​Ucraina a obținut biletele pentru Campionatul European din această vară (va fi prima adversară a României din Grupa E), după ce s-a impus în fața Islandei, scor 2-1, în finala barajului de calificare la turneul din Germania.

Ucraina, echipa nationala de fotbalFoto: PressFocus / ddp USA / Profimedia

Ucraina, adversara României la EURO 2024 - Victorie dramatică în fața Islandei

La fel ca în meciul cu Bosnia-Herțegovina, ucrainenii au fost nevoiți să revină și în partida disputată la Wroclaw (Polonia), după ce Islanda a deschis scorul prin Gudmundsson ('30).

Vecinii noștri au avut un gol anulat în prima repriză (Yaremchuk ' 39 - ofsaid), dar au punctat de două ori în repriză secundă.

Viktor Tsygankov ('54) și Mykhailo Mudryk ('84) au marcat din pase oferite de Georgiy Sudakov și au adus calificarea la turneul final (14 iunie - 14 iulie).

• Ucraina va face parte din Grupa E la EURO 2024, alături de România, Belgia și Slovacia.
  • România și Ucraina se vor întâlni în primul meci din Grupa E. Partida va avea loc în data de 17 iunie, de la ora 16:00, pe Allianz Arena din Munchen (stadionul lui Bayern).