TEAMBALL
Handbal masculin: Dinamo, prima victorie in grupele Ligii Campionilor (35-31 cu Motor Zaporojie) Dinamo Bucuresti, campioana Romaniei la handbal masculin, a obtinut, pe teren propriu, prima victorie din actuala editie a Velux Champions League, invingandu-i cu 35-31 pe ucrainenii de la Motor Zaporojie.
Liga Campionilor, handbal masculin: Dinamo, egalata la ultima faza a meciului (32-32 cu TTH Holstebro) Campioana Romaniei la handbal masculin, Dinamo Bucuresti, a remizat duminica, in deplasare, cu formatia daneza TTH Holstebro, scor 32-32 (16-16), la debutul sau in Liga Campionilor. Dinamo a fost egalata in ultima secunda a partidei, dupa ce a primit gol din aruncare de la 7 metri.
Nationala de volei masculin a Romaniei a ratat calificarea in turul trei preliminar al Campionatului European din 2017 Nationala de volei masculin a Romaniei a ratat, duminica, la Jablonec, calificarea in turul trei al Campionatului European din 2017, dupa ce a fost invinsa de reprezentativa Macedoniei, cu scorul de 3-1, in ultimul meci din grupa F a turului doi al competitiei, anunta News.ro. Scorul pe seturi a fost 31-29, 22-25, 21-25, 22-25, dupa 124 minute de joc.
Flavius Stoican nu mai este antrenorul celor de la Zimbru Chisinau Zimbru Chisinau a anuntat pe site-ul oficial intreruperea colaborarii cu antrenorul principal Flavius Stoican. Fostul international roman se afla pe banca tehnica a formatiei din Moldova din luna mai a acestui an.
Echipele de handbal feminin si masculin ale CSM Ploiesti s-au retras din competitiile interne Clubul Sportiv Municipal Ploiesti a anuntat, marti, retragerea celor doua echipe de handbal seniori, feminin si masculin, din competitiile in care erau inscrise in acest sezon: Liga Nationala, respectiv Divizia A.
Dinamo Bucuresti, campioana la handbal masculin, a castigat Supercupa Romaniei Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucuresti, a castigat, sambata seara, Supercupa Romaniei, dupa ce a invins vicecampioana si detinatoarea Cupei Romaniei, CSM Bucuresti, cu scorul de 29-25 (15-9), informeaza News.ro.
Campioana la handbal feminin, CSM Bucuresti, a castigat in premiera Supercupa Romaniei Campioana la handbal femininin, CSM Bucuresti, a castigat in premiera, sambata, la Bucuresti, primul trofeu al sezonului - Supercupa Romaniei - dupa ce a invins finalista Cupei Romaniei, CSM Roman, cu scorul de 23-17 (13-6).
CSM Ploiesti si-a suspendat activitatea la toate sectiile Clubul Sportiv Municipal Ploiesti a anuntat ca isi suspenda activitatea, atat in ceea ce priveste antrenamentele tuturor sectiilor, cat si competitiile oficiale la care sportivii urmau sa participe in perioada urmatoare, ca urmare a blocajului financiar din ultimele patru luni.
Cristina Neagu, la intoarcerea de la Rio: "Am facut tot ce am putut, dar echipa nationala nu inseamna o singura jucatoare" Cristina Neagu, de departe cea mai buna jucatoare din echipa nationala de handbal feminin a Romaniei, a declarat la revenirea in tara de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro ca si-a dorit foarte mult sa castige o medalie si a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a ajuta echipa. "Trebuie sa intelegem ca nicio echipa nu sta intr-o singura jucatoare, trebuie sa joace sapte in acelasi timp", a spus Neagu, potrivit Agerpres.
JO 2016, baschet (m): Echipa Statelor Unite, campioana olimpica pentru a 15-a oara Reprezentativa SUA si-a confirmat statutul de mare favorita la cucerirea aurului olimpic la baschet masculin, invingand-o categoric pe selectionata Serbiei, scor 96-66, in finala din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Americanii au castigat al 15-lea titlu olimpic din istorie si al treilea consecutiv.
JO 2016, handbal (f): Norvegia, medaliata cu bronz la Rio (36-26 cu Olanda) Campioana olimpica en-titre la handbal feminin, Norvegia, a castigat, sambata, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio, dupa ce s-a impus in finala mica in fata Olandei, scor 36-26 (19-13), informeaza News.ro.
JO 2016, handbal (f): Rusia, care a trecut surprinzator de Norvegia, va lupta pentru aur cu Franta Rusia a reusit una din cele mai mari surprize din turneul feminin de handbal de la Jocurile Olimpice, dupa ce a invins Norvegia - campioana olimpica en-titre, scor 38-37, dupa prelungiri.
Esecul fetelor de la JO, motiv de critica pentru Gheorghe Tadici: "Totul a fost la plesneala, Ryde sa dea socoteala" Echipa feminina de handbal a Romaniei a ratat calificarea in sferturile Jocurilor Olimpice, iar momentul a fost speculat de Gheorghe Tadici, fost antrenor al fetelor. "Totul la Olimpiada a fost la plesneala. Ryde sa dea socoteala", a precizat fostul selectioner.
JO 2016, handbal (f): Norvegia, fara emotii cu Suedia - Programul semifinalelor Norvegia (campioana olimpica en-titre) a trecut fara nicio emotie de Suedia, in sferturile de finala de la Jocurile Olimpice, turneul feminin de handbal. A fost 33-20 pentru Nora Mork si compania. Intra in material pentru a vedea rezultatele complete din sferturi si programul din semifinale.
​JO 2016, handbal (f): Brazilia, eliminata in sferturi de Olanda Brazilia, formatie care a invins Romania in urma cu cateva zile, a fost eliminata in sferturile Jocurilor Olimpice, la handbal feminin. Tara gazda a fost invinsa de Olanda, scor 32-23.
JO 2016: Nationala feminina de handbal a Romaniei, eliminata de la Rio Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost eliminata de la Olimpiada de la Rio dupa ce a pierdut duminica seara in fata Norvegiei (27-28), iar Angola a pierdut in fata Spaniei (22-26), anunta Agerpres. Singura sansa a Romaniei de a se califica in sferturi, dupa infrangerea cu Norvegia, era ca Angola sa invinga Spania. Nationala Romaniei era considerata una dintre favoritele competitiei.
​JO 2016, Handbal (f): Muntenegru, vicecampioana olimpica, eliminata din competitie (fara victorie la Rio de Janeiro) Echipa de handbal feminin a Muntenegrului, vicecampioana olimpica, a pierdut toate meciurile din grupa A de la Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, dupa ce duminica a fost depasita si de Brazilia, scor 29-23, sustine News.ro.
JO 2016, handbal (f): Romania - Spania 24-21/ Victorie superba a tricolorelor - In carti pentru calificarea in sferturi In minutul 36, nationala de handbal feminin a Romaniei conducea Spania cu 17-11, iar totul parea in grafic pentru fetele lui Tomas Ryde. A urmat insa o cadere pe un fond de relaxare in urmatoarele 11 minute, iar ibericele au ajuns sa conduca cu 19-18. Finalul de meci a fost unul dramatic, insa Paula Ungureanu a fost inca o data incredibila, reusind sa "inchida" poarta din situatii foarte grele. Tricolorele s-au impus cu 24-21, dupa o partida interzisa cardiacilor...In ultimul meci din Grupa A, Romania se va duela, duminica, cu Norvegia.
JO 2016, handbal (f): Romania - Muntenegru 25-21/ Semne de viata Dupa doua infrangeri consecutive, Romania a castigat meciul cu Muntenegru de la Jocurile Olimpice (Grupa A), scor 25-21 (11-9), dupa o partida in care Cristina Neagu si Paula Ungureanu au fost "gurile de tun" ale echipei lui Tomas Ryde. In urma acestui succes, tricolorele pastreaza sanse de calificare in sferturile turneului de handbal feminin, urmatoarele dueluri fiind cele cu Spania (12 august) si Norvegia (15 august).
JO 2016: Valentina Elisei: "Au mai fost infrangeri si am reusit sa trecem peste ele" / Angola, inca un "tun" - victorie si cu Muntenegru Valentina Ardean-Elisei, capitanul nationalei feminine de handbal a Romaniei, a precizat dupa esecul usturator cu Brazilia (13-26), de la Jocurile Olimpice 2016, ca au mai fost si alte infrangeri, dar peste care fetele de la prima reprezentativa au reusit sa treaca. Angola a mai reusit un "tun" la JO: victorie cu 27-25 in fata Muntenegrului...