FOTBAL
Kamer Qaka a semnat un contract pe cinci sezoane cu FCSB Mijlocaşul Kamer Qaka, de la CSM Politehnica Iaşi, a semnat un contract valabil pe cinci sezoane cu FCSB şi se va alătura lotului în luna iunie. Kamer Qaka va purta tricoul cu numărul 92, potrivit news.ro.
FOTO Europa League: Marseille vs Atletico Madrid 0-3/ Griezmann le-a spulberat visul francezilor - Echipa lui Simeone a câștigat pentru a treia oară competiția Atletico Madrid și-a trecut în palmares al treilea trofeu Europa League, după o victorie entuziasmantă cu Olympique Marseille. Chiar dacă trupa lui Rudi Garcia a început mai bine și a ratat o ocazie uriașă în primele minute ale finalei, Atletico a reușit în cele din urmă să pună stăpânire pe joc. Spaniolii au profitat la maxim de o greșeală în defensiva lui Marseille, iar Griezmann a deschis scorul în minutul 21. Marseille a fost urmărită și de ghinion, căpitanul Payet, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei, părăsind accidentat terenul după o jumătate de oră de joc. Același Griezmann a mai înscris o dată în debutul reprizei secunde (49'), iar căpitanul Gabi a închis tabela în minutul 89.
Suporterii englezi, avertizați de poliție înainte de Mondialul din Rusia: "Arborarea steagurilor în locurile publice poate fi considerat un gest imperialist" Suporterii englezi care vor merge la Campionatul Mondial din Rusia au fost avertizați, miercuri, de autoritățile britanice să nu arboreze drapelul național în locurile publice, pentru că ar putea fi interpretat ca un gest imperialist și ostil. Competiția din Rusia se va desfășura în perioada 14 iunie-15 iulie, Anglia urmând să debuteze împotriva Tunisiei, la Volgograd, pe 18 iunie.
CM 2018: Un arbitru desemnat pentru competiția din Rusia, suspendat pe viață pentru corupție Arbitrul Fahad Al Mirdasi a fost suspendat pe viaţă de federaţia de fotbal din Arabia Saudită (SAFF) pentru corupţie, informează lequipe.fr, potrivit News.ro. Al Mirdasi făcea parte dintre cei 36 de centrali desemnaţi să conducă meciuri de la Cupa Mondială din Rusia.
Europa League, finala: Marseille vs Atletico Madrid (de la 21:45)/ Trupa lui Simeone, în căutarea celui de-al treilea trofeu Au mai rămas doar câteva ore până la duelul care va decide noua campioană a Europa League. Dublă câștigătoare a competiției (în 2010 și 2012), Atletico Madrid o va înfrunta în marea finală pe Olympique Marseille, echipa care a jucat în ultimul act al edițiilor 1998/99 și 2003/04 ale Cupei Uefa. Cele două echipe au avut parcursuri diferite până în finală. Francezii au intrat în competiție în turul trei al calificărilor Europa League, în timp ce Atletico a evoluat în grupele Champions League, unde a încheiat pe locul trei. Trupa lui Rudi Garcia are un avantaj important în fața madrilenilor – confruntarea decisivă pentru trofeu va avea loc în Franța, pe Stade de Lyon.
Liga I Dinamo a învins Juventus Bucureşti, scor 2-0 Formaţia Dinamo a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Juventus Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a X-a a play-out-ului Ligii I, scrie news.ro. Golurile au fost marcate de Popescu '64 şi Nistor '72.
Oficial: Roberto Mancini, noul selecţioner al Italiei Roberto Mancini, fostul antrenor al echipelor Inter Milano şi Manchester City, a fost numit oficial în postul de selecţioner al Italiei, a anunţat Federaţia de fotbal din această ţară (FIGC), citată de AFP.
Eşec pentru Kayserispor, echipa lui Marius Şumudică, în campionatul Turciei Kayserispor, echipă antrenată de Marius Şumudică, a fost învinsă, luni, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia Akhisarspor, în etapa a XXXIII-a a campionatului turc de fotbal. Pentru Kayserispor a marcat Kravets '79, iar pentru Akhisar au înscris Seleznev '69 şi Aydogdu '73.
Liga 1, play-off: CS U Craiova vs FCSB 0-1/ Teixeira, eroul din finalul partidei - Titlul se decide în ultima etapă FCSB a obținut o victorie chinuită cu CS U Craiova, scor 1-0, în penultima etapă a play-off-ului Ligii 1, după un meci dominat în mare parte de olteni. Grație acestui rezultat, echipa pregătită de Nicolae Dică păstrează în continuare șanse la câștigarea titlului de campioană. Teixeira a fost eroul din finalul partidei de pe "Oblemenco", salvându-și echipa cu un gol reușit în minutul 86.
VIDEO Juventus, campioana Italiei pentru a șaptea oară consecutiv (0-0 cu AS Roma) Juventus a devenit pentru a șaptea oară consecutiv campioana Italiei, reușind să se impună în lupta pentru titlu cu Napoli cu o etapă înainte de finalul sezonului din Serie A. În runda cu numărul XXXVII, "Bătrâna Doamnă" a reușit să plece neînvinsă de pe Stadio Olimpico, iar remiza albă cu AS Roma a fost suficientă pentru a-i aduce un nou titlu.
​VIDEO Barcelona, prima înfrângere în La Liga după un an și o lună (4-5 cu Levante) - Catalanii erau conduși cu 5-1 în minutul 56 Barcelona a avut parte de o seară de coşmar pe terenul celor de la Levante, în penultima etapă a acestui sezon din La Liga. Campioni deja în Spania și cu Messi în afara lotului, catalanii au suferit prima înfrângere în La Liga din aprilie anul trecut. Levante s-a impus cu 5-4, după ce la un moment dat (în minutul 56) tabela arăta 5-1.
Surpriza serii vine din Spania: FC Barcelona, primul eşec în LaLiga după un an şi o lună, scor 4-5 cu Levante/ Barca a fost condusa cu 5-1 Campioana Spaniei, FC Barcelona, a fost învinsă, duminică, în deplasare, de a 15-a clasată, Levante, scor 5-4, într-un meci din penultima etapă a campionatului Spaniei, în care a înscris trei goluri după ce a fost condusă cu 5-1.
Liga I CFR Cluj a învins Astra Giurgiu, scor 2-0, şi s-a distanţat la patru puncte de FCSB Formaţia CFR Cluj, liderul Ligii I, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a noua, penultima a play-off-ului Ligii I.
AFC Hermannstadt a promovat în Liga I - Chindia Târgovişte va juca la baraj Echipa AFC Hermannstadt a promovat în Liga I după ce a încheiat, scor 1-1, cu formaţia Chindia Târgovişte, în etapa a 34-a a ligii secunde. Formaţia din Târgovişte şi-a asigurat locul 3 şi va juca barajul de promovare.
Thiago Motta se retrage - Va fi antrenorul U19 al celor de la PSG Mijlocaşul italian Thiago Motta a jucat, sâmbătă, ultimul său meci pe Parc des Princes şi se va retrage din activitate la finalul sezonului, el urmând să preia echipa Under-19 a clubului Paris Saint-Germain.
VIDEO Răzvan Lucescu a cucerit Cupa Greciei cu PAOK (2-0 cu AEK) - Violențe între suporteri, trei eliminați pe teren Răzvan Lucescu a câștigat Cupa Greciei alături de PAOK, formația din Salonic trecând în finală cu 2-0 de AEK. Meciul a avut loc pe Stadionul Olimpic din Atena. Disputa nu a fost lipsită de violențe între suporterii celor două echipe, lucrurile fiind dure și pe teren: s-au înregistrat trei eliminări.
VIDEO Real Madrid, victorie cu scor de tenis (6-0) împotriva celor de la Celta Vigo Real Madrid și-a bucurat suporterii pe Santiago Bernabeu cu o victorie categorică cu 6-0, "victima" de serviciu fiind Celta Vigo. Disputa a făcut parte din runda cu numărul XXXVII (penultima) din Primera Division.
Jurnalistul german care a dezvăluit dopajul de stat din Rusia nu a primit viză pentru Campionatul Mondial de fotbal Autorităţile ruse i-au refuzat viza jurnalistului german Hajo Seppelt, care dezvăluit dopajul de stat din Rusia, solicitată pentru a urmări Cupa Mondială de fotbal din această vară. Seppelt primise acreditare din partea FIFA pentru a transmite de la competiţia ce va fi găzduită de Rusia, între 14 iunie şi 15 iulie, informează agenţia Sid, citată de dhnet.be.
FC Viitorul a învins CSM Poli Iaşi, scor 1-0, în Liga I; Ieşenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 9 Formaţia FC Viitorul a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa CSM Poli Iaşi, într-un meci contând pentru etapa a noua a play-off-ului Ligii I. Ieşenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 9, când a fost eliminat Mădălin Mihăescu pentru un fault la Ianis Hagi.
Serena Williams își va începe pregătirea pentru US Open la turneul de la San Jose Serena Williams (454 WTA) îşi va începe pregătirile pentru US Open, ultimul Grand Slam al anului, cu ocazia turneului WTA de la San Jose (California), programat în perioada 30 iulie - 5 august, informează AFP.