TENIS
​VIDEO Roland Garros: Karolina Pliskova, Elena Rybakina și Sloane Stephens, eliminate / Kenin, Kvitova, Sabalenka și Muguruza, în turul trei Karolina Pliskova (a doua favorită), Elena Rybakina (14) și Sloane Stephens (29, finalistă în 2018) sunt cele mai importante nume care au părăsit, joi, competiția de la Roland Garros. În turul trei s-au calificat favorite precum Sofia Kenin (4), Petra Kvitova (7), Aryna Sabalenka (8), Garbine Muguruza (11) și Petra Martic (13).
Roland Garros: Horia Tecau și Jean Julien Rojer s-au calificat în turul doi / Perechea Irina Begu/Raluca Olaru, eliminată Echipa formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer (România/Olanda, favoriți 12) s-a calificat, joi, în turul doi al probei de dublu masculin din cadrul turneului de la Roland Garros. La dublu feminin, perechea Irina Begu/Raluca Olaru a fost eliminată în primul tur.
​Roland Garros: Când va avea loc meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova - Programul meciurilor de vineri Simona Halep și Amanda Anisimova se întâlnesc vineri, în al doilea meci de pe terenul Philippe Chatrier, în turul al treilea de la Roland Garros. De asemenea, perechile Andreea Mitu/Patricia Țig și Monica Niculescu/Misaki Doi vor evolua în turul secund al probei de dublu.
DigiSport: Câți bani a câștigat Ana Bogdan la Roland Garros, după meciul cu Sofia Kenin, și ce scrie presa internațională despre româncă Ana Bogdan (27 de ani) a reușit o partidă bună astăzi, în turul doi de la Roland Garros, în fața americancei Sofia Kenin (21 de ani), a patra favorită a turneului. În final, românca a pierdut (6-3, 3-6, 2-6), după un meci de peste o oră.
Roland Garros: Patricia Țig și Irina Bara s-au calificat în turul trei, după victorii convingătoare Patricia Țig (58 WTA) s-a calificat, joi, în turul trei de la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Christina McHale (81 WTA), scor 6-4, 6-3. În aceeași fază a competiției a ajuns și Irina Bara (142 WTA), după ce belgianca Alison Van Uytvanck (65 WTA) a abandonat la scorul de 6-1, 4-0 pentru jucătoarea noastră.
Wimbledon: Ediția din 2021 se va disputa conform programării, cu sau fără spectatori Turneul de tenis de la Wimbledon, singurul Grand Slam pe iarbă, se va desfăşura în 2021 conform programării, chiar dacă spectatorii nu vor avea acces în arene din cauza pandemiei de coronavirus, relatează ziarul The Times.
Roland Garros: Ana Bogdan, învinsă în trei seturi de a patra favorită (3-6, 6-3, 6-2 vs Sofia Kenin) Ana Bogdan (93 WTA) a început foarte bine partida cu Sofia Kenin (6 WTA) din turul doi, a câștigat primul set cu 6-3 și a rezistat până la 3-3 în setul secund. Au urmat însă șase game-uri câștigate la rând de a patra favorită a competiției de la Roland Garros (Kenin a făcut ravagii cu scurtele), jucătoarea noastră a făcut din ce în ce mai multe erori și a fost învinsă (6-3, 6-2), după o oră și 50 de minute de joc.
Roland Garros: Karolina Pliskova, a doua favorită, a fost învinsă în turul doi de Jelena Ostapenko Campioană la Roland Garros în 2017 (după ce a învins-o pe Simona Halep în finală), Jelena Ostapenko, ajunsă pe locul 43 mondial în prezent, a reușit surpriza zilei și a eliminat-o pe Karolina Pliskova, scor 6-4, 6-2, după un meci care a durat o oră și nouă minute.​
DigiSport: Cum a surprins-o Sarra Errani pe Kiki Bertens la vestiare, după meciul ”cu cântec” de la Roland Garros: ”Arăta perfect” Kiki Bertens (8 WTA) a trecut de Sara Errani (150 WTA) în turul doi la Roland Garros, scor 7-6 (5), 3-6, 7-9, meci la finalul căruia a părăsit terenul într-un scaun cu rotile, acuzând probleme musculare și pe tot parcursul setului decisiv.
​VIDEO Roland Garros: Serena Williams și Victoria Azarenka au părăsit competiția / Halep, Svitolina, Bertens și Mertens, în turul trei (Rezultatele zilei) Serena Williams (abandon) și Victoria Azarenka sunt cele mai importante nume care au părăsit, miercuri, competiția de la Roland Garros. În turul următor s-au calificat favorite precum Simona Halep (1), Elina Svitolina (3), Kiki Bertens (5) și Elise Mertens (16).
VIDEO Roland Garros: Nadal, Thiem, Zverev și Wawrinka, în turul trei / John Isner, eliminat de fiul unui câștigător de Grand Slam (Rezultatele zilei) Favoriții nu au întâmpinat probleme, miercuri, în turul doi de la Roland Garros. Rafael Nadal (cap de serie nr. 2), Dominic Thiem (3), Alexander Zverev (6), Diego Schwartzman (12) și Stan Wawrinka (16) au obținut victorii categorice și merg în faza următoare a competiției. Surpriza zilei a fost reușită de Sebastian Korda (213 ATP, fiul lui Petr Korda, câștigător la Australian Open în 1998), care l-a învins pe John Isner (favorit 21).
​Roland Garros: Monica Niculescu a învins-o pe Irina Bara și s-a calificat în turul doi al probei de dublu Perechea formată din Monica Niculescu și Misaki Doi (România/Japonia) s-a calificat, miercuri, în turul doi al probei de dublu feminin din cadrul turneului de la Roland Garros.
Simona Halep, după meciul cu Irina Begu: "A fost greu, ea a jucat foarte bine" Simona Halep a declarat, miercuri, că meciul cu Irina Begu, din turul doi de la Roland Garros, a fost foarte greu, mai ales că oponenta sa a jucat foarte bine.
Roland Garros: Meciul dintre Ana Bogdan și Sofia Kenin se va disputa pe Philippe Chatrier / Programul de joi al sportivilor români Ana Bogdan și Sofia Kenin se vor întâlni joi, în al doilea meci de pe terenul Philippe Chatrier, în turul doi de la Roland Garros. În aceeași fază a competiției vor juca și Patricia Țig și Irina Bara, în timp ce la dublu vor evolua perechile Irina Begu/Raluca Olaru și Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (ambele în primul tur).
VIDEO Scene incredibile la Roland Garros: Kiki Bertens a părăsit terenul într-un scaun cu rotile, iar adversara a înjurat-o la finalul partidei Kiki Bertens și Sara Errani au oferit un meci epic la Roland Garros: duel de trei ore și 11 minute. S-a impus olandeza cu 9-7 în decisiv, iar aceasta a părăsit terenul într-un scaun cu rotile din cauza durerilor musculare. De cealaltă parte, italianca i-a urat de bine adversarei în cel mai dulce stil italian cu putință.
Roland Garros: Simona Halep, în turul trei după un meci spectaculos cu Irina Begu (6-3, 6-4) / Urmează duelul cu Amanda Anisimova Timp de o oră și 23 de minute, Simona Halep și Irina Begu au oferit un meci spectaculos: intensitate, agresivitate, unghiuri din cartea de geometrie și lovituri splendide care meritau ca tribunele să fie pline. Recitalul de pe Suzanne Lenglen a fost câștigat de Simona în două seturi (6-3, 6-4). Irina are marele merit de a se fi ridicat la nivelul principalei favorite la câștigarea Roland Garros-ului. În turul trei, pentru Halep urmează duelul cu cea care i-a curmat traseul de pe zgura pariziană în 2019: Amanda Anisimova.
Roland Garros: Perechea Andreea Mitu / Patricia Țig, în turul doi Perechea Andreea Mitu/ Patricia Ţig s-a calificat, miercuri, în turul doi al probei de dublu feminin din cadrul turneului de la Roland Garros.
Roland Garros: Pe cine ar putea întâlni Halep în turul trei - A eliminat-o pe Simona în 2019 de pe zgura pariziană Învingătoarea duelului 100% românesc dintre Simona Halep și Irina Begu știe cu cine se va duela în turul trei de la Roland Garros, ultimul Grand Slam al anului.
Surpriză mare la Roland Garros: Victoria Azarenka, una dintre marile favorite, eliminată de ocupanta locului 161 WTA Finalistă la US Open și una dintre cele mai în formă jucătoare ale momentului, Victoria Azarenka (cap de serie numărul 10) a părăsit Roland Garros-ul în turul al doilea.
Roland Garros: Elina Svitolina, în turul trei după ce a pierdut un set cu 6-0 în fața locului 178 WTA Elina Svitolina (cap de serie numărul 3) a avut ceva emoții în a obține calificarea în turul trei de la Roland Garros, sportiva din Ucraina pierzând cu 6-0 un set în fata sportivei Renata Zarazua (Mexic, 178 WTA). Victoria s-a conturat după un meci care a durat o oră și 35 de minute.