TENIS
​WTA Beijing: Simona Halep o va întâlni pe Ons Jabeur în primul tur  Simona Halep, locul I WTA, o va întâlni pe tunisiana Ons Jabeur, locul 113 WTA, jucătoare venită din calificări, în prima manşă a turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing.
​ATP Tokyo: Marius Copil a pierdut în primul tur al calificărilor Marius Copil a fost învins de Egor Gerasimov, scor 6-4, 6-3, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului ATP de la Tokyo, dotat cu premii în valoare totală de 1.781.930 de dolari.
​WTA Tashkent: Irina Begu și Raluca Olaru au pierdut finala probei de dublu Perechea Irina-Camelia Begu/Raluca Olaru, cap de serie numărul 1, a pierdut, sâmbătă, finala probei de dublu din cadrul turneului de la Tashkent, cu premii totale de 250.000 de dolari.
​WTA Beijing: Sorana Cîrstea, eliminată în turul secund al calificărilor Sorana Cîrstea, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 5, a fost eliminată în turul secund al calificărilor turneului de la Beijing, de categorie Premier Mandatory. Românca a cedat într-o oră și 50 de minute, scor 6-3, 1-6, 3-6, meciul cu Polona Hercog (Slovenia - 87 WTA).
Andy Murray nu va mai juca în acest sezon după ce a fost eliminat în sferturi, la Shenzhen Tenismenul Andy Murray, locul 311 ATP, beneficiar al unui wild card, a fost învins, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, de spaniolul Fernando Verdasco, locul 28 ATP şi cap de serie numărul 5, în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen.
​WTA Beijing: Petra Kvitova și Elina Svitolina, eliminate în primul tur; Ajla Tomljanovic, învinsă în calificări (Rezultatele zilei) Petra Kvitova și Elina Svitolina, favorite numărul 5 și 6, au fost eliminate în primul tur al turneului de la Beijing (categorie Premier Mandatory) după ce au fost învinse de Daria Gavrilova, respectiv Aleksandra Krunic. Intră în material pentru a vedea rezultatele zilei.
Monica Niculescu a fost eliminată de Zarina Dias în calificări la Beijing Monica Niculescu, locul 82 WTA şi cap de serie numărul 14, a fost eliminată, vineri, în primul tur al calificărilor turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, potrivit news.ro.
Ioana Loredana Roşca a câştigat turneul ITF de la Melilla la dublu şi s-a calificat în finala de simplu Jucătoarea Ioana Loredana Roşca a câştigat, vineri, proba de dublu din cadrul turneului ITF de la Melilla (Spania), alături de spaniola Olga Parres Azcoitia, şi s-a calificat în finală la simplu, potrivit News.ro.
WTA Tashkent: Irina Begu și Raluca Olaru s-au calificat în finala probei de dublu Perechea Irina-Camelia Begu/Raluca Olaru, cap de serie numărul 1, s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului de la Tashkent, cu premii totale de 250.000 de dolari.
​WTA Wuhan: Aryna Sabalenka și Anett Kontaveit se vor întâlni în finala competiției asiatice Aryna Sabalenka (20 WTA) a obținut, vineri, calificarea în finala turneului de la Wuhan (Premier 5), după ce a trecut în două seturi, scor 7-6(2), 6-4, de Ashleigh Barty (cap de serie 16). În ultimul act, Aryna o va întâlni pe Anett Kontaveit (6-2, 2-1 abandon Qiang Wang).
​WTA Beijing: Sorana Cîrstea, în turul doi al calificărilor Sorana Cîrstea, locul 57 WTA şi cap de serie numărul 5, a învins-o, vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 7-6 (2), pe americanca Varvara Lepcenko, locul 105 WTA, în primul tur al calificărilor turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing.
Simona Halep, despre incidentul provocat de Serena Williams: "Nu văd nicio diferență între regulile pentru bărbați și femei, cred că arbitrii își fac doar treaba" Aflată la Beijing unde va participa la turneul China Open, de categorie "Premier Mandatory", Simona Halep a discutat cu jurnaliștii de la CNN despre incidentul provocat de Serena Williams în finala de la US Open. "Nu văd nicio diferență între regulile pentru bărbați și cele pentru femei și cred că arbitrii de scaun doar își fac treaba", a precizat liderul ierarhiei WTA.
WTA Beijing: Ana Bogdan, învinsă în primul tur al calificărilor Ana Bogdan, locul 81 WTA şi cap de serie numărul 13, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 6-4, de jucătoarea ucraineană de 18 ani Dayana Yastremska, locul 110 WTA, în primul tur al calificărilor de la "China Open".
Cupa Davis: Jim Courier a renunţat la funcţia de căpitan nejucător al echipei SUA după opt ani Jim Courier a renunţat la funcţia de căpitan nejucător al echipei SUA de Cupa Davis după opt ani şi după înfrângerea suferită în faţa Croaţiei, în semifinalele Grupei Mondiale, informează lequipe.fr.
WTA, filmuleţ cu momente amuzante şi emoţionate cu Simona Halep, de ziua liderului mondial WTA prezintă, joi seară, pe Facebook, un filmuleţ cu momente emoţionate şi amuzante cu Simona Halep, cu ocazia zilei de naştere a liderului WTA, potrivit News.ro.
Mihaela Buzărnescu, "recuperată aproape sută la sută", va evolua la turneul de la Beijing Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a declarat, joi, că este "recuperată aproape sută la sută" după accidentarea suferită în turneul de la Montreal şi va participa săptămâna viitoare la turneul WTA de la Beijing, relatează Agerpres.
Oficial: Turneul final al Cupei Davis, găzduit de Madrid în 2019 şi 2020 Federaţia Internaţională de Tenis (ITF) a anunţat, joi, că turneul final al Cupei Davis se va desfăşura la Madrid, în 2019 şi 2020, informează Reuters.
​WTA Wuhan: Ashleigh Barty, prima semifinalistă (Victorie în trei seturi cu Anastasia Pavlyuchenkova) ​Ashleigh Barty (17 WTA) este prima semifinalistă de la Wuhan (turneu de categorie Premier 5), sportiva din Australia trecând în trei seturi, scor 6-2, 5-7, 6-4, de Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia - 39 WTA).
Simona Halep își serbează ziua de naștere în China - Liderul mondial a împlinit joi 27 de ani Simona Halep împlineşte, joi, 27 de ani, ea aflându-se la Beijing, unde va participa, săptămâna viitoare, la ultimul turneu de categorie Premier Mandatory din 2018. La fel ca anul trecut, ziua de naştere o "prinde" în China, între turneele de la Wuhan şi de la Beijing.
Serena Williams a decis să pună punct sezonului său (presă) Serena Williams, jucătoarea care miercuri, 26 septembrie, împlineşte 37 de ani, a decis să pună punct sezonului său, anunţă jurnaliştii de la Tennis World USA, citează Mediafax.