ALTE SPORTURI
VIDEO Schi alpin: Mikaela Shiffrin, a 40-a victorie în proba de slalom - Americanca a câștigat pentru a șasea oară globul de cristal la această disciplină Americanca Mikaela Shiffrin a câştigat sâmbătă a 16-a ei cursă a sezonului, după ce s-a impus în proba de slalom disputată în cadrul finalelor Cupei Mondiale la schi alpin de la Soldeu (Andorra), cu timpul cumulat după două manşe de 1min48sec15/100.
Înotătoarea germană Andrea Pollack, triplă campioană olimpică, a decedat la 57 de ani Înotătoarea germană Andrea Pollack, triplă campioană olimpică, a decedat, vineri, la vârsta de 57 de ani, informează lequipe.fr. Ea suferea de cancer.
CE Box U-22: Cosmin Gîrleanu va lupta pentru aur la competiția din Rusia Pugilistul român Cosmin Petre Gîrleanu s-a calificat, vineri, în finala cat. 49 kg, la Campionatele Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia), după ce l-a învins la puncte pe belarusul Evgheni Karmilcik, cu 5-0, în semifinale.
Haltere: Florin Croitoru a fost depistat pozitiv / România, aproape de a pierde şase locuri-cotă la JO 2020 Halterofilul Florin Ionuţ Croitoru a fost depsitat pozitiv cu trei steroizi anabolizanţi şi suspendat provizoriu, după reanalizarea eşantioanelor recoltate în timpul Jocurilor Olimpice de la Londra, din 2012, informează AP.
CM Biatlon: Norvegia, medaliată cu aur în proba de ştafetă mixtă simplu de la Ostersund Norvegia, avându-l lider pe Johannes Boe, a câştigat, joi, medalia de aur în proba de ştafetă mixtă simplu din cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon de la Ostersund (Suedia).
JO 2020: Roboţi pentru asistenţa fanilor, muncitorilor şi sportivilor la întrecerilor care vor avea loc la Tokyo Organizatorii Jocurilor Olimpice şi Jocurilor Paralimpice din 2020, de la Tokyo, au prezentat, vineri, proiectul Robot pentru competiţiile de anul viitor, demonstrând în public calităţile a două produse concepute pentru asistenţa fanilor, muncitorilor şi sportivilor, relatează Reuters.
CE Box U-22: Cosmin Petre Gîrleanu s-a calificat în semifinale; Robert Jitaru, învins în sferturi Pugilistul român Cosmin Petre Gîrleanu s-a calificat, miercuri, în semifinalele cat. 49 kg, la Campionatele Europene de box Under-22 de la Vladikavkaz (Rusia), în timp ce campionul european Robert Jitaru a fost eliminat în sferturile de finală.
Ciclism: Americanca Kelly Catlin (23 de ani), triplă campioană mondială, s-a sinucis Ciclista americană Kelly Catlin, care a câştigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016 şi a fost de trei ori campioană mondială în proba de urmărire, a murit, vineri, la 23 de ani, a anunţat Federaţia Americană de Ciclism.
Doi austrieci arestați la campionatele mondiale de schi recunosc dopajul Doi schiori austrieci, arestați la campionatul mondial de schi nordic luna trecută, au admis duminică într-un interviu televizat că s-au dopat, relatează Reuters.
Scrimă: Ana Maria Popescu, medalie de aur la Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta Sportiva Ana Maria Popescu a câştigat, duminică, medalia de aur la Grand Prix-ul de spadă de la Budapesta. Românca a trecut în finală de o spadasină din Coreea de Sud, Young Mi Kang, scor 15-7.
CM ​Biathlon: Norvegianul Johannes Boe a câștigat proba de sprint 10 km ​Norvegianul Johannes Boe a cucerit medalia de aur în proba masculină de sprint 10 km din cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon de la Ostersund (Suedia), informează agenţia DPA.
​CE Tenis de masă U-21: Adina Diaconu a câștigat medalia de aur / Bronz pentru Tania Plăian și Rareș Șipoș ​Sportiva română Adina Diaconu a cucerit, duminică, medalia de aur în proba de simplu a Campionatelor Europene de tenis de masă Under-21 de la Gondomar (Portugalia), după ce a dispus în finală de rusoaica Maria Malanina cu scorul de 4-0 (13-11, 11-6, 11-9, 11-7).
CM Schi fond: Alexander Bolshunov câştigă la Oslo şi relansează lupta pentru Globul de Cristal Rusul Alexander Bolshunov a câştigat proba masculină de 50 km stil clasic de la Oslo, preluând conducerea în clasamentul Cupei Mondiale de schi fond, în detrimentul tânărului star local Johannes Klaebo, clasat doar al 38-lea, informează AFP.
​CM Schi alpin: Mikaela Shiffrin, record de victorii pe parcursul unui sezon Schioarea americană Mikaela Shiffrin a stabilit un nou record de victorii pe parcursul unui sezon, impunându-se în slalomul de la Spindleruv Mlyn (Cehia), unde a obţinut al 15-lea său succes în actuala ediţie a Cupei Mondiale de schi alpin.
Liu Hong a stabilit un record mondial la 50 km marş ​Sportiva chineză Liu Hong, campioană olimpică la 20 km marş în 2016, a stabilit un record mondial la 50 km marş, sâmbătă, la Huangshan (China), ea terminând cursa în 3 ore, 59 de minute şi 15 secunde. Ea a devenit prima femeie care a terminat cursa în mai puţin de patru ore.
Judo: Monica Ungureanu, locul al doilea la Grand Prix-ul de la Marrakech Sportiva română Monica Ungureanu a ocupat locul al doilea la cat. 48 kg, vineri, în cadrul Grand Prix-ului de judo de la Marrakech (Maroc), anunță Agerpres.
Digi Sport, Indian Wells: Americanii au acuzat-o pe Simona că „a trișat„ Simona Halep a fost acuzată de presa din Statele Unite că a dat dovadă de lipsă de profesionalism, în timpul turneului de la Dubai. Românca de 27 de ani și-ar fi anulat un antrenament dinaintea unui meci pentru că a vrut să mai doarmă două ore, scrie Digi Sport.
Constantin Nourescu, unul dintre cei mai importanţi antrenori ai atletismului românesc, a murit la 85 de ani ​Constantin Micu Nourescu, unul dintre cei mai importanţi antrenori ai atletismului românesc, a încetat din viaţă miercuri, la vârsta de 85 de ani. Informaţia a fost confirmată de Ministerul Tinereului şi Sportului, printr-o postare pe pagina de Facebook.
​CE Lupte U-23: Răzvan Arnăut, argint la greco-romane (60 kg) ​Sportivul român Răzvan Arnăut a obţinut medalia de argint în limitele cat. 60 kg, la greco-romane, miercuri, la Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Novi Sad (Serbia), după ce a fost învins în finală de turcul Kerem Kamal.
Paula Radcliffe, deţinătoarea recordului mondial la maraton, vrea reguli mai clare privind sportivii transsexuali Britanica Paula Radcliffe, deţinătoarea recordului mondial la maraton, vrea reguli mai clare în privinţa sportivilor transgenderi pentru a evita posibile ''manipulări'', scrie AFP.