ALTE SPORTURI
Box: Maria Claudia Nechita s-a calificat la JO de la Tokyo Pugilista română Maria Claudia Nechita s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a învins-o pe turcoaica Aycan Guldagi, duminică, în sferturile de finală ale cat. 57 kg, în turneul preolimpic de box de la Paris.
Digisport: ”Mesajul ăsta este pentru tine și toți românii!”. Gestul emoționant al campionului Conor McGregor Conor McGregor (32 de ani) nu este cunoscut drept unul dintre cei mai amabili sportivi. Din contră, gesturile sale au fost de multe ori catalogate drept ”de nefăcut”. Și, totuși, multiplul campion este capabil și de gesturi nobile.
Box: Bogdan Dinu, a treia înfrângere la profesioniști / A fost făcut KO de britancul Daniel Dubois Boxerul român Bogdan Dinu a fost învins de britanicul Daniel Dubois, prin KO în repriza a doua, sâmbătă seara, la Telford (Marea Britanie), într-un meci pentru titlul vacant WBA Interim World la categoria grea.
Larisa Iordache, bronz la Cairo în proba de paralele Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la paralele, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge. Competiția a avut loc la Cairo.
Lupte: Albert Saritov a cucerit medalia aur la turneul internaţional de la Kharkov Sportivul român Albert Saritov a câştigat medalia de aur la lupte libere, în cadrul cat. 97 kg, la turneul internaţional de la Kharkov (Ucraina), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Lupte.
Aruncarea greutății: Rareș Toader a egalat recordul național Sportivul Rareş Toader (CS Dinamo) a câştigat proba de aruncare a greutăţii, cu 21,06 metri, cea mai bună performanţă din carieră, vineri, în Finala Campionatului Naţional de atletism, găzduită de Cluj Arena din Cluj-Napoca.
​Box: Maria Claudia Nechita, aproape de JO de la Tokyo - Mai are nevoie de o victorie Pugilista română Maria Claudia Nechita se află la o singură victorie de calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a învins-o, vineri, pe germanca Ornella Wahner la puncte (decizie în unanimitate, 5-0), în optimile de finală ale cat. 57 kg, la turneul preolimpic european de la Paris.
​CE Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi, locul 6 în finala de la Poznan ​Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au ocupat locul al şaselea în finala probei de canoe-2 masculin pe 500 m, vineri, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Poznan (Polonia).
JO Tokyo: 10.000 de voluntari au hotărât să se retragă Aproximativ 10.000 din cei 80.000 de voluntari implicaţi în organizarea Jocurilor Olimpice de la Tokyo au decis să se retragă, anunţă presa japoneză.
Sportivii de la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor primi 160.000 de prezervative dar Comitetul Olimpic le cere să nu facă sex Ce se întâmplă când iei câteva mii dintre cele mai atrăgătoare și în formă persoane din lume și îi cazezi în același loc timp de două săptămâni? Mult sex, scrie Insider.
Ce spune adversara unei sportive transgender despre participarea ei la Jocurile Olimpice Laurel Hubbard, o halterofilă din Noua Zeelandă, s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo și va fi primul sportiv transgender care va concura la competiție. Unele adversare nu sunt însă de acord cu participarea ei.
Ce reguli trebuie să respecte fanii japonezi care vor să ia parte la Jocurile Olimpice Un cotidian nipon, care citează responsabili guvernamentali, prezintă noi reguli pentru care organizatorii le vor aplica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, programate să se desfășoare între 23 iulie și 8 august.
VIDEO CM Gimnastică artistică: Marian Drăgulescu a cucerit medalia de argint la sărituri Sportivul român Marian Drăgulescu a câştigat medalia de argint în finala de la sărituri, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Varna (Bulgaria), cu o medie de 14,525 puncte.
Gimnastică aerobică: România, campioană mondială în proba de grup România a cucerit medaliile de aur în proba de grup, sâmbătă, la cea de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică aerobică de la Baku.
​CM Gimnastică artistică: Marian Drăgulescu s-a calificat în finala de la sărituri Sportivul român Marian Drăgulescu s-a calificat, vineri, în finala de la sărituri, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Varna (Bulgaria), cu a şasea medie, 14,125.
webPR: Garry Kasparov vine la București pentru a inaugura turneul de șah Superbet Chess Classic Romania 2021, din cadrul Grand Chess Tour™ 2021 Prima etapă a circuitului Grand Chess Tour™ 2021 - Superbet Chess Classic Romania 2021 - va avea loc la București, în perioada 5-14 iunie 2021, și va fi inaugurată pe 4 iunie, cu o ceremonie oficială dedicată minții educate și onorată de participarea extraordinară a celui mai bun jucător de șah al tuturor timpurilor, multiplul campion mondial Garry Kasparov.
MTS: Competiţiile sportive în spaţii închise vor putea avea spectatori din 1 iunie / Se redeschid sălile de sport și piscinele interioare Ministerul Tineretului şi Sportului a anunţat, vineri, că din data de 1 iunie vor intra în vigoare măsuri de relaxare majore pentru sport, între acestea numărându-se şi faptul că vor fi spectatori la competiţiile în spaţii închise.
​CM Haltere (juniori): Raluca Andreea Olaru a cucerit trei medalii de aur Sportiva română Raluca Andreea Olaru a cucerit trei medalii de aur în cadrul categoriei 64 kg, miercuri, Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Taşkent (Uzbekistan).
Un partener al Jocurilor Olimpice de la Tokyo cere anularea lor Unul dintre cele mai vechi ziare din Japonia, Asahi Daily, partener al Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a publicat un editorial în care susține că acestea ar trebui anulate. ​
Tir sportiv: Medalie de bronz pentru echipa feminină a României la Campionatele Europene Echipa feminină a României la tir sportiv a cucerit, marți, medaliile de bronz în proba la pușcă cu aer comprimat 10 metri din cadrul Campionatului European de tir sportiv de la Osijek (Croaţia).​