Americanca Sloane Stephens s-a impus duminică în finala turneului de categorie „WTA 250” de la Rouen (Franța), după trei seturi în fața Magdei Linette (60 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-2.

Sloane StephensFoto: Rob Prange/DPPI/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Magda Linette, învinsă de Sloane Stephens în finala WTA Rouen

Fostă ocupantă a locului 3 mondial și câștigătoare la US Open 2017, Sloane Stephens și-a trecut în palmares primul titlu WTA cucerit după o pauză de doi ani.

Primul set a început cu serviciul reușit al polonezei, urmat de șase gameuri consecutive câștigate de Stephens.

Victoria nu a venit însă atât de repede, Magda Linette dominând setul al doilea, după două breakuri reușite.

În decisiv, jucătoarea din SUA a trecut din nou la conducerea jocului și a încheiat partida după mai bine de două ori și cinci mingi de meci ratate.

România a fost reprezentată la WTA Rouen de Gabriela Ruse, jucătoare venită din calificări, care s-a oprit în sferturile de finală în fața franțuzoaicei Caroline Garcia, după 6-3, 6-4.

Open de Rouen 2024 este un turneu din categoria WTA 250 ce s-a desfășurat în perioada 15-21 aprilie. S-a jucat pe zgură și a oferit premii totale în valoare de 267.082 $. Campioana en-titre era Viktorija Golubic.