​Maverick Vinales (Aprilia) a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite la MotoGP, în timp ce campionul en-titre Francesco Bagnaia a ocupat locul al cincilea.

Maverick VinalesFoto: GIGI SOLDANO / imago sportfotodienst / Profimedia

Maverick Vinales, victorie în MP al SUA - Revenire de pe locul 11

Plecat din pole-position, Vinales a ajuns pe locul 11 după un start haotic de cursă, dar a revenit spectaculos și a obținut a zecea sa victorie la clasa regină, prima după mai bine de trei ani.

Podiumul a fost completat de spaniolul Pedro Acosta (GasGas-Tech3) şi italianul Enea Bastianini (Ducati).

Marc Marquez (Ducati-Gresini) a căzut și a fost nevoit să abandoneze în turul al zecelea.

Vinales a devenit primul pilot care a câştigat un Mare Premiu cu trei constructori diferiţi (Suzuki, Yamaha, Aprilia) de la începutul erei MotoGP, în 2002.

Următoarea etapă din calendarul MotoGP 2024 va fi Marele Premiu al Spaniei, de pe circuitul de la Jerez, în data de 28 aprilie.