ALTE SPORTURI
CM Schi alpin: Lindsey Vonn a câştigat bronzul la coborâre, în ultima cursă a carierei Schioarea americană Lindsey Vonn, în vârstă de 34 de ani, a câştigat, duminică, medalia de bronz la coborâre la Campionatele Mondiale de la Are. Aceasta a fost ultuma cursă a carierei pentru Vonn.
Box: Americanul Gervonta Davis şi-a apărat centura WBA la super-pană Boxerul american Gervonta Davis, campionul mondial WBA la super-pană, a avut nevoie doar de o repriză pentru a-l face KO pe mexicanul Hugo Ruiz, într-un meci disputat sâmbătă la Carson, în California, relatează AFP.
​Atletism: Jamaicanul Kemoy Campbell, transportat la spital după ce a leşinat în timpul unei probe la New York Atletul jamaican Kemoy Campbell a fost transportat la spital după ce a leşinat în timpul probei de 3.000 de metri de la Millrose Games din New York
VIDEO Schi alpin - CM 2019: Norvegianul Kjetil Jansurd, campion mondial în proba de coborâre Norvegianul Kjetil Jansurd a cucerit medalia de aur în proba de coborâre, disputată sâmbătă la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Are (Suedia), cu timpul de 1min19sec98/100, relatează DPA.
​Judo: Andreea Chiţu, Corina Ştefan, Loredana Ohâi şi Monica Ungureanu, eliminate în Grand Slam-ul de la Paris Sportivele Andreea Chiţu, Corina Ştefan (Căprioriu), Loredana Ohâi şi Monica Ungureanu au fost eliminate din primele tururi în Grand Slam-ul de judo de la Paris, din circuitul mondial al Federaţiei internaţionale, şi România a rămas fără nicio judoka în lupta pentru medalii la competiţia feminină.
VIDEO Schi alpin - CM 2019: Dominik Paris, noul campion mondial la slalom super-uriaş; Ioan Achiriloaie nu a încheiat cursa Italianul Dominik Paris a devenit noul campion al probei de slalom super-uriaş, după ce s-a impus miercuri în cursa desfăşurată în staţiunea suedeză Are, în cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin, cu timpul de 1min24sec20/100, relatează DPA.
MLB: O femeie de 79 de ani a decedat după ce a fost lovită de o minge de baseball O femeie de 79 de ani a decedat la patru zile după ce a fost lovită de o minge de baseball, la un meci al echipei Los Angeles Dodgers, din MLB, informează lequipe.fr.
​CM Schi alpin: Mikaela Shiffrin, campioana probei de slalom super-uriaş; Ania Monica Caill, locul 28 Americanca Mikaela Shiffrin a câştigat marţi medalia de aur în proba de slalom super-uriaş, disputată în staţiunea suedeză Are în cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin, cu timpul de 1min04sec89/100. Românca Ania Monica Caill s-a clasat pe locul 28, la 5 sec 40/100 de învingătoare.
​VIDEO CM Schi alpin: Lindsey Vonn a căzut în timpul slalomului super-uriaş de la Are Americanca Lindsey Vonn a căzut, marţi, după ce a acroşat o poartă, după numai 20 de secunde de la startul în proba de slalom super-uriaş din cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin de la Are (Suedia), ajungând la linia de sosire câteva minute mai târziu pe schiurile sale, informează AFP.
JO 2022, Beijing: "Totul este mai uşor în dictaturi", a apreciat preşedintele Federaţiei Internaţionale de Schi "Totul este mai uşor în dictaturi", a apreciat elveţianul Gian-Franco Kasper, preşedintele Federaţiei Internaţionale de Schi, într-un interviu acordat presei privind atribuirea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2022 Chinei, informează AFP.
Super Bowl 2019 - Cea mai scăzută audienţă din ultimii 11 ani Super Bowl, finala campionatului de fotbal american, a înregistrat cea mai scăzută audienţă din ultimii 11 ani.
VIDEO Tenis de masă: Bernadette Szocs, învinsă în finala ITTF-Europe Top16 Cup, după ce a condus cu 3-0 la seturi Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a cucerit medalia de argint la ITTF-Europe Top16 Cup, după ce fost învinsă, duminică, în finala competiției de la Montreux (Elveţia). Bernadette a condus cu 3-0 la seturi, însă germanca Solja Petrissa a revenit incredibil și s-a impus cu 4-3 (9-11, 9-11, 6-11, 12-10, 11-8, 11-8, 11-4).
Tenis de masă: Bernadette Szocs, în finala ITTF-Europe Top16 Cup; Românca își va apăra titlul cucerit anul trecut Jucătoarea română de tenis de masă Bernadette Szocs, deţinătoarea titlului, s-a calificat în finala ITTF-Europe Top16 Cup, duminică, la Montreux (Elveţia), în competiţia care reuneşte cei mai buni 16 jucători de pe continent.
VIDEO Box: Sergey Kovalev şi-a recuperat centura WBO la categoria semigrea - Victorie la puncte în fața lui Eleider Alvarez Pugilistul rus Sergey Kovalev şi-a recuperat, sâmbătă, centura WBO la categoria semigrea, luându-şi revanşa în faţa columbianului Eleider Alvarez, într-o gala desfăşurată la Frisco, în SUA.
Andreea Grecu şi Teodora Vlad, vicecampioane mondiale la bob-2, la junioare Româncele Andreea Grecu şi Teodora Andreea Vlad au cucerit medaliile de argint în proba de bob-2 feminin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de juniori de la Konigssee (Germania).
VIDEO Schi alpin - Cupa Mondială: Mikaela Shiffrin a câştigat slalomul de la Maribor - A 13-a victorie a sezonului pentru americancă Americanca Mikaela Shiffrin, dublă campioană olimpică, a câştigat sâmbătă slalomul de la Maribor (Slovenia), obţinând a 13-a sa victorie din acest sezon şi a 56-a din carieră, graţie căreia şi-a consolidat poziţia de lider al Cupei Mondiale feminine de schi alpin.
VIDEO Eva Samkova şi Mick Dierdorff, campioni mondiali la snowboardcross Cehoaica Eva Samkova şi americanul Mick Dierdorff au câştigat medaliile de aur în proba de snowboardcross din cadrul Campionatelor Mondiale de schi acrobatic şi snowboard, care se desfăşoară la Solitude, în statul Utah.
​Schi alpin: Lindsey Vonn a anunţat că va pune capăt carierei competiţionale după Mondialele de la Are (Suedia) ​Americanca Lindsey Vonn, ''regina'' schiului alpin cu 82 de victorii în Cupa Mondială, a anunţat vineri pe reţelele de socializare că va pune capăt carierei competiţionale după Mondialele de la Are (Suedia), care vor debuta marţi, 5 februarie.
Atletism: Britanicul Sebastian Coe a confirmat că va candida pentru un nou mandat la preşedinţia IAAF Britanicul Sebastian Coe a confirmat că va candida pentru un al doilea mandat la preşedinţia Federaţiei internaţionale de atletism (IAAF), cu prilejul alegerilor programate la congresul din luna septembrie, relatează Reuters.
Ministrul polonez al Sportului este candidatul european pentru postul de preşedinte al WADA Ministrul polonez al Sportului şi Turismului, Witold Banka, a fost ales, miercuri, candidatul european pentru postul de preşedinte al Agenţiei Mondiale Antidoping (WADA).