ALTE SPORTURI
Lupte: Andreea Beatrice Ana, medaliată cu bronz la Mondialele Under 23 Sportiva română Andreea Beatrice Ana a cucerit medalia de bronz, joi, în limitele cat. 55 kg, la Campionatele Mondiale de lupte Under-23 de la Budapesta. Ana a învins-o în meciul pentru bronz pe Kristina Zoriana Demko.
​VIDEO Golf: Tiger Woods a câștigat al 82-lea său titlu PGA și a egalat un record vechi de 54 de ani Americanul Tiger Woods a câştigat duminică cel de-al 82-lea său titlu în circuitul nord-american de golf PGA, egalând astfel recordul unui alt jucător de legendă, Samuel Suead, pe care acesta îl deţinea de 54 ani, informează AFP.
​CM Schi alpin: Alice Robinson (17 ani) a câştigat slalomul uriaş de la Soelden Alice Robinson (Noua Zeelandă, 17 ani) a câştigat sâmbătă slalomul uriaş de la Soelden (Austria), obţinând prima sa victorie în Cupa Mondială de schi alpin, în proba inaugurală a sezonului, informează AFP.
Turul Italiei 2020 - Peter Sagan va participa pentru prima oară / Programul complet al competiției (startul se va da la Budapesta) Ciclistul slovac Peter Sagan, campionul mondial din 2015 până în 2017, va participa anul viitor pentru prima dată la Turul Italiei, a anunţat joi echipa sa, BORA-hansgrohe.
Federaţia Română de Gimnastică a decis descentralizarea loturilor olimpice Federaţia Română de Gimnastică a decis, în cadrul Comitetului Executiv de joi, 24 octombrie, descentralizarea loturilor olimpice, după ce echipele de gimnastică artistică, atât cea feminină cât şi cea masculină, au ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Directorul Agenției ruse antidoping avertizează: Rusia trebuie să se aștepte la excluderea de la JO 2020 și 2022 Rusia trebuie să se aştepte să fie exclusă de la Jocurile Olimpice din 2020 şi 2022 din cauza falsificării datelor transmise Agenţiei Mondiale Antidoping (AMA/WADA), a afirmat Iuri Ganus, directorul Agenţiei ruse antidoping (RUSADA), într-un interviu acordat AFP.
Campioana paralimpică Marieke Vervoort a fost eutanasiată Sportiva belgiană Marieke Vervoort a murit, marţi, la 40 de ani, fiind eutanasiată, aşa cum şi-a dorit, după o lungă luptă cu o maladie degenerativă a muşchilor.
Ciclism: Primoz Roglic încheie anul pe primul loc în ierarhia mondială; Deceuninck-Quick Step, lider în clasamentul echipelor Rutierul sloven Primoz Roglic încheie anul 2019 pe primul loc în clasamentul mondial al Uniunii Cicliste Internaţionale (UCI), dat publicităţii după ultima cursă a sezonului din World Tour, desfăşurată în China.
Jocurile Mondiale Militare: Alin Firfirică, medaliat cu aur în proba de aruncare a discului Atletul Alin Firfirică a fost medaliat cu aur la proba de aruncare a discului, la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan. Medalia câștigată de Firfirică este prima de aur pentru România, în cadrul competiției din China.
Federaţia Iraniană de Judo, suspendată de IJF pentru că refuză confruntări cu judoka israelieni Federaţia Internaţională de Judo (IJF) a confirmat, marţi, suspendarea federaţiei iraniene, care poate rata astfel Jocurile Olimpice de la Tokyo din cauza refuzului confruntărilor cu sportivii israelieni, relatează AFP.
​Haltere: Maria Grigoriu, medaliată cu argint şi bronz la CE de juniori şi tineret de la Bucureşti Sportiva română Maria Luana Grigoriu a câştigat, marţi, medaliile de argint şi bronz la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-20), în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti.
VIDEO JO 2024: S-a lansat logo-ul Olimpiadei de la Paris Organizatorii Jocurilor Olimpice şi Paralimpice de la Paris din anul 2024 au prezentat, luni, logo-ul definitiv al evenimentelor, total diferit de precedentul, o Marianne aurită, informează AFP.
​Haltere: Mădălina Bianca Molie a câştigat o medalie de aur şi două de argint la CE de juniori şi tineret de la Bucureşti ​Sportiva Mădălina Bianca Molie a câştigat, luni, o medalie de aur şi două de argint la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti.
DigiSport: Daniel Ghiţă a fost bătut! Arbitrul a fost nevoit să oprească lupta după două reprize! Daniel Ghiţă a fost învins astăzi de către Rizvan Kuniev, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Wushu. Retras din activitate la un moment dat, Daniel Ghiţă a revenit în competiţii anul trecut şi a avut o luptă în octombrie 2018 şi una în martie 2019, pe reguli fe kickbox, ambele câştigate.
​Golf: Tiger Woods se simte ''în grafic'' după recenta operaţie la genunchi ​Tiger Woods se simte "în grafic" după recenta operaţie la genunchi, a afirmat celebrul jucător american de golf înaintea competiţiei "The Challenge: Japan Skins", pe care a încheiat-o luni pe locul 2, informează Reuters.
Haltere: Florina Hulpan, triplă medaliată cu bronz la CE de juniori și tineret de la București Sportiva Florina Sorina Hulpan a câştigat, luni, trei medalii de bronz la categoria 59 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti.
Box: Ucraineanul Aleksandr Gvozdik, spitalizat 48 de ore după o comoție cerebrală suferită în ring Pugilistul ucrainean Aleksandr Gvozdik a părăsit, duminică, spitalul din Philadelphia unde s-a aflat timp de două zile sub observaţie pentru o comoţie cerebrală suferită la meciul cu rusul Artur Beterbiev, pentru categoria semigrea, a anunţat antrenorul său pentru postul ESPN, citat de AFP.
​Jocurile Mondiale Militare: Argint pentru Ana Maria Popescu (spadă individual) și Andreea Chițu (judo) Sportivele Ana Maria Popescu şi Andreea Chiţu au obţinut medalii de argint la Jocurile Mondiale Militare, competiţie găzduită de Wohan (China).
VIDEO ​Box: Rusul Artur Beterbiev a cucerit titlul la categoria semigrea, versiunea WBC ​Pugilistul rus Artur Beterbiev, campion la categoria semigrea, versiunea IBF, a luat titlul şi în versiunea WBC, după ce l-a învins pe ucraineanul Aleksandr Gvozdyk, într-o gală care a avut loc la Philadelphia (SUA).
​Ciclism: Eddy Merckx, spitalizat din cauza unei căzături de pe bicicletă, a fost externat Fostul rutier belgian Eddy Merckx, spitalizat la Termonde, duminică, după ce s-a rănit la cap în urma unei căzături de pe bicicletă, a fost externat vineri.