TENIS
Cine va transmite marea finală de la Miami dintre Ashleigh Barty și Bianca Andreescu Turneul de la Miami va avea parte de o finală de cinci stele pe tabloul feminin de simplu, Ashleigh Barty și Bianca Andreescu luptându-se pentru marele trofeu. Jucătoarea de tenis din Australia este campioana en-titre, în timp ce Bianca se află la primul rezultat notabil obținut după accidentarea suferită la Turneul Campioanelor (ediția din 2019).
​ATP Miami: Jannik Sinner, în finală după un meci echilibrat cu Roberto Bautista Agut Jannik Sinner s-a calificat în finala turneului de la Miami, după ce l-a învins pe Roberto Bautista Agut, scor 5-7, 6-4, 6-4.
WTA Miami: Bianca Andreescu, în finală după ce adversara a servit pentru câștigarea partidei - Duel cu Ashleigh Barty Bianca Andreescu se va lupta cu Ashleigh Barty pentru titlul de la Miami, după ce sportiva care reprezintă Canada s-a impus în al patrulea meci consecutiv de trei seturi.
​ATP Miami: Stefanos Tsitsipas, al doilea favorit, eliminat în sferturi Hubert Hurkacz (37 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Miami. Polonezul, cap de serie nr. 26, l-a eliminat în sferturi pe grecul Stefanos Tsitsipas, al doilea favorit al competiției.
​ATP: Turneul de la Rio de Janeiro a fost anulat ​Organizatorii turneului ATP de la Rio de Janeiro au anunţat, joi, că în acest an competiţia nu va avea loc, din cauza pandemiei de coronavirus.
Dominic Thiem, forfait pentru un turneu important: "Nu sunt încă 100% recuperat" Tenismanul austriac Dominic Thiem (4 ATP) anunţat că nu este refăcut deplin şi nu va juca la turneul ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo (10-18 aprilie), transmite Reuters.
VIDEO ATP Miami: Daniil Medvedev, principalul favorit, eliminat de Roberto Bautista Agut Daniil Medvedev, principalul favorit, a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Miami (SUA), fiind învins în două seturi, 6-4, 6-2, de spaniolul Roberto Bautista Agut.
ATP Miami: Horia Tecău și Marcelo Arevalo, eliminați în sferturi după ce au ratat o minge de meci Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău şi salvadorianul Marcelo Arevalo a fost învinsă de cuplul britanic Daniel Evans/Neal Skupski cu (6)6-7, 6-3, 11-9, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Miami Open, de categoria ATP Masters 1.000, dotat cu premii totale de 3.343.785 dolari.
​VIDEO Bianca Andreescu, în semifinale la Miami - Victorie în trei seturi cu Sara Sorribes Tormo Bianca Andreescu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Miami, după ce a câștigat un meci care a durat două ore și 36 de minute.
VIDEO WTA Miami: Naomi Osaka, jucătoarea momentului, eliminată fără drept de apel în sferturi Naomi Osaka a părăsit turneul WTA 1000 de la Miami în sferturi, campioana en-titre de la Australian Open pierzând un set cu 6-0.
Poziția WTA după ce două jucătoare de top au anunțat că nu se vor vaccina anti-Covid Asociaţia jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA) a reacționat după ce Elina Svitolina (5 WTA) și Aryna Sabalenka (8 WTA) s-au arătat sceptice față de vaccinarea anti-Covid. Organismul susține că încurajează vaccinarea și va informa jucătoarele în acest sens.
VIDEO Barty, în semifinale la Miami - Victoria nervilor tari cu Sabalenka Ashleigh Barty a avut parte de un test important în sferturile turneului de la Miami. Lidera mondială a trecut după un meci epuizant de Aryna Sabalenka, una dintre cele mai în formă sportive ale momentului.
Reacția Simonei Halep atunci când a aflat că Monica Niculescu va fi noul căpitan al echipei de FedCup Într-un interviu recent, Monica Niculescu a anunțat că Simona Halep s-a bucurat la auzul veștii că aceasta va fi căpitanul echipei de tenis feminin a României. Niculescu consideră și că naționala are forța necesară pentru a reuși în FedCup (actuala Billie Jean King Cup).
Jucătoare de top din circuitul WTA care ezită să se vaccineze - Ce motive invocă Controversele cu privire la vaccinare nu ocolesc nici sportul mondial. Două tenismene de top, participante și la turneul WTA 1000 de la Miami, susțin că încă așteaptă mai multe informații pentru a se vaccina. La polul opus, altele se simt pregătite pentru vaccinare.
Turneul unde Ashleigh Barty va debuta în sezonul de zgură Calificată în sferturile turneului de la Miami (WTA 1000), Ashleigh Barty a confirmat prezența la competiția care va deschide practic sezonul de zgură din 2021.
Naomi Osaka, serie impresionantă de victorii: Lista selectă din care face parte A doua în clasamentul WTA, japoneza Naomi Osaka a reușit a 23-a victorie la rând și s-a calificat pentru prima oară în carieră în sferturile de la Miami (WTA 1000).
VIDEO Bianca Andreescu, în sferturi la Miami - Revenire de senzație cu Garbine Muguruza Bianca Andreescu este în sferturi la Miami, sportiva care reprezintă Canada reușind cea mai importantă victorie după revenirea pe teren: a învins-o pe Garbine Muguruza. Meciul a fost unul electrizant, iar succesul s-a conturat după două ore și 11 minute (3-6, 6-3, 6-2).
Andy Murray și viitoarea carieră: "M-ar interesa să lucrez într-un alt sport" ​Tenismenul britanic Andy Murray spune că ar vrea să devină îndrumător de golf sau antrenor de fotbal după ce renunţă la tenis, informează dailymail.co.uk.
​WTA Miami: Ashleigh Barty și Elina Svitolina, în sferturi - Victorii în trei seturi cu Victoria Azarenka și Petra Kvitova Optimile turneului de la Miami (categorie WTA 1.000) au debutat cu două meciuri foarte interesante. Ashleigh Barty (favorită 1) și Elina Svitolina (5) s-au calificat în sferturi, după ce au obținut victorii în trei seturi cu Victoria Azarenka (14), respectiv Petra Kvitova (9).
VIDEO Karolina Pliskova, înfrângeri pe linie: Sportiva care o domină mental pe fosta lideră mondială Karolina Pliskova (favorită șase) a părăsit turneul de la Miami în turul al treilea, jucătoarea din Cehia înregistrând a treia înfrângere consecutivă din acest sezon împotriva aceleiași adversare.