​Jorge Martin (Prima Pramac Racing) a câștigat duminică Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP, în timp ce campionul en-titre Francesco Bagnaia a fost nevoit să abandoneze în turul al cincilea.

Jorge MartinFoto: /IPA / Sipa Press / Profimedia

Jorge Martin, campion în MP al Portugaliei – Enea Bastiani și Pedro Acosta, pe podium

Pilotul spaniol Jorge Martin a terminat cu un timp de 41:18.138, în fața lui Enea Bastiani (Ducati) și Pedro Acosta (KTM).

Campionul en-titre Francesco Bagnaia a abandonat cursa în turul al cincilea, după ciocnirea cu Marc Marquez.

Următoarea etapă din calendarul MotoGP 2024 va fi Marele Premiu al SUA, de pe circuitul de la Austin, în data de 14 aprilie.

7. Italia, Mugello - 2 iunie

8. Kazahstan, Sokol - 16 iunie (sub rezerva omologării circuitului)

21. Valencia, Spania - 17 noiembrie

• „Balaton Park” din Ungaria va fi circuit de rezervă, în cazul în care una dintre curse nu va putea avea loc dintr-un anumit motiv.
  • Marele Premiu al Argentinei din 7 aprilie nu va mai avea loc, dar nici nu va fi înlocuit de vreun alt Grand Prix.