TEAMBALL
Romania - Germania 32-24/ Fara adversar! Romania a cistigat grupa principala de la Dijon, dupa ce a invins cu 32-24 echipa Germaniei. Rezultatul nu este unul elocvent pentru raportul de forte dintre cele doua echipe - Germania a jucat la turatie scazuta, pentru ca locul doi ii aduce un adversar mai accesibil, cel putin la nivel teoretic - Angola. Romancele se pregatesc pentru o intilnire-soc cu Franta - desi nu se afla intr-o forma sportiva deosebita, handbalistele franceze au avantajul ca vor juca in fata propriilor suporteri.
Cristian Gatu - internat de urgenta in Germania Presedintele federatiei romane de handbal, Cristian Gatu a parasit cantonamentul echipei nationale din Franta si s-a internat la o clinica din Germania, din cauza unei crize de spondiloza.   Va rog: mergeti pina la Paris, pentru finala!     Cristi Gatu, spre handbalistele tricolore, in momentul plecarii spre clinica din Nurnberg
"U" Mobitelco Cluj si-a tras super-antrenor La putin timp dupa demisia sarbului Miodrag Perisici, conducerea echipei masculine de baschet, Universitatea Mobitelco Cluj l-a convins pe americanul Tab Baldwin sa preia banca tehnica a ardelenilor cel putin pana la finalul sezonului. Baldwin a devenit un nume extrem de cunoscut in baschet dupa ce, in 2002, a condus nationala Noii Zeelande pana in semifinalele Campionatului Mondial. Ultima data, tehnicianul american a pregatit-o pe PAOK Salonic, de care s-a despartit recent din cauza problemelor financiare.
Tadici: Ne-am trezit! Echipa feminina de handbal a Romaniei joaca marti cu Germania, in ultimul meci din grupa a doua principala a campionatului mondial. Pentru a evita un adversar teribil in sferturi (Rusia sau Norvegia), "tricolorele" au nevoie de o victorie contra handbalistelor germane care au impresionat prin constanta. "Pina la titlul mondial, mai avem 4 meciuri. 4 victorii!", spune antrenorul Gheorghe Tadici.
Romania-Ungaria 31-34. Primul pas gresit Romania a pierdut pentru prima data la Mondialul francez, cedand la limita in fata Ungariei, echipa pe care in urma cu doi ani o invingea in semifinalele turneului final. Partida a avut o desfasurare distincta fata de precedentele intalniri ale romancelor la actuala editie, fetele lui Gheorghe Tadici debutand excelent si conducand aproape in intreaga prima repriza, cand avantajul a fost si de cinci goluri. Erorile au aparut dupa pauza, unguroaicele au egalat in minutul 39, si apoi nu au mai cedat conducerea partidei.
Romania-Spania 32-19. Lectie de handbal Romania a facut o adevarata demonstratie de handbal, mai ales in prima repriza contra ibericelor, avand o prestatie aproape perfecta in aparare, contraatacuri rapide si precise, si actiuni de atac bine organizate. Meciul a fost echilibrat doar in primele cinci minute, la capatul carora scorul era egal, 2-2, fetele lui Gheorghe Tadici dezlantuindu-se apoi si conducand la pauza cu 19-6. Tricolorele s-au relaxat in debutul reprizei secunde, reusind primul gol abia dupa 12 minute, dar castigatoarea era deja decisa, iar Romania se instaleaza la conducerea grupei a 2-a cu punctaj maxim si isi asigura deja prezenta in sferturile de finala.
Selectionata Bucurestiului - in sfarsit, victorie in Challenge Cup Selectionata de rugby a Bucurestiului a obtinut primul succes in actuala editie a Cupei Challenge. Trupa condusa chiar de colectivul tehnic al echipei nationale, Marin Mot - Mircea Paraschiv, s-a impus cu mari emotii, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitala, in fata prim-divizionarei franceze, Montauban, scor 19-17. Din randul oaspetilor a facut parte si internationalul roman, Bogdan Balan. Dupa trei meciuri, in care a bifat o victorie, un egal, si o infrangere, echipa noastra a urcat pe locul secund in clasamentul grupei, urmand sa evolueze la 14 decembrie pe terenul gruparii din Hexagon.
Shaquille O Neal - 1000 de meciuri in NBA Celebrul Shaquille O Neal a mai batut un record in lumea baschetului, reusind sa-si treaca in palmares meciul cu numarul 1000 in NBA. Din pacate pentru "Shaq", acest moment jubiliar a coincis cu infrangerea echipei sale, Miami Heat, in partida de pe teren propriu cu Golden State Warriors, 113-120. O Neal, care joaca in campionatul nord-american de baschet din 1992, a mai evoluat la Orlando Magic si Los Angeles Lakers, printre performantele sale numarandu-se 4 titluri de campion al NBA, o medalie de aur, castigata cu nationala SUA, la Mondialul din 1994 si un titlu olimpic in 1996.
Romania - Spania (ora 19,30) Dupa o zi de pauza, sambata se reiau meciurile Mondialului de handbal feminin. Fetele pregatite de Gheorghe Tadici joaca impotriva Spaniei. In cealalta grupa principala (Metz), confruntare intre doua dintre marile favorite ale turneului: Rusia si Norvegia.
Romania-Coreea de Sud 31-27. Cat chin! Romania a reusit prima victorie din faza a doua a grupelor mondialului francez, dar s-a chinuit din nou, la fel cum se intamplase si in partidele din grupa preliminara. Victoria cu Coreea de Sud a venit dupa pauza, asiaticele conducand la discretie jocul in prima repriza, cand au avut si cinci goluri avans. Problemele atat din defensiva, cat si din ofensiva au mai disparut in partea a doua, Luminita Hutupan a avut o evolutie de exceptie, iar Romania a castigat in cele din urma.
CSU Asesoft Ploiesti a inregistrat a patra infrangere la rand in Cupa ULEB Campioana Romaniei la baschet masculin, Asesoft Ploiesti a pierdut intalnirea cu Akasvayu Girona din Cupa ULEB, inregistrand astfel al patrulea esec la rand din grupa C a competitiei. Cu o victorie in jocul de debut, contra olandezilor de la Hanzevast, Asesoft ocupa penultima pozitie a grupei, dar pastreaza inca sanse de calificare in faza eliminatorie.
Romania-Polonia 38-33. Trei din trei Romania a obtinut a treia victorie din tot atatea posibile in prima faza a grupelor Cupei Mondiale de handbal feminin, si merge in runda urmatoare cu primele puncte in cont. Victoria in fata Poloniei a venit insa greu, abia in repriza a doua, dupa o prima jumatate cu mari probleme in defensiva. Polonezele au condus la pauza cu 20-18, dar Romania s-a dezlantuit in partea secunda si nu a mai cedat conducerea pana la final.
Romania se lupta cu Rusia, Serbia si Croatia pentru JO La Halle, in Germania, a avut loc tragerea la sorti a grupelor ultimului turneu preolimpic european de volei feminin, nationala Romaniei avand o misiune aproape imposibila intr-o serie cu multipla campioana mondiala si olimpica, Rusia, Serbia, bronz la ultima editie a CM si Croatia. Competitia se va desfasura tot in orasul german, in perioada 15-20 ianuarie 2008, castigatoarea urmand sa obtina biletele pentru Olimpiada de la Beijing.
Ucraina deja eliminata Situatia primei faze a grupelor, inaintea ultimei runde: Ucraina este eliminata, dupa ce a pierdut in fata Germaniei si a Coreii de Sud. In seria Romaniei, lucrurile sunt clare - handbalistele lui Gheorghe Tadici vor fi insotite de Polonia in a doua faza a turneului. Importanta ramine victoria, pentru ca ea va garanta doua puncte din start in grupa de la Dijon. Meciul Romania - Polonia incepe la ora 21,30.
Si-au revenit! Antrenorul Gheorghe Tadici a mai remediat din erorile pe care nationala feminina le inregistrase la debutul cu China (victorie la numai 2 puncte): luni seara, echipa Romaniei a depasit Tunisia cu 39-21, dupa un meci pe care l-a controlat de la un capat la celalalt. In celalalt joc al grupei, Polonia a invins China la 7 puncte diferenta, ceea ce inseamna ca Romania si Polonia sunt calificate deja in faza urmatoare, indiferent de rezultatul meciului direct de marti seara.
Mobitelco Cluj a ramas fara antrenor Miodrag Perisic  a deminisionat din functia de antrenor principal al echipei de baschet masculin, Universitatea Mobitelco Cluj. Formatia ardeleana traverseaza o perioada dificila; a ratat  calificarea  in grupele FIBA  Eurocup, iar in campionat a suferit, sambata, a 4-a infrangere stagionala, motive care l-au impins pe tehnicianul sarb sa renunte. Perisic fusese instalat pe banca formatiei clujene in 2004, cele mai bune performante ale sale fiind un loc 2 in Divizia A si o prezenta in sferturile de finala ale Eurocup Challenge.
Romania-China 31-29. Debut greoi pentru vicecampioanele mondiale Romania a avut emotii mari in prima partida la Campionatul Mondial, China punand mai multe probleme decat se astepta cineva. Debutul jocului a fost unul de cosmar pentru fetele lui Tadici, asiaticele conducand chiar si la cinci goluri diferenta (7-2). Pe parcurs, valoarea echipei Romaniei si-a spus cuvantul si fetele noastre si-au impus in cele din urma jocul, desi China a mai avut o tresarire de orgoliu, reusind sa egaleze la 28, dupa ce tricolorele condusesera la patru goluri avans.
Revansa in Portugalia (23-8) Echipa de rugby a Romaniei a cistigat meciul cu Portugalia, disputat la Lisabona, la o diferenta (23-8) care repune lucrurile in fagasul lor firesc. La Cupa Mondiala, rugbystii tricolori au transpirasera serios pentru un 14-10 chinuit. Victoria din Portugalia nu alunga insa imaginea rezultatului de acum o luna cu Rusia, in fata careia am pierdut la Bucuresti.
Drum bun spre titlul mondial! Duminica debuteaza in Franta Campionatul mondial de handbal pentru echipe feminine. Romania este considerata a treia favorita a competitiei, dupa Rusia si Norvegia. La doi ani dupa ce au pierdut finala de la Sankt Petersburg, fetele pregatite de Gheorghe Tadici incearca  sa schimbe soarta... si culoarea medaliei: vor AUR!
Nationala masculina de volei - eliminata de la preolimpic Voleibalistii echipei reprezentative nu au reusit sa faca fata rigorilor turneului preolimpic de la Catania (Italia): au pierdut ambele partide disputate in prima faza, ratind orice sansa de a mai prinde Jocurile Olimpice de la Beijing.