Dinamo București, campioana României la handbal masculin, a câștigat marți manșa tur a sferturilor de finală EHF European League, scor 28-27 (14-15) în fața danezilor de la Skjern.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Dinamo – Skjern 28-27 (14-15), în sferturile EHF European League

După ce s-a impus în optimi în fața celor de la Bjerringbro-Silkeborg cu victorii în dublă manșă, Dinamo a făcut un pas și spre calificarea în semifinalele EHF European League.

La București, elevii lui Xavi Pascual au început bine prima repriză în fața lui Skjern, au condus la trei goluri diferență, dar pauza a adus un avantaj minim pentru danezi (14-15).

Skjern a condus și mare parte din repriza secundă, dar finalul i-a adus pe români în situația de a câștiga la diferență de un gol.

Principalii marcatori ai bucureștenilor au fost Kukic (7 goluri), Kasparek (5) și Rosta (4).

Manșa retur va avea loc în Danemarca pe 30 aprilie.

În urmă cu trei zile, Dinamo București și-a asigurat matematic un nou titlu de campioană în Liga Națională de handbal masculin, cu două etape înainte de finalul sezonului.