după eşecul CSM Bucureşti: Aducerea pe banca tehnică a unei echipe din valorile clubului este următorul pas

de I.B. HotNews.ro
Directorul CSM Bucureşti, Gabriela Szabo, aşteaptă ”soluţia” din partea stafului tehnic şi se declară dezamăgită după înfrângerea echipei de handbal feminin în Liga Campionilor, cu SG BBM Bietigheim. ”Cred că aducerea pe banca tehnică a unei echipe care să fie în valorile şi misiunea clubului este următorul pas”, a scris Szabo într-un mesaj pe Facebook conform News.ro.

​Liga Campionilor, handbal (f): Cu vedete, dar fără legături de joc, CSM București pierde în Germania, 30-28 pentru Bietigheim

Duminică, 14 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
CSM București a pierdut surprinzător, scor 30-28, partida disputată în etapa a doua a Grupei D a Ligii Campionilor la handbal feminin, împotriva echipei Bietigheim din Germania. "Tigroaicele" au fost conduse pe toată durata partidei, după ce nu au reușit să înscrie în primele șapte minute de joc.
Daniel Cristian Martin (dreapta)

​JO Tineret: Daniel Cristian Martin, medaliat cu argint la 200 m spate

de A.I. HotNews.ro
Sâmbătă, 13 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Sportivul Daniel Cristian Martin a câştigat, vineri, medalia de argint în proba de 200 m spate din cadrul competiţiei de nataţie de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires.
Lindsey Vonn

Schi alpin: Lindsey Vonn se retrage la finalul sezonului 2018/2019

Vineri, 12 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Americanca Lindsey Vonn, considerată cea mai bună schioare din toate timpurile, a anunţat că se va retrage la finalul sezonului 2018/2019, indiferent dacă va reuşi să bată recordul de victorii în Cupa Mondială.
Orsolya Toth (Ungaria) si Maria Ferariu (Romania)

​JO de Tineret: România a pierdut ultimele meciuri din turneul feminin de baschet 3x3

Selecţionata României a pierdut, joi, ultimele sale două meciuri susţinute în faza grupelor turneului feminin de baschet 3x3 din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.
Andreea Dragoman

JO de Tineret: Andreea Dragoman, medaliată cu bronz la tenis de masă (Rezultatele înregistrate miercuri)

Joi, 11 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Jucătoarea română de tenis de masă Andreea Dragoman a cucerit medalia de bronz în proba feminină de simplu, miercuri, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Delegația României se află pe locul 7 în clasamentul pe naţiuni la finalul zilei de miercuri, cu un total de șapte medalii (două de aur, două de argint și trei de bronz).
Alina Tsviliy

Dopaj- vice-campioană europeană la atletism suspendată

de Cristina Filip HotNews.ro
Miercuri, 10 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Ucraineanca Alina Tsviliy, vice-campioană europeană la atletism, a fost suspendată temporar de Unitatea de Integritate pentru Atletism (IAU) după ce a fost depistata pozitiv cu trimetazidină, a declarat miercuri IAU, scrie AFP.
Geraint Thomas

Ciclism: Trofeul lui Geraint Thomas din Turul Franţei 2018 a fost furat

Trofeul cu care a fost recompensat ciclistul galez Geraint Thomas pentru victoria din Turul Franţei 2018 a fost furat de la un show organizat la Birmingham, a anunţat echipa britanică Sky.
JO 2020, Tokyo

O echipă formată din refugiaţi va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020

Comitetul Internaţional Olimpic a anunţat că la ediţia din 2020 a JO, de la Tokyo, va participa şi o echipă formată din refugiaţi, decizia fiind luată, marţi, la cea de-a 133-a sesiune CIO, la Buenos Aires.
Sabina Baltag

​JO de Tineret: Încă trei medalii pentru delegația României: aur la haltere, argint la dublu rame masculin și bronz la dublu rame feminin

Sabina Baltag a câştigat, marţi, medalia de aur la categoria 53 de kilograme, din cadrul concursului de haltere de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Aceasta a fost a doua medalie de aur pentru delegaţia României, după cea obţinută, luni, de judoka Iosif Adrian Şulcă, la categoria 81 de kilograme.
Jocurile Olimpice de Tineret din Senegal 2022

CIO a desemnat Senegalul drept gazdă a Jocurilor Olimpice de Tineret din 2022

Marţi, 9 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Senegalul a fost desemnat oficial de către Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) drept ţară organizatoare a Jocurilor Olimpice de Tineret din anul 2022, luni, cu ocazia sesiunii CIO de la Buenos Aires.
Daniel Martin

​JO de Tineret: Argint la înot (Daniel Martin) și bronz la haltere (Mihaela Valentina Cambei) pentru delegația României

Înotătorul Daniel Cristian Martin a obţinut medalia de argint în proba de 100 metri spate la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires, în timp ce în competiţia de haltere, Mihaela Valentina Cambei, a ocupat locul trei, la categoria 52 de kilograme.

Adrian Sulca

Adrian Şulcă a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret

Luni, 8 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Judoka Iosif Adrian Şulcă a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, aducând primul titlu pentru delegaţia României, potrivit News.ro. El l-a învins în finală pe Martin Bezdek (Cehia) prin ippon, în limitele categoriei 81 kilograme.
Jocurile Olimpice de Tineret 2018 Buenos Aires

​JO de Tineret: Daniel Martin, calificat cu al doilea timp în finala probei de 100 m spate la înot (Rezultatele zilei)

Înotătorul român Daniel Martin s-a calificat în finala probei de 100 m spate cu al doilea timp din semifinale, duminică, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.
Semimaratonul de la Cardiff

​Atletism: Doi alergători au decedat la finalul semimaratonului de la Cardiff

Doi alergători care au participat duminică la semimaratonul de la Cardiff au suferit atacuri cardiace după ce au trecut linia de sosire, decedând ulterior.
Echipa de handbal Steaua Bucuresti

​Cupa EHF, handbal m: Steaua Bucureşti – Maccabi Rishon, scor 25-23, în prima manșă din turul al doilea

Duminică, 7 Oct 2018 Sport | Alte sporturi
Vicecampioana României la handbal masculin, Steaua Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia israeliană Maccabi Rishon, cu scorul de 25-23 (13-11), în prima manşă a turului al doilea al Cupei EHF.
Khabib Nurmagomedov

​VIDEO Khabib Nurmagomedov și-a cerut scuze după încăierarea din gala UFC 229 și a declarat că Vladimir Putin l-a sunat pentru a-l felicita

Khabib Nurmagomedov și-a cerut scuze comisiei de atletism, Nevadei și Vegasului, după încăierarea pe care a început-o în timpul galei UFC 229, după ce l-a învins pe Conor McGregor prin strangulare.
Ryan Lochte

​Înot: Multiplul campion olimpic american Ryan Lochte va urma un program de dezalcoolizare

Americanul Ryan Lochte, sextuplul campion olimpic la înot şi suspendat până în iulie 2019 pentru încălcarea regulamentului antidoping, urmează un tratament pentru consum de alcool.