ALTE SPORTURI
VIDEO Echipa feminină a României, campioană europeană la tenis de masă pentru a cincea oară (3-0 vs Portugalia) Echipa feminină a României a câștigat, duminică, finala Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), după ce a învins formaţia Portugaliei cu scorul de 3-0. Punctele victoriei au fost aduse de Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro și Elizabeta Samara.
Box: Bianca Cobzaru şi Denisa Petre şi-au asigurat medalii la Europenele de tineret Pugilistele românce Bianca Cobzaru şi Denisa Elena Petre şi-au asigurat medalii la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Sofia, sâmbătă, după ce au obţinut calificarea în semifinale.
CE Canotaj U23: România s-a calificat în 13 finale Sportivii români s-au calificat, sâmbătă, în 13 finale, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Ioannina (Grecia).
​VIDEO Turul Spaniei: Sam Bennett (BORA - hansgrohe) a câștigat etapa a 14-a / Primož Roglic (Jumbo - Visma) rămâne lider la general Irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe) s-a impus în etapa a 14-a a Turului Spaniei, desfășurată între San Vicente de la Barquera și Los Oviedo, pe o distanță totală de 188 km. Acesta a fost urmat de argentinianul Maximiliano Richeze (Deceuninck) şi de belgianul Tosh van der Sande (Lotto-Soudal). Primoz Roglic (Jumbo - Visma) se menține lider în clasamentul general.
Chris Froome, din nou la spital - Ciclistul s-a tăiat la deget şi a avut nevoie de operaţie pentru reataşarea tendonului: "Abia aştept să vină 2020" Ciclistul britanic Chris Froome a anunţat, sâmbătă, că a avut nevoie de o operaţie pentru reataşarea tendonului, după ce s-a tăiat la degetul mare cu cuţitul de bucătărie.
Usain Bolt: "Omul care va bate recordurile mele nu s-a născut încă" ​Fostul atlet jamaican Usain Bolt, deţinătorul recordurilor mondiale la 100 şi 200 m, a pronosticat că omul care va bate performanţe mondiale nu s-a născut încă şi va continua să fie rege cel puţin 20 de ani, relatează EFE.
CE Tenis de masă: Echipa feminină a României s-a calificat în finală (3-1 vs Polonia) / Duel pentru aur cu Portugalia Echipa feminină a României s-a calificat, sâmbătă, în finala Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), după ce a învins formaţia Poloniei cu scorul de 3-1.
Box: Viorel Simion va lupta cu Marco McCullough pentru centura IBF Europeană la super-pană (11 octombrie) ​Boxerul român Viorel Simion (22 victorii, 3 înfrângeri – 9 KO) se va bate pe 11 octombrie la Belfast (Irlanda de Nord), cu Marco McCullough (22, 4 – 12 KO), într-un meci de 10 reprize, ce are ca miză centura IBF Europeană la categoria super-pană, deţinută de britanic.
VIDEO Turul Spaniei: Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), încă o etapă câștigată; Primož Roglic (Jumbo - Visma) se menține tricou roșu Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) și-a trecut în palmares a doua victorie de etapă în Turul Spaniei. Slovenul de 20 de ani s-a impus în etapa a 13-a, desfășurată între Bilbao și Los Machucos, pe o distanță totală de 166,4 km. Primož Roglic (Jumbo - Visma) a încheiat etapa pe locul al doilea și se menține lider în clasamentul general.
Circulaţia rutieră se închide sâmbătă pe Transfăgărăşan pentru desfăşurarea competiţiei "Transfier" Circulaţia rutieră se închide, sâmbătă, pe Transfăgărăşan, în intervalul 8:00 – 18:00, pentru desfăşurarea competiţiei de triatlon ”Transfier”.
VIDEO Turul Spaniei: Philippe Gilbert (Quick), câștigătorul etapei a 12-a / Primoz Roglic (Jumbo-Visma), lider la general Philippe Gilbert (Quick-Step) a câștigat etapa cu numărul 12 din Turul Spaniei la ciclism, belgianul trecând primul linia de sosire după o zi în care s-a rulat pe distanța de 171.4 km: între Circuitul din Navarra și Bilbao. Lider în clasamentul general (tricoul roșu) se menține Primoz Roglic (Jumbo-Visma).
​CE Tenis de masă: Echipa feminină a României a câştigat meciul de debut (3-0 vs Slovacia) ​Selecţionata feminină a României a învins formaţia Slovaciei cu scorul de 3-0, miercuri, în Grupa 1 a Campionatelor Europene de tenis de masă de la Nantes (Franţa).
Schi alpin: Marcel Hirscher (30 ani) şi-a anunţat retragerea din activitatea sportivă Austriacul Marcel Hirscher, în vârstă de 30 de ani, octuplu deţinător al trofeului Cupei Mondiale la schi alpin a anunţat, miercuri, că se retrage din activitatea sportivă.
Boxerul norvegian Hadi Srour, depistat cu substanțe interzise Boxerul norvegian în vârstă de 23 de ani, Hadi Srour, a fost depistat cu urme de eritropoietină în sânge, deși acesta contestă rezultatele testelor.
​VIDEO Turul Spaniei: Mikel Iturria (Euskadi-Murias) s-a impus în etapa a 11-a / Primoz Roglic (Jumbo-Visma), lider la general Rutierul basc Mikel Iturria (Euskadi-Murias) s-a impus, miercuri, în etapa a 11-a a Turului Spaniei (prima sa victorie la nivel profesionist) desfășurată între Saint Palais și Urdax-Dantxarine, pe o distanță de 171,4 km. Acesta a făcut parte din grupul de 14 evadați și s-a distanțat decisiv în ultimii 25 de kilometri. Podiumul a fost completat de spaniolul Jonathan Lastra (Caja Rural-Seguros) și de americanul Lawson Craddock (Education First). Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a trecut linia de sosire cu o întârziere de 18'35", însă a păstrat tricoul roșu (lider al clasamentului general).
Fosta schioare Blanca Fernandez Ochoa, dată dispărută de câteva zile, a fost găsită moartă Garda Civilă spaniolă a găsit, miercuri, în zona La Penota din comunitatea autonomă Madrid, cadavrul fostei sportive Blanca Fernandez Ochoa, informează sport.es.
Biatlonistul Halvard Hanevold (49 de ani), triplu campion olimpic şi cvintuplul campion mondial, găsit mort în propria casă Biatlonistul norvegian Halvard Hanevold, triplu campion olimpic şi cvintuplu campion mondial, a decedat, marţi, la vârsta de 49 de ani, în circumstanţe deocamdată necunoscute, informează lequipe.fr.
VIDEO Plantaţie de cannabis, descoperită cu ajutorul elicopterului din care se filmează Turul Spaniei O plantaţie de cannabis a fost descoperită, sâmbătă, datorită imaginilor transmise de elicopterul din care se filmează Turul ciclist al Spaniei, informează presa spaniolă.
​Campionatele Balcanice de Atletism: România, locul 4 la finalul competiției (18 medalii) ​România a ocupat locul al patrulea în clasamentul final al Campionatelor Balcanice de atletism de la Praveţ (Bulgaria), marţi, cu un bilanţ total de 18 medalii, 5 de aur, 8 de argint şi 5 de bronz.
​VIDEO Turul Spaniei: Primoz Roglic (Jumbo-Visma), lider la general după ce a câștigat etapa a zecea Slovenul Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a câștigat, marți, etapa a zecea a Turului Spaniei, desfășurată între Jurancon și Pau, pe o distanță de 36.2 km - contratimp individual, și a preluat tricoul roșu de lider al clasamentului general. Podiumul etapei a fost completat de Patrick Bevin (CCC Team) și Remi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step).