ALTE SPORTURI
DigiSport: Drama ascunsă din familia Schumacher, dezvăluită în direct la TV: ”Fiul meu nu mai vrea să aibă deloc de-a face cu mine!” Familia lui Michael Schumacher (51 de ani) are parte de o altă dramă, pe lângă cea trăită de fostul pilot german, care se află și astăzi într-o stare vegetativă după accidentul suferit în 2013, la schi.
Ce reguli trebuie respectate pentru reluarea competițiilor în sporturile de contact Ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, a prezentat normele ce trebuie respectate pentru a se putea relua antrenamentele colective şi competiţiile în sporturile de luptă, publicate în cel mai recent ordin comun al MTS şi Ministerului Sănătăţii.
Ultimele noutăți: Ce spune Ionuț Stroe despre revenirea spectatorilor pe arene Ionuț Stroe a susținut miercuri o conferință de presă în care a venit cu unele lămuriri în legătură cu revenirea spectatorilor pe stadioane. Ministrul Tineretului și Sportului a prezentat unele completări în legătură cu disciplinele care se dispută în aer liber.
Suspiciuni de dopaj la o echipă de Turul Franței - Ciclist important, vizat de o anchetă Reprezentanţi ai Biroului central de lupta împotriva daunelor aduse mediului şi sănătăţii publice (OCLAESP) din Franţa au efectiat percheziţii la hotelul echipei Arkea-Samsic din Allues, localitate apropiată de staţiunea Meribel, în urma cărora au fost reţinuţi medicul şi kinoterapeutul ciclistului columbian Nairo Quintana, informează presa franceză.
​Atletism: România a câştigat 29 medalii la Campionatele Balcanice de la Cluj-Napoca ​Delegaţia României a câştigat 29 medalii, din care opt de aur, la Campionatele Balcanice de atletism, de la Cluj-Napoca, încheiate duminică. Clasamentul pe medalii: Ucraina, Turcia şi România.
​VIDEO Turul Franței: Tadej Pogacar (UAE) a câștigat competiția / Sam Bennett (Quick-Step), victorie în ultima etapă Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) s-a impus în ediția cu numărul 107 a Turului Franței. În vârstă de 21 de ani, slovenuleste cel mai tânăr câştigător al <Marii Bucle> de după 1904. Ultima etapă din acest an, desfășurată între Mantes-la-Jolie și Paris (Champs-Élysées), pe o distanță totală de 122 de kilometri, a fost câștigată de irlandezul Sam Bennett (Deceuninck - Quick-Step), care s-a impus și în etapa a 10-a.
​VIDEO Turul Franței: Penultima etapă aduce dezastrul pentru Primoz Roglic - Tadej Pogacar, câștigător virtual al competiției după un contratimp fantastic A purtat tricoul galben etape la rând, dar l-a pierdut în penultima etapă. Primoz Roglic (Jumbo) a avut parte de un contratimp slab (între Lure și La Planche des Belles Filles, pe distanța de 36.2 kilometri), iar prima poziție din ierarhia generală a Turului Franței la ciclism i-a revenit în urma acestei runde compatriotului Tadej Pogacar (UAE).
​VIDEO Turul Franței: Soren Kragh Andersen (Sunweb) a câștigat etapa a 19-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general Danezul Soren Kragh Andersen (Team Sunweb) a obținut a doua sa victorie în această ediție a Turului ciclist al Franței, după ce s-a impus, vineri, în etapa a 19-a, desfășurată între Bourg-en-Bresse și Champagnole, pe distanța de 166.5 kilometri. Podiumul a fost completat de slovenul Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) și de belgianul Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Slovenul Primoz Roglic păstrează în continuare tricoul galben (lider al clasamentului general).
​VIDEO Armand Duplantis, record mondial la săritura cu prăjina în aer liber ​Suedezul Armand Duplantis (20 ani) a reuşit să-l depăşească pe legendarul atlet ucrainean Serghei Bubka, stabilind cea mai bună performanţă din toate timpurile la săritura cu prăjina în aer liber (6,15 m), joi seara, cu ocazia reuniunii de la Roma, contând pentru circuitul Diamond League (Liga de diamant), informează AFP.
​VIDEO Turul Franței: Michal Kwiatkowski (INEOS) a câștigat etapa a 18-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general Polonezul Michal Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) s-a impus, joi, în etapa a 18-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Méribel și La Roche-sur-Foron, pe distanța de 175 kilometri. Acesta a fost urmat de coechipierul său ecuadorian Richard Carapaz și de belgianul Wout van Aert (Jumbo). Slovenul Primoz Roglic rămâne lider al clasamentului general.
Turul Luxemburgului: Eduard Grosu, lider la general după trei etape Ciclistul român Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence) a trecut pe primul loc în clasamentul general în Turul Luxemburgului după etapa a 3-a, câştigată joi de germanul John Degenkolb (Lotto-Soudal), transmite presa internaţională.
​Turul Franței: Miguel Angel Lopez (Astana), învingător în etapa a 17-a / Primoz Roglic, în continuare tricou galben Miguel Angel Lopez (Astana) este marele câștigător al etapei a 17-a din Turul Franței, desfășurată pe distanța de 170 de kilometri, între Grenoble şi Meribel. Rutierul Primoz Roglic (Jumbo-Visma) păstrează în continuare tricoul galben al competiției.
​Turul Franţei: Egan Bernal, campionul en titre, a abandonat înaintea startului etapei a 17-a ​Ciclistul columbian Egan Bernal (23 ani), câştigătorul Turului Franţei în 2019, a decis să se retragă de la actuala ediţie a cursei din Hexagon, înaintea startului etapei a 17-a, a anunţat miercuri echipa sa, Ineos, citată de agenţia EFE.
​VIDEO Turul Franței: Lennard Kamna (BORA-hansgrohe), victorie în etapa a 16-a / Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul galben Germanul Lennard Kamna (BORA-hansgrohe) a câștigat, marți, etapa a 16-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între La Tour-du-Pin și Villard-de-Lans, pe distanța de 164 kilometri. Podiumul a fost completat de ecuadorianul Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) și de elvețianul Sebastien Reichenbach (Groupama-FDJ). Slovenul Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) este în continuare lider al clasamentului general.
Turul Franței: Întreg plutonul a fost retestat pentru Covid-19 Întregul pluton al Turului Franţei a fost autorizat să ia startul marţi în etapa a 16-a, prima din Alpi, după rezultatele negative la testele de detectare a Covid-19, au anunţat organizatorii competiţiei, citaţi de AFP.
​Turul Franței: Preşedintele Emmanuel Macron va asista miercuri la etapa a 17-a Preşedintele Emmanuel Macron va asista miercuri la etapa a 17-a a Turului Franţei, care va avea loc între Grenoble şi Méribel, a anunţat, luni, Palatul Elysée.
DigiSport: Ultimul mesaj secret înregistrat de luptătorul executat în Iran, în ciuda intervenției președintelui american Donald Trump Luptătorul iranian Navid Afkari a fost executat sâmbătă, 12 septembrie, în ţara natală, după ce un tribunal de la Teheran a stabilit că ar fi ucis un funcţionar în timpul unei manifestaţii din 2018. Pe rețelele sociale a apărut o ultimă înregistrare audio...
​VIDEO Turul Franței: Slovenii domină competiția - Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) s-a impus în etapa a 15-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general Slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat, duminică, etapa a 15-a din Turul ciclist al Franței, desfășurată între Lyon și Grand Colombier, pe distanța de 174.5 kilometri. Podiumul a fost completat de conaționalul său Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma), lider al clasamentului general, și de australianul Richie Porte (Trek-Segafredo).
​VIDEO Turul Franței: Soren Kragh Andersen (Sunweb) a câștigat etapa a 14-a / Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul galben Danezul Soren Kragh Andersen (Team Sunweb) s-a impus, sâmbătă, în etapa a 14-a din Turul ciclist al Franţei, desfășurată între Clermont-Ferrand și Lyon, pe distanța de 194 kilometri. Acesta a fost urmat slovenul Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) și de italianul Simone Consonni (Cofidis). Slovenul Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) este în continuare lider al clasamentului general.
Iran: Luptătorul Navid Afkari, condamnat la moarte, a fost executat ​Iranul a anunţat sâmbătă execuţia luptătorului de greco-romane Navid Afkari, care a fost condamnat la moarte pentru înjunghierea unui agent de securitate în timpul protestelor antiguvernamentale din 2018, transmite presa internaţională.