TEAMBALL
​Liga Campionilor: CSM Bucuresti, victorie cu Midtjylland (29-24) - Campioana Romaniei a urcat pe doi in grupa Campioana en-titre a Romaniei a invins duminica, pe teren propriu, formatia daneza FC Midtjylland, cu scorul de 29-24 (13-12), in penultimul meci din grupa principala I a Ligii Campionilor la handbal feminin si urca pe locul secund, cu 13 puncte.
Polo (m): Romania s-a calificat la Campionatul European 2018 Nationala masculina de polo pe apa a Romaniei s-a calificat Campionatul European din acest an, sambata, dupa ce a invins clar formatia Cehiei, cu scorul de 17-6 (5-1, 4-1, 3-1, 5-3), la Brno, in mansa secunda a barajului pentru turneul final de la Barcelona.
Rugby Europe Championship: Romania - Rusia 25-15 Selectionata de rugby a Romaniei invins, sambata, la Cluj Napoca, scor 25-15 (10-8), in etapa a treia a Rugby Europe Championship.
Cupa EHF (f): SCM Craiova - Lada Togliatti, scor 23-25, in sferturile de finala Echipa de handbal feminin SCM Craiova a fost invinsa sambata, pe teren propriu, de formatia rusa Lada Togliatti, cu scorul de 25-23 (15-9), in prima mansa din sferturile de finala ale Cupei EHF.
Rugby: Selectionerul Romaniei isi doreste o victorie cu bonus ofensiv in fata Rusiei/ "Trebuie sa obtinem victoria si sa ne urmam drumul de calificare la CM " Lynn Howells, selectionerul echipei nationale de rugby a Romaniei, a declarat,  intr-o conferinta de presa, ca ''stejarii'' trebuie sa castige cu bonus ofensiv meciul cu Rusia, care se va disputa sambata, de la ora 16:00, pe stadionul Cluj Arena, in Rugby Europe International Championship. "Important este sa privim cu incredere partida cu Rusia, sa obtinem victoria, o victorie cu bonus si sa ne urmam drumul de calificare la Cupa Mondiala din Japonia, obiectivul principal al Stejarilor", a spus antrenorul Romaniei.
VIDEO Moment de magie marca LeBron James: Actiune superba a starului de la Cleveland Cavaliers LeBron James, starul echipei Cleveland Cavaliers si al Campionatului profesionist nord-american de baschet (NBA), a reusit o actiune de senzatie in meciul contra celor de la Philadelphia 76ers, disputat joi, in Quicken Loans Arena.
Volei (f): Alba Blaj va gazdui Turneul Final Four al Ligii Campionilor si este calificata direct in semifinale Campioana en-titre a Romaniei la volei feminin, Volei Alba Blaj, a obtinut din partea CEV organizarea, la Bucuresti, a Turneului Final Four al Ligii Campionilor, astfel ca este calificata, in premiera, direct in semifinalele competitiei. Pentru celelalte trei locuri se vor bate sase echipe, calificate in faza Play-off 6 a Ligii Campionilor.
Liga Campionilor (handbal f): CSM Bucuresti pierde la Gyor ETO cu 24-28 Campioana en-titre a Romaniei la handbal feminin, CSM Bucuresti, a fost invinsa, luni, in deplasare, de formatia Gyor ETO, scor 28-24 (13-11), in cea de-a patra partida din grupa principala I a Ligii Campionilor, potrivit news.ro. CSM Bucuresti a obtinut calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor inca din etapa trecuta.
CM Baschet (m), preliminarii: Romania, victorie dramatica in fata Croatiei (scor 58-56) Nationala masculina de baschet a Romaniei a invins dramatic redutabila formatie a Croatiei, cu scorul de 58-56 (16-16, 5-12, 16-10, 21-18), vineri, in arena ''Dvorana Kresimir Cosic'' din Zadar, intr-un meci din Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale FIBA 2019.
VIDEO All Star Game (2018): Trupa lui LeBron James a castigat duelul cu echipa lui Stephen Curry, scor 148-145/ LeBron James, MVP-ul partidei Echipa lui LeBron James a castigat meciul vedetelor din campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA) - All Star Game, impunandu-se duminica la Los Angeles, cu 148-145, in fata echipei conduse de Stephen Curry.
Rugby Europe Championship: Romania, invinsa de Spania (22-10) - Sansele de calificare la CM, diminuate considerabil Nationala de rugby a Spaniei a invins reprezentativa Romaniei cu scorul de 22-10 (13-3), in etapa a 2-a din Rugby Europe International Championship (REIC) 2018, intr-o partida disputata duminica la Madrid, tricolorii pastrand doar sanse teoretice de a se mai califica la Cupa Mondiala din 2019 din Japonia.
CSM Bucuresti anunta trei lovituri pe piata transferurilor: Le va aduce pe Andrea Lekic, Dragana Cvijic si Jovanka Radicevic CSM Bucuresti se intareste in perspectiva viitorul sezon competitional, campioana Romaniei anuntand pe contul personal de Facebook transferul a trei jucatoare: Andrea Lekic, Dragana Cvijic si Jovanka Radicevic.
Ambros Martin va pleca de la Gyor: Urmatoarea destinatie - Rostov Don (Presa maghiara) O schimbare importanta va avea loc la finalul actualului sezon din handbalul feminin european: Ambros Martin (selectionerul Romaniei) va pleca de la Gyor (actuala campioana a Ligii Campionilor), urmand sa pregateasca din vara echipa Rostov Don, informeaza 24.hu.
Alexandru Dedu, reales in functia de presedinte al FR Handbal - A avut un vot in plus fata de Narcisa Lecusanu Fostul sportiv Alexandru Dedu a fost reales, miercuri, in functia de presedinte al Federatiei Romane de Handbal, invingand-o in turul doi al alegerilor desfasurate in Capitala pe Narcisa Lecusanu. Dedu a obtinut 100 de voturi, iar Lecusanu 99.
Handbal: Alexandru Dedu si Narcisa Lecusanu, in turul doi al alegerilor pentru presedintia FRH Actualul presedinte al Federatiei Romane de Handbal (FRH), Alexandru Dedu, si Narcisa Lecusanu au intrat in turul doi al alegerilor pentru postul de presedinte al forului national, miercuri, la Adunarea Generala de Alegeri a FRH, care are loc la RIN Grand Hotel din Bucuresti.
Cupa EHF (f): SCM Craiova si HC Zalau si-au aflat adversarele din sferturile de finala ale competitiei Marti a avut loc la Viena tragerea la sorti a partidelor din sferturile de finala ale Cupei EHF la handbal feminin. Romania are doua reprezentante in aceasta faza a competitiei: SCM Craiova se va duela cu Handball Club Lada (Rusia), in timp ce HC Zalau o va intalni pe Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia). Daca se vor califica, echipele romanesti vor fi adversare in semifinale.
Liga Campionilor, handbal (f): CSM Bucuresti - Rostov-Don 22-22/ Neagu a ratat golul victoriei in ultima secunda CSM Bucuresti a terminat la egalitate cu echipa rusa Rostov pe Don, 22-22 (11-12), duminica, in Sala Polivalenta ''Ioan Kunst Ghermanescu'' din Capitala, intr-un meci din Grupa principala 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.
Cupa EHF (f): SCM Craiova, in sferturile competitiei dupa ce a invins echipa Randers HK, scor 29-25 SCM Craiova a invins duminica, in deplasare, echipa daneza Randers HK, scor 29-25 (17-14), in ultimul sau meci din Grupa A a Cupei EHF la handbal feminin, calificandu-se astfel pentru prima data in sferturile de finala ale competitiei.
Portugalia, noua campioana europeana la futsal: 3-2 cu Spania, dupa prelungiri Portugalia a castigat pentru prima data titlul european la fotbal in sala, sambata, in Slovenia, ca capatul unui meci de infarct cu Spania. Lusitanii s-au impus cu 3-2, dupa prelungiri, golul victoriei fiind inscris in ultimul minut.
Rugby Europe Championship: Victorie categorica a Romaniei in fata Germaniei (scor 85-6) Nationala Romaniei a surclasat echipa Germaniei cu scorul de 85-6 (31-6), sambata, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, intr-un meci din Rugby Europe International Championship 2018.