ALTE SPORTURI
Turul Franței: Julian Alaphilippe (Quick-Step) a câștigat etapa a zecea - Greg Van Avermaet se menține tricou galben Francezul Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a câștigat din evadare etapa a zecea a Turului Franței, desfășurată între Annecy și Le Grand-Bornand, pe o distanță de 158,5 km. Belgianul Greg Van Avermaet (BMC) rămâne în continuare purtătorul tricoului galben.
CE Polo 2018: România va debuta luni împotriva Serbiei, campioana en-titre Naţionala masculină de polo a României va debuta, luni, în grupa D a Campionatului European de la Barcelona, cu campioana continentală en-titre, Serbia.
VIDEO Box: Manny Pacquiao și-a recuperat titlul mondial WBA la categoria semimijlocie - Victorie prin KO în fața lui Lucas Matthyse Legenda boxului filipinez, Manny Pacquiao, şi-a recuperat titlul mondial la categoria semimijlocie, versiunea WBA, după ce l-a învins prin KO, sâmbătă seara, pe deţinătorul centurii, argentinianul Lucas Matthyse, într-o gală care a avut loc la Kuala Lumpur.
Turul Franței: Olandezul Dylan Groenewegen, câștigătorul etapei a opta Ciclistul olandez Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat la sprint etapa a 8-a a Turului Franţei, desfăşurată sâmbătă pe traseul Dreux - Amiens (181 km), după ce îşi adjudecase şi etapa a 7-a.
​Turul Franței: Olandezul Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat etapa a 7-a Ciclistul olandez Dylan Groenewegen (Lotto NL) a câştigat la sprint etapa a 7-a din Turul Franţei, desfăşurată vineri pe traseul Fougeres - Chartres (231 km).
Kirsan Iliumjinov, care a condus Federația Internațională de Șah timp de 23 de ani, a fost suspendat din funcție Federația Internațională de Șah (FIDE) a anunțat vineri că și-a suspendat, pentru încălcarea eticii, președintele în funcție de peste 20 de ani, excentricul miliardar rus Kirsan Iliumjinov, care este vizat de sancțiunile americane, scrie AFP.
​Turul Franței: Peter Sagan a câștigat etapa a cincea - Greg Van Avermaet se menține tricou galben Etapa a cincea a Turului Franței, desfășurată între localitățile Lorient și Quimper, pe distanța de 204,5 kilometri, a fost câștigată de campionul mondial Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), după 4h 48' 06''. Slovacul s-a impus la sprint în fața italianului Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) și a belgianului Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), obținând a doua victorie la actuala ediție a "Marii Bucle".
Turul Franței: Fernando Gaviria a câștigat etapa a patra - Al doilea succes pentru columbian de la startul competiției Columbianul Fernando Gaviria (Quick-Step) a câştigat, marți, etapa a patra a Turului Franței, desfășurată pe distanța de 192 kilometri, între localitățile La Baule și Sarzeau, după ce s-a impus la sprint în fața lui Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) și a lui André Greipel (Lotto Soudal). Belgianul Greg Van Avermaet se menține tricou galben.
Turul Franței: BMC a câştigat contratimpul pe echipe; Greg Van Avermaet, noul tricou galben Echipa BMC a câștigat luni a treia etapă a Turului Franței, un contratimp de 35,5 kilometri la Cholet, care l-a stabilit ca nou tricou galben pe belgianul Greg Van Avermaet. BMC, echipă al cărei lider este australianul Richie Porte, a fost cronometrată în 38 de minute și 46 de secunde, cu 4 secunde mai bine decât rivala Sky.
​Turul Franței: Fernando Gaviria (Quick-Step) a câştigat prima etapă a competiţiei la care participă în premieră Columbianul Fernando Gaviria (Quick-Step) a câştigat, sâmbătă, prima etapă a ediţiei din acest an a Turului Franţei, competiţie la care participă în premieră, relatează L’Equipe.
Chris Froome va lua startul în Turul Franței, după ce UCI a închis procedura care îl viza pe ciclistul britanic Organizatorii Turul Franţei îl acceptă la start pe ciclistul britanic Chris Froome, exonerat luni de acuzaţiile de dopaj de către Uniunea ciclistă internaţională (UCI), a anunţat luni Christian Prudhomme, directorul Marii Bucle, citat de agenţiile de presă.
Le Monde: Chris Froome, interzis la Turul Franței din cauza procedurilor antidoping deschise împotriva lui Cotidianul Le Monde a anunţat că organizatorii Turului Franţei i-au interzis ciclistului echipei Sky Christopher Froome să ia startul la ediţia care va începe la 7 iulie, din cauza procedurilor antidoping deschise împotriva lui.
​Kaiac-canoe: România a cucerit două medalii de aur și una de argint la Europenele de juniori şi tineret Sportivii români au cucerit sâmbătă două medalii de aur şi una de argint la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret (Under-23) de la Auronzo (Italia).
Un mare juriu din Texas a decis ca Bela şi Martha Karolyi să nu fie inculpaţi în legătură cu cazul Nassar Un mare juriu din Texas a refuzat să îi inculpe pe Bela şi Martha Karolyi pentru rolul lor în abuzurile sexuale ale fostului medic al echipei de gimnastică a SUA, Larry Nassar, relatează Reuters.
La 12 ani, indianul Rameshbabu Praggnanandhaa devine mare maestru internațional la șah, ratând cu câteva luni recordul mondial Copilul minune al șahului, indianul Rameshbabu Praggnanandhaa, a devenit în acest week-end, la 12 ani, al doilea cel mai tânăr mare maestru internațional din istoria disciplinei, ratând recordul mondial cu doar câteva luni, scrie AFP.
​CE Kaiac-canoe: Leonid Carp şi Victor Mihalachi, medalie de aur la canoe 500 metri Sportivii Leonid Carp şi Victor Mihalachi au câştigat duminică, la Campionatul European de la Belgrad, medalia de aur în proba de canoe dublu 500 de metri.
CE Kaiac-canoe: Carp şi Mihalachi, vicecampioni europeni în proba de canoe 1.000 metri Sportivii Leonid Carp şi Victor Mihalachi au obţinut sâmbătă, la Campionatul European de la Belgrad, medalia de argint în proba de canoe 1.000 de metri.
VIDEO Hochei - NHL: Washington Capitals a câştigat în premieră Cupa Stanley Echipa Washington Capitals a cucerit, pentru prima oară în istoria sa, Cupa Stanley, trofeul atribuit campioanei Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), învingând în finală, cu 4 victorii la 1, formaţia Vegas Golden Knights, revelaţia sezonului.
Box: Ghenadi Golovkin, deposedat de titlul de campion mondial IBF la categoria mijlocie Federaţia internaţională de box profesionist (IBF) a decis să-i retragă titlul de campion mondial la categoria grea lui Ghenadi Golovkin, după ce pugilistul kazah a refuzat să-l înfrunte pe challenger-ul său oficial, ucraineanul Serghei Dereviancenko, până la data limită care a expirat miercuri, informează L'Equipe.
Apelul FRR după decizia de excludere a naţionalei de la CM a fost respins; Petrache: "Rugbyul românesc nu trebuie să se lase doborât" Federaţia Română de Rugby a anunţat, miercuri, că apelul său la World Rugby după decizia de depunctare a echipei naţionale de rugby a României, emisă de Comisia de Soluţionare a Disputelor, a fost respins. Forul s-a declarat dezamăgit şi surprins de hotărârea Comisiei de Apel.