ALTE SPORTURI
Simone Biles, medaliata cu aur la barna

VIDEO Gimnastică artistică: Simone Biles a doborât recordul de medalii la Campionatele Mondiale

de Diana Ene HotNews.ro
Americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur la bârnă şi la sol, duminică, în finalele de la Stuttgart, doborând recordul de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică. Ea are acum în palmares 25 de medalii, dintre care 19 de aur.
Marian Dragulescu

CM Gimnastică artistică: Marian Drăgulescu, locul 4 în finală la sărituri

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart. La 38 de ani, el este calificat şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo în aceeaşi probă, alături de Maria Holbură, la individual-compus.
Dmitry Bivol

Box: Rusul Dmitry Bivol și-a păstrat titlul WBA la categoria semigrea

Pugilistul rus Dmitry Bivol şi-a păstrat titlul WBA la categoria semigrea, învingându-l la puncte pe dominicanul Lenin Castillo, sâmbătă, în cadrul unei gale la Wintrust Arena din Chicago.
Simone Biles

VIDEO Gimnastică artistică: Simone Biles a cucerit a 23-a medalie la Campionatele Mondiale

Americanca Simone Biles a cucerit aurul la sărituri şi a egalat recordul de 23 de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, sâmbătă, la Stuttgart.
Conor Dwyer

Natație: Americanul Conor Dwyer, dublu medaliat olimpic, suspendat 20 de luni pentru dopaj

Sâmbătă, 12 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Înotătorul american Conor Dwyer, dublu campion olimpic, a fost suspendat 20 de luni pentru dopaj, după descoperirea unei concentraţii ridicate de testosteron în organismul său, a anunţat, vineri, Agenţia antidopaj a Statelor Unite (USADA), citată de AFP.
Mo Farah, la JO de la Londra

Atletism: Mo Farah neagă că ar fi primit vreun produs dopant în cadrul Oregon Project

Atletul britanic Mo Farah, cvadruplu campion olimpic şi sextuplu campion mondial (5.000 şi 10.000 m) a negat, vineri, cu vehemenţă că ar fi primit vreun produs dopant atunci când făcea parte din Oregon Project, subliniind că "nu am făcut nimic rău", relatează AFP.
Eliud Kipchoge

VIDEO Eliud Kipchoge a scris istorie la Viena, după ce a alergat un maraton sub două ore

Kenyanul Eliud Kipchoge, 34 de ani, a reuşit, sâmbătă, să alerge maratonul sub două ore, o performanţă neatinsă de nimeni înaintea lui. El a fost cronometrat pe distanţa de 42,195 kilometri cu timpul de o oră, 59 de minute, 40 de secunde şi două zecimi.
Medalia de aur la CM Gimnastica

CM Gimnastică: Nikita Nagornyy (Rusia), campion mondial la individual-compus

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Vineri, 11 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Gimnastul rus Nikita Nagornyy a cucerit, vineri, medalia de aur în proba de individual-compus, la Campionatul Mondial de la Stuttgart.
Masina lui Errol Spence dupa accident

VIDEO Errol Spence (campion IBF şi WBC) a fost rănit într-un grav accident rutier

Boxerul american Errol Spence, campion IBF şi WBC la categoria semimijlocie, a suferit un accident rutier şi se află în spital, el având răni la faţă, relatează AFP, citând un comunicat al reprezentanţilor sportivului.
Egan Bernal
Ciclism

VIDEO Egan Bernal (Ineos) a câștigat cursa Gran Piemonte 2019

Ciclistul columbian Egan Bernal (Team Ineos), câştigătorul Turului Franţei din această vară, a câştigat, joi, ediţia din 2019 a cursei Gran Piemonte, disputată pe distanţa de 183 km în regiunea Piemont din nordul Italiei.

​CM Gimnastică: Simone Biles (SUA), campioană mondială la individual-compus pentru a cincea oară

Joi, 10 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Gimnasta americană Simone Biles a cucerit, joi, medalia de aur la individual-compus, la Campionatul Mondial de la Stuttgart, aceasta fiind a cincea distincţie supremă din cariera sa în probă şi a 16-a de aur la Mondiale. În total, Biles a adunat 22 de medalii mondiale.
Doroftei

DigiSport: Decizia radicală luată de Leonard Doroftei după ce a slăbit 15 kilograme! Cum a pierdut o sumă uriașă de bani

de Digisport Digisport.ro
Leonard Doroftei a luat decizia radicală de a pleca definitiv din România, după problemele avute cu pub-ul din Ploiești. După ce a slăbit 15 kilograme în câteva luni, ”Moșul” a explicat care ar fi fost singurul lucru care l-ar fi ținut în țară, să devină președintele FR Box.
Tyson Fury

Digisport.ro: Tyson Fury l-a făcut Knock Out pe "Monstrul" de 175 de kilograme. 13 forțe de ordine și 10 sportivi au fost puși la podea

de Digi sport Digisport.ro
Miercuri, 9 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Tyson Fury a făcut din nou spectacol, însă nu în ringul de box, ci în cel de wrestling. Fostul campionul mondial al greilor l-a distrus pe uriașul de 175 de kilograme, Braun Strowman, supranumit "Monstrul"...
Echipa masculina de gimnastica a Rusiei

Echipa masculină de gimnastică a Rusiei a cucerit titlul mondial

Echipa masculină de gimnastică a Rusiei a cucerit, miercuri, titlul mondial la Campionatul Mondial de la Stuttgart. Pe podium au mai urcat China şi Japonia. Rușii au avut un total de 261.726 puncte, chinezii - 260.729 şi niponii -258.159.
Romania, in careul de asi al CM de minifotbal

​Minifotbal: România s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale (6-0 cu Australia, echipa gazdă)

​Selecţionata României s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei Mondiale de minifotbal după ce a surclasat echipa gazdă, Australia, cu scorul de 6-0 (4-0), la Perth.
Echipa feminină a SUA la CM gimnastica

Echipa feminină de gimnastică a SUA, al şaptelea titlu mondial, şi a egalat România la numărul de trofee

Marţi, 8 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Echipa feminină de gimnastică a SUA a câştigat, marţi, al şaptelea titlu mondial din palmaresul său, la Campionatul Mondial de la Stuttgart. România nu s-a calificat în finală, după ce a încheiat pe locul 22 din 24 de participante în calificări, dar a fost egalată, marţi, de SUA, la numărul de titluri mondiale.
Echipa masculină a României la CM Gimnastica

​CM Gimnastică: Echipa masculină a României a ratat calificarea la JO de la Tokyo

Luni, 7 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
Echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat, luni, pe locul 24 din 25 de echipe în calificările de la Campionatul Mondial de la Stuttgart, şi a ratat ”biletul” spre Tokyo. Marian Drăgulescu, calificat în finală la sărituri, este calificat şi la JO de la Tokyo, a transmis COSR.

Marian Drăgulescu s-a calificat la Jocurile Olimpice pentru a cincea oară

Marian Drăgulescu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Sportivul în vârstă de 38 de ani este cel mai medaliat gimnast român din istorie, cu 31 de trofee obținute la competițiile internaționale majore.
Alina Rotaru

​CM Atletism: Alina Rotaru, locul 6 în finală la săritura în lungime / România, fără medalie

Duminică, 6 Oct 2019 Sport | Alte sporturi
​Atleta Alina Rotaru s-a clasat, duminică, pe locul 6, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Mondiale de la Doha. Delegaţia României a încheiat participarea la CM fără medalie.
Semimaratonul de la Cardiff

Un alergător a murit după ce a participat la semimaratonul Cardiff

Uh alergător a murit, duminică, după ce a participat la semimaratonul Cardiff, au anunţat organizatorii competiţiei, potrivit bbc.com.