FOTBAL
Liga I: Dinamo a invins Concordia Chiajna, scor 4-3, si a urcat pe loc de play-off/ Torje revine cu gol Formatia Dinamo a invins, luni, in deplasare, cu scorul de 4-3 (0-0), echipa Concordia Chiajna, in etapa a XXIV-a a Ligii I si a urcat pe locul 6 in clasament, ultimul pentru accederea in play-off, potrivit news.ro. Pentru Dinamo au marcat Nemec (47), Salomao (59), Torje (71) si Popa (79), in timp ce pentru Concordia au punctat Bumba (69), Bud (73) si Marc (81)
Manchester City, cea mai scumpa echipa din istoria fotbalului - Cat costa dominatia formatiei lui Guardiola in Premier League Manchester City nu are rivala in Premier League, fiind lider detasat cu un avans de 16 puncte fata de Manchester United, ocupanta locului doi in clasament. "Cetatenii" vizeaza al cincilea titlu din istorie, iar pentru a reusi aceasta performanta Pep Guardiola are la dispozitie un lot in valoare de 878 de milioane de euro, un record, potrivit unui raport al Observatorului fotbalului (CIES). Nicio alta echipa din istoria fotbalului nu a investit o suma atat de mare in transferuri precum gruparea de pe "Etihad Stadium".
Liga 1: CS U Craiova - Sepsi 1-0/ Oltenii s-au apropiat la sase puncte de lider CSU Craiova a castigat la limita partida de pe teren propriu cu Sepsi Sfantu Gheorghe, scor 1-0, contand pentru etapa a XXIV-a a Ligii 1 la fotbal. In urma acestui succes, oltenii s-au apropiat la sase puncte de CFR Cluj, liderului clasamentului.
SONDAJ Cine merita sa castige lupta pentru sefia fotbalului romanesc, Ionut Lupescu sau Razvan Burleanu? Lipsa rezultatelor la nationala, indepartarea publicului si degringolada echipelor de club sunt realitatile dure ale fotbalului romanesc. Ionut Lupescu, director al Comisiei Tehnice a UEFA, a anuntat ca va candida la sefia Federatiei Romane de Fotbal (FRF) impotriva actualului presedinte, Razvan Burleanu, acuzat de multi oameni de fotbal ca a instaurat o conducere bazata pe clientelism, mediocritate si lipsa de profesionalism.Sondaj HotNews.ro: Cine credeti ca va castiga alegerile la sefia FRF?
OFICIAL: Ionut Lupescu si-a anuntat candidatura la presedintia FRF Fostul international Ionut Lupescu a anuntat ca va candida la presedintia Federatiei Romane de Fotbal, alegerile urmand sa aiba loc la 18 aprilie, scrie News.ro. In prezent, presedinte al FRF este Razvan Burleanu.
VIDEO Napoli - Lazio 4-1/ A treia infrangere consecutiva in Serie A pentru echipa lui Inzaghi La ultimul meci dinaintea duelului cu FCSB din 16-imile de finala ale Europa League, Lazio a fost depasita categoric de Napoli (etapa a XXIV-a din Serie A). Echipa lui Inzaghi a fost invinsa cu 4-1, dupa ce a deschis scorul inca din minutul 3. A fost a treia infrangere consecutiva pentru Lazio, care risca sa piarda pozitia a treia in clasamentul din Serie A.
VIDEO Manchester City - Leicester 5-1/ Seara lui Sergio Aguero - Argentinianul a inscris de 4 ori Dupa remiza din etapa trecuta (1-1 cu Burnley), Manchester City s-a razbunat pe Leceister. "Cetatenii" au castigat cu 5-1 meciul de pe "Etihad Stadium", contand pentru etapa a XXVII-a a campionatului Angliei. Sergio Aguero a fost eroul gazdelor, argentinianul reusind sa inscrie patru goluri.
VIDEO Real Madrid - Real Sociedad 5-2/ Meci spectacol pe "Bernabeu" - Gol din primul minut si hat-trick pentru Ronaldo Real Madrid a obtinut o victorie spectaculoasa pe "Santiago Bernabeu" in fata celor de la Real Sociedad, scor 5-2 (etapa XXIII din La Liga). Elevii lui Zinedine Zidane au avut o prima repriza de vis: au inscris patru goluri si nu au incasat niciunul. Acest succes a venit cum nu se putea mai bine pentru "galactici", cu cateva zile inainte de duelul cu PSG din optimile Champions League.
Liga 1: FCSB - CFR Cluj 1-1/ Echipa lui Dica a egalat din penalty - Ardelenii raman pe primul loc FCSB a ratat sansa de a urca pe prima pozitie in Liga 1, dupa ce a incheiat la egalitate derbiul cu CFR Cluj, scor 1-1 (etapa a XXIV-a). In urma acestui rezultat, situatia ramane neschimbata in fruntea clasamentului: CFR este lider, cu doua puncte avans fata de FCSB, ocupanta locului doi.
VIDEO Fiorentina - Juventus 0-2/ Juventus, lider provizoriu dupa a opta victorie consecutiva in Serie A Juventus a obtinut, vineri, a opta victorie consecutiva in Serie A, scor 2-0 pe terenul celor de la Fiorentina. Dupa o prima repriza incrancenata, cu un penalty anulat gazdelor prin arbitrajul video, Juventus a reusit sa plece cu toate cele trei puncte de pe "Artemio Franchi" si se afla provizoriu pe primul loc in clasament.
VIDEO Saint-Etienne - Marseille 2-2/ Saint-Etienne a salvat un punct, dupa ce a fost condusa de doua ori Saint-Etienne a fost condusa in doua randuri de Olympique Marseille, dar a reusit sa revina de fiecare data si a smuls un punct din intalnirea de pe stadionul "Geoffroy-Guichard" (scor 2-2), in etapa a XXV-a din Ligue 1. Echipa lui Rudi Garcia a intrat in avantaj la pauza, scor 2-1, toate golurile fiind inscrise dupa numai 20 de minute de joc. Gazdele au inchis tabela cu 15 minute inainte de finalul timpului regulamentar.
​Liga 1: Astra Giurgiu - Gaz Metan Medias 4-3/ Giurgiuvenii, tot mai aproape de play-off Astra Giurgiu a invins, vineri, pe teren propriu, echipa Gaz Metan Medias, scor 4-3 (3-1), intr-un meci contand pentru etapa a 24-a a Ligii I de fotbal. Gratie acestei victorii, giurgiuvenii au acumulat 41 de puncte si si-au consolidat pozitia a patra in clasament. Echipa lui Edi Iordanescu are un avans de cinci puncte fata de Botosani (locul 5) si sase fata de FC Viitorul si Dinamo, urmatoarele doua clasate.
Razvan Burleanu, audiat la Sectia 9 Politie, dupa o plangere depusa de fosti angajati ai FRF Presedintele Fedratiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu, este audiat, vineri, la Sectia 9 Politie din Capitala, dupa o plangere depusa de fosti angajati ai FRF, care au castigat procese cu forul de la Casa Fotbalului.
VIDEO Barcelona, pentru a cincea oara consecutiv in finala Cupei Spaniei (2-0 cu Valencia) Victoria cu 2-0 de pe "Mestalla" a trimis-o pe FC Barcelona in finala Cupei Spaniei, catalanii urmand sa lupte pentru castigarea trofeului cu Sevilla. Liderul din Primera Division este prima echipa care se califica de cinci ori consecutiv in ultimul act al competitiei.
Razvan Lucescu s-a calificat cu PAOK in semifinalele Cupei Greciei Formatia PAOK Salonic, antrenata de Razvan Lucescu, s-a calificat, joi, in semifinalele Cupei Greciei, trecand in sferturi de Atromitos, potrivit news.ro. PAOK s-a impus cu scorul de 3-1, in deplasare, in mansa retur a sferturilor de finala, dupa ce in tur a castigat cu 2-0.
VIDEO Sevilla s-a calificat in finala Cupei Spaniei (2-0 cu Leganes) Sevilla si-a confirmat statutul de favorita si a reusit sa faca pasul in finala Cupei Spaniei, dupa ce a eliminat-o pe Leganes. A fost 2-0 pentru gazde in returul de pe "Ramón Sánchez Pizjuán", iar andaluzii "merg" in ultimul act al competitiei.
Alexis Sanchez (Manchester United) - 16 luni de inchisoare cu suspendare, pentru o frauda fiscala de un milion de euro Procuratura spaniola si Alexis Sanchez (fost jucator al Barcelonei) au ajuns la un acord in ceea ce priveste evaziunea fiscala de un milion de euro comisa de fotbalist intre 2012 si 2013, atacantul fiind de acord cu o pedeapsa de 16 luni de inchisoare cu suspendare, informeaza Marca.
​VIDEO Sochaux - PSG 1-4/ PSG, in sferturile Cupei Frantei - Hat-trick pentru Di Maria PSG a obtinut fara nicio emotie calificarea in sferturile Cupei Frantei, dupa ce s-a impus cu 4-1 pe terenul celor de la Sochaux (liga a doua). Di Maria a fost eroul parizienilor, argentinianul reusind un hat-trick.
Ronald Koeman, noul selectioner al Olandei Ronald Koeman a fost numit marti selectioner al nationalei de fotbal a Olandei, semnand un contract pe 4 ani, el urmand sa se afle pe banca tehnica si la Cupa Mondiala din 2022, a anuntat Federatia olandeza.
​VIDEO Watford - Chelsea 4-1/ Infrangere umilitoare pentru campioana Angliei - Gazdele au marcat de trei ori in sapte minute Chelsea a avut parte de un meci de cosmar in deplasarea de la Watford, fiind invinsa cu 4-1 (etapa a XXVI-a din Premier League). In minutul 83, cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 1-1, dar soarta partidei era departe de a fi scrisa. Gazdele au inscris de trei ori in sapte minute si au obtinut toate cele trei puncte.