TEAMBALL
VIDEO NBA: E��ec surprinz��tor pentru Milwaukee Bucks; Lakers se impune dramatic dup�� prelungiri Milwaukee Bucks, echipa cu cea mai bun�� linie de clasament din NBA, a pierdut pe terenul celor de la Indiana Pacers (118-111), T. J. Warren fiind cel mai bun juc��tor al gazdelor din "Bankers Life Fieldhouse" (Indianapolis). Într-o alt�� partid�� a zilei, Los Angeles Lakers s-a impus dramatic, dup�� prelungiri, cu Denver Nuggets. LeBron James putea evita emo��iile, dar a ratat o lovitur�� în ultima secund��.
���Cupa CEV (volei m): Arcada Gala��i câ��tig�� returul cu Galatasaray, dar rateaz�� calificarea în sferturi ���Campioana României la volei masculin, Arcada Gala��i, a învins miercuri, pe teren propriu, forma��ia turc�� Galatasaray Istanbul, scor 3-2, în man��a retur din optimile de final�� ale Cupei CEV, dar rateaz�� calificarea în faza sferturilor de final�� ale competi��iei.
Baschet: Venituri record generate de forma��iile din NBA în 2019 / New York Knicks, cea mai valoroas�� echip�� Echipele din campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA) au generat venituri totale de 8,8 miliarde de dolari în 2019, cu 10 la sut�� mai mari fa���� de anul anterior, conform datelor prezentate mar��i de revista economic�� american�� Forbes.
VIDEO Handbal feminin: Na��ionala României, reunit�� la Râmnicu Vâlcea - Care este obiectivul pentru stagiul de preg��tire Na��ionala de handbal feminin a României se afl�� în aceast�� s��pt��mân�� la Râmnicu Vâlcea, în al doilea stagiu de preg��tire pentru turneul preolimpic de calificare la JO de la Tokyo. Selec��ionerul Bogdan Burcea a precizat c�� aceast�� perioad�� este dedicat�� exclusiv preg��tirii pentru partida cu Norvegia, pe care tricolorele o vor disputa la 21 martie, dup�� meciul de debut cu Thailanda.
Kobe Bryant si fiica sa au fost înmormânta��i dup�� o ceremonie privat�� Trupurile neînsufle��ite ale fostului baschetbalist Kobe Bryant ��i ale fiicei lui, Gianna, au fost înhumate, vineri, dup�� o ceremonie privat��, la Corona Del Mar, California, informeaz�� presa interna��ional��.
���VIDEO NBA: Înfrângeri pentru Los Angeles Clippers, Chicago Bulls ��i Boston Celtics Philadelphia 76ers a oferit una dintre surprizele zilei, dup�� ce a trecut, scor 110-103, de Los Angeles Clippers, una dintre echipele aflate într-o form�� bun��. San Antonio Spurs s-a impus pe terenul lui Oklahoma City Thunder, iar Boston Celtics a plecat învins�� de la Houston (116-105 cu Rockets).
Handbal feminin: CS Gloria Bistri��a ��i-a aflat adversara din sferturile Cupei EHF CS Gloria 2018 Bistri��a-N��s��ud va întâlni forma��ia danez�� Herning-Ikast Handbold în sferturile de final�� ale Cupei EHF la handbal feminin, potrivit tragerii la sor��i efectuate mar��i, la Viena.
Vor aurul olimpic: Pe cine duce na��ionala de baschet a SUA la Tokyo În plin sezon din NBA, Federa��ia American�� de Baschet a anun��at o list�� preliminar�� de 44 de juc��tori pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara acestui an. Printre cei selec��ionabili se num��r�� cele mai importante vedete de peste ocean, semn c�� SUA î��i dore��te medaliile de aur.
���VIDEO Zi spectaculos�� în NBA: Lakers, Milwaukee ��i Toronto Raptors, victorii f��r�� dubii Favoritele au mai bifat o zi cu victorii în NBA: Milwaukee Bucks, Los Angeles Lakers ��i Toronto Raptors au trecut de adversarele lor ��i au f��cut spectacol. Raptors este echipa momentului: a ajuns la 15 victorii consecutive.
U BT Cluj-Napoca a câ��tigat Cupa României la baschet masculin Echipa de baschet masculin U BT Cluj-Napoca a câ��tigat luni, pe teren propriu, Cupa României, dup�� ce a învins în finala competi��iei campioana en-titre, CSM Oradea la Turneul Final Four pe care l-a g��zduit.
Schimbarea modific��rii: Pe cine va întâlni pân�� la urm�� România la Turneul Preolimpic Federa��ia Interna��ional�� de Handbal a reu��it în cele din urm�� s�� decid�� ��i a treia adversar�� pe care România o va întâlni în Turneul Preolimpic la handbal feminin. IHF a fost nevoit�� s�� înlocuiasc�� na��ionala din Coreea de Nord ��i a f��cut acest lucru cu o lun�� ��i jum��tate înainte de startul partidelor.
VIDEO NBA: Clippers, show pe terenul lui Cleveland; Victorie în ultima secund�� pentru Utah Jazz cu Houston Rockets Los Angeles Clippers ��i-a trecut în linia de clasament a 37-a victorie din sezonul regulat, californienii trecând lejer, scor 133-92, de Cleveland Cavaliers. Atlanta Hawks a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de New York Knicks (140-135), iar Philadelphia 76ers a câ��tigat cu Chicago Bulls (118-111).
Cupa EHF (handbal f): Gloria Bistri��a, calificare dramatic�� în sferturi CS Gloria 2018 Bistri��a-N��s��ud s-a calificat dramatic în sferturile de final�� ale Cupei EHF la handbal feminin, duminic�� seara, printr-un gol marcat în ultima secund�� a meciului terminat la egalitate cu echipa maghiar�� ERD, 24-24 (12-12), în deplasare.
Cupa României (baschet m): CSM Oradea, prima finalist�� (76-72 vs Dinamo Bucure��ti) Campioana en-titre la baschet masculin, CSM Oradea, este prima finalist�� a Cupei României, dup�� ce a învins duminic��, în prima semifinal�� a Turneului Final Four, de la Cluj-Napoca, forma��ia Dinamo Bucure��ti, cu scorul de 76-72 (34-39).
���VIDEO NBA: Toronto Raptors, a 14-a victorie consecutiv�� / Minnesota Timberwolvles, surpriza zilei (Rezultate) ���Toronto Raptors continu�� cursa de urm��rire a liderului Conferin��ei de Est din NBA, Milwaukee Bucks. În Scotiabank Arena, Raptors s-au impus cu 119-118 în fa��a celor de la Brooklyn Nets (a 14-a victorie consecutiv�� ��i a 39-a din sezonul regulat). Au mai câ��tigat Milwaukee Bucks ��i Los Angeles Lakers, în timp ce Minnesota Timberwolves a reu��it surpriza zilei (142-115 vs Los Angeles Clippers).
���Liga Campionilor (handbal f): Vipers Kristiansand vs CSM Bucure��ti 23-25 / Cristina Neagu a înscris 14 goluri CSM Bucure��ti a învins forma��ia norvegian�� Vipers Kristiansand cu scorul de 25-23 (11-12), sâmb��t��, în deplasare, în Grupa principal�� 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.
Rugby Europe Championship: România a pierdut ��i al doilea meci al anului (11-22 vs Portugalia) Reprezentativa de rugby a României a fost învins��, sâmb��t��, în deplasare, cu scorul de 22-11, de selec��ionata Portugaliei, într-un meci din Rugby Europe Championship.
���Challenge Cup (handbal m): Alingsas HK vs CSM Bucure��ti 28-29, în optimi Echipa de handbal masculin CSM Bucure��ti a învins sâmb��t��, în deplasare, forma��ia suedez�� Alingsas HK, scor 29-28 (15-13), în man��a tur din optimile de final�� ale Challenge Cup.
Liga Campionilor (handbal f): SCM Râmnicu Vâlcea vs Gyor 20-29 / Înfrângere clar�� pentru campioana României Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învins�� sâmb��t��, pe teren propriu, de de��in��toarea trofeului, Gyor ETO, scor 29-20 (10-6), în al treilea meci din grupa principal�� II a Ligii Campionilor.
Motoarele elicopterului în care ��i-au pierdut via��a Kobe Bryant ��i fiica lui nu au avut defec��iuni tehnice Inspectorii NTSB, comisia american�� privind siguran��a transporturilor, nu au g��sit probleme tehnice la cele dou�� motoare ale elicopterului Sikorsky S-76B, pr��bu��it la 26 ianuarie, accident aviatic în care ��i-au pierdut via��a nou�� persoane, între care fostul baschetbalist Kobe Bryant ��i fiica lui, se arat�� într-un raport preliminar, publicat vineri, informeaz�� Reuters.