ALTE SPORTURI
Înot: Justiţia elveţiană a anulat suspendarea de opt ani pentru dopaj a chinezului Sun Yang Tribunalul federal elveţian a anulat suspendarea de opt ani a înotătorului chinez Sun Yang, pronunţată în februarie de Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), care va trebui să arbitreze din nou, conform unui comunicat al celei mai înalte instanţe juridice din ţară, publicat joi şi citat de AFP.
Ce spune Eduard Novak, noul ministru al Tineretului şi Sportului, despre provocarea numită 2021 Noul ministru al Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a scris, miercuri seară, pe Facebook, că a avut emoţii foarte mari la votul de învestitură şi a menţionat că anul 2021 va fi unul al "reconstruirii, al curajului".
Lista promisiunilor noului Guvern pentru sportul românesc - Câți bani ar urma să fie investiți până în 2024 Premierul desemnat Florin Cîţu a depus, miercuri, la Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului programul de guvernare şi lista miniştrilor cabinetului său. Programul de guvernare prevede investiţii în sport de trei miliarde euro, până în 2024.
Tenis de masă: Campionatele mondiale pe echipe au fost anulate Campionatele mondiale de tenis de masă pentru echipe au fost anulate pe fondul unei reveniri a cazurilor de coronavirus în Coreea de Sud, a anunţat marţi Federaţia Internaţională de profil (ITTF).
Judo: Campioana olimpică Rafaela Silva va rata JO de la Tokyo, după ce TAS a confirmat suspendarea sa Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a respins luni apelul braziliencei Rafaela Silva, campioana olimpică en titre la judo, suspendată doi ani în urma unui control antidoping pozitiv, în 2019, care nu îşi va putea apăra astfel titlul la JO de la Tokyo, din vara anului viitor, informează AFP.
DigiSport: Scandalul pentru care Ghiță nu-l iartă pe Adegbuyi: ce s-a întâmplat în 2009 și ce spunea luptătorul despre viața în arest Sportivul născut la Aiud a reușit una dintre marile surprize ale anului 2020 în kickbox-ul mondial, iar la revenirea în țară i-a dat replica și lui Daniel Ghiță...
FOTO Sacrificiul unui campion european - Cum arată palmele unui canotor de la Steaua după 24 de km de vâslit Canotorul Ciprian Tudosă a postat o imagine cu palmele sale după 24 de kilometri de vâslit, iar imaginea s-a viralizat pe rețelele sociale. Legitimat la CSA Steaua București, Ciprian este mândru că reprezintă România și speră ca pe viitor să urce în continuare tricolorul pe podiumul de premiere.
Haltere: Rusoaica Tatiana Kashirina, cvintupla campioană mondială, suspendată pentru dopaj - Nu va putea participa la JO 2020 Rusoaica Tatiana Kashirina, cvintuplă campioană a lumii şi medaliată olimpică la haltere, a fost suspendată temporar pentru încălcarea regulamentului antidoping, anunţă agenţia de presă TASS.
Digisport: "I-ai demonstrat şi lui Daniel Ghiţă că eşti unul dintre cei mai buni luptători?" Ce a răspuns, râzând, Benny Adegbuyi Benny Adegbuyi a revenit, duminică seara, în ţară, după ce l-a făcut KO pe Badr Hari la gala Glory 76. Luptătorul român a declarat că nu a avut niciun complex în fața legendei din kickboxul mondial şi a dezvăluit că marocanul a fost arogant după meci.
FOTO Ce a postat Larisa Iordache pe Instagram după cele patru medalii cucerite la CE Larisa Iordache a cucerit patru medalii la Campionatul European de Gimnastică, sportiva de 24 de ani reușind să revină în prim-planul acestui sport după trei ani în care s-a luptat din plin cu accidentările.
Ce părere are Nadia Comăneci despre exercițiul Larisei Iordache la bârnă Fosta gimnastă Nadia Comăneci a declarat că exerciţiul Larisei Iordache la bârnă, din cadrul Campionatelor Europene de la Mersin, este unul de medalie mondială şi olimpică.
Larisa Iordache, după ce a câștigat patru medalii la CE: "Niciodată nu este prea târziu să îţi urmezi visul" Gimnasta Larisa Iordache a transmis, duminică, după ce a câştigat patru medalii, din care două de aur, la Campionatele Europene, că ”niciodată nu este prea târziu să îţi urmezi visul”, făcând referire la cei trei ani de pauză din motive medicale. Iordache le-a depăşit pe Cătălina Ponor şi Nadia Comăneci în clasamentul all-time european, însă Nadia Comăneci continuă să fie lider la aurul continental după 41 de ani.
CE Gimnastică (f): Larisa Iordache, aur la sol - Sportiva noastră a mai cucerit titlul european la bârnă și argintul la sărituri Larisa Iordache a câştigat medalia de aur la sol, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), cu nota 13,450.
​CE Gimnastică (f): Larisa Iordache, campioană la bârnă, plus medalie de argint la sărituri Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă şi pe cea de argint la sărituri, la Campionatul European de la Mersin. Delegația tricoloră a mai cucerit o medalie prin Silviana Sfiringu: argint la bârnă.
​CE Gimnastică (f): Ana Bărbosu a câştigat toate cele patru medalii de aur în finalele pe aparate la junioare Gimnasta junioară Ana Bărbosu a câştigat, duminică, toate medaliile de aur ale finalelor pe aparate, la Campionatul European de la Mersin. Andreea Preda a obţinut bronz la bârnă, iar Maria Ceplinschi argint la sol. Tot duminică vor concura şi senioarele în finalele pe aparate, iar Larisa Iordache va fi la start în toate.
​VIDEO Benny Adegbuyi a obținut victoria carierei / Românul l-a învins prin KO tehnic pe Badr Hari Benny Adegbuyi a scris istorie pentru România în Glory, învingându-l prin KO tehnic pe Badr Hari în repriza a treia, în cadrul Galei Glory 76. Românul a trecut prin momente dificile în repriza secundă, fiind doborât cu o lovitură de stânga, cu aproximativ un minut înainte de finalul rundei.
CE Gimnastică (f): Echipa României a obținut medalia de argint ​Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat, sâmbătă, medalia de argint la Campionatul European de la Mersin (Turcia). Cu Larisa Iordache în prim-plan, România a urcat pe locul 2 al podiumului continental, după şase ani de ”secetă” la nivelul medaliilor pe echipe.
Schi alpin: Sofia Goggia a câştigat a doua coborâre de la Val d'Isere ​Italianca Sofia Goggia a câştigat sâmbătă a doua coborâre din cadrul etapei de Cupă Mondială de schi alpin din staţiunea franceză Val d'Isere (Franţa), fiind urmată pe podium de Corinne Suter (Elveţia) şi Breezy Johnson (SUA), transmite AFP.
​CM Lupte: România a încheiat fără medalie competiția de la Belgrad ​România nu a obţinut nicio medalie la Cupa Mondială de lupte de la Belgrad, la care a participat cu 16 sportivi, 8 la lupte libere, 6 la greco-romane şi 2 la feminin.
CE gimnastică (f): România, două medalii de aur la junioare Echipa de gimnastică junioare a României a obţinut, vineri, medalia de aur, iar două sportive tricolore au câştigat aurul şi argintul continental la individual-compus. Senioarele, cu Larisa Iordache în prim-plan, evoluează, sâmbătă, în concursul pe echipe şi duminică, în finalele pe aparate.