TENIS
David Goffin, forfait de la Sankt Petersburg / Belgianul are coronavirus Belgianul David Goffin, locul 13 ATP, a anunţat, miercuri, că a fost testat pozitiv cu coronavirus, astfel că nu va mai participa la turneul de la Sankt Petersburg.
Roland Garros: Stefanos Tsitsipas s-a calificat în semifinale / Victorie în trei seturi cu Andrey Rublev Stefanos Tsitsipas s-a calificat pentru prima oară în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins, miercuri, pe Andrey Rublev, scor 7-5, 6-2, 6-3.
​​Roland Garros (juniori): Nicholas David Ionel, eliminat în optimile probei de dublu Perechea Nicholas David Ionel/Leandro Riedi (România/Elveţia), cap de serie numărul 2, a fost eliminată, miercuri, în optimile probei de dublu juniori din cadrul turneului de la Roland Garros.
​Roland Garros: Sofia Kenin, în semifinale - O așteaptă duelul cu Petra Kvitova Sofia Kenin, campioană en-titre la Australian Open și cap de serie numărul 4, s-a calificat miercuri în semifinalele de la Roland Garros, fază a competiției unde va da peste Petra Kvitova.
Roland Garros: Petra Kvitova, în semifinale la Paris după 8 ani Petra Kvitova, cap de serie numărul 7, s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-3, pe Laura Siegemund (Germania), locul 66 WTA.
Digisport: Toţi ochii pe Iga Swiatek. Ce a reuşit tânăra sportivă din Polonia, după ce a eliminat-o pe Simona Halep Iga Swiatek (19 ani, 54 WTA) a învins-o pe Martina Trevisan (26 de ani, 159 WTA), scor 6-3, 6-1, în sferturile de finală de la Roland Garros.
FOTO Imaginile zilei la Roland Garros: Somnul de frumusețe și frigul pătrunzător din noaptea pariziană Organizatorii de la Paris au programat multe meciuri marți pe Philippe Chatrier, iar maratonul dintre Diego Schwartzman și Dominic Thiem a dat peste cap orele de start ale celorlalte partide. A fost greu chiar și pentru spectatori să urmărească confruntarea dintre Nadal și Sinner, una încheiată la ora 01:26 (ora Parisului).
VIDEO Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros - Meciul său cu Jannick Sinner s-a încheiat la ora locală 01:26, atunci când erau sub 10 grade Rafael Nadal, cap de serie numărul 2, l-a învins, în noaptea de marţi spre miercuri, pe italianul Jannik Sinner, locul 75 ATP, şi s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros.A
​Roland Garros: Iga Swiatek, in semifinale după ce a pierdut doar patru game-uri împotriva Martinei Trevisan Iga Swiatek continuă parcursul de senzație de la Roland Garros. Poloneza, aflată pe locul 53 mondial, s-a calificat în semifinalele competiției, după ce a învins-o pe Martina Trevisan (Italia, 159 WTA, venită din calificări), scor 6-3, 6-1.
​Roland Garros: Încă o surpriză - Dominic Thiem, eliminat în sferturi de Diego Schwartzman ​Mare favorit să joace în semifinale împotriva lui Rafael Nadal, Dominic Thiem (cap de serie nr. 3) a fost învins, marți, în sferturile competiției de la Roland Garros, de argentinianul Diego Schwartzmann (12), scor 7-6(1), 5-7, (6)6-7, 7-6(5), 6-2. Meciul a durat cinci ore și opt minute.
​Roland Garros (juniori): Nicholas David Ionel s-a calificat în optimile probei de dublu Perechea compusă din tenismanul român Nicholas David Ionel şi elveţianul Leandro Riedi s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale probei de dublu a juniorilor din cadrul turneului de la Roland Garros, după 7-6 (3), 6-3 cu italienii Luca Nardi/Samuel Vincent Ruggeri.
Încă o surpriză mare la Roland Garros: Nadia Podoroska (venită din calificări), în semifinale / A eliminat-o pe Elina Svitolina Povestea frumoasă de la Paris continuă pentru Nadia Podoroska, jucătoare venită din calificări, locul 131 WTA. Sportiva din Argentina a făcut, marți, pasul spre semifinalele de la Roland Garros după ce a trecut, scor 6-2, 6-4, de Elina Svitolina, cap de serie numărul trei.
OFICIAL Meciul de dublu în care a evoluat și perechea Andreea Mitu/Patricia Țig, anchetat de procurorii francezi: "Corupție sportivă și escrocherie organizată" Procurorii francezi au demarat o anchetă pentru un meci de dublu de la Roland Garros în care au evoluat și jucătoarele Andreea Mitu și Patricia Țig, informează AFP. Parchetul parizian vorbește despre suspiciuni de "corupție sportivă" și "escrocherie organizată".
Turneu pregătitor pentru Australian Open 2021, anulat din cauza Covid-19 Ediţia din 2021 a turneului de tenis de la Auckland a fost anulată din cauza dificultăţilor de organizare legate de pandemia de coronavirus, au anunţat organizatorii.
DigiSport: Afirmaţiile Simonei Halep au ajuns în presa din Italia. Jurnaliştii din "Cizmă" au reacţionat imediat Italienii de la ubitennis.com au analizat eşecul campioanei noastre în faţa tinerei jucătoare din Polonia şi au evidenţiat afirmaţiile făcute de sportiva din Constanţa, după ce a părăsit turneul parizian.
Roland Garros: Pablo Carreno Busta a completat tabloul sferturilor - Reîntâlnire cu Novak Djokovic după incidentul de la US Open Pablo Carreno Busta este ultimul jucător calificat în sferturi, ibericul trecând în trei seturi (6-2, 7-5, 6-2) de germanul Daniel Altmaier, sportiv venit din calificări.
​Roland Garros: Sofia Kenin s-a calificat în sferturi, după o revenire spectaculoasă cu Fiona Ferro Sofia Kenin, a patra favorită a competiției de la Roland Garros, a pierdut primul set al meciului disputat împotriva Fionei Ferro (Franța, 49 WTA), însă a obținut calificarea în sferturi, după ce s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-1. Meciul a durat o oră și 45 de minute.
​Roland Garros: Novak Djokovic s-a calificat în sferturi, după o victorie în trei seturi cu Karen Khachanov Novak Djokovic (principalul favorit) s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi, scor 6-4, 6-3, 6-3, pe rusul Karen Khachanov (16 ATP, cap de serie nr. 15). Meciul a durat două ore şi 23 de minute.
​Roland Garros: Stefanos Tsitsipas și Andrey Rublev se vor întâlni în sferturi Stefanos Tsitsipas a fost prea puternic pentru Grigor Dimitrov, grecul câștigând duelul din optimi în trei seturi, scor 6-3, 7-6(9), 6-2. Pentru un loc în semifinale, Tsitsipas se va duela cu Andrey Rublev (a trecut de Marton Fucsovics).
DigiSport: Mihai Rusu: "Eu cred că Simona Halep e fițoasă. Pentru România, ea e cea mai mare divă!" Mihai Rusu (72 de ani) fost jucător de tenis român, în prezent antrenor în Germania, susţine că este dificil de lucrat cu sportiva din Constanţa, pe care a numit-o "fiţoasă".