O legendă a lui Liverpool îi ia apărarea lui Sebastian Colțescu: "Ce nu este în regulă?"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:23 Sport | Fotbal


John Barnes
Foto: Jon Super for The FA / Shutterstock Editorial / Profimedia
A jucat timp de 10 ani pentru Liverpool, perioadă în care a câștigat mai multe trofee alături de cormorani. John Barnes, 57 de ani, este unul dintre cei care îi iau apărarea lui Sebastian Colțescu. Mai mult, fostul internațional englez a comentat pe larg despre acest subiect pe contul personal de Twitter: "Ce nu este în regulă?"

Ce a spus, printre altele, John Barnes pe contul personal de Twitter:

"Dacă sunt singura persoană albă dintr-o cameră sau dintr-un grup, cum altfel poţi să descrii singura persoană albă sau neagră dintr-un grup?

Demba Ba a spus că dacă ar fi fost alb, nu i-ar fi spus «ăla alb». Dar dacă există cinci antrenori negri şi un antrenor alb, el ar fi spus «cel alb». Ce altceva ar putea sau ar trebui să spună?" - John Barnes.

Apoi, fostul internațional englez continuă discuțiile pe contul său de Twitter.

"Hațegan nu ştie pe cine să sancţioneze, al patrulea oficial trebuie să-i spună arbitrului spre cine să se ducă, aşa că îi spune să se ducă spre «cel negru».

Apoi arbitrul îl poate întreba numele şi-l poate elimina. Funcţia celui de-al patrulea arbitru este doar să-l identifice, nu să-i dea numele.

Şi dacă a spus «negru»... dacă acesta este cuvântul românesc pentru negru, ce nu este în regulă?", a completat John Barnes pe Twitter, citat de gsp.ro.

În perioada 1987-1997 John Barnes a îmbrăcat tricoul grupării de pe Anfield. Pentru naționala Angliei a jucat între 1983 și 1995.

Meciul PSG vs Başakşehir a fost întrerupt în minutul 16 și va fi reluat miercuri, de la ora 19:55, dar cu o altă brigadă de arbitri.

Partida nu s-a mai reluat după ce Sebastian Colțescu i s-a adresat lui Ovidiu Hațegan folosind cuvântul "negru" atunci când s-a referit la una dintre persoanele din staff-ul echipei din Turcia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15204 vizualizari

  • +50 (54 voturi)    
    Lol (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:27)

    mitg [utilizator]

    Macar atat, ca in rest din romania bate vantul.
    • +24 (28 voturi)    
      FRF (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      s-a facut deja pres...

      brusc au uitat limba romana!
    • -2 (12 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:06)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Putini explica ce a spus Barnes, dar si romanii trebuie sa stie ca daca vorbesc romaneste sa nu spuna niciodat cuvantul negru in prezenta unei perosane de culoare. Una este sa spui in engleza a black guy(nicio problema cu asta) si total jignitor este sa spui negru pentrt ca seamana cu nigger sau negros. Daca Hategan sau Coletscu ar fi explicat asta observatorului UEFA, poate s-ar fi inteles. Cu siguranta, ce spus Coltescu nu poate fi considerata o expresie rasista. In limba romana nu suna asa. Dar, daca nu stii romana si ce inseamna cuvantul negru la romani, atunci te poti ambala foarte tare. Este vorba de o neintelegere si sper ca arnitrii sa stie cum sa explice la UEFA si turcilor. Altfel, pacat de cariera lor, erau pe varf si Coltescu si ceilalti.
      • +10 (12 voturi)    
        Poftim!? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:17)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Cum adica sa nu mai folosesc cuvantul negru in preajma unui negru!?
        Pai si daca el conduce un autobuz negru sau are un costum negru samd...Deja ajungem la aberatii!
        Poate ca exact cu ocazia asta ar trebui intreaga lumea sa afle ca exista cuvinte asemanatoare in diverse limbi cu diverse intelesuri. Deci verifici si pe urma sari la scandal!
        • -1 (1 vot)    
          ce sa zic? (Joi, 10 decembrie 2020, 15:07)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          Du-te in Detroit si foloseste cuvantul negru, daca scapi viu, imi spui cum a fost.Plus, daca poti evita o confuzie grava, de ce sa nu o eviti? Ca esti tu mai smecher?
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Joi, 10 decembrie 2020, 10:54)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Ce au altii in limba lor, nu e problema noastra. Asa si Botswana ar trebui sa-si schimbe moneda, sau croatii sa schimbe denumirea unei statiuni ca sa nu se simta jigniti romanii. Sau si mai relevant, cuvantul peiorativ pentru evreu din limba romana este de origine slava unde are sensul de iudeu, evreu. Ar trebui ca toate limbile slave sa interzica acest cuvant, doar pentru ca la noi are conotatie negativa? Sau sa ne amintim cand jurnalisti francezi au denumit nationala romana ca "tigani". Oamenii au explicat ca in franceza "tigan" are sensul de virtuoz, boem, nicidecum sensul din limba romana. Cine a inteles bine, cine nu, nu. N-a mai fost nevoie de nicio scuza sau teatru pe stadioane.
        Daca a facut o greseala arbitrul a fost ca a folosit limba romana, dar nu cunoastem regulamentele ca sa stim exact cat de grav este. Sa compari o astfel de neintelegere, pana la urma minora, cu un act rasist autentic si inca de gravitate mare, este o ipocrizie maxima. Sa nu ne miram ca lumea s-a saturat si voteaza extremisti.
  • +61 (61 voturi)    
    Da, are sens (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:27)

    emil bobu [utilizator]

    In sfarsit, cineva cu bun simt, o raritate in ziua de azi.
  • +58 (58 voturi)    
    Bv (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:29)

    VR007 [utilizator]

    Un raționament de bun simț! Când o persoană de culoare vorbește așa, tot tărăboiul turcesc face cât și rahatul lor celebru!
    • +9 (9 voturi)    
      E ok sa extermini africanii din Libia... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:55)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui VR007

      E ok ca turcii sa trimita militanti islamisti sa extermine africani din Libia, dar noi nu cumva sa-i numim negri...

      Cat de mult pretuieste Turcia oameni... mai ales pe cei din Siria, Libia...

      E plina Turcia de sfinti si virgini...
  • +3 (33 voturi)    
    Pozitia lui Barnes... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:30)

    grongobar [utilizator]

    ...e fireasca si logica. Pe de alta parte Coltescu pare ca nu stie in ce lume traieste si ca avand o calitate oficiala trebuie sa se comporte corespunzator.
  • -21 (27 voturi)    
    Barnes știe exact ce spune (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:42)

    middle_brick [utilizator]

    Insa într-o poziție oficiala nu se accepta asemenea apelative. În Marea Britanie dacă cine in birou spune "send the mail to romanian guy also" este considerat rasist, exista un cod de conduita in companie nu poți identifica pe cineva cu rasa, nație, orientare sexuala, culoarea pielii, anumite trăsături.... te zboară instant pentru asa ceva. Hai sa fim serioși in Romania felul în care tratam rasismul este cel mult o gluma.
    • +22 (26 voturi)    
      aham (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      in schimb daca italienii, francezii, englezii etc ne fac tigani in meciuri, presa sau orice altceva... e perfect acceptat!

      cam ipocrit rasismul asta!

      mai ales cand ucigasii de kurzi urla ca nu vor rasism!
      • -15 (15 voturi)    
        NU vorbeau cu tine . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:47)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Italienii,englezii,germanii,francezii vorbeau despre vizitatorii din România și obiceiurile lor.Nu o mai fă pe prostul,că nu-l ajuți pe Colțescu cu replici imbecile.
        • +12 (14 voturi)    
          Serios? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:59)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Dar cu cine a identificat-o Charlie Hebdo pe Halep dupa ce a castigat Roland Garros?
        • -2 (4 voturi)    
          Replici imbecile aveti voi.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 23:33)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          ..si nici macar nu va dati seama cat de imbecile sunt.
    • +23 (23 voturi)    
      Codul de care vorbesti e o aberatie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:15)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Care e problema daca spui ca trimiti un e-mail „to the romanian guy”? Sau black sau sikh sau gay? Pana la urma, toti se bat cu pumnul in piept ca sunt mandri de grupul caruia apartin, deci unde e insulta?

      Cata vreme nu atasezi un epitet jignitor nu-i nicio problema sa precizezi natia sau rasa, nici macar cu orientarea sexuala nu ar trebui sa fie o problema, daca termenul folosit nu e batjocoritor.
    • +17 (17 voturi)    
      esti terminare.... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:49)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      ""nu poți identifica pe cineva cu rasa, nație, orientare sexuala, culoarea pielii, anumite trăsături"". Si cum dreq ne mai deosebim daca nu prin trasaturi? Sau nu ne mai deosebim si suntem toti la fel? Cand o intrebe procurorul pe martor care este criminalul, martorul o sa dea din umeri si o sa zica "nu pot sa-ti spun ca e rasism" :)
    • +3 (5 voturi)    
      Nici macar nu se comapar situatia .. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 23:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      . cu exemplul prezentat de tine. Uite, iti dau eu un exemplu care poate fi asemanator. Tinand cont de faptul ca cineva recalcitrant (ca asa era cel caruia i s-a adresat cu apelatvul "negru", mai ales ca injura ca la usa .. ca la o usa), trebuia sanctionat cat mai repede si detensionata situatia, a fost folosita la repezeala o expresie pentru identificarea imediata a celui in cauza. La fel daca esti atacat pe strada si atacatorul fuge, spui repede politistului ca negrul/asiaticul/albul ala te-a atacat. Nu stai la discutii, ca e cel cu tricou albastru si sosete verzi, ca e cel care are unghiile facute etc.. Spui rasa si gata.

      Exemplul meu si situatia arbitrului nu se compara cu munca intr-un birou. Si da, iti dau dreptate: in Romania nici macar nu se cunoaste ce inseamna rasism. De exemplu tu confunzi rasismul cu xenofobia. Romanul nu este o rasa. Albii sunt o rasa. Ca sa fie rasism, in exemplul tau ar fi trebui sa se spuna: "send the mail to the white guy also" Si este e-mail. Xenofobia si rasismul sunt doua lucruri dferite.

      Ca sa inchei: nu exista nici o definitie a rasismului in care situatia arbitrului sa se incadreze. E simplu.
  • +29 (31 voturi)    
    In sfarsit o persoana desteapta! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:51)

    pinguinu [utilizator]

    Chiar nimeni nu vede circul care l-au creat cei din staff-ul clubului turc? UEFA, alooo? Cum sa puneti botul asa direct la un tip negru care se simte jignit ca e negru intr-un grup de albi?

    Apropo, am la lucru un coleg "cu gabarit" fizic mare, 150 kg si aproape 2m inaltime. "Micutu" ii zicem noi. Si cand ne adunam in pauza la cafea si povesti, cand apare tipul cu pricina, zicem ca vine "micutu si se umple incaperea".......... si nu se mai supara nimeni, asta e situatia, o stie si el, si chiar ii convine mai bine sa ii zicem "micutu" decat "grasu". Si nu se mai plange nimeni de <<rasism>>!

    UEFA ar trebui mai degraba sa il sustina pe Coltescu si sa il lase in pace. Turcii se "faceau" (stiti voi cuvantul care am vrut sa-l scriu) pe ei ca o sa piarda partida cu PSG si cautau un motiv sa o castige cumva, ca pe teren sigur nu aveau sanse in fata PSG cu Neymar si Mbappe acolo.
    Ei au gasit motivul luadu-se de un cuvant spus de al 4-lea arbitru.

    Ce-a ajuns lumea in ziua de azi, vezi sa nu zici un cuvant gresit, ca ai pus-o! Rasism scrie pe tine! Pfffff......
    • +14 (16 voturi)    
      Totul e politic (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:21)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Primul care a sarit de la noi sa spuna ca e discriminare a fost Csaba Asztalos, presedintele CNCD. Cum ar putea sa zica UEFA altceva cand insasi autoritatile romane zic asta!?
      Cine l-a pus pe Asztalos acolo? UDMR; care are tot interesul sa arate cu degetul intoleranta romanilor. Fotbalul nu mai e demult doar fotbal...
  • +26 (26 voturi)    
    În sfârşit (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:57)

    fokerul [utilizator]

    unul cu creier funcţional. Este absolut logic raţionamentul omului. Intr-adevăr, întunecatul a auzit cuvăntul românesc negru şi l-a asociat imediat peiorativului englezesc "negro" şi s-a victimizat instantaneu, mai rău ca Neymar la faulturi. Deh, suflete sensibile.
  • +9 (11 voturi)    
    bravo (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:11)

    liviu_ [utilizator]

    aparent mai exista si oameni care gandesc pe lumea asta!
    pacat ca sunt putini!
  • +7 (9 voturi)    
    Exact asa gandeam si eu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:29)

    pmct [utilizator]

    Omul are perfecta dreptate si tot respectul pentru judecata lui.
    Creierul uman identifica rapid o persoana dintr-un grup daca ieste in puternic in evidenta cu ceva, si este perfect normal ca a fost identificat prin culoarea pielii. Daca toti erau negrii, atunci mai mult ca sigur nu-i spunea negrul ala deoarece nu era evident la cine se referea si folosea altceva, de exemplu ala chel sau ala cu ochelari sau ala mai gras, etc ceva care sa identifice rapid persoana avand in vedere contextul si avand in vedere ca toti erau imbracati la fel.
  • +7 (9 voturi)    
    cornel dinu zice: (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:48)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    "Apoi mai propun FRF ca numele fotbalistului Țigănașu de la FC Botoșani să se pronunțe de acum Drăgălașu, iar lui Țigankov de la Dinamno Kiev să i se spună Vodkaciov."