ALTE SPORTURI
Gimnastul Marian Drăgulescu, apt pentru CM de la Doha, din luna octombrie - INMS i-a dat avizul medical Gimnastul Marian Drăgulescu a primit avizul medical pentru a concura la Campionatul Mondial de la Doha, de luna viitoare, după câteva luni de absenţă din circuitul competiţional, impusă de Institutul Naţional de Medicină Sportivă (INMS), în urma unor probleme cardiace, despre care sportivul susţinea că nu îi pun în pericol sănătatea.
VIDEO Turul Spaniei: Jelle Wallays (Lotto Soudal) s-a impus în etapa a 18-a - Simon Yates (Mitchelton - Scott) rămâne cu tricoul roșu Belgianul Jelle Wallays (Lotto Soudal) s-a impus în etapa a 18-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Ejea de los Caballeros și Lleida, pe o distanță de 186,1 km. Podiumul a fost completat de norvegianul Sven Erik Bystrom (UAE Team Emirates) și slovacul Peter Sagan (Bora - Hansgrohe). Simon Yates (Mitchelton - Scott) păstrează tricoul roșu înaintea celor două zile de munte din Andorra.
Naţionala de rugby a României va disputa trei meciuri în luna noiembrie, primele pentru noul antrenor Thomas Lievremont Naţionala de rugby a Romaniei va disputa trei meciuri în luna noiembrie, toate pe teren propriu: barajul de menţinere în Rugby Europe Championship cu Portugalia, programat pe data de 10 şi două meciuri test World Rugby.
Un jucător de hochei din NHL a fost suspendat 27 de meciuri, după ce a fost acuzat de violenţă domestică Jucătorul de hochei Austin Watson, de la echipa Nashville, a fost suspendat 27 de meciuri, după ce a fost acuzat de violenţă domestică, a anunţat liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL).
Liga Campionilor, handbal (m): Dinamo Bucureşti - Elverum, scor 26-24, în debutul grupei D Campioana României, Dinamo Bucureşti, a învins miercuri, pe teren propriu, echipa norvegiană Elverum, cu scorul de 26-24 (12-11) în debutul din grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.
Kristina Vogel, după ce a supravieţuit unui accident ce a lăsat-o paralizată: Poate voi câştiga şi a 12-a medalie de aur Campioana olimpică la ciclism Kristina Vogel, paralizată în urma unui grav accident petrecut în iunie, la un antrenament, a declarat, miercuri, că este încrezătoare că poate va câştiga şi o a 12-a medalie de aur într-o altă activitate, potrivit News.ro.
Luptătorii ruşi Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov au primit cetăţenia română Luptătorii ruşi Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov au primit miercuri cetăţenia română în cadrul unei ceremonii de depunere a jurământului la sediul Ministerului Tineretului şi Sportului. "Au şanse la medalii la JO", spune Pîrcălabu, potrivit News.ro.
​VIDEO Turul Spaniei: Michael Wood (EFD) a câștigat etapa a 17-a - Simon Yates (Mitchelton - Scott) rămâne lider al clasamentului general Canadianul Michael Woods (EF Education First - Drapac P/B Cannondale) s-a impus în etapa a 17-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Getxo și Balcón de Bizkaia, pe o distanță de 157 km. Podiumul a fost completat de belgianul Dylan Teuns (BMC Racing Team) și spaniolul David De La Cruz Melgarejo (Team Sky).
​​VIDEO Turul Spaniei: Rohan Dennis (BMC Racing Team) a câștigat contratimpul individual din etapa a 16-a - Simon Yates (Mitchelton - Scott) rămâne cu tricoul roșu Australianul Rohan Dennis (BMC Racing Team) a câștigat contratimpul individual din etapa a 16-a din Turul Spaniei la ciclism. Contratimpul s-a desfășurat pe traseul Santillana del Mar și Torrelavega cu o lungime de 32 de km. Americanul Joseph Rosskopf, coleg de echipă cu Dennis, și spaniolul Jonathan Castraviejo (Team Sky) au completat podiumul etapei. Simon Yates (Mitchelton - Scott) a terminat pe poziția a 13-a, cu o întârziere de 1 minut și 28 de secunde și a păstrat tricoul roșu (lider al clasamentului general).
​CM de Canotaj Plovdiv: Echipajele româneşti de patru rame şi patru vâsle feminin, calificate în semifinale Echipajele de patru rame feminin şi patru vâsle feminin ale României s-au calificat, marţi, în semifinalele Campionatelor Mondiale de canotaj de la Plovdiv (Bulgaria), în urma evoluţiilor bune din recalificări.
Kimi Raikkonen părăsește Ferrari pentru Sauber din 2019 - Monegascul Charles Leclerc îi va lua locul Finlandezul Kimi Räikkönen nu va mai pilota pentru Ferrari sezonul viitor. După cinci ani petrecuţi la Scuderia, sportivul de 38 de ani va pleca la Sauber.
​Cupa EHF: Steaua Bucureşti, calificare în turul al doilea după victoria împotriva formației GRK Varazdin Echipa de handbal masculin Steaua Bucureşti s-a calificat în turul al doilea al Cupei EHF, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia croată GRK Varazdin, cu scorul de 29-25 (14-11), şi în manşa retur din primul tur al competiţiei, potrivit News.ro.
VIDEO Turul Spaniei: Thibaut Pinot (Groupama - FDJ) a câștigat etapa a 15-a - Simon Yates (Mitchelton - Scott) își mărește avansul în clasamentul general Francezul Thibaut Pinot (Groupama - FDJ) s-a impus în etapa a 15-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Ribera de Arriba și Lacurile din Covadonga, pe o distanță de 178,2 km. Pinot a fost primul care a trecut linia de sosire pe o ceață foarte densă, în cea mai grea etapă montană din acest an, fiind urmat de Miguel Angel Lopez Moreno (Astana) și Simon Yates (Mitchelton - Scott), care a mărit diferența dintre el și principalii urmăritori în clasamentul pentru tricoul roșu.
SCM Craiova – Zork Jagodina, scor 31-18, în turneul preliminar al Ligii Campionilor la handbal feminin Echipa de handbal feminin SCM Craiova a învins sâmbătă, la Koprivnica, formaţia sârbă ZORK Jagodina, cu scorul de 31-18 (19-10), în primul meci din turneul preliminar 2 al Ligii Campionilor şi va juca, duminică, pentru calificarea în grupe, potrivit News.ro.
​VIDEO Turul Spaniei: Simon Yates (Mitchelton - Scott) a câștigat etapa a 14-a și a redevenit liderul clasamentului general Britanicul Simon Yates (Mitchelton - Scott) a câștigat etapa a 14-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Cistierna și Les Praeres de Nava, pe o distanță de 171 km și a reintrat în posesia tricoului roșu (liderul clasamentului general). Etapa a fost una dominată de favoriții clasamentului general, Yates reușind să câștige în ultimul km, după ce a reușit să își calculeze mai bine acțiunile decât principalii săi adversari.
Americanul Steven Lopez, dublu campion olimpic la taekwondo, suspendat pe viaţă în urma unor acuzaţii de abuz sexual Americanul Steven Lopez (39 de ani), dublu campion olimpic la taekwondo, a fost suspendat pe viaţă în urma unor acuzaţii de abuz sexual. La încheierea unei proceduri de patru luni, Centrul american pe siguranţa sportului (Center for SafeSport) a pronunţat o "măsură de ineligibilitate permanentă pentru orice competiţie sportivă" împotriva acestuia, potrivit News.ro.
Campioana olimpică la ciclism Kristina Vogel, paralizată după un accident la antrenament Campioana olimpică la ciclism Kristina Vogel a anunţat, vineri, că este paralizată în urma unui grav accident petrecut în iunie, la un antrenament, potrivit News.ro.
VIDEO Turul Spaniei: ​Oscar Rodriguez (Euskadi Murias) s-a impus în etapa a 13-a - Jesus Herrada (Cofidis) rămâne liderul clasamentului general  Spaniolul Oscar Rodriguez (Euskadi Murias) a câștigat etapa a 13-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Candás și La Camperona, pe o distanță de 174,8 km. Câștigătorul neașteptat al etapei i-a prins din urmă și i-a depășit în ultimul km pe Rafal Majka (Bora - Hansgrohe) și Dylan Teuns (BMC Racing Team), care au completat podiumul. Jesus Herrada a rămas liderul clasamentului general, însă a pierdut din avansul în fața urmăritorilor.
​Liga Zimbrilor: Dunărea Călărași a terminat la egalitate (20-20) meciul cu Steaua București (Rezultatele primei etape) Echipa Dunărea Călărași a remizat, joi, scor 20-20, pe teren propriu cu Steaua București în prima etapă a Ligii Naționale de Handbal. Dunărea a revenit pe finalul partidei și a egalat în ultimul minut de joc.
​VIDEO Turul Spaniei: Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a câștigat etapa a douăsprezecea - Jesus Herrada (Cofidis), noul tricou roșu Francezul Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale) a câștigat etapa a douăsprezecea din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Mondoñedo și Punta de Estaca de Bares, pe o distanță de 181,1 km. Geniez a făcut parte din grupul evadaților, care a lăsat plutonul, în care se aflau și liderii clasamentului general, la o distanță de 11'39".