TENIS
Incendiile din Australia: Calitatea aerului s-a degradat la Sydney, ora��ul unde au loc meciuri din ATP Cup Calitatea aerului s-a degradat, miercuri, la Sydney, din cauza incendiilor de vegeta��ie care au cuprins regiuni mari din sudul ��i estul Australiei, informeaz�� lequipe.fr. Ora��ul australian g��zduie��te, al��turi de Brisbane ��i Perth, meciuri din ATP Cup. De joi, de la întâlnirile din sferturi, partidele ar trebui s�� aib�� loc numai la Sydney.
���WTA Adelaide - Noul "copil" al circuitului feminin: Ashleigh Barty ��i Simona Halep, principalele favorite Turneul de la Adelaide î��i va face debutul în circuitul WTA începând de s��pt��mâna viitoare (13-18 ianuarie). Desf��surat�� în ora��ul natal al lui Darren Cahill, competi��ia va avea la start dou�� dintre primele trei juc��toare ale ierarhiei mondiale: liderul Ashleigh Barty ��i Simona Halep (3 WTA).
Cupa Davis: Alexandru Coman (14 ani), convocat pentru meciul României cu China Tenismenul Alexandru Coman (14 ani) a fost convocat de c��pitanul nejuc��tor al na��ionalei României de tenis, Gabriel Trifu, pentru meciul cu China, din Cupa Davis.
���ATP Cup: Rusia ��i Marea Britanie s-au calificat în sferturi (Rezultatele zilei) Mar��i a avut loc ultima etap�� din grupele C, D ��i F din cadrul ATP Cup, fiind stabilite alte dou�� echipe care merg în sferturile de final�� ale competi��iei. Marea Britanie a încheiat pe primul loc în Grupa C, dup�� succesul categoric în fa��a Moldovei (scor 3-0), în timp ce Rusia a terminat cu victorii pe linie în Grupa D, dup�� ce au învins-o ��i pe Norvegia (scor 3-0).
Incendiile din Australia: Modul inedit în care s-ar putea juca Grand Slam-ul de la Melbourne Organizatorii au anun��at c�� Australian Open se va desf����ura "indoor" dac�� turneul va fi afectat de incendiile de vegeta��ie din ��ara de la Antipozi, informeaz�� Reuters.
VIDEO Nervii, bat��-i vina: Cum a reu��it Stefanos Tsitsipas s��-��i accidenteze tat��l în timp ce-��i rupea racheta Stefanos Tsitsipas a oferit un moment mai pu��in v��zut pe terenul de tenis: sup��rat c�� jocul nu îi mergea, grecul a dat cu racheta ��i l-a lovit f��r�� s�� vrea pe tat��l s��u. A fost nevoie ��i de interven��ia mamei pentru ca ultimul campion de la Turneul Campionilor s�� se calmeze.
VIDEO WTA Brisbane: Maria Sharapova, eliminat�� în turul întâi de locul 53 WTA Maria Sharapova (147 WTA) nu a stat prea mult la turneul WTA de la Brisbane, rusoaica fiind eliminat�� în turul întâi de Jennifer Brady (SUA, locul 53 WTA). Beneficiar�� a unui wild-card, Masha a cedat dup�� un meci care a durat dou�� ore ��i 16 minute (6-3, 1-6, 6-7(3)).
WTA Shenzhen: Olaru ��i Jakupovic, victorie în fa��a echipei Begu / Kr. Pliskova Raluca Olaru ��i Dalila Jakupovic (România / Slovenia) s-au calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de categorie International de la Shenzhen (China).
VIDEO WTA Shenzhen: Aryna Sabalenka, de��in��toarea trofeului, eliminat�� în optimi Aryna Sabalenka (11 WTA), cap de serie num��rul 2 ��i de��in��toarea trofeului, a fost eliminat�� în optimile turneului de categorie International de la Shenzhen.
VIDEO Naomi Osaka, victorie muncit�� cu Maria Sakkari - Nipona, în optimi la Brisbane Fost lider mondial, Naomi Osaka a debutat cu o victorie în sezonul 2020 al circuitului WTA, nipona trecând cu greutate, scor 6-2, 6-7(4), 6-3, de Maria Sakkari. Victoria a calificat-o pe Naomi în optimile turneului de la Brisbane.
���VIDEO WTA Auckland: Serena Williams, în optimi - Victorie f��r�� emo��ii cu Camila Giorgi Serena Williams (10 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Auckland dup�� o victorie lejer��: 6-3, 6-2 cu Camila Giorgi (99 WTA). Disputa a durat o or�� ��i 10 minute.
Organizatorii Australian Open analizeaz�� calitatea aerului / Meciurile ar putea fi suspendate Meciurile turneului de tenis Australian Open ar putea fi suspendate în cazul în care calitatea aerului este nesatisf��c��toare, au anun��at organizatorii competi��iei, dup�� ce la Melbourne s-a atins un nivel ''nes��n��tos'' pe fondul extinderii incendiilor, scrie BBC, potrivit Agerpres.
VIDEO ATP Cup: Serbia, victorie dramatic�� în fa��a Fran��ei Serbia ��i Fran��a au oferit un meci spectaculos la ATP Cup, cu mult dramatism, Novak Djokovic ��i compania ob��inând victoria (2-1 la general) dup�� un meci de dublu care s-a încheiat târziu în noapte la Brisbane.
Naomi Osaka, paddleboardingul ��i de ce a fost la un pas de moarte Juc��toarea japonez�� de tenis Naomi Osaka, num��rul 4 mondial, a dezv��luit c�� a fost "la un pas de moarte" în timp ce practica paddleboarding împreun�� cu sora sa, în Caraibe, informeaz�� Reuters.
WTA Shenzhen: Monica Niculescu, în sferturile probei de dublu Perechea Monica Niculescu / Misaki Doi s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului WTA International de la Shenzhen (China).
VIDEO WTA Brisbane: Elina Svitolina, înfrângere drastic�� la debutul în noul sezon Elina Svitolina (6 WTA), cap de serie num��rul 4, a fost învins�� f��r�� drept de apel în prima rund�� la turneul Premier de la Brisbane. Ucraineanca a câ��tigat doar dou�� game-uri în meciul cu americanca Danielle Rose Collins (29 WTA), care s-a impus cu 6-1, 6-1.
Challenger Bendigo: Marius Copil, eliminat în primul tur dup�� ce a ratat o minge de meci Marius Copil (153 ATP) a debutat cu o înfrângere în noul sezon, românul fiind eliminat în runda inaugural�� a turneului challenger de la Bendigo (Australia), dotat cu premii totale de 162.000 de dolari.
VIDEO WTA Auckland: Serena Williams ��i Caroline Wozniacki, înving��toare în primul meci de dublu jucat împreun�� Serena Williams ��i Caroline Wozniacki au f��cut în premier�� pereche la turneul de la Auckland, acolo unde s-au calificat în sferturile probei de dublu. Cele dou�� au trecut de echipa japonez�� Nao Hibino / Makoto Ninomiya, scor 6-2, 6-4, dup�� o or�� ��i 11 minute de joc.
WTA: Simona Halep a urcat pe 3, dup�� ce a devansat-o pe Naomi Osaka Simona Halep a urcat un loc în primul clasament WTA pe anul 2020, sportiva din România aflându-se pe 3, dup�� ce a devansat-o pe Naomi Osaka. Cu 5.462 de puncte acumulate, Halep a urcat pe podiumul ierarhiei mondiale.
���VIDEO WTA Shenzhen: Irina Begu, eliminat�� în runda inaugural�� Irina Camelia Begu a p��r��sit turneul de la Shenzhen în runda inaugural��, sportiva noastr�� (locul 101 WTA) fiind învins�� de Kristyna Pliskova (66 WTA), scor 6-3, 6-3.