TEAMBALL
​CM Rugby: Țara Galilor a învins Australia (scor 29-25); Georgia, victorie categorică în fața Uruguayului (scor 33-7) Selecţionata Ţării Galilor a învins cu scorul de 29-25 (23-8) reprezentativa Australiei, într-o partidă din cadrul Grupei D a Cupei Mondiale de rugby ediţia 2019, disputată duminică la Tokyo, în faţa a 50.000 de spectatori.
VIDEO CM Rugby: Japonia, victorie istorică în fața Irlandei (scor 19-12) - Niponii, aproape de sferturi Selecţionata Japoniei a făcut un pas decisiv spre calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby ediţia 2019, pe care o găzduieşte, obţinând o victorie istorică în faţa reprezentativei Irlandei, cu scorul de 19-12 (9-12), sâmbătă la Shizouka, în cadrul Grupei A a competiţiei.
VIDEO CE Volei masculin: Serbia, în finală după ce a învins echipa Franței Selecţionata Serbiei s-a calificat în finala Campionatului European de volei masculin, ediţia 2019, învingând cu 3-2 (23-25, 25-23, 25-21, 17-25, 15-7) echipa Franţei, vineri seara la Paris, în penultimul act al competiţiei.
CM Rugby: Anglia - SUA 45-7; Italia - Canada 48-7 Reprezentativa Angliei a învins selecţionata SUA, scor 45-7, în grupa C de la Cupa Mondială de rugby din Japonia. Într-o altă partidă a zilei, Italia nu a avut nicio problemă cu Canada (48-7).
Handbal: Valentina Elisei Ardean a jucat ultimul meci la naţională / Cristina Neagu: "Echipa o să-ţi ducă lipsa" După meciul câştigat, miercuri seară, de România cu Ucraina (27-24), primul din preliminariile CE2020 la handbal feminin, căpitanul reprezentativei, Cristina Neagu, a anunţat printr-un mesaj că a fost ultima partidă pentru extrema stânga Valentina Elisei Ardean, cu care a postat şi o fotografie, aducându-i mulţumiri.
​Liga Campionilor (handbal m): Dinamo București vs GOG 35-28 / "Dulăii" ocupă primul loc în grupa D după trei etape Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia daneză GOG, scor 35-28 (17-12), în cea de-a treia partidă din grupa D a Ligii Campionilor.
Liga Campionilor (polo): CSM Oradea - CN Terrasa 5-6 / Vicecampioana României ratează calificarea în grupe Vicecampioana en-titre a României la polo, CSM Oradea, a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia spaniolă CN Terrasa, cu scorul de 6-5, în manşa retur din turul al treilea al Ligii Campionilor, şi a ratat calificarea în faza grupelor competiţiei.
​CE Handbal (f), preliminarii: România vs Ucraina 27-24, în primul meci din grupa a 7-a Naţionala de handbal feminin a României a învins miercuri, la Braşov, reprezentativa Ucrainei, cu scorul de 27-24 (15-12), în primul meci din grupa a 7-a a preliminariilor CE 2020. Cristina Neagu a fost convocată, dar nu a intrat pe teren, nefiind încă aptă de joc după operaţia de ligamente încrucişate.
Rapid Bucureşti: Carmen Amariei, noul antrenor al echipei de handbal feminin Noul antrenor al echipei de handbal feminin Rapid Bucureşti este, de miercuri, Carmen Amariei, care a şi condus primul antrenament. Anunţul a fost făcut de clubul rapidist.
VIDEO Rugby: Uruguay, prima victorie la Cupa Mondială după 16 ani (30-27 cu Fiji) Selecţionata Uruguayului a obţinut prima sa victorie la Cupa Mondială de rugby după o pauză de 16 ani, 30-27 (24-12) cu Fiji, miercuri, la Kamaishi, în Grupa D a turneului final din Japonia.
VIDEO CM Rugby: Rusia, prima echipă eliminată după ce a fost învinsă de Samoa (scor 34-9) Naţionala de rugby a statului Samoa a învins Rusia cu scorul de 34-9 (5-6), într-un meci din Grupa A la turneul final din Japonia, ''urşii'' fiind practic eliminaţi de la Cupa Mondială 2019.
CE Volei masculin: Rusia, campioana en-titre, eliminată de Slovenia în sferturi Selecţionata masculină de volei a Sloveniei a produs senzaţie luni seara, la Ljubljana, reuşind să elimine reprezentativa Rusiei, deţinătoarea titlului, în sferturile de finală ale Campionatului European 2019, informează AFP.
VIDEO CM Rugby: Țara Galilor, victorie categorică contra Georgiei (43-14) Reprezentativa Ţării Galilor a învins, luni, la Toyota, selecţionata Georgiei, scor 43-14 (29-0), în grupa D la Cupa Mondială de rugby din Japonia.
Rugby: Englezul Andy Robinson, noul selecţioner al României - "Obiectivul principal este calificarea echipei la CM 2023" Federatia Română de Rugby si Departamentul de Înaltă Performanţă al World Rugby anunţă că, începând din această lună, echipa naţionala de seniori a României va fi pregatita de către englezul Andy Robinson.
CE Volei masculin: Italia, ultima echipă calificată în sferturi (3-0 vs Turcia) Selecţionata Italiei, care are şase titluri continentale, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin din Belgia, Olanda, Slovenia şi Franţa, după ce a învins Turcia cu scorul de 3-0 (25-22, 25-18, 25-21), la Nantes, în ultimul meci din optimi.
VIDEO CM Rugby: Victorii pentru Italia, Irlanda și Anglia Irlanda vs Scoţia a fost derby-ul zilei la Cupa Mondială de rugby din Japonia, având în vedere rivalitatea istorică dintre cele două naţiuni în Six Nations. Jocul s-a desfăşurat în Grupa A, la Yokohama, iar "verzii", lideri mondiali în World Rugby, şi-au confirmat statutul şi-au impus clar, cu 27-3. Tot duminică, Italia a învins Namibia, scor 47-22 (Grupa B), în timp ce Anglia a câștigat în fața reprezentativei din Tonga, scor 35-3 (Grupa C).
CM de rugby: Suporterii neo-zeelandezi, furioşi după transmisiunea meciului cu Africa de Sud, afectată de probleme tehnice Suporterii neo-zeelandezi au fost extrem de furioşi, sâmbătă, după ce transmisia meciului cu Africa de Sud de la Cupa Mondială de rugby din Japonia a fost afectată de numeroase probleme tehnice, informează lequipe.fr.
​Liga Campionilor (polo): CN Terrasa vs CSM Oradea 10-7, în prima manșă din turul al treilea Vicecampioana en-titre a României la polo, CSM Oradea, a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia spaniolă CN Terrasa, cu scorul de 10-7, în prima manşă din turul al treilea al Ligii Campionilor.
FIBA Europe Cup: CSU Sibiu și CSM Oradea vor juca în aceeași grupă / U BT Cluj intră din calificări Campioana en-titre a României la baschet masculin, CSM Oradea, va evolua în grupa D a FIBA Europe Cup, după eliminarea din Basketball Champions League. În grupa D se află şi vicecampioana CSU Sibiu, iar în preliminarii va intra U BT Cluj.
​VIDEO CM Rugby: Noua Zeelandă vs Africa de Sud 23-13, în grupa B ​Naţionala de rugby a Noii Zeelande, campioana mondială en titre, a debutat cu dreptul la turneul final din Japonia, câştigând sâmbătă, la Yokohama, primul meci din Grupa B, contra Africii de Sud, cu 23-13 (17-3).