TENIS
Australian Open / Tsonga, inca o victima pe lista lui Verdasco: spaniolul e in semifinale! Dupa ce l-a eliminat pe Andy Murray, Verdasco produce inca o surpriza la Australian Open si il elimina in sferturi pe Jo Wilfred Tsonga, finalistul de anul trecut. Verdasco s-a impus in patru seturi cu scorul de 7-6(1), 3-6, 6-3, 6-2. Partida a durat 168 de minute si Verdasco va juca in semifinale cu cel care va castiga partida Rafael Nadal - Gilles Simon.
VIDEO Federer il ironizeaza pe Djokovic: Oricum acesta era deznodamantul, nu e prima oara cand abandoneaza Roger Federer l-a ironizat pe Novak Djokovic. Sarbul a abandonat in meciul cu Andy Roddick acuzand caldura si conditiile pe care le-au oferit organizatorii de la Australian Open. Djokovic s-a enervat pentru ca meciul sau nu a fost programat seara. "Sunt, totusi, castigatorul din 2008, meritam un altfel de tratament", a spus Djokovic.
Fotogalerie Australian Open / Simon nu rezista coridei lui Nadal Rafael Nadal s-a calificat in semifinalele de la Australian Open dupa ce l-a invins in trei seturi pe Gilles Simon (6-2, 7-5, 7-5). Nadal il va intalni in penultimul act pe Fernando Verdasco, partida urmand a se disputa peste doua zile. Invins anul trecut la mastersul de la Madrid de francez, Nadal si-a luat revansa cu varf si indesat, la capatul unui meci ce a durat 148 de minute.
Australian Open / Nici lui Federer nu-i vine sa creada: A fost o victorie neobisnuita Roger Federer a fost si el surprins de evolutia sa in meciul cu Martin Del Potro, din sferturile de finala de la Australian Open. 6-3, 6-0, 6-0. Acesta a fost scorul victoriei obtinuta de Roger.
Andy Murray, luat peste picior: Cum ati putut sa spuneti ca era principalul favorit la Australian Open? Andy Murray a fost surpriza neplacuta de la Australian Open. A fost cotat ca principalul favorit in aceasta competitie, pentru ca la inceputul lui ianuarie i-a invins pe Federer de doua ori, pe Nadal si pe Andy Roddick. Scotianul a fost eliminat de Verdasco la Melbourne, prilej pentru partenerii sai de competitie sa ia aceasta situatie peste picior.
Australian Open, Rezultate, Program / Se stiu semifinalele! Australian Open se apropie de final. Se anunta inca o zi memorabila pentru iubitorii tenisului, care au din nou ce vedea. La simplu, masculin, Nadal da piept cu Giles Simon, cel care l-a eliminat la capatul unui meci de 3 ore in semifinalele turneului de la Paris-Bercy. Jo-Wilfred Tsonga il va intalni pe Fernando Verdasco, cel care a produs surpriza turneului, eliminandu-l pe Andy Murray in optimi.Mai citeste: Australian Open, Program, Rezultate / Roddick si Federer se intalnesc in semifinale
Australian Open / Safina o invinge pe Dokic la capatul unui meci senzational Dinara Safina se califica in semifinalele de la Australian Open, dupa un meci incantator cu Jelena Dokic. Rusoaica s-a impus dupa mai bine de 139 de minute cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4 si o va intalni in runda urmatoare pe Vera Zvonareva.
Djokovic ataca organizatorii de la Australian Open: Ar trebui sa va pese si de jucatori, nu doar de televiziuni! Novak Djokovic a rabufnit la finalul meciului cu Andy Roddick. Sarbul a abandonat in setul patru. S-a simtit rau, din cauza caldurii si a efortului depus, insa considera ca principalii vinovati sunt organizatorii turneului din Australia.
Junioare / Duel romano-rus in optimle de la simplu Junioarele Ana si Elena Bogdan s-au calificat in faza optimilor la simplu, dupa ce si-au invins adversarele, marti, la Melbourne. Romancele vor avea ca adversare in turul al treilea doua jucatoare din Rusia.
Australian Open Mos Martin si Demolatorul Federer: elvetianul il intalneste pe Roddick in semifinale Nu prea sunt de facut multe comentarii... 12 asi, nicio dubla greseala, 28 de puncte castigate, 9 greseli nefortate, 21 de puncte castigate la fileu din 25. Cam aceasta a fost statistica lui Roger Federer in meciul castigat in sferturile de la Australian Open, in fata lui Del Potro, cu scorul de 6-3, 6-0, 6-0.
Fotogalerie Surpriza la Australian Open: Djokovic abandoneaza, Roddick se califica in semifinale Novak Djokovic nu a mai putut sa continue partida cu Andy Roddick, din sferturile de la Australian Open si a abandonat in setul al patrulea, dupa doua ore si douazeci de minute de joc. Pana atunci, scorul a fost 7-6(3), 4-6, 2-6, 1-2 pentru american.
Australian Open, Program, Rezultate / Roddick - Djokovic si Del Potro - Federer, partidele zilei A noua zi de la Australian Open aduce in scena partide deosebit de interesante in sferturile de finala de la masculin, acolo unde Andy Roddick va da piept cu Novak Djokovic, iar Roger Federer va incerca sa treaca de Juan Martin Del Potro. La feminin, intalnirea vedeta este cea dintre Dinara Safina si Jelena Dokic.Mai citeste si  Australian Open, Program, Rezultate / Nadal, Simon, Verdasco si Tsonga, continua cursa/ Verdasco produce surpriza/ Murray pleaca acasa/ Tsonga - o victorie cu focuri de artificii
Rafael Nadal: Joc mai bine decat anul trecut Rafael Nadal, numarul unu din tenisul de camp masculin, este optimist in ceea ce priveste Australian Open (acolo unde este deja calificat in sferturi) si noul sezon competitional, ibericul marturisind ca joaca mai bine decat anul trecut. Daca in 2008 a reusit dubla Wimbledon - Roland Garros, ne intrebam ce va reusi Rafa in 2009...
VIDEO Tsonga - o victorie cu focuri de artificii Jo-Wilfried Tsonga a reusit o victorie clara in fata numarului 10 mondial, americanul James Blake, si va juca in sferturile de finala impotriva spaniolului Verdasco. Francezul a impresionat publicul nu numai prin joc, ci prin intrarea pe Rod Laver Arena. Si-a ridicat pumnii asemenea unui boxeur, iar fanii au inceput sa intoneze Marseileza.Citeste si: Verdasco produce surpriza/ Murray pleaca acasaAustralian Open, Program, Rezultate / Nadal, Simon, Verdasco si Tsonga, continua cursa
Ana si Elena Bogdan continua seria meciurilor bune la Australian Open Junioarele romance de la Australian Open fac cinste Romaniei. Ana Bogdan Si Elena Bogdan s-au calificat in turul secund, atat la simplu, cat si la dublu. Cap de serie numarul doi, respectiv numarul patru, cele doua sportive romance au obtinut victorii categorice in fata adversarelor.
Verdasco produce surpriza/ Murray pleaca acasa Britanicul Andy Murray, cap de serie numarul 4, a fost eliminat de la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al lui 2009, de catre ibericul Fernando Verdasco. Spaniolul s-a impus in cinci seturi, dupa o partida maraton, scor 2-6, 6-1, 1-6, 6-3, 6-4.Mai citeste si  Australian Open, Program, Rezultate / Nadal, Simon, Verdasco si Tsonga, continua cursa
VIDEO Jelena Dokic - surpriza placuta de la Australian Open / Duelul greilor in sferturi: Djokovic vs. Roddick Jelena Dokic a incantat audienta de pe Rod Laver Arena cu o victorie de poveste in fata rusoaicei Alisa Kleybanova. Desi a acuzat dureri la glezna, australianca a refuzat sa-si depuna armele si a obtinut calificarea in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam, Australian Open. Sarbul Novak Djokovic a trecut de Marcos Baghdatis si va fi fata in fata, intr-un duel al orgoliilor, cu americanul Andy Roddick.
Australian Open, Program, Rezultate / Nadal, Simon, Verdasco si Tsonga, continua cursa Australian Open continua fara romani. Pavel si Tecau au fost eliminati duminica din concursul de la dublu. Gilles Simon s-a calificat in dauna lui Gael  Monfils (a abandonat), Nadal a trecut fara emotii de Fernando Gonzalez, in timp ce Fernando Verdasco a oferit marea surpriza a zilei dupa ce l-a eliminat pe scotianul Andy Murray, favorit numarul 4).Mai citeste: Australian Open, Program, Rezultate / Pavel si Tecau au fost eliminati, Marcos Baghdatis - Novak Djokovic, partida zilei
Francezii fac legea si la feminin: Bartoli a umilit-o pe Jelena Jankovic Marion Bartoli a trimis-o acasa pe jucatoarea de tenis numarul unu mondial, Jelena Jankovic. Intr-un meci de doar 82 de minute, frantuzoaica a dominat categoric partida si a scos-o din ritm pe sarboaica. Dupa doua seturi (1-6, 4-6) slabe, sarboaica rateaza calificarea in sferturile de finala ale turneului Australian Open.