ALTE SPORTURI
​VIDEO Ciclism - Turul Frantei: Fabio Aru a castigat etapa a cincea/ Chris Froome, noul tricou galben Etapa a cincea a Turul Frantei, prima cu final in catarare, desfasurata intre localitatile Vittel si La Planche des Belles Filles, pe distanta de 160.5 kilometri, a fost castigata de italianul Fabio Aru (Astana), dupa 3h 44' 06''. Britanicul Chris Froome (Team Sky), castigatorul ultimelor doua editii ale competitiei, este noul lider al clasamentului general, dupa ce a terminat aceasta etapa pe locul 3, la 20 de secunde intarziere fata de Fabio Aru.
Peter Sagan, nemultumit dupa ce a fost exclus din Turul Frantei: "Nu sunt de acord cu decizia juriului. Nu eu sunt de vina" Exclus din Turul Frantei dupa ce a provocat cazatura lui Mark Cavendish (Dimension Data), campionul mondial Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a declarat, miercuri, ca nu este de acord cu decizia comisarilor de cursa, fiind de parere ca nu a facut niciun gest urat in sprint.
Turul Frantei: Mark Cavendish a suferit o fractura de omoplat si a abandonat competitia Cicistul britanic al echipei Dimension Data, Mark Cavendish, a suferit o fractura de omoplat dupa ce a cazut in finalul etapei a patra si a abandonat Turul Frantei, a anuntat, marti, L'Equipe.
Peter Sagan a fost exclus din Turul Frantei pentru ca a provocat cazatura lui Cavendish Rutierul slovac Peter Sagan, castigatorul etapei a treia, a fost exclus, marti, din Turul Frantei, deoarece a provocat o cazatura in timpul sprintului, incident in urma caruia Mark Cavendish a ajuns la spital, informeaza news.ro care citeaza L'Equipe. Initial, in cazul lui Sagan s-a decis o penalizare de 30 de secunde si o declasare.
VIDEO Ciclism - Turul Frantei: Arnaud Demare, castigatorul etapei a patra/ Peter Sagan, declasat dupa ce l-a doborat pe Mark Cavendish Francezul Arnaud Demare (FDJ) a castigat, marti, etapa a patra a Turului Frantei, desfasurata pe distanta de 207,5 kilometri, intre localitatile Mondorf-les-Bains si Vittel, dupa ce s-a impus la sprint in fata lui Peter Sagan (Bora) si Alexander Kristoff (Katusha). Britanicul Geraint Thomas (Sky) se mentine in continuare tricou galben.
VIDEO Ciclism - Turul Frantei: Peter Sagan a castigat etapa a treia/ Geraint Thomas se mentine tricou galben Etapa a treia a Turului Frantei, dintre localitatile Verviers (Belgia) - Longwy (Franta), desfasurata pe o distanta de 212,5 kilometri, a fost castigata de Peter Sagan (Bora), dupa 05h 07' 19''. Slovacul s-a impus la sprint in fata australianului Michael Matthews (Sunweb) si irlandezului Daniel Martin (Quick Step). Geraint Thomas (Sky) si-a pastrat tricoul galben.
VIDEO ​Ciclism - Turul Frantei: Marcel Kittel, castigatorul etapei a doua Germanul Marcel Kittel (Quick-Step Floors) a castigat, duminica, etapa a doua a Turului Frantei, desfasurata pe distanta de 203,5 kilometri, intre orasele Dusseldorf si Liege, impunandu-se la sprint in fata lui Arnaud Demare si a lui Andre Greipel. Geraint Thomas ramane in continuare purtatorul tricoului galben.
Gabriela Szabo, noul director general al CSM Bucuresti Gabriela Szabo a fost numita, vineri, in functia de director general al Clubul Sportiv Municipal Bucuresti, pe o perioada de maxim un an, dupa ce la inceputul lunii iunie Alin Petrache a fost demis din aceasta functie pentru "cheltuieli iresponsabile".
VIDEO Box: Manny Pacquaio, invins de Jeff Horn in lupta pentru titlul mondial WBO Pugilistul filipinez Manny Pacquiao a fost invins de australianul Jeff Horn si a pierdut titlul de campion mondial la categoria semimijlocie, versiunea WBO, sambata, la Brisbane.
VIDEO Ciclism - Turul Frantei: Geraint Thomas, primul purtator al tricoului galben/ Alejandro Valverde a abandonat Ciclistul galez Geraint Thomas este primul purtator al tricoului galben in editia 2017 a Turului Frantei, sambata, la Dusseldorf (Germania), dupa victoria sa in prima etapa, un contratimp individual de 14 kilometri.
Federatia Internationala de Taekwondo isi schimba numele din cauza "conotatiilor negative" ale acronimului WTF Federatia Internationala de Taekwondo (WTF) a decis sa-si schimbe numele in World Taekwondo, din cauza "conotatiilor negative" ale acronimului WTF, informeaza AFP.
Mihai Nistor a fost invins de ucraineanul Viktor Vihrist in sferturi la Campionatele Europene de box Pugilistul Mihai Nistor a fost invins la puncte, miercuri, de ucraineanul Viktor Vihrist, in sferturile de finala ale categoriei +91 kilograme din cadrul Campionatelor Europene de la Harkov si a ratat sansa de a obtine o medalie, potrivit news.ro.
​Haltere: Sorina Hulpan, medalie de bronz la Mondialele de juniori Sportiva romana Sorina Hulpan a cucerit, luni, medalia de bronz la total, in limitele cat. 63 kg, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Tokyo.
Liga de Diamant (Stockholm) - Andre De Grasse, 9,69 secunde pe 100 m, dar cu vant favorabil Sprinterul canadian Andre de Grasse a castigat duminica proba masculina de 100 m din cadrul reuniunii de la Stockholm, a 6-a etapa a circuitului atletic Liga de Diamant, fiind inregistrat cu timpul de 9sec.69/100, insa cu un vant prea favorabil (+4,8 m/s) pentru a fi omologat, informeaza AFP.
Scrima: Amalia Tătăran - "Cand am intrat in ultimul releu cu Ucraina nu cred ca isi punea nimeni sperante. Am muncit mult pentru medalie" Sportiva Amalia Tătăran a declarat, duminica, la revenirea in tara dupa clasarea pe locul trei la Campionatele Europene cu echipa de spada, ca ea si colegele sale au crezut in propriile forte si au muncit mult pentru o medalie.
VIDEO Box: Campionul mondial Andre Ward l-a invins prin KO tehnic pe Serghei Kovalev Boxerul american Andre Ward si-a pastrat titlurile de campion mondial la categoria semigrea, versiunile WBA, IBF si WBO, invingandu-l prin KO tehnic in repriza a 8-a pe rusul Serghei Kovalev, in cadrul unei gale care a avut loc sambata seara la Las Vegas (Nevada).
Rugby: Canada-Romania 9-25, intr-un meci test Nationala de rugby a Romaniei a invins reprezentativa Canadei cu scorul de 25-9 (7-6), intr-un meci test disputat sambata noaptea pe Ellerslie Park Stadium, din Edmonton.
Echipa feminina de spada a Romaniei, medaliata cu bronz la Campionatele Europene Echipa feminina de spada a Romaniei, in componenta Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereş (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), Adela Danciu (CSU Craiova), a cucerit medaliile de bronz, sambata, la Campionatele Europene de la Tbilisi (Georgia), dupa ce a invins Estonia in finala mica, scor 45-38.
Echipa de spada feminin a Romaniei s-a calificat in semifinale la Campionatele Europene Echipa de spada feminin a Romaniei, in componenta Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereş (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova), Adela Danciu (CSU Craiova), s-a calificat, sambata, in semifinale la Campionatele Europene de la Tbilisi.
Echipa masculina de spada a Romaniei a incheiat pe locul 15 la Campionatele Europene Echipa masculina de spada a Romaniei, formata din Adrian Dabija, Andrei Timoce, Alin Sbîrcia si Adrian Szilagyi, s-a clasat, vineri, pe locul 15 la Campionatele Europene de la Tbilisi.