TENIS
Zvonareva/Dementieva si Jankovic/V. Williams - duelurile semifinalelor de la Doha Lupta pentru locul intai in Grupa Alba s-a decis in favoarea jucatoarei Vera Zvonareva. Rusoaica a invins-o in partida de vineri pe numarul unu mondial, Jelena Jankovic, scor 2-6, 6-3, 6-4. Zvonareva se va intalni, in primul meci din semifinalele de la Doha, cu Elena Dementieva, ocupanta locului doi in Grupa Castanie. Jankovic o va infrunta pe americanca Venus Williams, in cea de-a doua semifinala de la Doha.Vezi clasamentul final al grupelor!
Serena Williams si Ana Ivanovic s-au retras de la turneul de la Doha Serena Williams a anuntat vineri ca nu va disputa ultimul sau meci din grupa impotriva Elenei Dementieva. Duelul dintre cele doua ar fi desemnat ultima semifinalista a grupei. In urma acestei retrageri, Dementieva isi adjudeca participarea in semifinale, alaturi de Jelena Jankovic, Vera Zvonareva si Venus Williams.
Invinsa de propria sora, Serena Williams o infrunta pe Dementieva pentru ultimul loc liber in semifinale In urma partidelor de joi de la Turneul de la Doha, s-au stabilit primele trei jucatoare de tenis ce se vor infrunta in semifinale: Venus Williams, Zvonareva si Jankovic. Cea de-a patra semifinalista se va stabili in urma partidei de vineri, dintre Serena Williams si Elena Dementieva.
Andy Murray si-a aflat numele adversarilor de la Shanghai din traditionalele prajituri cu ravas Andy Murray (nr 4 ATP) a fost invitatul de onoare al organizatorilor Turneului Campionilor la tragerea la sorti a grupelor. Numele celor opt jucatori au fost scrise pe ravasele din interiorul prajiturilor chinezesti, iar Murray a gustat fiecare moment al tragerilor.Intra in articol si afla componenta grupelor de la Turneul Campionilor din Shanghai.
Venus Williams revine spectaculos si o invinge pe Dinara Safina/ Ana Ivanovic doborata de caldura desertului de la Doha Lidera mondiala, Jankovic, a pus capat seriei de cinci infrangeri consecutive in fata compatrioatei sale, Ana Ivanovic, si a invins-o in doua seturi, 6-3, 6-4, in primul meci al grupei albe. In cealalta grupa, Venus Williams a reusit o victorie surprinzatoare cu  Dinara Safina, dupa ce a revenit spectaculos de la 5-1 pentru rusoaica.Intra in articol si afla toate rezultatele de la Doha
Surorile Williams sunt rivale in ultima competitie a sezonului, Doha 2008 Opt dintre cele mai bune tenismene din lume se intalnesc marti in ultima competitie a anului: Sony Ericsson Championships - Doha 2008. In ceremonia oficiala de duminica s-au stabilit cele doua grupe: alba si castanie. Aceste doua culori au fost alese in onoarea steagului Qatarului, gazda acestui turneu de sfarsit de an in urmatorii trei ani.Vezi componenta grupelor la Sonny Ericsson Championships - Doha 2008
Rafael Nadal renunta la Mastersul de la Shanghai! Jo-Wilfred Tsonga a reusit sa intregeasca tabloul celor mai buni tenismeni care vor participa la Tennis Masters Cup de la Shanghai. Dupa ce a castigat turneul BNP Paribas Masters de la Paris, francezul a reusit sa-si asigure locul 7 la aceasta competitie. Rafael Nadal si-a anuntat luni retragerea: "Sunt trist, dar pot sa spun ca iau decizia corecta".Vezi lista celor 8 tenismeni calificati la Masters Cup Shanghai
Paris Bercy 2008 si-a ales campionul/ Jo Wilfried Tsonga: Voi merge la Shanghai sa reprezint Franta Francezul Tsonga a cucerit pentru prima oara in cariera sa un turneu de Masters, 6-3, 4-6, 6-4, in fata unui adversar epuizat, David Nalbandian. Miza finalei de la Paris a fost una uriasa pentru ambii jucatori: castigatorul s-a ales cu un cec de 380.000 de euro si 500 de puncte ATP, dar, cel mai important, a pus mana pe ultimul bilet la Master Cup Shanghai (9-16 noiembrie). "Voi merge la Shanghai sa reprezint Franta", a spus Tsonga, plangand de bucurie, in fata publicului de la Paris.
VIDEO Nalbandian - Tsonga, finala de la Masters Paris Bercy/ La final, Tsonga a purtat un tricou cu mesajul "Merci Bercy" Nalbandian - Tsonga este finala la care nimeni nu se gandea la inceputul turneului Masters de la Paris Bercy. Cu o pofta de joc vizibila, ambii jucatori au eliminat nume mari din circuitul profesionist in marsul lor spre ultimul act al competitiei. Sub privirile lui Ilie Nastase, dar si a frantuzoiacelor Amelie Mauresmo si Tatiana Golovin venite sa-si sustina compatriotul, Tsonga a mai facut o victima in randul americanilor - l-a eliminat pe Blake in doua seturi 6-4, 6-3 si merge in finala unde va fi din nou sustinut de o intreaga arena.Intra in articol si vezi finalul semifinalei Tsonga - Blake si cum a sarbatorit francezul victoria
Victor Crivoi a fost invins in sferturile de finala de la Cali Victor Crivoi a ratat calificarea in semifinalele turneului de tenis de la Cali, Columbia. Romanul a pierdut meciul in fata argentinianului Mariano Gonzalez, scor 7-6, 3-6, 4-6.
Nalbandian l-a invins pe Davydenko si merge in finala Andy Roddick a ramas marcat dupa victoria dramatica a lui Tsonga din sferturi. "Am avut multe ocazii in favoarea mea. Acest meci o sa ma bantuie mult timp de acum incolo", a spus americanul. Tsonga intalneste un alt american in semifinale, pe James Blake, iar francezul are nevoie victorie daca vrea sa mearga la Shanghai.Intra in articol si afla programul semifinalelor de la Paris
VIDEO Roddick si Tsonga ridica sala in picioare cu o serie de schimburi spectaculoase Andy Roddick a pierdut greu in fata lui Wilfred Tsonga, dar cei doi au reusit cateva schimburi de mingi spectaculoase, care au ridicat sala in picioare. Cea mai frumoasa faza a meciului s-a petrecut in primul set, la scorul de 4-4. Roddick a alergat dupa o minge pana in coltul din dreapta al terenului si i-a returnat-o lui Tsonga, trimitand-o printre picioare, din alergare.
Tsonga il invinge pe Roddick la capatul unui meci senzational Andy Roddick - Wilfred Tsonga 7-5, 4-6, 6-7 (5) | Curgeau apele de pe Andy Roddick in setul al treilea. Sapca ii era fleasca de parca ar scos-o din masina de spalat. Americanul castigase primul set la mare lupta cu francezul, insa setul doi a fost adjudecat de Tsonga intr-un moment in care Roddick a cedat psihic. Dupa ce i-a pus probleme mari adversarului pe serviciul sau si a avut 4-3, Tsonga a intors situatia si Roddick s-a vazut egalat in setul doi.
VIDEO Roddick si Tsonga iau peste picior arbitrii care au oprit meciul: Mai avea sau nu un challenge? Momente iritante cauzate de arbitri in timpul partidei de tenis Andy Roddick - Wilfred Tsonga, din sferturile de finala ale turneului de la Paris. In setul 3, la scorul de 5-4 pentru francez si 40-0 pentru american, Roddick a servit pentru adjudecarea game-ului.
VIDEO Soc la Paris Bercy: Roger Federer si Rafael Nadal abandoneaza in sferturi, spaniolul e fluierat de public James Blake profita de abandonul lui Federer si merge direct in semifinale. Este pentru prima oara in cariera lui Federer cand se retrage in timpul unui turneu. Rafael Nadal a pierdut primul set cu 6-1 in fata lui Davydenko, apoi i-a facut semn arbitrului ca abandoneaza. "Lamentabil publicul francez", au scris spaniolii de la Marca dupa ce spectatorii din tribune au inceput sa-l fluiere pe Nadal cand a parasit terenul. In cateva minute, Mastersul de la Paris i-a pierdut pe numarul unu si doi mondial.Ramai pe Hotnews pentru a afla rezultatele sferturilor de finala de la Paris Bercy
Soc la Paris Bercy: Roger Federer si Rafael Nadal abandoneaza in sferturi   In sesiunea de seara de la Paris, Roddick trebuie sa-l infrunte pe favoritul publicului, Tsonga, in timp ce James Blake profita de abandonul elvetianului si merge direct in semifinale.Ramai pe Hotnews pentru a afla rezultatele sferturilor de finala de la Paris Bercy
Paris Bercy/ Tsonga il elimina pe Djoko, Nadal si Federer intra fara emotii in sferturi Jo Wilfred Tsonga si Novac Djokovic au oferit un spectacol total pe terenul central de la Paris. Dupa un meci de trei seturi, 6-4, 1-6, 6-3, sarbul (nr 3 ATP) a trebuit sa se recunoasca invins, pentru a doua oara intr-o luna, in fata lui Tsonga. Principalii favoriti ai turneului, Rafa Nadal si Roger Federer au obtinut biletele pentru sferturi dupa victorii in doua seturi la Monfils, respectiv Cilici. Intra in articol si afla programul complet al meciurilor din optimi
Nadal si Federer joaca in sesiunea de seara la Paris Bercy/ Djokovic eliminat de Tsonga   Jo Wilfred Tsonga si Novac Djokovic au oferit un spectacol total pe terenul central de la Paris. Dupa un meci de trei seturi, 6-4, 1-6, 6-3, sarbul (nr 3 ATP) a trebuit sa se recunoasca invins, pentru a doua oara intr-o luna, in fata lui Tsonga. In alt meci din optimi, Andy Roddick l-a eliminat in doua seturi, 6-3, 7-5, pe favoritul publicului, Gilles Simon. Americanul si-a asigurat unul dintre cele trei locuri ramase disponibile la Shanghai.  Intra in articol si afla programul complet al meciurilor din optimi
Paris Bercy: Nadal si Federer intra, la brat, in "optimi" Spaniolul Rafael Nadal s-a calificat in optimile turneului de la Paris (ultimul din Seria Masters), dupa un succes clar in fata francezului Florent Serra (6-2, 6-4). Federer l-a eliminat pe suedezul Soderling: 6-4, 7-6. Intra in articol si vezi programul complet si rezultatele de la Paris
UPDATE Novac Djokovic profita de abandonul lui Tursunov, Andy Roddick il invinge pe Lopez/ Ultimele rezultate ale turneului de la Paris Dotat cu premii colosale, peste doua milioane de euro, aceasta editie a Masters-ului de la Paris reprezinta o adevarata rampa de lansare in primele opt locuri pentru cel putin zece jucatori din circuitul ATP datorita punctelor oferite finalistilor. Imediat dupa Paris Masters urmeaza un adevarat regal de tenis la Shanghai unde vor fi prezenti cei mai buni opt tenismani ai lumii. Intra in articol si vezi ultimele rezultate de la Paris