Italianul Francesco Bagnaia (Ducati), câştigătorul titlului mondial în ultimele două sezoane, a terminat pe prima poziție în Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a noului sezon de MotoGP.

Francesco BagnaiaFoto: David Buono/Icon Sportswire / AP / Profimedia

Francesco Bagnaia a câștigat MP al Qatarului la MotoGP

În urma italianului, podiumul a fost completat de Brad Binder (KMT) și Jorge Martin (Prima Pramac Racing).

Cursa sprint de sâmbătă a fost câștigată de Jorge Martin, urmat de Brad Binder și de Aleix Espargaro (Aprilia Racing). Bagnaia a terminat abia al patrulea.

Următoarea etapă din calendarul MotoGP 2024 va fi Marele Premiu al Portugaliei, de pe circuitul de la Algrave, în data de 24 martie.