TEAMBALL
Cristina Neagu, la CM de Handbal

CM Handbal (f): Romania vs Cehia (de la ora 18:30)/ Evitati surprizele neplacute

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Romania este vazuta mare favorita inaintea meciului cu Cehia, atat de specialisti, cat si de casele de pariuri. Sigur, acest lucru nu inseamna nimic pe teren, acolo unde tricolorele trebuie sa fie la capacitate maxima pentru a evita surprizele neplacute. Pana acum, au facut pasul in sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin urmatoarele echipe: Suedia, Danemarca, Franta si Muntenegru. Disputa Romania vs Cehia va incepe la ora 18:30, urmand sa fie in direct pe Telekom Sport si LiveText pe HotNews.ro.

CM Handbal (f): Danemarca si Suedia s-au calificat in sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

de Red. Stiri HotNews.ro
Nationalele de handbal feminin ale Danemarcei si Suediei au obtinut si ele calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial, dupa ce au eliminat, duminica,  reprezentativele Germaniei si Sloveniei, in optimi, anunta News.ro. Primele calificate ale zilei au fost Franta si Muntenegru. Romania joaca, luni, cu Cehia.
Franta, la CM de handbal

CM Handbal (f): Franta si Muntenegru, primele echipe calificate in sferturi

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 10 Dec 2017 Sport | Teamball
Echipele nationale de handbal feminin ale Frantei si Muntenegrului s-au calificat, duminica, in sferturile de finala la Campionatul Mondial, dupa ce au invins reprezentativele Ungariei, respectiv Serbiei.
Echipa de handbal feminin a Cehiei

PREZENTARE Cine este Cehia, adversara Romaniei din optimile Campionatului Mondial de handbal feminin

Sâmbătă, 9 Dec 2017 Sport | Teamball
Romania si Cehia se vor duela luni, in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania. "Tricolorele" au incheiat pe primul loc in Grupa A, astfel ca nu vor avea parte de un adversar dificil in prima faza eliminatorie a competitiei. Cehia se afla abia la a sasea prezenta la un turneu final mondial, dupa divizarea Cehoslovaciei, cel mai bun rezultat fiind locul 13 (la editiile din 1997 si 1999).
Romania, la CM de handbal feminin

CM Handbal (f): Meciul Romania vs Cehia se va disputa luni, de la ora 18.30/ Programul complet al optimilor

Nationala de handbal feminin a Romaniei va disputa partida cu Cehia, din optimile Campionatului Mondial din Germania, luni, de la ora 18.30, la Leipzig, a anuntat forul international de profil, care a publicat programul tuturor celor opt partide din aceasta faza eliminatorie a competitiei.

Handbal feminin: Spania - Norvegia si Germania - Danemarca, in optimile Campionatului Mondial din Germania

de M.I. HotNews.ro
Norvegia, campioana en titre, va infrunta Spania in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, in timp ce echipa gazda va primi replica Danemarcei in optimile de finala., informeaza Agerpres.
Martin Ambros, dand indicatii tactice

​CM Handbal (f): Romania, infrangere severa intr-un meci fara miza jucat impotriva Frantei (17-26)

de A.I. HotNews.ro
Vineri, 8 Dec 2017 Sport | Teamball
Romania a pierdut de-o maniera categorica, scor 26-17, ultimul meci din Grupa A de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele (sigure de castigarea grupei) au fost invinse de Franta. La pauza a fost 17-7 pentru adversare. Trebuie insa mentionat faptul ca selectionerul Martin Ambros a folosit o echipa experimentala, menajandu-si jucatoarelor importante (Cristina Neagu si Eliza Buceschi) pentru meciul din optimi (acolo unde vom intalni Cehia).

L'Equipe prefateaza meciul dintre Romania si Franta: "Cristina Neagu, pericol iminent"

Sub titlul "Cristina Neagu, pericol iminent", L'Equipe prefateaza meciul Franta - Romania din Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin cu un portret al celei mai bune jucatoare romane, pe care o caracterizeaza ca fiind un inter stanga cu un "brat devastator", ce nu evolueaza rau nici in centru, nici in defensiva.
Romania, la CM de handbal din Germania

CM Handbal (f): Romania vs Franta (de la ora 19:00)/ "Antrenamentul" dinaintea optimilor

Dupa patru etape disputate la Campionatului Mondial de Handbal, echipa Romaniei are punctaj maxim si este sigura de calificarea in optimi de pe primul loc al Grupei A. Astfel, partida cu Franta, cel mai dificil adversar din grupa, va fi una fara miza pentru tricolore, iar Ambros Martin va avea ocazia sa odihneasca mai multe jucatoare pentru duelul din optimi. Ultima confruntare a Romaniei in Grupa A va avea loc vineri, de la ora 19:00 si va putea fi urmarita in direct pe Telekom Sport 1.

CM Handbal (f): Rezultatele zilei de joi - Romania va incheia lider in grupa A, dupa ce Spania si Franta au remizat (scor 25-25)

Echipa nationala de handbal a Romaniei a castigat Grupa A de la Campionatul Mondial din Germania, dupa ce Franta si Spania au terminat la egalitate, scor 25-25. Astfel, echipa lui Ambros Martin va intalni in optimi locul 4 din grupa B, aceasta pozitie urmand sa fie ocupata de Cehia sau Ungaria.
Cristina Neagu la CM din Germania

CM Handbal (f): Romania vs Spania 19-17/ Tricolorele se califica in optimi - O nationala de luptatoare

Marţi, 5 Dec 2017 Sport | Teamball
Asa cum spunea si selectionerul Martin Ambros, Romania nu a stralucit impotriva Spaniei, insa victoria obtinuta pe final de meci a aratat ca tricolorele formeaza o echipa de luptatoare (ceea ce ne-a lipsit ani la randul). Ne-am temut inainte de startul partidei de prestatia defensivei, insa contra ibericelor a suferit ofensiva (s-a facut "primavara" in multe momente doar datorita geniului Cristinei Neagu). Romania a castigat cu 19-17 un meci trait la un puls uneori insuportabil si a obtinut calificarea in optimile Campionatului Mondial de handbal feminin. Ar fi nedrept sa nu vorbim despre Iulia Dumanska (lozul castigator tras de selectioner pentru buturile nationalei - si ce seara a prins portarul de origine ucraineana!) si despre Crina Pintea (jucatoarea care la nevoie ar putea sa fie folosita pe orice post).

CM Handbal (f): Romania vs Spania (de la 21:30)/ Primul hop cu adevarat important

Dupa doua meciuri "de incalzire", nationala de handbal feminin a Romaniei sustine prima partida cu adevarat dificila de la Campionatul Mondial, fetele lui Martin Ambros urmand sa intalneasca artagoasa echipa a Spaniei. Meciul din "Trier Arena" va incepe la ora 21:30, urmand sa fie in direct pe Telekom Sport si LiveText pe HotNews.ro.
Alexandru Dedu
CM Handbal feminin

Alexandru Dedu, despre parcursul de pana acum al tricolorelor: "Am luat o optiune serioasa pentru iesirea din grupa, dar Romania are handicapul lipsei de experienta"

Luni, 4 Dec 2017 Sport | Teamball
Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca echipa nationala feminina a luat o optiune importanta pentru a iesi din grupa de la Campionatul Mondial, chiar daca are handicapul lipsei de experienta a mai multor jucatoare.
Norvegia, inca o victorie la CM de handbal feminin

​CM Handbal (f): Norvegia, la un nivel inalt; Franta si Spania, victorii lejere in grupa din care face parte si Romania (rezultatele zilei)

Norvegia a reusit a doua victorie de la Campionatul Mondial de handbal feminin, dupa ce a trecut, scor 36-21, de Argentina. Franta si Spania au castigat disputele cu Angola, respectiv Paraguay, in grupa din care face parte si Romania.

CM Handbal (f): Romania vs Slovenia 31-28/ Victorie muncita

Duminică, 3 Dec 2017 Sport | Teamball
Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a bifat a doua victorie la Campionatul Mondial din Germania, scor 31-28 impotriva Sloveniei. Dupa ce a surprins in prima etapa cu victoria contra Frantei, Slovenia a inceput curajos si partida cu jucatoarele pregatite de Ambros Martin, conducand chiar si la cinci goluri diferenta (11-6 si 12-7). Ana Gros a fost inamicul principal al tricolorelor, reusind sa marcheze din toate pozitiile. Romania a revenit pe finalul primei reprize, iar la pauza scorul a fost egal, 14-14. Romancele au gestionat cu luciditate actul secund, iar Slovenia a fost nevoita sa alerge tot timpul dupa egalare.

UPDATE: Franta a obtinut prima victorie la competitia din Germania (26-19 cu Angola), iar Spania s-a impus categoric in fata Paraguayului, scor 32-15.
Echipa nationala de rugby a Romaniei

Rugby Europe Championship: Romania vs Germania se va juca pe 10 februarie, la Bucuresti (Programul complet al "Stejarilor")

Nationala Romaniei va intra, de la inceputul anului viitor, in focul partidelor retur din Rugby Europe Championship (REC), decisive pentru accederea la Cupa Mondiala din Japonia din 2019.
Cristina Neagu, la CM din Germania

CM Handbal (f): Romania vs Slovenia (de la ora 15:00)

Dupa o victorie legera in fata Paraguayului (29-17), echipa nationala de handbal feminin a Romaniei va da piept cu Slovenia, revenita la un Campionat Mondial dupa o pauza de 12 ani. Meciul se anunta a fi unul destul de dificil pentru tricolore, dupa ce Slovenia s-a impus in fata Frantei, favorita Grupei A. Confruntarea va incepe la ora 15:00 si va putea fi urmarita in direct pe Telekom Sport 1 si Live Text pe HotNews.ro.
Norvegia, victorie cu Ungaria la CM de handbal feminin

CM Handbal (f): Victorii pentru Norvegia si Rusia; Franta si Olanda au pierdut primele meciuri (Rezultatele zilei de sambata)

Ziua a doua de la Campionatul Mondial de handbal feminin a adus si primele surprize, Franta si Olanda, doua dintre favoritele la castigatigarea competitiei, fiind invinse de Slovenia, respectiv Coreea de Sud. Au obtinut victorii, printre altele, echipele nationale ale Norvegiei, Rusiei sau Romaniei. Intra in material pentru a vedea rezultatele inregistrate sambata la CM din Germania.
Cristina Neagu si Ambros Martin

CM Handbal (f): Romania vs Paraguay 29-17/ Debut fara emotii pentru tricolore

Sâmbătă, 2 Dec 2017 Sport | Teamball
Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a debutat cu o victorie categorica la cea de-a 23 editie a Campionatului Mondial, scor 29-17 impotriva Paraguayului. Jucatoarele lui Ambros Martin n-au avut nicio emotie in primul meci de la turneul final din Germania, aflandu-se la conducere pe toata durata confruntarii din "Trier Arena". Romancele au intrat la pauza cu un avantaj de 9 goluri, iar in repriza secunda s-au detasat si au incheiat la o diferenta de 12 goluri. Pentru Romania urmeaza confruntarea cu nationala Sloveniei, duminica, de la ora 15:00.

UPDATE: Franta a fost invinsa de Slovenia, scor 24-23. Spania s-a impus in fata Angolei, scor 28-24.
Cristina Neagu, liderul Romaniei

CM Handbal (f): Romania vs Paraguay (15:00)/ Debutul tricolorelor la competitia din Germania

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei debuteaza sambata la cea de-a 23 editie a Campionatului Mondial, intr-un meci cu Paraguay, cea mai slab cotata nationala de la turneul final din Germania. Cu doar sase jucatoare din lotul care castiga bronzul la editia anterioara, Romania n-ar trebui sa intampine probleme in partida cu Paraguay, fiind una perfecta pentru acomodare. Meciul va fi in direct pe Telekom Sport si LiveText pe HotNews.ro de la ora 15:00.