ALTE SPORTURI
​VIDEO Turul Franței: Daniel Martinez (EF Pro Cycling) s-a impus în etapa a 13-a / Primoz Roglic (Jumbo) rămâne lider la general Columbianul Daniel Martinez (EF Pro Cycling) a câștigat, vineri, etapa a 13-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Chatel-Guyon și Puy Mary Cantal, pe distanța de 191.5 kilometri. Podiumul a fost completat de germanii Lennard Kamna și Maximilian Schachmann (ambii de la Bora-Hansgrohe). Slovenul Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) rămâne lider al clasamentului general.
Alan Minter, legendă a boxului britanic, a murit la 69 de ani ​Alan Minter, legendă a boxului britanic, a încetat din viaţă, la vârsta de 69 de ani. Potrivit BBC, acesta suferea de cancer.
​VIDEO Turul Franței: Marc Hirschi (Team Sunweb), victorios în etapa a 12-a / Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul galben Elvețianul Marc Hirschi (Team Sunweb) s-a impus, joi, în etapa a 12-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Chauvigny și Sarran Correze, pe distanța de 218 kilometri. Podiumul a fost completat de francezul Pierre Rolland (B&B Hotels - Vital Concept P / B KTM) și de norvegianul Soren Kragh Andersen (Team Sunweb). Slovenul Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) a păstrat și de această dată tricoul galben (lider al clasamentului general).
​VIDEO Turul Franței: Caleb Ewan (Lotto Soudal) s-a impus în etapa a 11-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general Australianul Caleb Ewan (Lotto Soudal) a câștigat, miercuri, etapa a 11-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Chatelaillon-Plage și Poitiers, pe distanța de 167.5 kilometri. Podiumul a fost completat de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step) și de belgianul Wout van Aert (Team Jumbo-Visma), în timp ce slovenul Primoz Roglic rămâne lider al clasamentului general (tricoul galben).
Hiperandrogenism: Justiția elvețiană respinge apelul lui Semenya de a concura fără tratament Curtea Supremă Elvețiană a respins, în numele „corectitudinii sportive”, apelul sportivei sud-africane Caster Semenya, care intenționa să concureze fără a lua tratament hormonal pentru a-și reduce nivelul de testosteron, a anunțat curtea marți seară, potrivit AFP.
VIDEO Turul Franței: Sam Bennett (Quick-Step) a câștigat etapa a zecea - Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul galben Irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step) s-a impus, marți, în etapa a zecea a Turului ciclist al Franței, desfășurată între Le Chateau-d'Oleron și Saint-Martin-De-Re, pe distanța de 168.5 kilometri. Podiumul a fost completat de australianul Caleb Ewan (Lotto Soudal) și de slovacul Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Tricoul galben rămâne în posesia slovenului Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma).
Christian Prudhomme, directorul Turului Franţei, testat pozitiv cu Covid-19 Directorul Turului ciclist al Franţei, Christian Prudhomme, a fost testat pozitiv la Covid-19 şi va lipsi din cursă timp de o săptămână, au anunţat, marţi, organizatorii, citaţi de AFP.
Jocurile Olimpice de la Tokyo vor avea loc în 2021 „cu sau fără Covid” Jocurile Olimpice de la Tokyo, amânate din cauza pandemiei de COVID-19, vor avea loc anul viitor „cu sau fără Covid”, a anunțat luni vicepreședintele Comitetului Olimpic Internațional citat de AFP și BBC.
VIDEO Turul Franței: Tadej Pogacar (UAE) a câștigat etapa a noua - Primoz Roglic (Jumbo), noul tricou galben al competiției Tadej Pogacar (UAE) a câștigat etapa a noua a ediției din acest an a Turului Frantei la ciclism (disputată între Pau și Laruns, pe o distanță totală de 153 de km), slovenul impunându-se la sprint în fața lui Primoz Roglic (Jumbo) și Marc Hirschi (Sunweb).
CE canotaj (Under 23): Medalii de aur şi argint pentru România Echipajele tricolore au câştigat două medalii de aur şi una de argint, duminică, la Campionatele Europene under 23 de canotaj, de la Duisburg, Germania.
Digisport: Sandra Izbașa, dublă campioană olimpică, e într-o relație cu nepotul unui actor şi cântăreţ celebru Sandra Izbașa, dublă campioană olimpică la ediții diferite și una dintre cele mai frumoase sportive din țara noastră, are o relație cu actorul Răzvan Bănică, nepotul lui Ștefan Bănică Jr.
​VIDEO Turul Franței: Nans Peters (AG2R La Mondiale) a câștigat etapa a opta / Adam Yates păstrează tricoul galben Francezul Nans Peters (AG2R La Mondiale) a obținut prima sa victorie în Turul ciclist al Franței după ce s-a impus, sâmbătă, în etapa a opta, desfășurată între Cazeres-sur-Garonne şi Loudenvielle, pe distanța de 141 kilometri. Podiumul a fost completat de letonul Toms Skujins (Trek-Segafredo) și de ibericul Carlos Verona (Movistar Team). Britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott) rămâne lider al clasamentului general.
​VIDEO Turul Franței: Wout van Aert (Team Jumbo-Visma) câștigă și etapa a șaptea / Adam Yates, lider la general Belgianul Wout van Aert (Team Jumbo-Visma) a mai obținut o victorie în Turul ciclist al Franței după ce s-a impus, vineri, în etapa a șaptea. Podiumul a fost completat de norvegianul Edvald Boasson Hagen (NTT Pro Cyclying Team) și de francezul Bryan Coquard (B&B Hotels - Vital Concept P / B KTM). Britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott) păstrează tricoul galben (lider al clasamentului general).
VIDEO Turul Franței: Alexey Lutsenko (Astana) s-a impus în etapa a șasea / Adam Yates păstrează tricoul galben Alexey Lutsenko (campion național al Kazakhstanului / Astana) a obținut victoria în etapa a șasea din Turul ciclist al Franței, desfășurată între Le Teil și Mont Aigoual, pe o distanţă de 191 kilometri. Ibericul Jesus Herrada (Codifis) a ocupat poziția secundă, în timp ce belgianul Greg Van Avermaet (CCC) a completat podiumul. Adam Yates (Mitchelton-Scott) a rămas lider al clasamentului general.
VIDEO Turul Franței: Wout van Aert (Team Jumbo-Visma), victorie în etapa a cincea / Adam Yates, noul lider la general Belgianul Wout van Aert (Team Jumbo-Visma) s-a impus, miercuri, în etapa a cincea din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Gap și Privas, pe o distanţă de 183 kilometri. Podiumul a fost completat de olandezul Cees Bol (Team Sunweb) și de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step). În urma acestei etape, britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott) a preluat tricoul galben (lider al clasamentului general), după ce Julian Alaphilippe a fost penalizat.
Fost campion mondial de box, răpus de un cancer la pancreas la 57 de ani Pugilistul francez Jean-Baptiste Mendy, fost campion mondial WBA şi WBC la categoria uşoară, a murit la vârsta de 57 de ani din cauza unui cancer la pancreas, a declarat, marţi, fiul fostului boxer pentru cotidianul L'Equipe.
​VIDEO Turul Franței: Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) a câștigat etapa a patra / Julian Alaphilippe, lider la general Slovenul Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) a câștigat, marți, etapa a patra din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Sisteron și Orcieres-Merlette, pe o distanţă de 160.5 kilometri. Podiumul a fost completat de compatriotul său Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) și de francezul Guillaume Martin (Cofidis). Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a ocupat poziția a cincea și rămâne cu tricoul galben (lider al clasamentui general).​
​VIDEO Turul Franței: Caleb Ewan (Lotto Soudal), victorie în etapa a treia / Julian Alaphilippe rămâne cu tricoul galben Australianul Caleb Ewan (Lotto Soudal) a câștigat, luni, etapa a treia din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Nisa și Sisteron, pe o distanță de 198 de kilometri. Podiumul a fost completat de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step) și de italianul Giacomo Nizzolo (NTT Pro Cycling Team), în timp ce francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a păstrat tricoul galben (lider al clasamentui general).
VIDEO Turul Franței: Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) a câștigat a doua etapă și a preluat tricoul galben Francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick-Step) s-a impus, duminică, la Nisa, în a doua etapă a Turului ciclist al Franţei și a preluat tricoul galben rezervat liderului cursei. Podiumul a fost completat de elvețianul Marc Hischi (Team Sunweb) și de britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott).
​VIDEO Turul Franței: Alexander Kristoff (UAE-Team Emirates) a câştigat prima etapă Norvegianul Alexander Kristoff (UAE-Team Emirates) a câştigat, sâmbătă, la Nisa, prima etapă din ediţia a 107-a a Turului ciclist al Franţei și a preluat tricoul galben rezervat liderului cursei.