TENIS
Gabriela Ruse, salt important în clasamentul WTA după ce a câștigat turneul de la Hamburg Gabriela Ruse a învins-o pe Andrea Petkovic și a câștigat turneul "WTA 250" de la Hamburg. În vârstă de 23 de ani, Gabi va înregistra un salt important în ierarhia mondială, urmând să ocupe cel mai bun loc de până acum din carieră.
Gabriela Ruse, campioană la Hamburg - Primul titlu WTA al carierei Gabriela Ruse se află în fața celui mai important moment de până acum al carierei: a devenit campioană la Hamburg, turneu WTA de categorie "250". În vârstă de 23 de ani, Ruse a învins-o în finală pe experimentata Andrea Petkovic, scor 7-6(6), 6-4. Partida a durat două ore și 12 minute.
Matteo Berrettini și Novak Djokovic se întâlnesc în marea finală de la Wimbledon: David vs Goliat pe iarba londoneză Novak Djokovic este foarte aproape de a rescrie (încă o dată) istoria tenisului, marele campion sârb aflându-se la o singură victorie distanță de egalarea recordului titlurilor de Grand Slam deținut (încă) de Roger Federer și Rafael Nadal. Liderul mondial îl întâlnește în finala de la Wimbledon pe italianul Matteo Berrettini. Ultimul act de la All England Club va fi LiveBLOG pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport de la ora 16:00.
WTA Budapesta: Jaqueline Cristian, în turul doi al calificărilor Jaqueline Cristian (152 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în turul doi al calificărilor de la turneul "WTA 250" ce are loc la Budapesta.​
Mesajul Simonei Halep pentru Ashleigh Barty după ce a câștigat Wimbledonul Simona Halep nu și-a putut apăra titlul de la Wimbledon din cauza unei accidentări, dar a ținut să o felicite pe Ashleigh Barty după ce australianca a câștigat titlul de la All England Club.
Karolina Pliskova, după ce a fost învinsă în finala de la Wimbledon: "Eu nu plâng niciodată, dar acum..." Dezamăgită după ce a pierdut finala de la Wimbledon în fața australiencei Ashleigh Barty, Karolina Pliskova (rămasă fără titlu de Grand Slam) nu și-a mai putut stăpâni emoțiile și a plâns în timpul ceremoniei de premiere.
Ce a declarat Ashleigh Barty după ce a câștigat Wimbledonul Câștigătoare pentru prima oară la Wimbledon, Ashleigh Barty a declarat că nu a îndrăznit până acum să viseze că va pune mâna pe trofeul de la All England Club.
Imaginea zilei în tenis: Fotografie de colecție cu Ashleigh Barty, regina de la Wimbledon Turneul de la Wimbledon și-a stabilit noua campioană, Ashleigh Barty preluând laurii de la Simona Halep (a cucerit trofeul în 2019). Imediat după terminarea finalei de la All England Club, în mediul online s-a viralizat o imagine cu lidera mondială.
Schimbări majore în TOP 10 WTA după încheierea turneului de la Wimbledon - Simona Halep, în cădere liberă Ashleigh Barty este noua campioană de la Wimbledon, sportiva din Australia câștigând finala jucată sâmbătă împotriva Karolinei Pliskova. Odată cu încheierea meciurilor de pe tabloul feminin de simplu, modificările din TOP 10 WTA vor fi importante.
WTA: Miriam Bulgaru, în turul doi al calificărilor la turneul de la Budapesta Miriam Bulgaru (366 WTA) s-a calificat sâmbătă în turul doi al calificărilor de la turneul ”WTA 250” ce are loc la Budapesta.​
Premieră la Wimbledon - Cine va arbitra finala masculină de duminică Marija Cicak va deveni duminică prima femeie care va arbitra o finală masculină din cadrul turneului de la Wimbledon.
Ashleigh Barty, campioană la Wimbledon - Victorie în trei seturi contra Karolinei Pliskova Ashleigh Barty și-a respectat statutul de mare favorită la cucerirea trofeului de la All England Club, lidera mondială devenind noua campioană de la Wimbledon. Pe iarba londoneză, australianca a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Karolina Pliskova.
Gabriela Ruse, turneul carierei: S-a calificat în finală la Hamburg după ce a învins-o pe principala favorită Gabriela Ruse este de neoprit la Hamburg, sportiva noastră reușind sâmbătă să se califice în finala turneului de categorie "WTA 250".
Digisport Momentul în care Shapovalov și-a ieșit din minți în meciul cu Djokovic: ce a putut să-i strige arbitrului Canadianul de 22 de ani și-a pierdut cumpătul în finalul setului doi și a avut un dialog aprins cu arbitrul de scaun.
Wimbledon, finala: Ashleigh Barty și Karolina Pliskova se luptă pentru marele trofeu de la All England Club S-au duelat de-a lungul timpului de șapte ori, iar avantajul este clar în favoarea australiencei. Ashleigh Barty este mare favorită în finala de la Wimbledon contra Karolinei Pliskova, dar într-o zi bună cehoaica poate învinge pe oricine. Finala de la All England Club este LiveBLOG pe HotNews.ro de la ora 16:00.
Gluma zilei: Cum arată lumea fanilor tenisului înainte de finala de la Wimbledon dintre Djokovic și Berrettini Novak Djokovic este la o singură victorie distanță de a-i egala pe Roger Federer și Rafael Nadal la numărul de titluri de Grand Slam (20). Fanii tenisului (mai puțin, desigur, cei ai sârbului) au devenit mari fani ai lui Matteo Berrettini, singurul care mai poate, cel puțin teoretic, să-l stopeze pe Nole din cursa spre un nou titlu la Wimbledon.
Legendarul John McEnroe dă verdictul în lupta titlurilor de Grand Slam: Cu câte titluri își vor încheia cariera Djokovic, Nadal și Federer Novak Djokovic nu a înșelat calculele hârtiei și s-a calificat în finala de la Wimbledon, fază a competiției unde este mare favorit contra lui Matteo Berrettini. Chestionat pe marginea luptei la vârf în ceea ce privește titlurile de Grand Slam, legendarul John McEnroe a dat un verdict care îi va supăra pe fanii lui Roger Federer.
Wimbledon: Novak Djokovic, la un pas de trofeu - Sârbul s-a calificat în finală după ce l-a învins pe Denis Shapovalov Novak Djokovic s-a calificat în a 30-a sa finală de Grand Slam, după ce a trecut de Denis Shapovalov (Canada, cap de serie nr. 10) în semifinalele de la Wimbledon.
Matteo Berrettini, primul finalist de la Wimbledon - Victorie în patru seturi cu Hubert Hurkacz Matteo Berrettini s-a calificat, vineri, în finala de la Wimbledon. Al șaptelea favorit al competiției l-a învins în trei seturi pe Hubert Hurkacz, cel care l-a eliminat pe Roger Federer în sferturi.​
Gabriela Ruse, parcurs excelent la Hamburg - S-a calificat în semifinale după ce a trecut de a patra favorită Elena-Gabriela Ruse s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Hamburg, după ce a învins-o pe americanca Danielle Collins.