Manchester City a îndeplinit o simplă formalitate în deplasarea de la Brighton, scor 4-0, într-o partidă restantă din etapa cu numărul 29 din Premier League. Elevii lui Pep Guardiola sunt la doar un punct de lider.

Phil FodenFoto: Mark Cosgrove/News Images / imago sportfotodienst / Profimedia

Brighton – Manchester City 0-1, în Premier League – Lupta la titlu, tot mai captivantă

Restanța cu Brighton a fost un adevărat galop de energie pentru Manchester City.

După doar 17 minute, Kevin De Bruyne a deschis scorul cu o lovitură de cap din centrarea lui Walker.

A urmat dubla lui Phil Foden realizată în doar opt minute (26 și 34), iar cetățenii au intrat cu un avantaj mulțumitor la pauză.

În minutul 62, Julian Alvarez a punctat și el după o acțiune individuală a lui Kyle Walker și a închis tabela.

Formația lui Pep Guardiola se apropie la doar un singur punct de liderul Arsenal, dar „cetățenii” mai au un meci restant, împotriva lui Tottenham, formația la care evoluează Radu Drăgușin.