ALTE SPORTURI
Universiada de la Taipei: Bernadette Szocs, medalie de bronz la tenis de masa Sportiva Bernadette Szocs a obtinut, marti, medalia de bronz in proba de simplu la tenis de masa, la Universiada de la Taipei, aceasta fiind a 11-a medalie pentru delegatia Romaniei.
Universiada de la Taipei: Alin Firfirica, argint la aruncarea discului Atletul roman Alin Alexandru Firfirica a cucerit medalia de argint la aruncarea discului, luni, la Universiada de vara de la Taipei, cu rezultatul de 61,13 metri.
​Turul Spaniei: Chris Froome (Team Sky) castiga a noua etapa si isi consolideaza pozitia de lider Britanicul Chris Froome (Team Sky) a castigat duminica etapa a noua a Turului Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Orihuela - Cuembre del Sol, cu o distanta de 174 km, dupa ce a terminat in 04h07'13". Podiumul etapei a fost completat de Esteban Chaves (Orica - Scott) si Michael Woods (Cannondale - Drapac). Liderul celor de la Sky si-a marit avansul din clasamentul general si are acum 36 de secunde in fata lui Esteban Chaves.
Conor McGregor nu exclude sa continue sa boxeze: "M-a ranit atitudinea unora, dar am demonstrat ca sunt si boxer" Irlandezul Conor McGregor nu a exclus, dupa infrangerea suferita in fata americanului Floyd Mayweather, sa continue o cariera in box, in paralel cu cea care l-a consacrat in artele martiale mixte (MMA), informeaza AFP.
Floyd Mayweather: Am ales partenerul potrivit pentru ultimul dans; A fost ultimul meu meci Pugilistul Floyd Mayweather a declarat ca meciul cu irlandezul Conor McGregor a fost ultimul al carierei sale, el afirmand ca a ales "partenerul potrivit pentru ultimul dans".
Floyd Mayweather castiga lupta banilor prin KO tehnic cu Conor McGregor/ Nici vorba de box, doar show 100% Fostul campion mondial la box Floyd Mayweather a castigat fara probleme lupta cu campionul UFC Conor McGregor in repriza a 10-a, cand arbitrul a intrerupt partida si chinul irlandezului. Am asistat la un show asa cum numai americanii stiu sa inventeze. Conor McGregor nu are postura de boxer, nu are pasii si miscarile din box, parand uneori chiar ridicol in ring. Mayweather nici nu l-a atins in primele 4 runde, iar cand a inceput sa dea drumul la lovituri s-a vazut ca irlandezul nu este - cel putin deocamdata - pregatit pentru ringul de box.Floyd Mayweather: Am ales partenerul potrivit pentru ultimul dans; A fost ultimul meu meciConor McGregor: Nu stiu daca voi mai boxa
​Turul Spaniei: Julian Alaphilippe (Quick – Step Floors), victorie asteptata in etapa a opta - Chris Froome isi mareste avansul la general Francezul Julian Alaphilippe (Quick – Step Floors) a castigat sambata etapa a opta a Turului Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Hellin – Xorret de Cati, cu o distanta de 199.5 km, dupa ce a terminat in 4h37’55”. Podiumul etapei a fost completat de Jan Polanc (UAE Team Emirates) si Rafal Majka (Bora – Hansgrohe). Alberto Contador (Trek – Segafredo) si Chris Froome (Team Sky) au dorit sa demonstreze ca, in momentul de fata, sunt cei mai puternici ciclisti ai Turului Spaniei, acestia terminand etapa cu un avans de 17 secunde in fata rivalilor lor.
CM Kaiac-canoe: Victor Mihalachi si Leonid Carp, medaliati cu argint la Canoe 2 in proba de 500 m Sportivii romani Victor Mihalachi si Leonid Carp au cucerit argintul in proba de Canoe-2 pe 500 m, sambata, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Racice (Cehia).
VIDEO Box: Avantaj la cantar pentru Conor McGregor inaintea meciului cu Floyd Mayweather Starul irlandez al artelor martiale mixte Conor McGregor va aborda meciul contra legendei americane a boxului Floyd Mayweather, sambata noapte la Las Vegas, cu un avantaj de 1,6 kg, conform cantarului oficial efectuat vineri.
​Turul Spaniei: Matej Mohoric (UAE Team Emirates) a castigat etapa a saptea - Chris Froome ramane lider Slovenul Matej Mohoric (UAE Team Emirates), campion mondial la juniori in 2012 si la sub 23 de ani in 2013, a castigat etapa a saptea din Turul Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Lliria – Cuenca, pe o distanta de 207,7 km, dupa ce a terminat in 4h43’35”. Locul secund a fost ocupat de Pawel Polanski (Bora – Hansgrohe) , iar podiumul a fost completat de Joan Joaquin Rojas (Movistar). Chris Froome a pastrat pentru inca o zi tricoul rosu de lider al clasamentului general.
​CM Natatie, juniori: Daniel Martin, medalie de bronz in proba de 100 metri spate Inotatorul Daniel Martin a castigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de natatie pentru juniori in proba de 100 metri spate.
​Turul Spaniei: Tomasz Marzynski (Lotto Soudal) s-a impus in etapa a sasea, Froome ramane liderul clasamentului general Polonezul Tomasz Marczynski (Lotto Soudal) a castigat etapa a sasea din Turul Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Villareal – Sagunto, cu o distanta de 204,4 km, dupa ce a terminat in 4h47’02”. Acesta a castigat sprintul din finalul etapei, fiind urmat de compatriotul sau, Pawel Poljanski (Bora - Hansgrohe) si spaniolul Enric Mas Nicolau (Quick – Step Floors).
Universiada de la Taipei: Alina Rotaru, medalie de aur la saritura in lungime Atleta Alina Rotaru a obtinut, joi, medalia de aur in proba de saritura in lungime, la Universiada de la Taipei, distinctia fiind a sasea pentru Romania la competitia din Taiwan.
Turul Spaniei: Alexey Lutsenko (Astana) a castigat etapa a cincea dupa ce a facut parte din grupul evadatilor Ciclistul celor de la Astana, Alexey Lutsenko, a castigat etapa a cincea, prima cu finish in catarare, desfasurata pe traseul Benicassim – Alcossebre, cu o lungime de 175km, in 4h24’58, avand o medie orara de 39,8 km/h. Merhawi Kudus a terminat pe pozitia secunda, iar Marc Soler pe locul 3.
Box: Meciul dintre Floyd Mayweather si Conor McGregor va fi transmis in direct de Pro TV Meciul de box dintre Floyd Mayweather si Conor McGregor va fi difuzat in direct si in exclusivitate de televiziunea Pro TV, duminica, de la ora 7.00, iar intreaga gala va fi transmisa incepand cu ora 4.00.
Universiada de la Taipei: Larisa Iordache, aur la sol - Romania incheie cu 4 medalii la gimnastica Gimnasta Larisa Iordache a obtinut, miercuri, medalia de aur la sol, a treia distinctie pentru ea, si a patra pentru Romania, care a incheiat concursul de gimnastica la Universitatea de la Taipei.
Universiada de la Taipei: Larisa Iordache, bronz in finala de la barna Larisa Iordache a fost notata cu 13,666 (cadere de pe aparat), dar chiar si asa a obtinut medalia de bronz. Medalia de aur a revenit sportivei canadiene Elsabeth Black (14,133), iar cea de argint japonezei Natsumi Sasada (13,833).
Universiada de la Taipei: Andrei Muntean, medaliat cu bronz la sarituri Sportivul roman Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la sarituri, miercuri, in concursul de gimnastica artistica din cadrul Universiadei de vara de la Taipei (Taiwan).
​Turul Spaniei: Matteo Trentin castiga sprintul din Tarragona si devine noul tricou verde Italianul Matteo Trentin (Quick Step Floors) a castigat sprintul din Tarragona dupa ce l-a invins pe Juan Jose Lobato (TEAM LOTTO NL – Jumbo) in ultimii 200 de metri, Tom van Asbroeck (CANNONDALE DRAPAC) a terminat pe trei. Chris Froome ramane lider al clasamentului general.
Universiada de la Taipei - Gimnasta Larisa Iordache, medalie de aur la individual-compus Gimnasta Larisa Iordache a obtinut, marti, medalia de aur la individual-compus, la Universiada de la Taipei, sportiva tricolora fiind calificata in alte trei finale - la paralele, barna si sol.