FOTBAL
Liga 2: Petrolul Ploiești, victorie la scor de neprezentare cu Daco-Getica București (Rezultatele zilei) Petrolul Ploiești s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Daco-Getica București, pe stadionul "Ilie Oană", într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din Liga a II-a. În urma acestui succes, ploieștenii au acumulat 18 puncte și au urcat pe locul 6 în clasament, fiind la egalitate cu Metaloglobus (locul 5).
Lars Lagerback, selecționer Norvegia: "Mai presus de toate, noi trebuie să învingem România" Echipa națională de fotbal a Norvegiei a remizat, sâmbătă, contra Spaniei, scor 1-1, în grupa F de calificare la EURO 2020. Pentru nordici urmează duelul cu România, de marți, pe Arena Națională, iar selecționerul Lars Lagerback a declarat că victoria este obligatorie pentru naționala sa.
Sergio Ramos: "Este păcat că nu am învins Norvegia şi am ratat şansa de calificare încă din etapa asta" Căpitanul reprezentativei Spaniei, Sergio Ramos, a regretat, sâmbătă seară, că echipa sa nu a reuşit să se impună în meciul cu Norvegia şi să obţină deja calificarea la Euro-2020.
Euro 2020, preliminarii: Italia (2-0 cu Grecia), a doua echipă calificată la turneul final; Suedia, victorie clară cu Malta; Norvegia și Spania au remizat (Rezultatele serii) Echipa națională de fotbal a Italiei a obținut calificarea la Campionatul European din 2020, sâmbătă, după ce a învins Grecia, pe Stadio Olimpico din Roma, scor 2-0, în runda a șaptea a preliminariilor. În grupa României, Suedia s-a impus categoric în Malta, scor 4-0, în timp ce Norvegia și Spania au încheiat la egalitate partida disputată la Oslo, scor 1-1.
Justin Ștefan (secretar general LPF), după meciul cu Feroe: "Am fost la un pas de o rușine națională. Fotbalul românesc este la pământ" Justin Ștefan, secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, a criticat în termeni duri prestația României din meciul cu Insulele Feroe, disputat sâmbătă seara, scor 3-0, în preliminariile EURO 2020.
Euro 2020, preliminarii: Norvegia - Spania 1-1 / Norvegienii au egalat din penalty în minutul 90+4; Ramos, record de selecții Norvegia și Spania au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Oslo, în cadrul preliminariilor Euro 2020. Spania a deschis scorul în minutul 47, prin Saul Niguez, dar nordicii au smuls un punct în prelungiri, grație unui penalty transformat de Joshua King (90+4').
OFICIAL: Claudio Ranieri, noul antrenor al Sampdoriei Clubul Sampdoria a anunțat, sâmbătă, faptul că a semnat cu antrenorul Claudio Ranieri. Aceasta este a doua oară când Ranieri îl înlocuiește pe Eusebio Di Francesco, preluându-i, în urmă cu câteva luni, şi postul de manager al echipei AS Roma.
Cupa EHF (m): HC Dobrogea Sud Constanţa și Poli Timișoara au ratat calificarea în turul al treilea Echipele de handbal masculin HC Dobrogea Sud Constanţa și Poli Timișoara au ratat calificarea în turul al treilea al Cupei EHF.
Euro 2020, preliminarii: Insulele Feroe vs România 0-3 / Joc anost al tricolorilor - Pușcaș, Mitriță și Keșeru au marcat în ultimele 20 de minute Naționala de fotbal a României s-a chinuit mai bine de 70 de minute pentru a înscrie în fața reprezentativei Insulelor Feroe, pe arena Tórsvøllur din Tórshavn. Fără inspirație pe fazele de construcție, elevii lui Cosmin Contra au reușit să deblocheze tabela abia în minutul 74, prin George Pușcaș. Celelalte două goluri au venit în ultimele 11 minute de joc. Alexandru Mitriță (83') a înscris în premieră pentru naționala României și a pasat decisiv pentru reușita lui Claudiu Keșeru (90+4') din prelungiri.
Liga 2: Turris, învinsă de Metaloglobus (scor 1-0); CS Mioveni, la două puncte de primul loc (5-0 cu Ripensia Timișoara) Liderul Turris Turnu Măgurele a pierdut în deplasare cu Metaloglobus, scor 0-1, într-un meci contând pentru etapa a 11-a a Ligii a II-a. Scorul zilei de sâmbătă a fost oferit de CS Mioveni, care s-a impus cu 5-0 pe terenul celor de la Ripensia Timișoara. Grație acestui succes, Mioveni s-a apropiat la două puncte de prima poziție a clasamentului.
Răzvan Marin, despre problemele avute la Ajax: "Trec printr-o etapă normală. Dau tot ce am mai bun pentru a satisface exigenţele antrenorului" Mijlocaşul Răzvan Marin a început primul sezon la Ajax Amsterdam ca titular, apoi a fost trecut din ce în ce mai des pe banca de rezerve, din cauza unor prestaţii nereuşite. Jucătorul de 23 de ani nu este îngrijorat de acest lucru, spunând că problemele sale sunt doar de adaptare.
VIDEO Bornă impresionantă pentru Cristiano Ronaldo - A marcat golul cu numărul 699 al carierei (Portugalia - Luxemburg 3-0) Cristiano Ronaldo a marcat, vineri, un gol superb în meciul câștigat de Portugalia pe teren propriu în fața celor de la Luxemburg, scor 3-0, în preliminariile Euro 2020. Starul celor de la Juventus a ajuns astfel la borna de 699 de goluri reușite în întreaga carieră.
Petre Marin, despre evoluția fiului său la Ajax: "I-am spus de la primele două meciuri că nu este bine" / Ce i-a transmis Erik ten Hag lui Răzvan Marin Petre Marin (46 de ani), fostul jucător român și tatăl jucătorului lui Ajax, Răzvan Marin (23 de ani), a dezvăluit discuția purtată între fiul său și antrenorul, Erik ten Hag, după ce tânărul a pierdut locul de titular în echipă. Petre Marin a mai spus că a sesizat și el evoluția slabă a fiului său.
VIDEO Cehia - Anglia 2-1 / Anglia, primul eșec în preliminarii după 10 ani și o zi Echipa națioală de fotbal a Angliei a pierdut meciul cu Cehia, de la Praga, joi seara, scor 1-2, în grupa A a preliminariilor pentru EURO 2020. A fost primul eșec după 10 ani și o zi suferit de englezi în calificări.
Euro 2020, preliminarii: Insulele Feroe vs România (19:00) / Victoria, cuvântul de ordine pentru tricolori Naționala de fotbal a României se află în fața a două meciuri extrem de importante, iar orice pas greșit va fi sinonim cu ratarea calificării la Euro 2020. Primul test va fi în Insulele Feroe, pe arena Tórsvøllur (gazon sintetic) din Tórshavn, sâmbătă, de la ora 19:00 (ora României). Elevii lui Cosmin Contra sunt obligați să câștige pentru a rămâne cu șanse reale în lupta cu Norvegia și Suedia pentru locul 2 în Grupa F. Confruntarea cu Insulele Feroe va fi transmisă în direct pe ProTV și LiveText pe HotNews.ro.
​Euro 2020, preliminarii: Anglia, învinsă de Cehia (scor 2-1); Franța, victorie la limită cu Islanda (scor 1-0) - Rezultatele serii Selecţionata Angliei a fost învinsă de Cehia cu scorul de 2-1, vineri seara, la Praga, într-un meci din Grupa A a preliminariilor EURO 2020 la fotbal. În urma acestui rezultat, Anglia şi Cehia sunt la egalitate de puncte, dar cehii au un meci în plus.
Cosmin Contra, înaintea partidei cu Insulele Feroe: "Voi folosi cea mai bună echipă" Selecţionerul Cosmin Contra a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că nu va menja jucători la meciul cu Insulele Feroe în vederea partidei următoare, cu Norvegia.
DigiSport: ”Ai fost la școală, ai vreo pregătire? Să mă mulțumesc cu 1.000 de euro?”. Atac fără precedent în România Ciprian Marica, patronul celor de la Farul Constanța, a lansat un atac fără precedent în primul rând la adresa propriilor săi jucători, dar și la adresa noii generații. Fostul internațional nu-i înțelege pe tinerii fotbaliști, care nu se preocupă deloc de propria-i viață și care se complac să-și ducă existența doar pe câteva mii de euro lunar. Sigur că un astfel de salariu pentru un om de rând este unul fabulos, dar aici este vorba despre sportivi care în jur de 30 de ani se lasă de sportul-rege și se trezesc că nu mai au ce face.
VIDEO ​CE U19, preliminarii: Spania vs România 1-0, în al doilea meci din Grupa 2 Naţionala pregătită de Laurenţiu Roşu a fost învinsă la limită, 0-1, de Spania, în al doilea joc din grupa de calificare pentru Campionatul European 2020, rezervat jucătorilor născuţi începând cu 1 ianuarie 2001.
Minifotbal: România, medaliată cu bronz la Cupa Mondială - Victorie la penalty-uri cu Ungaria Selecţionata României a cucerit medaliile de bronz la Cupa Mondială de minifotbal din Australia, vineri, la Perth, după ce a învins Ungaria cu scorul de 3-1 la loviturile de departajare, în meciul pentru locul al treilea, în care scorul a fost egal, 0-0, după cele 50 de minute regulamentare şi după cele 10 minute de prelungiri.