Naţionala de handbal feminin U20 a României a ratat calificarea la CM după o înfrângere clară în fața Cehiei (32-25), în ultimul său meci din Grupa E. România câștigase primele două partide în fața Angolei, respectiv Lituaniei.

Nationala Romaniei U20 la handbal feminin a ratat calificarea la CMFoto: frh / Facebook

După 26-23 cu Angola şi 29-20 cu Lituania, România era ca şi calificată în grupele principale, însă a pierdut categoric în faţa Cehiei şi diferenţa s-a făcut la golaveraj într-o grupă în care primele trei clasate au acumulat câte patru puncte.

La pauză, scorul a fost egal, 14-14, dar tricolorele au cedat la o diferenţă de şapte goluri repriza secundă.

Pentru echipa antrenată de Horaţiu Paşca au marcat Bianca Andreea Ţîrle 5 goluri, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Ioana Rebeca Necula 4, Andreea Alexandra Coman 2, Angela Ştefania Stoica 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Maria Diana Lixăndroiu 1, Sarah Aida Darie 1.

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Charlotte Cholevova 8, Klara Kubalkova 4, Michaela Smijova 4, Michaela Dankova 3, Natalie Kuxova 3, Monika Machacova 2, Lucie Drozdova 2, Tereza Vostarkova 2, Barbora Kroftova 2, Anezka Fararova 1, Nikola Melicharova 1.

România va evolua în turneul pentru locurile 17-32, Cupa Preşedintelui, fiind în grupa a treia, alături de Mexic, Chile şi Lituania, conform Agerpres.​