TEAMBALL
​Cupa EHF (handbal m): HCDS Constanţa vs Cuenca, scor 34-26, în grupa C Echipa de handbal masculin HC Dobrogea Sud Constanţa a obţinut luni, pe teren propriu, prima victorie din grupa C a Cupei EHF, cu formaţia spaniolă Liberbank Cuenca, scor 34-26 (16-10).
VIDEO ​Rugby: Turneul celor Șase Națiuni - Ţara Galilor a învins Anglia, scor 21-13, în etapa a 3-a ​Naţionala de rugby a Ţării Galilor a învins sâmbătă seara reprezentativa Angliei cu scorul de 21-13 (3-10), pe Millennium Stadium din Cardiff, în etapa a 3-a a Turneului celor Şase Naţiuni, ediţia 2019.
Liga Campionilor (handbal m): Sporting Lisabona vs Dinamo București 32-31 / Înfrângere dătătoare de speranțe pentru retur Dinamo București a fost învinsă în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor la handbal masculin, scor 32-31, de Sporting Lisabona, însă păstrează șanse mari pentru returul de joia viitoare, care se va disputa în sala Dinamo. "Dulăii" au revenit în finalul partidei și au fost aproape de un egal nesperat, au marcat cinci goluri consecutive (de la 31-26 la 31-31), însă Araujo a închis tabela cu o aruncare care l-a luat prin surprindere pe Missaoui.
Crina Pintea: "Tadici mi-a dat un pumn în spate. Mi-au dat lacrimile instantaneu" Handbalista Crina Pintea, care evoluează la Gyor Eto, a declarat că antrenorul Gheorghe Tadici i-a dat un pumn în spate în timpul unui meci la naţionala României, ea subliniind că a fost mereu criticată de antrenor şi pe când evolua la HC Zalău.
​Liga Campionilor, handbal (f): CSM București vs Gyor 25-27 / "Tigroaicele", învinse tur-retur de echipa ungară CSM București, campioana României la handbbal feminin, a fost învinsă pe teren propriu de formația Gyor ETO, scor 27-25 (14-10), într-un meci disputat sâmbătă în cadrul grupei 2 principale a Champions League. "Tigroaicele" rămân pe poziția secundă, însă au nevoie de rezultate favorabile în ultimele două partide. De cealaltă parte, Gyor este sigură de prima poziție a grupei.
Baschet (m): România - Macedonia 65-53, în preliminariile CE 2021 Naţionala de baschet masculin a României a învins joi, la Ploieşti, reprezentativa Macedoniei, cu scorul de 65-53 (34-29), în penultima partidă din grupa B, contând pentru faza secundă a precalificărilor Campionatului European din 2021.
Handbal: IHF - Cristina Neagu, nominalizată la titlul de cea mai bună jucătoare a lumii în 2018 Cristina Neagu, interul stânga al naţionalei României şi al echipei CSM Bucureşti, a fost nominalizată de Federaţia Internaţională de Handbal (IHF) pentru titlul de cea mai bună jucătoare a lumii în 2018, a anunţat joi IHF.
Liga Campionilor (volei F): CSM Bucureşti a ratat calificarea în sferturi după ce a pierdut cu Chemik Police Campioana României la volei feminin, CSM Bucureşti, a pierdut miercuri, pe teren propriu, cu formaţia poloneză Chemik Police, scor 2-3, în al cincilea meci din grupa E a Ligii Campionilor. CSM rămâne pe locul 3 şi ratează orice şansă la sferturile de finală.
​Liga Mondială (polo): România vs Serbia 6-13 în preliminarii ​Echipa naţională de polo pe apă a României a fost învinsă de Serbia cu scorul de 13-6 (3-1, 4-1, 4-2, 2-2), marţi, la Subotica, în preliminariile Ligii Mondiale şi ale Europa Cup, potrivit site-ului Federaţiei sârbe de profil.
Challenge Cup, handbal (m): RK Borac, adversara celor de la CSM București în sferturi CSM Bucureşti va întâlni echipa bosniacă RK Borac m:tel Banja Luka în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, potrivit tragerii la sorţi efectuate, marţi, la Viena.
​VIDEO NBA All Star Game: Team LeBron vs Team Giannis 178-164 / Kevin Durant, MVP-ul meciului
Team LeBron a câştigat All Star Game din NBA, meciul stelelor din liga nord-americană de baschet, după ce a învins, duminică, la Spectrum Center din Charlotte, echipa lui Giannis Antetokounmpo, scor 178-164.
Challenge Cup, handbal (m): CSM Bucureşti s-a calificat în sferturi Echipa de handbal masculin CSM Bucureşti s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Challenge Cup, după ce a învins formaţia cehă Dukla Praga, cu scorul de 30-25 (15-10), şi în manşa retur din optimile competiţiei.
​Rugby Europe Championship: Victorie cu punct bonus pentru România (38-10 cu Germania) Echipa naţională a României a învins formaţia Germaniei cu scorul de 38-10 (17-3), sâmbătă, pe Stadionul Municipal din Botoşani, în Rugby Europe International Championship 2019.
​NBA: Programul All Star Game 2019 (15-17 februarie) Weekend-ul All Star Game, eveniment anual care reuneşte vedetele din campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA), de vineri până duminică, la Charlotte (Carolina de Nord), cuprinde şi alte puncte de atracţie.
LeBron James, cel mai bine plătit baschetbalist din lume pentru al cincilea an consecutiv - Venituri de 88,7 milioane de dolari pe an LeBron James este pentru al cincilea an la rând cel mai bine plătit baschetbalist din NBA, cu venituri de 88,7 milioane de dolari pe an, potrivit revistei Forbes, citată de Reuters.
​Cupa CEV (volei f): Ştiinţa Bacău vs Volei Alba Blaj, în semifinalele competiției ​Echipa de volei feminin Ştiinţa Bacău s-a calificat marţi, în deplasare, în semifinalele Cupei CEV, după ce a învins formaţia VK UP Olomouc, cu scorul de 3-2, şi în manşa retur din sferturile competiţiei. Adversara băcăuancelor din semifinale va fi Volei Alba Blaj, care a eliminat, tot marţi, pe Galatasaray Istanbul.
VIDEO Rugby: Turneul celor Șase Națiuni - Franța a suferit cea mai dură înfrângere în fața Angliei, de peste un secol (8-44) Selecţionata Franţei a suferit una dintre cele mai grele înfrângeri din istoria sa în faţa Angliei (8-44), duminică, pe stadionul Twickenham din Londra, în cadrul celei de-a doua etape a Turneului celor Şase Naţiuni la rugby.
Liga Campionilor, handbal (f): Thuringer - CSM Bucureşti 30-38 / Campioana României a urcat pe locul 2 în Grupa Principală II CSM Bucureşti, campioana României la handbal feminin, a învins în deplasare formaţia germană Thuringer HC cu scorul de 38-30 (17-12), într-un meci disputat duminică în cadrul grupei 2 principale a Ligii Campionilor.
Trei poloişti de la Steaua Roşie Belgrad au fost agresaţi în timp ce se aflau la o terasă la Split
Trei jucători ai echipei sârbe de polo Steaua Roşie Belgrad au fost agresaţi, sâmbătă, la Split, unde se aflau pentru a disputa un meci cu formaţia locală Mornar. Meciul a fost suspendat, iar ministrul sârb al Afacerilor Externe a cerut imediat arestarea agresorilor.
​Cupa EHF (m): HC Dobrogea Sud, debut cu stângul în Grupa C (25-29 vs Holstebro) HC Dobrogea Sud a fost învinsă în deplasare de echipa daneză TTH Holstebro, cu scorul de 29-25 (14-12), sâmbătă, în Grupa C a Cupei EHF la handbal masculin.