TENIS
VIDEO Bianca Andreescu, în optimi la Miami după un meci maraton de aproape trei ore S-au stabilit jucătoarele calificate în optimile turneului WTA 1000 de la Miami. Printre ele, Bianca Andreescu (Canada), care a trecut în aproape trei ore de Amanda Anisimova, locul 28 în clasament. ​
VIDEO ATP Miami: Stefanos Tsitsipas și Andrey Rublev s-au calificat în turul trei Grecul Stefanos Tsitsipas şi rusul Andrey Rublev au debutat cu dreptul la turneul ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii în valoare totală de 3.343.785 dolari, impunându-se fără probleme în meciurile disputate sâmbătă.
WTA Miami: Ashleigh Barty, Elina Svitolina, Aryna Sabalenka, Petra Kvitova și Victoria Azarenka, în optimi Ashleigh Barty (1), Elina Svitolina (5), Aryna Sabalenka (7), Petra Kvitova (9) și Victoria Azarenka (14) și-au respectat statutul de favorite la turneul de categorie WTA 1.000 de la Miami și s-au calificat în optimile competiției din Florida.
ATP Miami: Horia Tecău s-a calificat în optimile probei de dublu Perechea Horia Tecău/Marcelo Arevalo (România/El Salvador) s-a calificat, sâmbătă seară, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Miami Open.
​WTA Miami: Campioana de la Roland Garros, eliminată de locul 338 mondial Iga Swiatek, ultima campioană de la Roland Garros, a părăsit competiția de la Miami în turul al treilea. Poloneza a fost depășită în trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-2, de Ana Konjuh (Croația, locul 338 WTA).
VIDEO Surpriză la Miami: Alexander Zverev, eliminat în turul secund de Emil Ruusuvuori Alexander Zverev, al treilea favorit al turneului Masters 1.000 ATP de la Miami, a fost eliminat în turul secund al competiţiei din Florida, fiind învins cu 1-6, 6-3, 6-1 de finlandezul Emil Ruusuvuori.
WTA Miami: Când va avea loc meciul dintre Simona Halep și Anastasija Sevastova Organizatorii de la Miami Open au anunțat programul zilei de sâmbătă (n.r. 27 martie), una în care va avea loc și partida dintre Simona Halep (3 WTA) și Anastasija Sevastova (Letonia, 57 WTA).
​WTA Miami: Sorana Cîrstea, învinsă în trei seturi de Anett Kontaveit Aventura ​Soranei Cîrstea la turneul de la Miami a fost una scurtă: jucătoarea clasată pe locul 66 WTA s-a oprit în turul doi.
​WTA Miami: Kiki Bertens, eliminată în turul doi / Osaka, Pliskova și Muguruza merg mai departe Kiki Bertens, a zecea favorită de la Miami, a fost învinsă categoric, vineri, scor 6-2, 6-1, de rusoaica Liudmila Samsonova, în turul doi al acestei competiții. Naomi Osaka (cap de serie nr. 2), Karolina Pliskova (6) și Garbine Muguruza (12) s-au calificat în runda următoare.
​WTA Miami: Simona Halep și Angelique Kerber, în turul doi al probei de dublu după ce au eliminat principalele favorite Perechea Simona Halep/Angelique Kerber (România/Germanina) s-a calificat în turul secund al turneului WTA 1.000 de la Miami.
​WTA Miami: Monica Niculescu, eliminată în turul întâi al probei de dublu Perechea Monica Niculescu/Anna Blinkova (România/Rusia) a fost eliminată în turul I al turneului WTA 1.000 de la Miami.
DigiSport: FOTO Moment stânjenitor pentru Bianca Andreescu la Miami. Cu cine a fost confundată. ”Am stat mult în soare” Bianca Andreescu (20 de ani, locul 9 WTA), campioană la US Open în 2019, a fost protagonista unui moment jenant la o conferință de presă, susținută prin Zoom, înainte de primul ei meci de la Miami, cu Tereza Martincova (26 de ani, 105 WTA), din Cehia.
Borna fantastică atinsă de Simona Halep după calificarea în turul trei de la Miami Simona Halep este în turul trei al turneului WTA 1000 de la Miami, sportiva noastră trecând după un meci dificil de Caroline Garcia. Victoria a fost una specială pentru sportiva noastră, după cum informează site-ul oficial al WTA.
VIDEO Povestea viitoarei adversare a Simonei Halep: Dusă la tenis de bunică, s-a retras la 23 de ani, dar nu a putut sta departe de circuit A fost dusă la tenis de bunica ei la șase ani, iar până la vârsta de 15 ani a precizat că a jucat doar pentru distracție. A ajuns însă să câștige patru titluri WTA, iar cel mai bun loc ocupat până acum în ierarhia mondială a fost 11. Una dintre cele mai dureroase înfrângeri din carieră a venit tocmai împotriva Simonei Halep.
VIDEO Lidera mondială, aproape de o eliminare surprinzătoare: A revenit de la 2-5 în decisiv și a salvat o minge de meci Ashleigh Barty a fost cu un pas în afara turneului de la Miami, lidera ierarhiei mondiale fiind nevoită să salveze o minge de meci și să revină de la 2-5 în decisiv contra jucătoarei Kristina Kucova (149 WTA, venită din calificări).
VIDEO Cum a reușit Simona Halep să întoarcă în favoarea sa un meci care părea compromis Lipsa meciurilor oficiale s-a văzut din plin, Simona nereușind să-și găsească un nivel care să-i permită să o pună suficient în dificultate pe Caroline Garcia. S-a ajuns în situația în care franțuzoaica să conducă pe tabelă cu 6-3 și 3-1. Experiența fantastică acumulată la nivel înalt a ajutat-o pe Halep să nu intre-n panică și să caute mereu soluții. A câștigat ultimele opt game-uri consecutive ale duelului și i-a administrat adversarei a șaptea înfrângere din meciurile directe.
Simona Halep, după ce a învins-o pe Caroline Garcia: "Se pare că nu-mi găsesc ritmul prea uşor" Simona Halep pune pe seama faptului că nu mai jucat din februarie, de la Australian Open, evoluţia mai puţin reuşită din meciul cu Caroline Garcia, din turul al doilea al Miami Open.
WTA Miami: Simona Halep, în turul trei după o revenire spectaculoasă (3-6, 6-4, 6-0 vs Caroline Garcia) Aflată într-o situație foarte dificilă (a fost condusă cu 6-3, 3-1 de Caroline Garcia), Simona Halep a reușit să facă față durerii (a cerut un timeout medical acuzând probleme la umărul drept), a câștigat ultimele opt game-uri ale partidei și s-a calificat în turul trei al turneului WTA de la Miami, după o oră și 48 de minute de joc (3-6, 6-4, 6-0).
​WTA Miami: Elina Svitolina, calificare cu emoții în turul trei - Victorie în trei seturi cu Shelby Rogers Elina Svitolina a avut parte de un meci foarte dificil împotriva americancei Shelby Rogers (52 WTA), joi, în turul secund al competiției de la Miami. A cincea favorită s-a impus cu 3-6, 7-5, 6-3, după două ore și jumătate de joc.
Imaginea zilei: Atunci când mărimea nu contează Diego Schwartzman a postat pe contul personal de Instagram o imagine a cărei descriere este "mărimea nu contează". Argentinianul apare lângă Reilly Opelka, unul dintre colegii de circuit.