ALTE SPORTURI
CE Natație: Robert Glință, in semifinalele probei de 100 metri spate Sportivul Robert Glinţă s-a calificat, duminică, în semifinalele probei de 100 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Glasgow. Glinţă, vicecampion european la 50 m spate, va concura tot astăzi în semifinalele la 100 m spate.
​CE Natație: Robert Glință, medalie de argint în proba de 50 de metri spate Sportivul Robert Glinţă a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie, la Glasgow. Aurul i-a revenit lui Kliment Kolesnikov, din Rusia.
​CE Canotaj: A treia medalie de aur pentru România prin echipajul feminin de 8+1 Echipajul feminin de opt plus unu al României a obţinut medalia de aur la Campionatele Europene de canotaj de la Glasgow.
CE Canotaj: Încă o medalie de aur pentru România prin echipajul masculin de 4 rame Delegaţia României a obţinut încă o medalie de aur la Campionatele Europene de Canotaj, prin echipajul masculin de 4 rame, format din Ştefan-Constantin Berariu, Cosmin Pascari, Ciprian Huc, Mihai-Vasile Ţigănescu.
CE Canotaj: Medalie de aur pentru echipajul feminin românesc de dublu rame Echipajul feminin de dublu rame, format din Mădalina Beres şi Denisa Tîlvescu, a câştigat medalia de aur la Campionatul European de canotaj de la Glasgow.
CE Gimnastică: Echipa de junioare a României, locul 4; Trei gimnaste calificate în finalele pe aparate Echipa de junioare a României a ocupat poziţia a patra, cu 154.862 puncte, la Campionatul European de gimnastică de la Glasgow, în timp ce la individual compus, Ioana Stănciulescu s-a clasat pe 7 (51.732 puncte), iar Silvia Sfiringu pe 8 (51.265 puncte).
​CE Gimnastică: Echipa feminină a României a ratat calificarea în finală Echipa feminină de gimnastică a României, compusă din Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc, Laura Iacob şi Nica Ivănuş, s-a clasat pe locul 12 în concursul de calificare al Campionatelor Europene 2018 de la Glasgow şi a ratat calificarea în finala competiţiei pe echipe.
JO 2026: Milano, Torino şi Cortina d'Ampezzo, candidatură comună pentru găzduirea Olimpiadei de iarnă Comitetul olimpic naţional italian (CONI) şi-a dat acordul pentru o candidatură comună a oraşelor Milano, Torino şi Cortina d'Ampezzo pentru găzduirea Jocurilor Olimpice de iarnă din anul 2026, informează AFP.
​CE Gimnastică: Anamaria Ocolişan s-a accidentat și va rata participarea la competiția de la Glasgow Gimnasta Anamaria Ocolişan a suferit o accidentare la gleznă şi nu va participa la Campionatele Europene de la Glasgow, informează FRG.
JO 2020: IAAF a anunțat sistemul prin care atleții pot obține calificarea la Olimpiada de la Tokyo Federaţia Internaţională de Atletism (IAAF) a publicat sistemul de calificare a sportivilor la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo, care se realizează prin clasamentul individual şi prin îndeplinirea baremurilor minime, relatează EFE.
Ciclism: Vincenzo Nibali, operat cu succes după abandonul din Turul Franței Italianul Vincenzo Nibali, care a abandonat Turul Franței după ce a căzut în timpul etapei a XII-a, a fost operat cu succes, marți, la Milano, a anunțat echipa Bahrain Merida.
CE Gimnastică: Programul competiției de la Glasgow - România debutează joi, în concursul feminin de calificări senioare În perioada 2-12 august 2018, orașul scoțian Glasgow va găzdui Campionatele Europene de gimnastică artistică. România va debuta joi, în concursul feminin de calificări senioare, echipa tricoloră urmând să intre în subdiviziunea a patra, de la ora 21:00, anunță FRG. Competiția masculină va începe pe 9 august.
Daisy Osakue, campioana italiană de atletism de origine nigeriană, a fost rănită într-un posibil act de rasism A fost lovită în plină faţă în timp ce se întorcea acasă la Moncalieri, fiind luată în vizor de un grup de tineri, foarte probabil pentru culoarea pielii sale. Acesta este ultimul din numeroasele cazuri grave care au avut loc în ultimele săptămâni, iar de data aceasta victima este o campioană italiană de atletism născută din părinți nigerieni, dar care a crescut în regiunea Piemont, potrivit Rador, care citează La Repubblica.
Norvegianca Vibeke Skofterud (38 de ani), campioană olimpică la schi fond, a murit în urma unui accident de skijet Norvegianca Vibeke Skofterud, campioană olimpică la schi fond, în proba de ştefetă 4x5 kilometri, în 2010, la Vancouver, a decedat la vârsta de 38 de ani, informează mirror.co.uk.
Fostul halterofil bulgar Damian Damianov, suspendat pe viaţă pentru dopaj, a decedat la doar 39 de ani Fostul halterofil bulgar Damian Damianov, medaliat cu argint la Campionatele Mondiale şi suspendat ulterior pe viaţă pentru dopaj, a decedat duminică, la doar 39 de ani, informează agenţia Reuters.
​Turul Franței: Premiile ediției din 2018 - De la campioana Sky (peste 700.000 de euro) și până la EF-Drapac (14.420 de euro) La ediția din 2018 a Turului Franței s-au acordat premii în valoare totală de 2.287.750 de euro, iar Sky, echipa câștigătorului Geraint Thomas, a încasat cea mai mare parte din această sumă: 728.630 euro. Spre deosebire de britanicii de la Sky, echipa EF Education First - Drapac p/b Cannondale (SUA) a obținut cele mai puține premii și a plecat acasă doar cu 14.420 de euro.
Turul Franţei: Geraint Thomas, doar a 11-a medie orară din istoria cursei Galezul Geraint Thomas (Sky), câștigătorul ediției din 2018 a Turului Franţei, a parcurs competiția cu o medie orară de 40,206 km/h, aceasta fiind doar cea de-a unsprezecea cea mai rapidă din istoria cursei, informează AFP.
​Haltere: România a cucerit 39 de medalii la Europenele Under-15 şi Under-17 din Italia România a cucerit 39 de medalii la Campionatele Europene de haltere U-15 şi U-17 de la San Donato Milanese (Italia), încheiate duminică.
Turul Franței: Geraint Thomas (Sky) a câștigat în premieră competiția; Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), învingător în ultima etapă Ediţia cu numărul 105 a Turului Franţei s-a încheiat cu victoria, în premieră, a ciclistului galez Geraint Thomas (Sky). Ultima etapă din acest an, desfășurată între Houilles şi Paris Champs-Élysées, pe o distanță totală de 116 km, a fost câștigată de norvegianul Alexander Kristoff (UAE Team Emirates).
CM Under-23 Canotaj: România a încheiat competiția cu cinci medalii - Echipajul masculin de 8+1 a cucerit bronzul România a încheiat Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret Under-23 de la Poznan (Polonia) cu cinci medalii (două de aur, două de argint și una de bronz). În ultima finală cu participare românească la start, echipajul masculin de opt plus unu a cucerit bronzul.