TENIS
​VIDEO Paris Masters: Roger Federer, victorie cu Kei Nishikori/ Semifinală de vis împotriva lui Novak Djokovic Campion în 2011 la Paris, Roger Federer l-a învins în sferturi pe Kei Nishikori, scor 6-4, 6-4, după o oră și 19 minute de joc pe Arena Accorhotel. Elvețianul se va confrunta cu Novak Djokovic în a 64-a semifinală de Masters din cariera sa.
Tenis: Alexandra Cadanţu şi Elena Bogdan s-au oprit în semifinalele probei de dublu la Toronto Perechea formată din româncele Alexandra Cadanţu şi Elena Bogdan au fost învinse de cuplul Sharon Fichman (Canada)/Maria Sanchez (SUA), cu 6-3, 6-4, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis ITF de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 80.000 de dolari conform Agerpres.
Finală de dublu între românce la turneul ITF de la Sant Cugat: Bulgaru/Dascălu – Roşca/Zarazua Perechile Miriam Bianca Bulgaru/Nicoleta-Cătălina Dascălu şi Andreea Amalia Roşca/Renata Zarazua (România/Mexic), cap de serie numărul 1, s-au calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului ITF de la Sant Cugat (Spania), cu premii totale de 25.000 de dolari scrie News.ro.
​Paris Masters: Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat în semifinale probei de dublu Perechea formată din Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-a calificat în penultimul act al Masters-ului de la Paris, după ce a trecut în două seturi, scor 7-6(4), 6-0, de favoriții numărul șase, Raven Klaasen și Michael Venus. Meciul a durat o oră și 13 minute.
VIDEO Simona Halep a făcut public videoclipul realizat de Darren Cahill pentru ea Simona Halep a dat publicităţii, vineri, un videoclip realizat de Darren Cahill pentru ea. Imaginile sunt din timpul meciurilor oficiale, dar și de la antrenamente. În plus, materialul conține sfaturi și afirmații motivaționale.
WTA Elite Trophy: Goerges vs Barty și Muguruza vs Keys în semifinalele competiției Garbine Muguruza a avut parte de un meci dramatic cu Anastasija Sevastova, iberica salvând trei mingi de meci în decisivul disputei, scor 6-7(4), 6-2, 7-6(1). Meciul a durat două ore 45 de minute, iar în urma acestui succes Garbine s-a calificat în semifinalele WTA Elite Trophy. Ashleigh Barty, Julia Goerges și Madison Keys completează tabloul penultimului act al turneului.
Paris Masters: Karen Khachanov, în semifinale (victorie cu Alexander Zverev) Karen Khachanov a bifat, vineri, prima victorie în fața lui Alexander Zverev, rusul reușind în urma acestui succes să se califice în semifinalele Masters-ului de la Paris. Disputa s-a încheiat după o oră și 11 minute, scor 6-1, 6-2 în favoarea numărului 18 ATP.
​WTA Elite Trophy: Caroline Garcia, eliminată din competiție deși a învins-o pe Aryna Sabalenka Caroline Garcia (19 WTA) a câștigat meciul disputat cu Aryna Sabalenka (12 WTA), într-o partidă contând pentru Grupa Orhideea de la WTA Elite Trophy, scor 6-4, 6-4. Cu toate acestea, franțuzoaica va părăsi competiția încă din faza grupelor.
​Roland Garros: Organizatorii anuntă un parteneriat cu Rolex - Elvețienii vor deveni parteneri premium ai Grand Slam-ului parizian Organizatorii de la Roland Garros au anunțat într-un comunicat de presă remis redacției că Rolex va deveni partener premium al Grand Slam-ului care se dispută la Paris.
VIDEO Paris Masters: Roger Federer, calificare în sferturi - Victorie în două seturi cu Fabio Fognini Roger Federer a făcut, joi, pasul către sferturile Masters-ului de la Paris, după o victorie în două seturi, scor 6-4, 6-3, cu Fabio Fognini. Pentru un loc în semifinale, elvețianul se va duela cu Kei Nishikori.
WTA Elite Trophy: Victorie pentru Mihaela Buzărnescu în al doilea meci al grupei de dublu Perechea Mihaela Buzărnescu / Alicja Rosolska a obținut victoria în cel de-al doilea meci al grupei Crin de la WTA Elite Trophy (Turneul Mic al Campioanelor), cele două trecând în două seturi, scor 6-2, 6-2, de dublul Qianhui Tang/Fang Ying Xun (China), cap de serie numărul 6.
Paris Masters: Novak Djokovic s-a calificat în sferturi Cap de serie numărul doi și viitor lider mondial de săptămâna viitoare, Novak Djokovic a obținut joi biletul pentru sferturile Masters-ului de la Paris. La scorul de 6-1, 2-1 în favoarea sa, Nole a profitat de abandonul lui Damir Dzumhur.
Horia Tecău și Jean-Julien Rojer, în sferturi la Masters-ul de la Paris Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au obtinut joi calificarea în sferturile Masters-ului de la Paris, cei doi trecând după un meci echilibrat de perechea Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (cap de serie numărul 4), scor 7-6(5), 5-7, 10-8.
WTA Elite Trophy: Julia Goerges s-a calificat în semifinalele competiției Campioană en-titre, Julia Goerges a obținut joi calificarea în semifinalele WTA Elite Trophy de la Zhuhan. Favorită numărul cinci, sportiva din Germania a învins-o pe Elise Mertens, scor 6-2, 7-6(5), după un meci care a durat o oră și 48 de minute.
Partea nevăzută a sportului alb: Sabine Lisicki, blestemul accidentărilor, lacrimile și cum îți golește tenisul conturile în fiecare săptămână Finala de la Wimbledon din 2013 pare tot mai departe, la fel victoria din turul patru de pe iarba londoneză cu Serena Williams. Acum se zbate în anonimatul locului 225 mondial. Măcinată de multe accidentări, Sabine Lisicki (29 de ani) vorbește despre cât de mult se schimbă ochii cu care vezi tenisul atunci când nu poți juca, iar la revenire rezultatele întârzie să apară. Sportul alb este un izvor nesecat de cheltuieli, iar conturile nemțoaicei stau mărturie în acest sens.
Agnieszka Radwanska se gândeşte la retragere: "Piciorul meu este distrus de la cât am alergat" Agnieszka Radwanska (29 de ani, 74 WTA) a anunțat că se gândeşte la retragere. Jucătoarea din Polonia a făcut dezvăluiri despre starea sa de sănătate şi a spus că abia se poate antrena din cauza durerilor pe care le are la genunchi.
Rafael Nadal s-a retras de la Masters-ul de la Paris - De săptămâna viitoare, Novak Djokovic va fi noul lider mondial Rafael Nadal a declarat forfait cu puțin timp înainte de startul partidei cu Fernando Verdasco, din turul doi al Masters-ului de la Paris, după cum informează L'Equipe. În urma acestui abandon, avem o confirmare: de săptămâna viitoare, Novak Djokovic va fi noul lider al ierarhiei ATP.
​WTA Elite Trophy: Victorie dificilă la debut pentru Garbine Muguruza; Julia Goerges, învinsă de Anett Kontaveit Obișnuită cu prezențele la Singapore, Garbine Muguruza participă în această perioadă la WTA Elite Trophy de la Zhuhai, competiție cunoscută și Turneul Mic al Campioanelor. Iberica a avut parte de un meci greu cu incomoda Shuai Zhang, victoria venind după două ore și șapte minute (3-6, 6-3, 6-2). Campioană en-titre, Julia Goerges a fost învinsă de Anett Kontaveit.
Există un domeniu la care Roger Federer se pricepe mai bine decât la tenis, spune John Isner Roger Federer a încântat de-a lungul timpului milioane de spectatori cu loviturile sale catalogate uneori drept "ireale". Cu toate acestea, campionul elvețian are un domeniu la care se pricepe mai bine decât la sportul alb, aceasta afirmație aparținându-i lui John Isner (americanul a reușit de-a lungul timpului să-l învingă pe Mister Perfect în două rânduri din 7 dueluri directe).
​Paris Masters: Marin Cilic, victorie în două seturi în fața lui Philipp Kohlschreiber (Program 16-imi) Marin Cilic s-a calificat în optimile Masters-ului de la Paris, cu premii valoare totală de aproape cinci milioane de dolari, după ce a trecut în 16-imi de Philipp Kohlschreiber, scor 6-3, 6-4. Meciul a durat o oră și 13 minute. În optimi, croatul se va confrunta cu câștigătorul partidei dintre Roberto Bautista-Agut și Grigor Dimitrov.