ALTE SPORTURI
​CE Lupte U-23: Florin Tița a câștigat medalia de argint la greco-romane, categoria 55 kg Sportivul român Florin Tiţa a obţinut medalia de argint, marţi, la cat. 55 kg, greco-romane, în cadrul Campionatelor Europene de lupte Under-23 de la Novi Sad (Serbia), după ce a fost învins în finală de georgianul Nugzar Tsurtsumia.
Legendarul Kareem Abdul-Jabbar, licitația și donația de aproape trei milioane de dolari pentru copiii care vor să studieze Legendarul baschetbalist Kareem Abdul-Jabbar şi-a vândut la licitaţie o parte dintre obiectele obţinute în cariera lui în NBA, strângând aproape trei milioane de dolari (aproximativ 2,65 milioane de euro), informează lequipe.fr.
Ciclism: Austriacul Georg Preidler și-a dat demisia de la echipa Groupama-FDJ după ce a recunoscut că s-a dopat Ciclistul austriac Georg Preidler, care a mărturisit luni că a făcut parte din reţeaua de dopaj a medicului german Mark S, dezmembrată recent de poliţia austriacă şi germană, şi-a dat demisia de la echipa Groupama-FDJ, care a fost acceptată imediat, relatează L'Equipe.
Atletism, CE indoor: Claudia Bobocea, locul 7 la 1.500 metri; România a încheiat competiția fără nicio medalie Atleta Claudia Bobocea s-a clasat, duminică seară, pe locul 7 în finala probei de 1.500 metri, la Campionatele Europene indoor, de la Glasgow. Delegaţia României a încheiat competiţia fără medalie.
Atletism, CE indoor: Alina Rotaru, locul 5 la săritura în lungime; Florentina Iuşco, pe locul 8 Atletele Alina Rotaru şi Florentina Iuşco s-au clasat, duminică, pe locurile 5, respectiv 8, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Europene indoor, de la Glasgow.
Box: Cristian Ciocan a pierdut la puncte lupta cu Luis Ortiz, într-o gală desfăşurată la New York Boxerul Cristian “Hammer” Ciocan a fost învins, sâmbătă, într-o gală ce a avut loc la Barclays Center din Brooklyn, New York, de cubanezul Luis Ortiz, poreclit “King Kong”, la categoria grea.
Atletism, CE indoor: Alina Rotaru s-a calificat în finală la săritura în lungime Atleta Alina Rotaru a obţinut, sâmbătă, calificarea directă în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Europene indoor de la Glasgow.
Legendarul boxer panamez Eusebio Pedroza a decedat la 62 de ani Legendarul boxer panamez Eusebio Pedroza a decedat vineri la vârsta de 62 de ani în Panama City, a anunțat WBA, una dintre cele mai importante federații internaționale de box, citată de AFP. El suferea de cancer pancreatic.
Se întâmplă și în alte sporturi: Numărul 1 mondial la bridge a fost depistat dopat cu testosteron Geir Helgemo, numărul 1 mondial la bridge, a fost suspendat un an după ce a fost depistat pozitiv cu testosteron, la un control antidoping efectuat în septembrie 2018, informează lequipe.fr.
VIDEO Surprins în timp ce se dopa - Max Hauke, schior specializat în probele de fond, filmat în plin proces al unei transfuzii sangvine Poliţia austriacă a dat publicităţii o înregistrare video, în care un sportiv specialist în probele de schi fond a fost suprins în timpul unei transfuzii sangvine, informează lefigaro.fr, care citează publicaţia Vorarlberg Online.
DigiSport: Sandra Izbașa s-a reorientat. Care e noua carieră, după retragerea din gimnastică Sandra Izbașa și Gică Craioveanu debutează în industria cinematografică, în filmul "Faci sau taci".
​CM Schi nordic: Performanță istorică pentru Dana Haralambie, locul 13 în proba de sărituri cu schiurile / Maren Lundby a câștigat competiția Norvegianca Maren Lundby a devenit, în premieră, campioană mondială în proba individuală de sărituri cu schiurile din cadrul Campionatului Mondial de schi nordic, desfășurat la Seefeld, în Austria. Românca Dana Vasilica Haralambie a obținut un rezultat excelent, terminând competiția pe poziția a 13-a.
​​DigiSport: Decizia neașteptată pe care Leonard Doroftei a luat-o pentru a scăpa de datorii Leonard Doroftei, 48 de ani, a luat o decizie mai puțin așteptată în procesul pe care îl are cu Primăria Ploiești, care l-a obligat să evacueze pub-ul din imobilul cu bulină roșie pe care-l deținea în centrul orașului.
Kosovo – România, scor 75-79, în preliminariile CE2021 de baschet masculin; tricolorii continuă în faza a treia Naţionala de baschet masculin a României a învins duminică, în deplasare, reprezentativa Kosovo, scor 79-75 (39-38), în ultimul meci din grupa B, contând pentru faza secundă a precalificărilor Campionatului European din 2021. Tricolorii încheie pe locul 2 şi vor continua precalificările în faza a treia, cu meciuri programate în luna august anunță News.ro.
​CM Schi alpin: Federica Brignone a câştigat combinata de la Crans-Montana Italianca Federica Brignone a câştigat duminică proba de combinată de la Crans-Montana (Elveţia) contând pentru Cupa Mondială de schi alpin, devansându-le pe canadianca Ronni Remme şi pe elveţianca Wendy Holdener, dublă campioană mondială a disciplinei.
CM Schi alpin: Henrik Kristoffersen, campion în slalomul uriaş de la Bansko Norvegianul Henrik Kristoffersen, campion mondial al disciplinei, a câştigat duminică proba de slalom uriaş de la Bansko (Bulgaria), devansându-l pe favoritul Marcel Hirscher, care şi-a asigurat însă Micul glob al acestei specialităţi, la Cupa Mondială.
VIDEO ​Box: Anthony Dirrell a câştigat centura la categoria super-mijlocie, versiunea WBC ​Pugilistul american Anthony Dirrell a câştigat sâmbătă seara centura la categoria super-mijlocie, versiunea WBC, după ce l-a învins la puncte pe turcul Avni Yildirim, într-o gală desfăşurată la Minneapolis (SUA)
NFL: ​Proprietarul echipei New England Patriots, inculpat pentru că a avut relaţii cu prostituate Poliţia din Jupiter (Florida) a anunţat că Robert Kraft, proprietarul echipei New England Patriots, câştigătoarea Super Bowl, a fost inculpat pentru că a apelat la serviicile unor prostituate, informează AFP.
DigiSport: Crina Pintea: "Tadici mi-a dat un pumn, de mi-au dat lacrimile instantaneu. Apoi, m-a întrebat de ce plâng" Azi, de la ora 15:00, în direct pe Digi Sport 1, CSM București o întâlnește pe Gyor, într-un meci contând pentru grupele principale din Liga Campionilor. Pivotul naționalei României, Crina Pintea (28 de ani) a ajuns la gruparea maghiară în urmă cu două luni, iar azi va juca din nou împotriva campioanei României, după ce în meciul tur a avut o evoluție de excepție, reușind 9 goluri.
Ciclistul Ben Swift (Sky), la terapie intensivă - Ruptură de splină suferită la un antrenament în Tenerife Ciclistul englez Ben Swift se află la secţia de terapie intensivă a unui spital, din cauza unei rupturi de splină suferite în urma unei căzături pe când se antrena în Tenerife alături de coechipierul său Geraint Thomas, relatează Reuters.