TENIS
DigiSport: ”N-am avut șansa asta! Au sărăcit-o alții!” Ilie Năstase, reacție acidă după dezvăluirea Simonei Halep Ilie Năstase nu a rămas indiferent după ce Simona Halep a dezvăluit ce probleme a avut din cauza FRT, dar și după ce a spus că nu a luat niciun ban de la Federație.
ATP: Cum arată clasamentul punctelor câștigate în 2020 - Roger Federer nu prinde TOP 25 Din cauza pandemiei de coronavirus, regulile care stau la baza întocmirii clasamentului ATP au fost modificate, iar unii jucători s-au menținut în partea superioară a clasamentului cu toate că nu au avut rezultate bune sau, cazul altora, nici măcar nu au evoluat.
​VIDEO Daniil Medvedev a câștigat pentru prima oară Turneul Campionilor / Dominic Thiem, a doua finală pierdută la rând Daniil Medvedev a avut o săptămână perfectă la Londra și a câștigat Turneul Campionilor, după ce l-a învins în marea finală a sezonului pe austriacul Dominic Thiem, scor 4-6, 7-6(2), 6-4.
Wesley Koolhof şi Nikola Mektic au câştigat Turneul Campionilor la dublu ​Olandezul Wesley Koolhof şi croatul Nikola Mektic au câştigat, duminică, la Londra, Turneul Campionilor la dublu.
VIDEO Turneul Campionilor: Daniil Medvedev s-a calificat în finală / Victorie în trei seturi cu Rafael Nadal Danil Medvedev s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala Turneului Campionilor, după ce l-a învins, sâmbătă, în penultimul act, cu scorul de 3-6, 7-6(4), 6-3, pe Rafael Nadal.
​Turneul Campionilor: Dominic Thiem, în finală după o luptă incredibilă cu Novak Djokovic A avut nevoie de șase mingi de meci, dar a reușit să îl învingă în cele din urmă pe liderul mondial. Dominic Thiem s-a calificat în finala Turneului Campionilor, după ce a trecut de Novak Djokovic, scor 7-5, (10)6-7, 7-6(5). Pentru titlu, austriacul se va duela cu învingătorul partidei dintre Rafael Nadal și Daniil Medvedev.
Australian Open ar putea fi amânat pentru februarie sau martie Criza sanitară ar urma să amâne Openul Australiei pentru luna februarie sau martie. În mod normal, competiţia ar urma să înceapă la 18 ianuarie, la Melbourne.
Simona Halep: "În 2021, mă voi concentra pe Jocurile Olimpice" Simona Halep, locul 2 WTA, a afirmat că a doua parte a anului a fost ciudată, dar bună pentru ea, şi a subliniat că în 2021 se va concentra pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo.
​VIDEO Turneul Campionilor: Victorii pe linie pentru Daniil Medvedev (6-3, 6-3 vs Diego Schwartzman) Calificat deja în semifinale, Daniil Medvedev a obținut și a treia victorie în două seturi din Grupa "Tokyo 1970". Rusul (4 ATP) l-a învins pe Diego Schwartzman (9 ATP), scor 6-3, 6-3.
Turneul Campionilor: Novak Djokovic a completat tabloul semifinalelor Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor după ce a trecut, scor 6-3, 7-6(4), de Alexander Zverev. Competiția din O2 Arena a rămas fără ultimii doi campioni: Tsitsipas (2019) și Zverev (2018).
Despărțire neașteptată - Horia Tecău și Jean-Julien Rojer nu vor mai evolua împreună din 2021 Horia Tecău și Jean-Julien Rojer nu vor mai forma o pereche pe terenurile de tenis începând din 2021, cei doi luând decizia să o ia pe drumuri diferite după șapte ani de colaborare.
VIDEO Rafael Nadal, în semifinale - Victorie spectaculoasă cu Stefanos Tsitsipas Rafael Nadal a obținut calificarea în semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, ibericul reușind să-l învingă pe Stefanos Tsitsipas în trei seturi (6-4, 4-6, 6-2). În urma înfrângerii, campionul en-titre a părăsit competiția.
​Turneul Campionilor: Andrey Rublev părăsește competiția cu o victorie (6-2, 7-5 cu Dominic Thiem) Debutant la Turneul Campionilor, Andrey Rublev a părăsit competiția din O2 Arena cu o victorie: 6-2, 7-5 cu Dominic Thiem. Deja calificat în semifinale, austriacul nu și-a găsit neapărat motivația, evoluția lui fiind departe de ceea ce a arătat în victoria cu Rafael Nadal.
VIDEO Daniil Medvedev, victorie categorică cu Novak Djokovic - În ce condiții poate ajunge liderul mondial în semifinale Daniil Medvedev a obținut, miercuri, calificarea în semifinalele Turneului Campionilor, jucătorul din Rusia trecând de-o manieră impresionantă de Novak Djokovic (6-3, 6-3). Liderul mondial a fost dominat la aproape toate capitolele, victoria lui Medvedev fiind una conturată după o oră și 21 de minute.
Turneul Campionilor: Alexander Zverev, prima victorie din competiție (contra lui Diego Schwartzman) Alexander Zverev (campionul din 2018) a bifat prima victorie din actuala ediție a Turneului Campionilor, germanul trecând în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-3, de debutantul Diego Schwartzman.
Ajuns la 34 de ani, Rafael Nadal și-a anunțat prioritățile pentru finalul carierei Se află la Turneul Campionilor, acolo unde a înregistrat prima înfrângere (în fața lui Dominic Thiem). Rafael Nadal (34 de ani) a vorbit despre ultima parte a carierei și despre cum își va calcula pașii în următoarea perioadă.
VIDEO Stefanos Tsitsipas, victorie cu Andrey Rublev după ce a salvat o minge de meci - Dominic Thiem, calificat în semifinale Stefanos Tsitsipas a obținut prima sa victorie de la actuala ediție a Turneului Campionilor, grecul fiind nevoit să salveze și o minge de meci împotriva lui Andrey Rublev. Este cunoscut deja numele primului calificat în semifinale din Grupa "Londra 2020": Dominic Thiem.
Turneul Campionilor: Dominic Thiem, victorie cu Rafael Nadal după un meci electrizant Dominic Thiem a câștigat în două seturi partida cu Rafael Nadal de la Turneul Campionilor, fiind nevoie de două tiebreak-uri pentru a fi stabilit învingătorul. Austriacul a fost mai inspirat în momentele importante (7-6(7), 7-6(4), iar acum are două victorii din tot atâtea partide.
Răspunsul acid al Simonei Halep pentru Ruxandra Dragomir În 2011, Simonei Halep nu i s-a permis să se antreneze la Centrul Național de Tenis pentru că nu a jucat la FedCup. După ani de zile, Ruxandra Dragomir (pe atunci președintele FRT) a declarat că nu își aduce aminte de acel incident. Răspunsul Simonei la cele spuse de Dragomir nu s-a lăsat prea mult așteptat.
Modificarea importantă care împarte lumea tenisului: Nadal și Djokovic, mari rivali și în privința schimbărilor de regulament Lumea tenisului traversează, la fel ca toate sporturile, o perioadă dificilă din cauza pandemiei de coronavirus. Sunt multe discuții despre schimbarea unor reguli din sportul alb, iar cea mai importantă este cea a disputării după modelul 3 din 5 seturi la Grand Slam. Novak Djokovic vrea eliminarea acesteia, în timp ce Rafael Nadal se declară împotriva modificării.