ALTE SPORTURI
Box: Gennadiy Golovkin a câştigat centurile mondiale WBO şi IBF la categoria mijlocie Boxerul kazah Gennadiy Golovkin a câştigat centurile mondiale WBO şi IBF vacante ale categoriei mijlocie, după ce l-a învins la puncte cu o decizie unanimă pe Sergiy Derevyanchenko (Ucraina), într-un meci disputat pe durata a 12 reprize, sâmbătă, la Madison Square Garden din New York, relatează AFP.
​CM Atletism: Alina Rotaru s-a calificat în finală la săritura în lungime ​Alina Rotaru s-a calificat în finala la săritura în lungime, în cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha, și menține în viață speranțele delegației României de a cuceri prima medalie la acest nivel în ultimul deceniu.
​CM Gimnastică: Maria Holbură s-a calificat la JO de la Tokyo, la individual-compus ​Gimnasta Maria Holbură a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în concursul individual-compus. Echipa României a ratat însă, pentru a doua oară consecutiv, calificarea la JO.
​Turul Croației: Adam Yates (Mitchelton-Scott), noul lider la general / Eduard Grosu (Delko) a abandonat ​Rutierul britanic Adam Yates (Mitchelton-Scott) a câştigat, sâmbătă, etapa a cincea a Turului ciclist al Croaţiei şi este noul lider al cursei, în care românul Eduard-Michael Grosu (Delko Marseille Provence) a abandonat.
​CM Gimnastică: Al doilea eșec consecutiv - Echipa feminină de gimnastică a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo Echipa feminină de gimnastică a României nu va fi prezentă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a ieşit în afara clasamentului de 12 la CM de la Stuttgart. Tricolorele ocupă locul 16, cu două subdiviziuni rămase în calificările de sâmbătă, iar gimnastele au ratat şi toate finalele individuale la Mondialele din acest an.
Un tânăr a fost rănit în timpul probei de aruncarea ciocanului de la Campionatul de Atletism din Kerala Un student voluntar, Abheel Johnson (17 ani), a fost lovit în cap, vineri, în timpul probei de aruncarea ciocanului, la Campionatul de Atletism de Juniori de la Kerala.
VIDEO CM Atletism: Americanca Dalilah Muhammad a stabilit un record mondial la 400 metri garduri Sportiva americană Dalilah Muhammad a stabilit un record mondial la 400 metri garduri, vineri, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha, cu timpul de 52 de secunde şi 16 sutimi.
CM Gimnastică: Echipa feminină a României, pe locul 8 în calificările care pot duce la JO, după cinci subdiviziuni Echipa feminină de gimnastică a României, în componenţa Denisa Golgotă, Ioana Crişan, Carmen Ghiciuc, Maria Holbură şi Ana Maria Puiu, a încheiat, vineri, calificările la CM de la Stuttgart, pe locul 8, după cinci subdiviziuni. De la CM2019, pentru JO de la Tokyo sunt disponibile nouă locuri, iar calificările se încheie sâmbătă seară.
VIDEO Turul Croației: Eduard Grosu a câștigat etapa a doua și este lider la general Ciclistul Eduard Grosu (Team Delko Marseille Provence) a câştigat, miercuri, la Zadar, etapa a doua a Turului Croaţiei.
Accidentat grav în iunie, Chris Froome şi-a reluat antrenamentele Accidentat grav în iunie, rutierul britanic Chris Froome, cvadruplu câştigător al Turului Franţei, şi-a reluat antrenamentele pe şosea.
Atletism: Americanul Alberto Salazar, fost antrenor al lui Mo Farah, suspendat 4 ani pentru încălcarea regulilor antidoping Antrenorul american Alberto Salazar, care s-a ocupat între alţii de atletul britanic Mo Farah, cvadruplu campion olimpic, a fost suspendat pe o perioadă de patru ani, pentru încălcarea regulilor antidoping, informează cotidianul L'Equipe.
L-a detronat pe Usain Bolt: Allyson Felix, cel mai titrat sportiv din istorie (a 12-a medalie la CM de Atletism) După ce a obţinut o a 12-a medalie de aur la Campionatul Mondial de Atletism de la Doha, în proba de ştafetă 4x400 metri, Allyson Felix a doborât recordul lui Usain Bolt de 11 titluri şi a devenit cel mai titrat atlet din istorie.
​CM Atletism: Alin Alexandru Firfirică a obținut locul patru la aruncarea discului ​Atletul Alin Alexandru Firfirică a obținut locul patru la proba de aruncarea discului, la Campionatele Mondiale de Atletism de la Doha. Firfirică a efectuat o aruncare de 66.46 metri.
DigiSport: Gest uimitor făcut de o mare vedetă! S-a dat jos din mașină și i-a schimbat roata unui om care făcuse pană Miguel Cotto s-a retras din box în decembrie 2017, însă a rămas în memorie drept unul dintre cei mai spectaculoși și tehnici pugiliști. Portoricanul s-a remarcat însă și prin fair-play-ul din ring, dar și prin ceea ce face în afara ringului.
CM Atletism: Alin Firfirică s-a calificat în finala probei de disc Sportivul român Alin Firfirică s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de aruncare a discului la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar), cu a patra performanţă, 65,05 metri.
CM Atletism: O atletă a ajuns la spital după ce a participat la maraton; Sportivii s-au plâns de caniculă la competiţia din Qatar O atletă a ajuns la spital după ce a participat, noaptea trecută, la proba de maraton din cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha, a anunţat IAAF, menţionând că nu s-au semnalat probleme cauzate de caniculă.
CM Atletism: Bianca Ghelber şi Daniela Stanciu au ratat calificarea în finale Bianca Ghelber şi Daniela Stanciu au ratat calificarea în finalele de la aruncarea ciocanului, respectiv săritura în înălţime, vineri, în prima zi a Campionatelor Mondiale de atletism de la Doha (Qatar).
Super Bowl 2019: Jennifer Lopez şi Shakira vor cânta în pauza finalei Cântăreţele Jennifer Lopez şi Shakira vor urca pe scenă în pauza finalei Super Bowl de anul viitor, scrie Variety.
Digisport: Americanii au anunțat moartea subită a lui Jack Hatton Jack Hatton, judoka american de doar 24 de ani, a murit subit, anunță Federația de Judo din SUA. Americanul era cotat cu șanse mari la medaliile de la Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokyo.
Sah pentru copii la Muzeul Antipa Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” vă invită să îi înscrieți pe copiii dumneavoastră la un program educațional interactiv, în care cei mici vor afla noțiuni introductive despre șah și își vor exersa gândirea logică! Cursul are loc sambăta, între 13.00-14.00, începand cu 28 septembrie 2019.Amanunte desore activitatile pentru copii de la Muzeul Antipa