ALTE SPORTURI
​Ciclism: Italianul Gianni Moscon (Team Sky) a câştigat Turul Guangxi Ciclistul italian Gianni Moscon (Team Sky) a câştigat duminică Turul Guangxi din China la capătul etapei a şasea şi ultima câştigată la sprint de olandezul Fabio Jakobsen (Quick Step). Sky a obținut al treilea titlu mondial al anului, după victoriile lui Geraint Thomas din Turul Franței și a lui Chris Froome din Turul Italiei.
​Haltere: Ilie Constantin Ciotoiu a adus prima medalie a României la Europenele de juniori şi tineret din Polonia Ilie Constantin Ciotoiu a adus prima medalie a României la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia), bronz la stilul aruncat, la cat. 56 kg, secţiunea Under-23.
Rihanna ar fi refuzat să cânte la Super Bowl 2019 din solidaritate cu Colin Kaepernick Rihanna a refuzat să cânte în pauza de la Super Bowl 2019, considerat cel mai mare eveniment sportiv din SUA, din solidaritate cu fostul fundaş al echipei San Francisco 49-ers, Colin Kaepernick, aflat la originea mişcării de protest din timpul imnului american.
Floyd Mayweather nu a contactat UFC pentru un meci cu Khabib Nurmagomedov Dana White, şeful Ultimate Fighting Championship (UFC), a declarat, vineri, că nu se pune problema unui meci între rusul Khabib Nurmagomedov, campion MMA, şi pugilistul american Floyd Mayweather.
​CM gimnastică: Delegaţia României, formată din 12 sportivi, a plecat la Doha; Marian Drăgulescu face parte din lot Delegaţia României, formată din 12 sportivi (şase fete şi şase băieţi) a plecat, vineri, spre Doha, unde va avea loc Campionatul Mondial de gimnastică artistică, începând cu 25 octombrie. Din lot face parte şi Marian Drăgulescu, deţinător a opt titluri mondiale, câte patru la sol şi sărituri.
U BT Cluj – Steaua Bucureşti, scor 67-71, în derbiul etapei a III-a a Ligii Naţionale de baschet masculin Echipa de baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă vineri, pe teren propriu, de vicecampioana Steaua Bucureşti, cu scorul de 71-67 (38-36), în derbiul etapei a III-a a grupei valorice A din Liga Naţională.
RK Nexe – Steaua Bucureşti, scor 28-23, în SEHA League la handbal masculin Echipa de handbal masculin Steaua Bucureşti a fost învinsă vineri, în deplasare, de formaţia croată RK Nexe, cu scorul de 28-23 (12-11), în cea de-a şasea partidă din SEHA League.
Judo: România a încheiat Mondialele de juniori cu o medalie de bronz România a încheiat întrecerile individuale la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Nassau (Bahamas) cu o medalie de bronz cucerită de Cloenia Rîciu, la categoria 52 kg.
​CM al tăietorilor de lemne: Echipa României are obiectiv clasarea în primele zece națiunii ale lumii Echipa României ia parte, vineri, la Campionatul Mondial al tăietorilor de lemne, competiție care se dispută la Liverpool. Echipa este formată din primii patru sportivi clasați la campionatul național din acest an - Cser Szilard (23 ani), Nagy Botond (42 ani), Dan Petrescu (33 ani) și David Balázsi (20 ani).
​JO de Tineret: România a încheiat competiţia cu opt medalii Delegaţia României a încheiat Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires cu un bilanţ de 8 medalii, 2 de aur, 3 de argint, 3 de bronz. La finalul zilei de miercuri, delegația României a coborât pe locul 27 în clasamentul pe națiuni.
Fost preşedinte al federaţiei americane de gimnastică, arestat pentru sustragerea de probe în cazul Larry Nassar Steve Penny, fost preşedinte şi CEO al federaţiei americane de gimnastică (US Gymnastics), a fost arestat, miercuri, în Tennessee, fiind acuzat că a sustras documente de la ferma soţilor Bela şi Marta Karolyi, care ar fi reprezentat probe în cazul medicului Larry Nassar, condamnat pentru că a abuzat sexual sute de gimnaste.
Canadianul Ross Rebagliati vrea ca Agenţia Mondială Antidoping să scoată cannabisul de pe lista produselor interzise Canadianul Ross Rebagliati, fost campion olimpic la snowboard în 1998, la Nagano (Japonia) şi căruia medalia de aur i-a fost retrasă după ce a fost depistat pozitiv la cannabis, consideră că Agenţia Mondială Antidoping (AMA/WADA) ar trebui să scoată această substanţă de pe lista produselor interzise, în condiţiile în care ţara sa se pregăteşte să legalizeze marijuana, informează Reuters.
​Liga Campionilor, handbal (m): Dinamo București, victorie impresionantă în fața polonezilor de la Wisla Plock / Alb-roșii trec pe primul loc în grupă Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză Wisla Plock, cu scorul de 24-21 (13-10), în cea de-a cincea partidă din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo se află pe prima poziție a grupei, cu opt puncte, fiind urmată de Ademar Leon (șapte puncte), Wisla Plock și Elverum Handball (câte șase puncte).
Gabi Szabo, după eşecul CSM Bucureşti: Aducerea pe banca tehnică a unei echipe din valorile clubului este următorul pas Directorul CSM Bucureşti, Gabriela Szabo, aşteaptă ”soluţia” din partea stafului tehnic şi se declară dezamăgită după înfrângerea echipei de handbal feminin în Liga Campionilor, cu SG BBM Bietigheim. ”Cred că aducerea pe banca tehnică a unei echipe care să fie în valorile şi misiunea clubului este următorul pas”, a scris Szabo într-un mesaj pe Facebook conform News.ro.
​Liga Campionilor, handbal (f): Cu vedete, dar fără legături de joc, CSM București pierde în Germania, 30-28 pentru Bietigheim CSM București a pierdut surprinzător, scor 30-28, partida disputată în etapa a doua a Grupei D a Ligii Campionilor la handbal feminin, împotriva echipei Bietigheim din Germania. "Tigroaicele" au fost conduse pe toată durata partidei, după ce nu au reușit să înscrie în primele șapte minute de joc.
​JO Tineret: Daniel Cristian Martin, medaliat cu argint la 200 m spate Sportivul Daniel Cristian Martin a câştigat, vineri, medalia de argint în proba de 200 m spate din cadrul competiţiei de nataţie de la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires.
Schi alpin: Lindsey Vonn se retrage la finalul sezonului 2018/2019 Americanca Lindsey Vonn, considerată cea mai bună schioare din toate timpurile, a anunţat că se va retrage la finalul sezonului 2018/2019, indiferent dacă va reuşi să bată recordul de victorii în Cupa Mondială.
​JO de Tineret: România a pierdut ultimele meciuri din turneul feminin de baschet 3x3 Selecţionata României a pierdut, joi, ultimele sale două meciuri susţinute în faza grupelor turneului feminin de baschet 3x3 din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.
JO de Tineret: Andreea Dragoman, medaliată cu bronz la tenis de masă (Rezultatele înregistrate miercuri) Jucătoarea română de tenis de masă Andreea Dragoman a cucerit medalia de bronz în proba feminină de simplu, miercuri, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Delegația României se află pe locul 7 în clasamentul pe naţiuni la finalul zilei de miercuri, cu un total de șapte medalii (două de aur, două de argint și trei de bronz).
Dopaj- vice-campioană europeană la atletism suspendată Ucraineanca Alina Tsviliy, vice-campioană europeană la atletism, a fost suspendată temporar de Unitatea de Integritate pentru Atletism (IAU) după ce a fost depistata pozitiv cu trimetazidină, a declarat miercuri IAU, scrie AFP.