ALTE SPORTURI
CM Under-23 Canotaj: Echipajul masculin de patru rame al României, medaliat cu aur Echipajul masculin de patru rame ale României a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatul Mondial de canotaj de la Poznan. Pentru delegaţia tricoloră este a patra medalie, anterior fiind obţinute două de argint şi încă una de aur.
VIDEO Natație: Campionatele SUA - Kathleen Baker a doborât recordul mondial în proba de 100 m spate feminin Înotătoarea americană Kathleen Baker a doborât recordul lumii în proba de 100 m spate feminin, sâmbătă, în cadrul Campionatelor de nataţie ale Statelor Unite, care se desfăşoară la Irvine (California), informează AFP.
VIDEO Box: Răzvan Cojanu, învins prin KO de Luis Ortiz, în runda a doua Pugilistul Răzvan Cojanu a fost învins, sâmbătă, de cubanezul Luis Ortiz, prin KO în runda a doua, într-o gală desfăşurată în Staples Center, la Los Angeles.
​Haltere: Luciana Condurache, triplă medaliată cu aur la Europenele Under-15 Sportiva română Luciana Condurache (CSM Arad) a cucerit trei medalii de aur la cat. +75 kg, sâmbătă, la secţiunea Under-15 a Campionatelor Europene de haltere de la San Donato Milanese (Italia).
CM Under-23 Canotaj: Două medalii pentru România - Aur pentru echipajul feminin de patru vâsle și argint la dublu rame masculin România a cucerit o medalie de aur în proba feminină de patru vâsle şi una de argint la dublu rame masculin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret Under-23 de la Poznan (Polonia).
Turul Franței: Tom Dumoulin, câștigătorul etapei a 20-a; Geraint Thomas, la un singur pas de victoria finală Olandezul Tom Dumoulin (Sunweb) a câştigat cea de-a 20-a etapă (penultima) a Turului Franţei, un contratimp individual desfăşurat sâmbătă, între Saint-Pee-sur-Nivelle şi Espelette, pe o distanță totală de 31 de kilometri. Geraint Thomas (Sky), ocupantul locului trei, se menține tricou galben și nu mai poate scăpa victoria finală.
CE Polo (m): Serbia vs Spania, finala competiției de la Barcelona; România a încheiat pe locul 11 Naţionalele de polo ale Serbiei şi Spaniei vor disputa, sâmbătă, de la ora 23:15, finala Campionatului European de la Barcelona. Tricolorii au încheiat competiţia pe locul 11.
Kaiac-canoe: Chirilă şi Strat, medaliați cu argint la Mondialele Under-23, în proba de canoe 2 pe 1.000 m Românii Cătălin Chirilă şi Ştefan Andrei Strat au cucerit medaliile de argint în proba de canoe-2 pe 1.000 m, vineri, la secţiunea tineret, în cadrul Campionatelor Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori şi Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria).
Turul Franței: Primoz Roglic, învingătorul etapei a 19-a; Geraint Thomas (Sky), cu un pas mai aproape de victoria finală Primoz Roglic (LottoNL–Jumbo) a câștigat etapa a 19-a (disputată între Lourdes și Laruns, pe o distanță totală de 200,5 km - Col du Tourmalet și Col d'Aubisque au făcut parte din "meniul" zilei), victoria aducându-i slovenului urcarea pe locul trei în clasamentul general (l-a depășit pe Chris Froome). Ajuns al doilea la linia de sosire, Geraint Thomas (Sky) nu numai că și-a menținut tricoul galben, dar a mai pus și câteva secunde față de urmăritori.
WTA Moscova: Aliaksandra Sasnovich, prima semifinalistă a competiției Jucătoarea belarusă Aliaksandra Sasnovich s-a calificat fără joc în semifinalele turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce adversara sa din sferturi, letona Anastasija Sevastova, a treia favorită, s-a retras din cauza unor probleme medicale.
​Turul Franței: Victorie pentru Arnaud Demare (FDJ); Nicio modificare la vârful ierarhiei - Geraint Thomas, tot în galben ​Arnaud Demare (FDJ) a câștigat la sprint etapa cu numărul 18 din Turul Franței (171 de kilometri, între Trie-sur-Baise şi Pau), acesta fiind urmat de Christophe Laporte (Cofidis) și Alexander Kristoff (UAE). Nu s-a produs nicio schimbare la vârful ierahiei, Geraint Thomas (Sky) fiind în continuare purtătorul tricoului galben.
FR de Gimnastică a anunţat loturile pentru CE de la Glasgow. Situaţia medicală a lui Drăgulescu nu a permis includerea sa în echipă, menţionează forul Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, joi, componenţa loturilor pentru Campionatele Europene de la Glasgow. Pe listă nu se află Marian Drăgulescu, care a protestat în ultima perioadă la MTS, susţinând că este apt de concurs şi că ar trebui să i se ofere dreptul de a concura pe propria răspundere.
Turul Franței: Nairo Quintana (Movistar), învingător în etapa a 17-a; Geraint Thomas (Sky) se menține tricou galben Columbianul Nairo Quintana (Movistar) a câștigat etapa a 17-a din Turul Franței, desfășurată între Bagnères-de-Luchon și Saint-Lary-Soulan Col du Portet, pe o distanță de 65 de kilometri, cu o căţărare de categorie specială la final. Geraint Thomas (Sky) este în continuare purtătorul tricoului galben (liderul clasamentului general).
Jocurile Olimpice din Tokyo 2020, aproape de reprogramare din cauza caniculei Jocurile Olimpice din Tokyo din 2020 (24 iulie - 9 august) pot fi reprogramate din cauza caniculei și a condițiilor nefavorabile practicării sportului, conform CNN. Cu exact doi ani rămași până la începerea competiției, Japonia continuă sa se topească sub canicula tot mai intensă.
Imaginea zilei: Philippe Gilbert, căzătura, rotula afectată și abandonul din Turul Franței Philippe Gilbert (Quick-Step) a fost nevoit să abandoneze din Turul Franței (ediția din 2018), după ce a suferit o căzătură pe o coborâre din cadrul etapei cu numărul 16 (disputată între Carcassonne şi Bagneres-de-Luchon). Belgianul a revenit pe biclicletă și a pedalat preț de 60 de kilometri cu rotula puternic afectată după impactul suferit. În cele din urmă, a fost nevoit să abandoneze.
VIDEO Turul Franței: Philippe Gilbert (Quick-Step), nevoit să abandoneze după o căzătură spectaculoasă în etapa a 16-a Belgianul Philippe Gilbert (Quick-Step), victima unei căzături spectaculoase pe coborârea de la Portet d'Aspet, a fost nevoit să abandoneze după încheierea etapei a 16-a a Turului Franţei, desfăşurată marţi între Carcassonne şi Bagneres-de-Luchon, a anunţat echipa sa, potrivit AFP.
Turul Franței: Julian Alaphilippe (Quick Step) a câștigat etapa a 16-a; Tricoul galben, tot la Geraint Thomas (Sky) Julian Alaphilippe (Quick Step - purtătorul tricoului alb cu buline roșii) a câștigat etapa a 16-a din Turul Franței, disputată între Carcassonne şi Bagneres-de-Luchon, pe distanţa de 218 kilometri. Nicio modificare în top 10 al clasamentului general, Geraint Thomas (Sky) continuă să fie tricoul galben al competiției.
Guvernul dublează valoarea premiilor pentru sportivii care câștigă la competiții Executivul a adoptat, marți, o hotărâre care dublează valoarea premiilor la competițiile sportive, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Nelu Barbu. Acesta a dat ca exemplu Jocurile Olimpice, unde pentru locul I se va acorda un premiu 70.000 euro, nu 35.000 euro cum era până acum.
România a naturalizat marți doi luptători ruşi - Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov Guvernul a aprobat, marţi, prin HG, acordarea cetăţeniei române luptătorilor ruşi Zurab Kapraev şi Nikolai Okhlopkov, care vor fi cooptaţi în lotul naţional de lupte în vederea participării la Jocurile Olimpice din 2020, informează Ministerul Tineretului şi Sportului.
VIDEO Turul Franței: Un protest al fermierilor a oprit preț de câteva minute etapa a XVI-a / S-a intervenit cu gaze lacrimogene Etapa a XVI-a a Turului Franței a fost întreruptă preț de aproximativ 17 minute din cauza unui protest al fermierilor francezi, informează L'Equipe. Forțele de ordine au fost nevoite să apeleze inclusiv la gazele lacrimogene pentru a-i îndepărta pe protestatari. Cursa a fost reluată, ea fiind în desfășurare în acest moment.