TENIS
​VIDEO Alexander Zverev, în finală la Madrid - Duelul noii generații cu Dominic Thiem Alexander Zverev (3 ATP) a obținut, sâmbătă seara, biletul pentru marea finală a turneului de la Madrid, germanul trecând în două seturi, scor 6-1, 6-4, de Denis Shapovalov (43 ATP). Pentru trofeul competiției de la Caja Magica, "Sascha" se va duela cu Dominic Thiem, într-o confruntare a noii generații din circuitul profesionist masculin.
VIDEO Petra Kvitova, campioană pentru a treia oară la Madrid Petra Kvitova a câștigat o "bătălie" aprigă de două ore și 52 de minute cu Kiki Bertens, jucătoarea din Cehia reușind să se impună pentru a treia oară în carieră la turneul Premier Mandatory de la Madrid (7-6 (6), 4-6, 6-3).
Dominic Thiem, în finala Masters-ului de la Madrid Dominic Thiem a arătat și împotriva lui Kevin Anderson că este în mare formă pe zgura de la Madrid (îi convine de minune suprafața puțin mai rapidă de la Caja Magica), austriacul obținând calificarea în finala competiției din capitala Spaniei după o victorie în două seturi, scor 6-4, 6-2.
Jelena Djokovic: "Nu eu sunt vinovată pentru înfrângerile lui Novak" S-au tot adunat înfrângerile pentru Novak Djokovic în ultima perioadă, sârbul fiind departe de nivelul arătat în urmă cu câteva sezoane. Ajuns pe locul 12 în ierarhia mondială, Nole este apărat de soție atunci când este acuzat că nu se pregătește suficient. "Eu știu cât de mult muncește și cât de profesionist o face", a precizat Jelena. Aceasta mai vine cu o completare: "Nu eu sunt vinovată pentru înfrângerile lui Novak, responsabilitatea mea a fost mereu să-i ofer dragoste și suport".
Rafael Nadal, după înfrângerea cu Dominic Thiem: "A meritat victoria, nu am fost suficient de bun pentru a reveni. Nu poți să fii numărul 1 atunci când nu joci timp de cinci luni" Dominic Thiem a pus capăt seriei de victorii reușite de Rafael Nadal pe zgură, austriacul învingându-l în două seturi pe iberic în sferturile de la Madrid. Conștient de ceea ce s-a întâmplat pe teren, Rafa a precizat următoarele: "A meritat victoria, nu am fost suficient de bun pentru a reveni". Vorbind despre pierderea numărului unu mondial (va reveni Roger Federer în această poziție), Nadal a completat: "Nu poți să fii lider mondial când nu joci timp de cinci luni în circuit".
Petra Kvitova a învins-o pe Karolina Pliskova şi s-a calificat în finală la Madrid Open Jucătoarea cehă Petra Kvitova (locul 10 WTA) a învins-o pe Karolina Pliskova (numărul 6 WTA) şi s-a calificat în finala turneului Madrid Open, informează News.ro.
WTA Roma: Simona Halep va juca direct în turul doi, cu învingătoarea dintre Azarenka și Osaka Simona Halep, 1 WTA și principala favorită, va evolua direct în turul doi la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, acolo unde va da peste învingătoarea duelului dintre Victoria Azarenka și Naomi Osaka. Competiţia de la Foro Italico se va desfăşura în perioada 14-20 mai.
VIDEO WTA Madrid: Kiki Bertens, în finală - Lecție de tenis predată de olandeză în fața Carolinei Garcia (scor 6-2, 6-2) Kiki Bertens (20 WTA) continuă să impresioneze la Madrid, ajungând în ultimul act al competiției Premier Mandatory după o nouă evoluție excelentă. Olandeza i-a predat o lecție de tenis franțuzoaicei Caroline Garcia (favorită 7), impunându-se cu 6-2, 6-2, după o oră și șase minute de joc.
VIDEO Madrid Masters: Rafael Nadal, în sferturi - Ibericul a doborât recordul lui McEnroe de seturi consecutive câştigate pe aceeaşi suprafaţă Rafael Nadal (1 ATP) a câştigat cel de-al 21-lea meci consecutiv pe zgură fără să piardă niciun set, scor 6-3, 6-4 cu argentinianul Diego Schwartzman (16 ATP), în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid. Ibericul a doborât astfel recordul americanului John McEnroe de seturi consecutive câştigate pe aceeaşi suprafaţă de joc.
​VIDEO WTA Madrid: Petra Kvitova a întregit tabloul semifinalelor - Victorie clară cu Daria Kasatkina Petra Kvitova (10 WTA) a completat careul de ași al turneului Premier Mandatory de la Madrid, după o victorie fără emoții în fața rusoaicei Daria Kasatkina (15 WTA), scor 6-4, 6-0. În lupta pentru un loc în marea finală a competiției, Kvitova o va întâlni pe compatrioata sa Karolina Pliskova, care a eliminat-o în sferturi pe Simona Halep.
Simona Halep, după eliminarea de la Madrid: "Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar poate că ea nu m-a lăsat să fac asta" Simona Halep a părăsit turneul de la Madrid în faza sferturilor, fiind învinsă de Karolina Pliskova (6 WTA), scor 6-4, 6-3. Liderul mondial a declarat, la conferința de presă, că nu a jucat cel mai bun tenis al său, precizând că adversara sa a evoluat foarte bine și merita să câștige. "Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar poate că ea nu m-a lăsat să fac asta", a spus Halep.
​VIDEO WTA Madrid: Final de drum pentru Maria Sharapova - Rusoaica a fost învinsă în sferturi de Kiki Bertens După ce a eliminat-o în optimi pe Caroline Wozniacki (favorita 2), Kiki Bertens (20 WTA) a mai făcut o "victimă" la turneul Premier Mandatory de la Madrid. Olandeza a trimis-o acasă și pe Maria Sharapova (52 WTA), după o victorie în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3.
Madrid Masters: Alexander Zverev și Dominic Thiem s-au calificat în optimi (Rezultate complete) Alexander Zverev (3 ATP), favoritul numărul 2, s-a calificat în optimile turneului Masters de la Madrid, după o victorie în două seturi cu rusul Evgeny Donskoy (90 ATP), scor 6-2, 7-5. Dominic Thiem (7 ATP), cap de serie numărul 5, nu a avut deloc o misiune ușoară cu argentinianul Federico Delbonis (78 ATP), învingătorul fiind stabilit după două ore și 24 de minute de joc. Austriacul s-a impus cu 4-6, 6-3, 7-5, obținand calificarea în optimile competiției spaniole.
​VIDEO Ar putea fi punctul anului - "Magicianul" Benoit Paire a recidivat și la Madrid Nu a stat prea mult la turneul de la Madrid, dar a fost suficient pentru a "inventa" încă o lovitură spectaculoasă. Poate că nu este cel mai constant jucător din lume, dar cu siguranță la capitolul "magie" Benoit Paire este unul din cei mai buni din circuit. Intră în material pentru a vedea unul din cele mai frumoase schimburi de mingi din acest sezon în circuitul ATP.
WTA Madrid: Simona Halep vs Karolina Pliskova (după ora 15:00)/ Duel pentru semifinale Pentru a ajunge în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Madrid, Simona Halep trebuie să o învingă pe Karolina Pliskova, favorita numărul șase a competiției. Singurul meci disputat pe zgură de cele două jucătoare a avut loc în 2017, în semifinalele de la Roland Garros (a fost 6-4, 3-6, 6-3 pentru Halep). Confruntarea de la Madrid va fi a doua a zilei pe arena "Manolo Santana" și nu va începe mai devreme de ora 15:00. Partida poate fi urmărită în direct la Digi Sport 2 și Live Text pe HotNews.ro.
​VIDEO WTA Madrid: Garbine Muguruza, eliminată de Daria Kasatkina după un meci maraton - Maria Sharapova, în sferturi Garbine Muguruza (favorită 3) și Daria Kasatkina (cap de serie numărul 14) au oferit un meci extrem de spectaculos, cu multe răsturnări de situație, o adevărată bătălie de două ore și 30 de minute. A fost 6-2, 4-6, 6-3 pentru Kasatkina, aceasta obținând calificarea în sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid. În sferturi a mai ajuns și Maria Sharapova, învingătoare în fața Kristinei Mladenovic (scor 6-3, 6-4).
Madrid Open: Kasatkina a eliminat-o pe Muguruza; în sferturi s-au calificat şi Şarapova şi Kvitova Jucătoarele Daria Kasatkina, Maria Şarapova şi Petra Kvitova s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Madrid Open, potrivit news.ro. Rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA, a eliminat-o în optimi pe spaniola Garbine Muguruza, numărul 3 mondial, scor 6-2, 4-6, 6-3.Simona Halep este în sferturi la Madrid (6-1, 6-4 cu Kristyna Pliskova)Caroline Wozniacki, învinsă fără drept de apel de Kiki Bertens la Madrid/ Starea de grație
VIDEO Rafael Nadal, în optimi la Madrid - Victorie în două seturi cu Gael Monfils Rafael Nadal și-a continuat, miercuri, seria victoriilor din acest an de pe zgură, liderul mondial trecând de-o manieră categorică de Gael Monfils, scor 6-1, 6-3. Meciul de pe arena Manolo Santana a durat o oră și 14 minute.
VIDEO ​Madrid Masters: Încă o eliminare prematură pentru Novak Djokovic - Sârbul a fost învins în turul doi de Kyle Edmund După un debut încurajator la turneul Masters de la Madrid (l-a învins pe Kei Nishikori în primul tur), Novak Djokovic (12 ATP și cap de serie numărul 10) și-a încheiat parcursul la competiția de la "Caja Magica" încă din runda a doua. Fostul lider mondial a fost depășit în trei seturi de britanicul Kyle Edmund (22 ATP), scor 6-3, 2-6, 6-3.
VIDEO Caroline Wozniacki, învinsă fără drept de apel de Kiki Bertens la Madrid/ Starea de grație a lui Kiki Caroline Wozniacki a spus adio turneului de la Madrid (Premier Mandatory) încă din optimi, numărul doi mondial câștigând doar patru game-uri în fața lui Kiki Bertens (16 WTA). Olandeza a avut nevoie de o oră pentru a se impune în două seturi, scor 6-2, 6-2. Kiki a avut o zi de grație, ea fiind superioară la toate capitolele.