Champions League

VIDEO Sebastian Colţescu, acuzat de rasism / Meciul dintre PSG și Istanbul BB a fost întrerupt, după ce turcii au ieșit de pe teren

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 22:50 Sport | Fotbal


Sebastian Coltescu, acuzat de rasism
Foto: Captura RMC Sport
Jucătorii echipei Istanbul Başakşehir au părăsit Stadionul Parc des Princes, refuzând să mai dispute meciul cu PSG din Champions League, după ce arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu a fost acuzat de rasism (ar fi folosit cuvântul "negru" la adresa unei persoane din staff-ul echipei din Turcia), informează RMC Sport. Partida se va relua miercuri, de la ora 19:55.

Update 8: UEFA a confirmat că meciul dintre PSG şi Istanbul Başakşehir va fi reluat miercuri, cu alţi arbitri: ''În urma unui incident la meciul din UEFA Champions League din această seară dintre Paris Saint-Germain FC şi Istanbul Başakşehir FK, UEFA a decis în mod excepţional - în urma discuţiilor cu ambele cluburi - ca minutele rămase să se joace mâine (n. r. miercuri), cu o nouă echipă de oficiali. Ora de start a fost fixată pentru 18:55 CET (19:55 în România)'', se arată în comunicat.

Forul continental a anunţat că o anchetă amănunţită va fi demarată imediat în legătură cu incidentul.

Update 7: Ion Crăciunescu, fost mare arbitru internațional, consideră că România va avea de pierdut din cauza acestui scandal.

"Champions League, am considerat mereu a fi o competiție în care mi-a plăcut să arbitrez, în care mereu a fost cel mai bun și mai frumos fotbal. Este cea mai frumoasă competiție și mă doare sufletul să văd că niște români au pus o pată neagră pe cea mai frumoasă competitie. Pentru că exprimarea lor este inacceptabilă unei astfel de competiții. Și arbitrii noștri delegați la acest meci trebuiau să nu uite că unii oamenii pot reacționa de maniera asta și au făcut-o.

Eu sunt român, țin cu românii mei, dar când cineva se exprimă într-un mod rasist, nu pot fi de acord. Nu am văzut niciodată așa ceva. Este competiția fair-play. Nu s-a întâmplat niciodată ca o echipă să ia o astfel de hotărâre. Va avea un ecou inimaginabil în toată lumea. Este o gafă atât de mare, încât au pus o pată mare asupra țării. Vom fi judecați de alții în alt fel. Și e păcat, pentru că noi, românii, nu suntem așa. Ei, în nepregătirea lor, în inconștiența lor, ne-au adus un mare deserviciu", a spus Crăciunescu, la Digi Sport.

Update 6: FRF anunţă că aşteaptă raportul UEFA după incidentul de la meciul PSG vs Istanbul Başakşehir.

"Federaţia Română de Fotbal a luat act de cele întâmplate la partida din Liga Campionilor, PSG – Istanbul Başakşehir, partidă întreruptă în minutul 14, în urma unui incident în care a fost implicat Sebastian Colţescu, cel de-al patrulea oficial al meciului.

Partida nu a mai continuat, iar UEFA va analiza incidentul. Federaţia Română de Fotbal aşteaptă raportul forului de la Nyon pentru a afla exact cele petrecute şi pentru a acţiona în consecinţă!

Federaţia Română de Fotbal se delimitează ferm de orice acţiune sau declaraţie cu tentă rasistă sau xenofobă!", se arată într-un comunicat al FRF.

Update 5: Turcii au solicitat înlocuirea arbitrului de rezervă, pentru a accepta ca meciul întrerupt să se poată relua. Însă după ce UEFA a anunţat că Sebastian Colţescu nu va mai fi pe teren, o parte a jucătorilor echipei turce tot nu a vrut să reia partida.

Update 4: Şi Recep Tayyip Erdogan, președintele Turciei, a reacţionat pe reţelele de socializare după ce Sebastian Colţescu a fost acuzat de rasism.

"Reprezentanta noastră condamnă cu tărie remarcele rasiste făcute împotriva lui Pierre Webo, unul din membrii staff-ului tehnic al echipei Başakşehir şi cred că UEFA va face demersurile necesare. Suntem necondiţionat împotriva rasismului şi discriminării în sport şi în toate domeniile vieţii. Nu, rasismului", a scris preşedintele turc, pe Twitter.

Update 3: UEFA a anunţat că meciul PSG vs Istanbul BB se va relua fără Sebastian Colţescu, acuzat de rasism de către delegaţia turcă, informează RMC Sport. Este posibil ca românul să fie înlocuit de arbitrul VAR Maurizio Mariani din Italia.

"În urma unui presupus incident care l-a implicat pe al patrulea oficial, meciul a fost suspendat temporar. După consultarea ambelor echipe, s-a convenit ca meciul să înceapă din nou cu un alt oficial. UEFA va investiga pe deplin problema şi va comunica în continuare", a precizat UEFA.

Update 2: Mehmet Muharrem Kasapoglu, ministrul turc al Sportului, a reacţionat pe Twitter: "Rasismul este o crimă împotriva umanităţii! Suntem alături de reprezentanta nostră, Başakşehir".

Turcii solicită înlocuirea arbitrului de rezervă, pentru a accepta ca meciul întrerupt de mai bine de o oră să se poată relua.

Update 1: UEFA a precizat că meciul se va relua la ora 23:00, dar, în momentul transmiterii acestei ştiri, jucătorii nu ieşiseră pe teren. Fotbaliştii campioanei Franţei aşteaptă la vestiare ca şi adversarii lor să accepte reluarea partidei, potrivit News.ro.

*sursă video: RMC Sport

Știrea inițială: ​Meciul PSG vs Istanbul BB, din etapa a șasea, ultima, a Grupei H din Champions League, arbitrat de români, a fost întrerupt. Turcii au părăsit terenul după ce arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu ar fi folosit cuvântul "negru" la adresa unei persoane din staff-ul echipei din Istanbul. Partida a fost întreruptă în minutul 14.

Turcii au protestat deseori la deciziile arbitrului de centru Ovidiu Haţegan, iar Sebastian Colţescu l-a atenţionat pe central că o persoană din staff-ul echipei turce trebuie sancţionată. Colţescu ar fi folosit cuvântul "negru" despre acea persoană, potrivit lefigaro.fr.

Haţegan l-a eliminat pe antrenorul secund Pierre Webo, iar turcii au decis să iasă de pe teren după mai multe discuţii cu brigada şi cu alţi oficiali ai meciului.

Jucătorul Demba Ba, aflat pe banca de rezerve, a fost primul care a reacționat și l-a confruntat pe Colțescu: "De ce ai zis negru? De ce? Te-am auzit spunând asta! De ce nu spui <acest tip alb>, când vorbești despre el, spui doar acest tip? Ascultă-mă! De ce atunci când menționezi <un tip negru>, trebuie să spui <acest tip negru?>".

Brigada română care a fost delegată la acest meci este formată din centralul Ovidiu Haţegan, asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe şi rezerva Sebastian Colţescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37295 vizualizari

  • +90 (136 voturi)    
    daca e negru... (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu e alb, abastru sau verde. e negru.
    daca va supara culoarea naturala, vopsiti-va fratilor.
    • +62 (80 voturi)    
      BLM nu contine cuvantul "Black"? (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pai atunci este rasism chiar la organizatia anti-rasism... Deja se ajunge la niste exagerari care distrug orice incredere in miscarea BLM si o duce in calificative de "oameni exagerati"... In loc sa fie o miscare care identifica corect rasismul si lupta impotriva rasismului acolo unde este, il duce intr-o zona de oameni exagerati care doar vor cearta.
      • -35 (53 voturi)    
        E rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:04)

        dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu e o situație ipotetică. S-a întâmplat în timp real la televizor. Toată lumea de acolo e profesionistă. Toți erau la serviciu. Arbitrul a folosit culoarea pielii pentru a identifica o persoană. Persoana, victima a explicat în timp real că e ofensator. Nu s-a ofensat CNN in numele ei. E chiar negrul care a spus că îl deranjează. A venit a doua persoana că sa ii explice arbitrului de ce e greșit să spună negru la serviciu ca identificare a unei persoane care e tot la serviciu. Arbitrul nu și-a cerut scuze. Nu a înțeles de ce e rasism. Și este rasism. Mi-aș fi dorit ca Trump să fi câștigat alegerile. Dar ce întâmplat pe acel stadion e rasism.
        • +22 (28 voturi)    
          Explicație posibilă (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:05)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          Sigur că s-a întâmplat, dar ce interpretare daiu unui fapt?
          S-a adresat indicând "negrul acela" dar de ce oare? Nu cumva pentru că nu îi știa numele și pentru că nu erau toți negri, ci numai unul sau, poate doi?
          Trebuie neapărat să vezi rasism în orice? Sau, cumva, nu era negru? Era cumva galben? Sau roșu?
        • +13 (15 voturi)    
          discutabil (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:12)

          @Dem [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          in lb. romana luat mot a mot nu ar fi rasism. daca pe banca erau 4 negri si un alb ar fi zis "ala alb" si nu se supara nimeni. din pacate fonetica "negru" are conotatii rasiste vezi nigger, nigro chiar negro
          daca ii spune africanul, cum era? eu zic OK
          Coltescu trebuia sa stie ca sunt microfoane peste tot si sa zica cel de culoare sau sa il indice de aproape pe Webo lui Hategan. O gafa care va costa imaginea arbitrajului romanesc din pacate platind si talentatul Hategan
          • +8 (8 voturi)    
            Nu e rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 18:42)

            anticocalar [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

            Tocnai asta ar trebui explicat clar, celor care vor sa auda :
            -"Negru" nu inseamna "NIgga".
            -Varianta in lb. romana pentru "Nigga" e "Cioroi".
            -"Negru" inseamna "Black" in limba engleza .
            Si un raspuns la o intrebare:
            -Cum traduce Erdogan in limba romana "Black lives matter"?
        • +18 (22 voturi)    
          Rasism ??? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:21)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane
          =======================

          Nimeni nu a sustinut ca acel negru este inferior intelectual albilor iar lui Coltescu cu atat mai putin.

          Insa acesta este exact genul de incidente care aduc voturi pentru AfD, AUR, Frontul National, etc si, in mod sigur, nu va prinde bine jucatorilor de culoare care evolueaza in campionatul intern nici in Romania, nici in Turcia, nici aiurea in Europa.

          Daca sunt 9 albi si un negru intr-un grup de oameni cum il identifici pe cel negru mai repede atunci cand vrei sa faci referire la el? Dupa numarul de leucocite sau dupa culoarea pielii?
        • +19 (23 voturi)    
          E rasism în capul negrilor! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:29)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          Ala s-a inflamat când a auzit "negru" și urechea lui i-a transmis "negro".
          Ma, da sensibili au devenit ăștia cu blm lor.
          Așa putem sări și noi în sus când auzim "plm" în loc de "blm"!
        • -6 (14 voturi)    
          Rasist e Presedintele tarii care (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:53)

          asistat [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          Nu a ripostat imediat! El e cea mai mare rusine pt tara asta!
          A si Bmw, cum se zice corect, “nero de sepia” sau “afroamericano de sepia”?!?
        • +20 (26 voturi)    
          Asa, si? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:59)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          Daca arbitrul ar fi zis <<ala grasu'>> sau <<ala chelu'>>, mai era rasism? Ca sa identifici o persoana dintr-un grup de persoane, folosesti particularitatea care il deosebeste cel mai mult de restul grupului, ca sa nu lasi loc de confuzii. Ce este anormal in asta? A zis <<negru>>, nu l-a numit <<cioara>>, <<tigan>>, etc.

          Atitudinea asta de a cauta rasism acolo unde nu este, va naste rasism. O sa te lamuresti in catva ani ce efect de bumerang va avea BLM & co.
          • -9 (13 voturi)    
            e greu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:46)

            dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            De ce trebuie sa numesti o persoana pe care nu o cunosti si cu care ai o relatie profesionala: omul negru, omul gras, omul chel si nu doar omul, antrenorul, Demba?

            Cand veti intelege ca tara ca modul in care te exprimi poate fi perceput ca ofensator, arogant, jignitor, rasist, abia atunci veti intelege ca tara de ce a fost rasism.
            Asta spune si BLM, exista la nivel de societate "a lack of awareness" ca aceste lucruri se intampla. A fost in direct la televizor, si majoritatea comentariilor de pe site sunt jignitoare si apara arbitrul sau intreaba despre alte cazuri. Daca francezul o face pe Halep "tigan", e datoria lui Halep sa tipe. Cei doi, Mebo si Demba au raspuns pe loc si au confruntat pe loc situatia. Foarte bine, asa trebuie facut.

            Daca primul lucru care iti trece prin minte ca sa descrii o persoana este culoarea pielii, esti rasist. Is simple as that.
            • +3 (5 voturi)    
              da, sunt rasist (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:29)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

              si?
            • +2 (2 voturi)    
              Despre rasism... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:16)

              anticocalar [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

              Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
              Sa presupunem ca avem 5 persoane necunoscute: un chinez cu ochii oblici, un belgian cu pielea alba, un etiopian cu pielea neagra, un indo-american cu pielea "rosie", un aborigen din Australia... Iar cei 5 se afla in fata unei banci, pe care stau 8 camerunezi necunoscuti cu pielea neagra si un polonez necunoscut cu pielea alba. Polonezul se ridica de pe banca, dupa care cei 5 sunt intrebati: "Cine s-a ridicat de pe banca?"
              Pariez ca raspunsul, oricaruia dintre cei 5, ar fi: "Cel alb" (The white one).

              Singura greseala a lui Coltescu consta in necunoasterea numelor jucatorilor si a stafului tehnic al celor doua echipe, lucru inacceptabil pentru competitii de acest nivel. Dar daca totusi cunostea numele lui Pierre Webo, faptul ca a spus "negrul ala", sau ca ar fi spus doar "ala", gafa ar fi fost de acelasi nivel, pentru ca pur si simplu nu e vorba de rasism (parerea mea).
              • +1 (1 vot)    
                tot episodul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:58)

                dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui anticocalar

                Coltescu nu mai are nici o scuza cand Demba ii spune "listen". Daca pana atunci poti sa il aperi pe Coltescu si sa crezi ca doar a gresit, ca doar a fost neprofesionist, ca nu a vrut sa jigneasca, ca nu a desconsiderat, din momentul in care doi oameni te intreaba si unul iti spune "listen", nu mai e nici o scuza.
                Incapacitatea de a intelege ca ceea ce ai facut a jignit pe cineva e o problema. Si se uita la om si ignora problema. Daca in primele 3 minute poti sa dezbati daca e rasism, dupa ce te acuza de rasism nu mai poti dezbate sau justifica.
                Trebuie sa iti ceri scuze, sa iti accepti greseala, sa o recunosti, sa incerci sa de-escaladezi conflictul, sa arati empatie fata de sentimentele pe care le exprima un on in fata ta.
                Facts over feelings. Feelings can be facts si exact asta s-a intamplat ieri.
                Shapiro, Milo, Peterson, Trump - remember lockroom talk?
                Dupa un an de BLM, rasism, progresism, pc, nu exista nici o scuza ca profesionist sa nu intelegi ca poti jigni.
        • +16 (18 voturi)    
          Hmmmm (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:50)

          Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          E foarte bine ca se insista impotriva rasismului. Dar e parerea mea ca in acest caz nu e rasism. Daca spunea ca e urat in loc de negru, fiind tot o identificare dupa aspect, era rasism?
        • +8 (8 voturi)    
          rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:39)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          ar fi fost dacă Colțescu ar fi folosit cuvântul ”negru” cu sens jignitor
        • +12 (12 voturi)    
          nu e rasism, e prostie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:45)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          Sa sustii ca daca spui unui negru ca e negru e rasism.
          Cum ar fi trebuit sa-i spuns, albul ala de acolo, grasul ala?
          Pai acuma serios, nu ar fi ciudat ca cineva sa se refere la tine ca tipul ala inteligent de acolo?
        • +1 (1 vot)    
          Sa nu fim ipocriti, 99% dintre (Joi, 10 decembrie 2020, 9:46)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

          noi l-ar numi asa si nu ar crede ca e o problema, pentru ca exprima o realitate obiectiva, omul chiar e negru, si nu e nimic rau in asta. Daca i s-ar spune unei persoane "grasul ala", atunci ar fi o exprimare denigratoare, pentru ca e vorba de un defect. Unii nu considera ca au un defect, deci e ok sa le spui "gras". Dar negru ? Inteleg ca negrii considera ca au o problema ca sunt negri si nu vor sa fie numiti asa? Ai voie sa spui "blondul ala", sau "creata aia", dar nu "negrul ala". Poate ar trebui sa ii spui "alb alternativ".
          Asta arata de fapt care este esenta miscarii aparent anti-rasiste. Din pacate. Dupa ani intregi de rasism adevarat, azi, cadem in cealalta extreme, nu mai ai voie sa spui nimic fiindca oamenii chiar se simt cu musca pe caciula. Traumele lor nu sunt vindecate. Un negru adevarat, mandru de culoarea lui, din africa, nu ar avea de ce sa se ofenseze. Un imigrant frustrat de multe, nu doar ca e un negru printre albi, este o bomba cu ceas, asa cum ne invata istoria recenta.

          Sunt de acord cu sintagma "incident nefericit", sau "exprimare nefericita", dar pana la rasism mai e mult. Puteau fi niste scuze din partea arbitrului nostru, care sa inteleaga care e adevarata problema, si cam atat.
      • +14 (18 voturi)    
        Totul pleaca de la limba engleza... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:45)

        CDBordeianu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Totul pleaca de la limba engleza, mai expusa la a incurca sensul cuvintelor.
        Cand in limba romana vrei sa identifici o persoana dintr-un grup situat la o distanta, indici sexul (femeia aia), inaltimea (ala inaltul de colo), sau culoarea deosebita a parului sau a pielii fata de cea a celor din jur (“blondul de colo”, “brunetul de colo”, “albul de colo” - daca e intr-un grup de negri, sau “negrul de colo”, daca e intr-un grup de albi).
        In limba romana, “negrul de colo” inseamna “persoana aceea cu pielea neagra”, si era sigura identificare precisa a unui barbat ce statea pe banca tehnicienilor turci. Nu-l puteai identifica prin “brunetul acela” sau “cel cu parul negru”, stiindu-se ca turcii sunt bruneti cu parul negru.
        Ce nu inteleg cei ce-l condamna pe Coltescu este ca in acel context, cuvantul a fost folosit ca adjectiv si nu indica nimic altceva decat elementul de identificare din grup. Nu avea nimic injurios, decat descrierea unei cracteristici.
        In limba romana nu exista 2 cuvinte pentru negru. In engleza exista: “black” fara conotatii negative si “negro” - incarcat de toate conotatiile negative aduse de 400 ani de sclavie. Dar, auzit in romana, “negru” - adjectiv lipsit de conotatii negative, seamana perfect cu englezescul “negro-negroes”. De aici neintelegerea: Coltescu a folosit singurul cuvant romanesc pentru culoarea neagra, strainii care au sarit in sus, l-au confundat cu injuriosul “negro-negroes”, cu care seamana aproape perfect.
        In Romania, conotatiile negative nu exista pentru ca negrii au venit numai recent, sunt putini, si-si vad de viata lor, ca orice cetatean roman. Nu cred ca arbitrul a intentionat sa jigneasca, ci numai sa-l identifice precis si rapid pe cel ce trebuia eliminat.
        Totul se rezolva rapid prin scuze insotite de explicatii lingvistice. In opinia mea, turcii, stiindu-se slabi, au hipertrofiat, pentru a influenta arbitrii. Dar, dupa cate le fac turcii kurzilor, Erdogan ar trebui sa taca!
        • 0 (0 voturi)    
          Problema e la celalalt. (Joi, 10 decembrie 2020, 9:53)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui CDBordeianu

          Daca ii zici unuia "blondul", te referi la o caracteristica, nu la un defect.
          Daca ii spui "grasul", "chiorul", "ochelaristul", e denigrator, pentru ca e un defect. Sunt si persoane care nu se ofenseaza, fiindca nu considera ca au un mare defect pentru ca sunt grasi, sau poarta ochelari si se accepta asa cum sunt.

          Problema unora din negri, dincolo de o posibila confuzie cu limba engleza, franceza, unde "nigger" sau "negro" sunt exprimari complet denigratoare, gen "ciorioi", este ca ei isi percep culoarea pielii ca pe un defect. Dar nu toti, probabil un negru din Africa nu considera ca are o problema, mai degraba considera ca albii sunt "spalaciti" si chiar au o problema in soarele de acolo. Sau unii negri din SUA care se alinta, doar intre ei ce-i drept, "nigga".

          Cred ca si ei au de lucrat cu asta, si, cunoscandu-se confuzia ce o poat crea, romanii sa aiba grija sa nu foloseasca cuvantul negru pe langa cei care nu cunosc bine limba romana.
      • +5 (9 voturi)    
        Totul pleaca de la diferente lingvistice (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:14)

        CDBordeianu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Totul pleaca de la diferente lingvistice intre engleza si romana.
        Cand in limba romana vrei sa identifici o persoana dintr-un grup situat la o distanta, indici sexul (femeia aia), inaltimea (ala inaltul de colo), sau culoarea deosebita a parului sau a pielii fata de cea a celor din jur (“blondul de colo”, “brunetul de colo”, “albul de colo” - daca e intr-un grup de negri, sau “negrul de colo”, daca e intr-un grup de albi).
        In limba romana, “negrul de colo” inseamna “persoana aceea cu pielea neagra”, si era sigura identificare precisa a unui barbat ce statea pe banca tehnicienilor turci. Nu-l puteai identifica daca spuneai “brunetul acela” sau “cel cu parul negru”, stiindu-se ca turcii sunt bruneti cu parul negru.
        Ce nu inteleg cei ce-l condamna pe Coltescu este ca in acel context, cuvantul a fost folosit ca adjectiv si nu indica nimic altceva decat elementul de identificare din grup. Nu avea nimic injurios, decat descrierea unei cracteristici.
        In limba romana nu exista 2 cuvinte pentru negru. In engleza exista: “black” fara conotatii negative si “negro” - incarcat de toate conotatiile negative aduse de 400 ani de sclavie. Dar, auzit in romana, “negru” - adjectiv lipsit de conotatii negative, seamana perfect cu englezescul “negro-negroes”. De aici neintelegerea: Coltescu a folosit singurul cuvant romanesc pentru culoarea neagra, strainii care au sarit in sus, l-au confundat cu injuriosul “negro-negroes”, cu care seamana aproape perfect.
        In Romania, conotatiile negative nu exista pentru ca negrii au venit numai recent, sunt putini, si-si vad de viata lor, ca orice cetatean roman. Nu cred ca arbitrul a intentionat sa jigneasca, ci numai sa-l identifice precis si rapid pe cel ce trebuia eliminat.
        Totul se rezolva rapid prin scuze insotite de explicatii lingvistice. In opinia mea, turcii, stiindu-se slabi, au hipertrofiat, pentru a influenta arbitrii.
        • 0 (0 voturi)    
          Gigel (Joi, 10 decembrie 2020, 16:31)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui CDBordeianu

          Nu sunt sigur ca "black" nu e ofensator.
          S-a ajuns pana acolo incat orice referire la aspect, indiferent ca sunt calitati sau defecte, este o discriminare.
    • +45 (65 voturi)    
      Incredibil! Confuzia intre "negru" si "nigger" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:11)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Se aude clar la inceput cum zice "Wait, wait..ala negru"! Celalalt vizat a inteles "nigger". De fapt e usoara confuzia intre "negru" si "nigger".

      A trecut pe romana rapid.
      Si nu inteleg care e problema daca spui ca unul e e negru. Cred ca daca folosesti "nigger" inteleg ca e rau dar nu daca spui ca e negru.
      • +21 (23 voturi)    
        Coltescu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:00)

        CarlosKent [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Mai exista si Negro/Negroes care este la fel de neplacut ca Nigger in Engleza. Englezii au si Black, care nu exista in Romana, de asta am avea nevoie de un cuvand nou in Romana. Dar, din ce vad din postarea de la Istanbul FC, nici "Black guy" este tot rasist, Colored este la fel de rasist. Eu stiam ca Black este OK, dar nu mai stiu ce sa zic, probabil ca Of Colour ramane valabil.
        • +14 (14 voturi)    
          Era un alt video netaiat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:36)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

          Hotnews a eliminat un video care era integral cu cateva secunde inainte in care se intelege clar chiar si ce spune Coltescu. Cel prezent e trunchiat fara cateva secunde esentiale de la inceput. Pff..
          • +15 (15 voturi)    
            zice asa (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:26)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            "da-i galben la ala negru de acolo, ala negru de acolo".
        • -1 (3 voturi)    
          In SUA se spune afro american, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:48)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

          iar in Europa ,,black people''. Daca zici altfel, te poate da in judecata.
          • +7 (7 voturi)    
            AUR (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:31)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            castiga noi suporteri dupa faza asta
        • +3 (3 voturi)    
          Despre "Black" si "Nigga" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:28)

          anticocalar [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

          Nu! E tocmai invers: "Black" exista in romana si inseamna negru. Putem sa spunem ca, "Nigga" nu are echivalent in romana (adica cuvantul cu care s-a facut confuzia, in cazul de fata) ! Prin urmare, pentru acest cuvant ("nigga"), poate ca am avea nevoie de un cuvand nou in Romana, asa cum spui tu. Dar daca ne "sfortam" putin, putem sa spunem ca acest cuvant exista deja, si anume: "cioroi". Dar eu unul nu cred ca, Coltescu, a folosit cuvantul "negru", gandindu-se la "cioroi". Cu alte cuvinte, sunt de acord cu tine.
          • 0 (0 voturi)    
            Chiar si "black" (Joi, 10 decembrie 2020, 16:33)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui anticocalar

            nu mai este admisibil, desi ar trebui sa fie mandri cu culoarea lor, nu e un defect. Insa, dupa atata sclavageala, nu sunt inchise.
      • +29 (33 voturi)    
        da! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:35)

        dorinmac [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ... cu atentie, de fapt era in limba noastra si un apelativ, la naiba, nicidecum rasism! si de aici pana la ce s-a ajuns, noaptea mintii!
      • +8 (8 voturi)    
        nu e confuzie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:21)

        @Dem [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        "nigro", "negro" din spaniola, dar folosit in limba engleza au conotatii rasiste. mai nou si "black" ar fi jignitor functie de context, coloured fiind varianta optima. Am vazut ca se utilizeaza si varianta "dark"
        melodia lui Jimi Hendrix Black Magic Woman ar trebui redenumita Coloured Magic ... Rasismul cu persoane asiatice in schimb nu functioneaza si nu e la fel de starnitor de "explozii" de genul asta
        Unde se va ajunge peste 10 ani?
    • -28 (42 voturi)    
      nu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:42)

      io_cata [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      nu e asa. cum ar fi sa fii tu identificat cu 'ala palid'', sau, ca sa intelegi mai bine, 'ala tigan', tu fiind tigan, deci cunoscand si subtextul cuvantului
      • +36 (44 voturi)    
        Bai rasistilor . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui io_cata

        .. duce-ti-va si lasat-ne: daca intr-o poza ai doi bebelusi, unul negru si unul alb, cum ii identifici? Sunteti de tot cacaoul.
        • -21 (31 voturi)    
          politicos (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:25)

          dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Cel din dreapta, cel din stanga, al treilea de la stanga la dreapta de pe randul din mijloc. Civilizatia si respectul nu sunt grele si se pot invata. In cazul de fata, Champions League, arbitrul trebuia sa le aiba. Respect e una din valorile UEFA.
          • +15 (19 voturi)    
            Asta e respect pentru tine? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:01)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

            Deci negarea raselor acum e identificata cu "respect". In cazul in care ti se cere de catre politie sa faci descrierea unui infractor care, intamplator este negru cum faci? O sa fii respectuos si o sa zici: "respectivul face parte dintr-o rasa care nu este alba, nu este asiatica, nu este middle-east etc"...
            Auzi la tine: civilizatie. Este clar ca negrii se simt frustrati, complexati si nu le place culoarea pe care o au, cu toate ca ii auzi peste tot "black is beautiful", dar cand le spui ca sunt black... sar in sus, la fel si altii ca tine, ca cica nu e respect. Negationistii. Eu nu ma simt nerespectat daca mi se spune "the white guy". Nu e nici o rusine: sunt alb si ma bucur. Asa ar trebui sa simta si ei.
          • +9 (9 voturi)    
            Ridicol (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:23)

            Popescul [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

            Ce ridicol esti! Nici nu-mi dau seama daca tu chiar vorbesti serios. Cred totusi ca te tii de sotii, ca altfel e grav…

            Ideea de rasism se bazeaza (si nu stiu cum sa subliniez acest cuvant) pe credinta impricinatului ca victima este inferioara din motive de …., completeaza tu spatiile cu sex, religie, rasa, etnie, convingeri religioase/politice. Daca in speta de fata se poate demonstra ca rezerva Coltescul a avut aceasta credinta, voi toti astia aveti dreptate.

            Da, putea iesi altfel din situatia respective, dar asta este, n-a facut-o. Ar trebuit sa ia o decizie intr-o picosecunda. Este un om, pentru numele lui Dumnezeu. In viata reala oamenii mai si gresesc. Pe voi nu v-a corectat niciodata seful? Nu ati blocat pe nimeni atunci cand ati iesit din parcare si cu toate ca v-ati asigurat, in urmatoarele trei secunde v-a ajuns o masina din urma? La metrou nu ati calcat niciodata pe pantof o domnisoara draguta? Ce trebuia sa faca ultima? Sa va injure de morti? Sa va ia familia de la Adam si Eva? Sa va acuze ca o hartuiti? Eu cred ca nu. Incercati sa va folositi bunul simt, logica, simtul realitatii cand judecati ceva.

            A fost sufficient ca mass media sa titreze "Rasism!", ca hoardele de... era sa zic inepti, dar nu zic, sa sara deja cu concluzia.

            Am si eu o intrebare. Daca UEFA zice ca astudiat cazul si a fost doar e exprimare nefericita, cu sens diferit in limbi straine, ce veti face voi astia care infierati acum cu manie proletara? Daca Webo dupa ce aude variant lui Coltescul si ultimul isi cere scuze, zice ca I le accepta si ca acum nu crede ca a fost rasist, ca atunci el (Webo) reactionase la cald, ce veti face? Va veti da un pumn in cap spunand "am fost un prost"? Nu? Nu vei face asta? Eeee, atunci vorbim despre altceva.
      • +10 (12 voturi)    
        alo? pamantul catre io_cata (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:33)

        Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui io_cata

        Nu a zis ala tigan.
        A zis CLAR "ala negru" - nu are nici o conotatie peiorativa in forma asta. Negru e o culoare si atat. O caracteristica vizuala. Nu a zis ala sclav...nu a zis ala cu fata de prost... a zis... ala negru. 100% corect.
        Ce subtext ma rog are negru? Ia explica? Sclav cumva insinuezi sunt sigur(o sa minti ca nu). Pai esti un rasist si jumate atunci. "Negru" nu are nici o conotatie.
      • +10 (12 voturi)    
        am innebunit cu totii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:32)

        toiu [utilizator] i-a raspuns lui io_cata

        Da, daca sunt alb poate sa-mi spuna fara probleme ca sunt alb. La fel daca sunt palid, inalt, carliontat, etc. Comparatia cu cuvantul tigan este inselatoare. Pentru multi cuvantul tigan este peiorativ. Dar daca cei mai negri dintre negri isi spun Black Lives Matter ca sa se identifice asa este o nebunie sa-i acuzi pe alti ca fofolsesc acest cuvant. A spus negru imputit? A spus negru inapoiat? Nu, a folosit un cuvant absolut neutru folosit de negri.
        Corectitudinea politica in toata dementa ei!
    • -19 (29 voturi)    
      Coltescu provine dintr-o tara de h"aur".. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 4:43)

      Cristiana78 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ma amuza faptul ca multi habar nu au cu se mananca rasismul. Cand numesti o persoana nu-i vorbesti despre culoarea pielii. Putea spune "ala cu parul grizonat, cel inalt" sau ii spui pe nume, dar nu spui culoarea pielii, Oricum eu nu sunt stupefiata pentru ca asa vorbeste Coltescu. Duminica 8% dintre ai nostri au votat un partid constituit de infractori, extremisti, antisemiti, xenofobi....Sunt constienta ca multi i-au votat pentru ca saracii confunda patriotismul cu extremismul. Asa si Coltescu in sinea lui crede ca poti spune unui om...uite am dat rosul la ala negru. Romanica inca este in Evul mediu. Ne meritam soarta.
      • +8 (10 voturi)    
        Rasism? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:36)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        Dacă îi spui despre un surd că e surd, înseamnă "rasism"? Sau despre un mut, prost sau incult?
      • +1 (7 voturi)    
        mica erata (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:53)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        Partidul AUR a fost votat in marea majoritate de tinerii intre 20-35 ani, imi e greu de crezut ca ei sunt prost informati si nu stiu ce au votat.
        • 0 (0 voturi)    
          Si totusi... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:26)

          FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ... asa e. Ambele variante sunt valabile.
      • +4 (6 voturi)    
        ati dat exemplul cu omul inalt (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:56)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        in oglinda, daca il numsec pe un pitic, ala micu' e corect?
        Aparitia AUR este un efect nu o cauza. Un efect impotriva PC-ului si discursului globalist. O spunin calitate de votant USR.
    • -7 (23 voturi)    
      De unde e Coltescu? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:10)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      O prostie enormă făcută de un arbitru care a confundat Parisul Ligii Campionilor cu mahalaua Craiovei. În grava lui ignoranță, nici nu și-a dat seama că a greșit impardonabil........:(
    • -6 (10 voturi)    
      Nu ai dreptate.... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:55)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Identificarea jucatorilor in fotbal se face dupa numarul tricoului, nu dupa culoarea pielii. Punct!
      • +7 (7 voturi)    
        Tu ai inteles ce s-a intamplat? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:57)

        This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Omul acela care s-a simtit ofensat era unul din stafful echipei, nu era niciun fel de jucator. Iar arbitrii nu au cum sa le stie numele tuturor
        • -6 (6 voturi)    
          trebuia sa spuna numarul de pe tricou (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

          Englezii asa fac : ,,give yellow card to number 6".
          • +8 (8 voturi)    
            care tricou? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:34)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            nu te ajuta capul sa pricepi ca nu era un jucator?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu era jucator, nu avea tricou si nici numar. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:59)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Dar iesea in evidenta prin alte semne distinctive fata de ceilalti.
    • -7 (11 voturi)    
      Nu e chiar asa (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:01)

      Cristiana78 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ma amuza faptul ca multi habar nu au cu se mananca rasismul. Acolo s-a consumat un act de rasism. Nu stiu daca voluntar sau din inconstienta, dar tot rasism este. Cand numesti o persoana nu-i vorbesti despre culoarea pielii. Putea spune "ala cu parul grizonat, cel inalt" sau ii spui pe nume, dar nu spui culoarea pielii, Oricum eu nu sunt stupefiata pentru ca asa vorbeste Coltescu. Duminica 8% dintre ai nostri au votat un partid constituit de infractori, extremisti, antisemiti, xenofobi....Sunt constienta ca multi i-au votat pentru ca saracii confunda patriotismul cu extremismul. Asa si Coltescu in sinea lui crede ca poti spune unui om...uite am dat rosul la ala negru. Romanica inca este in Evul mediu. Ne meritam soarta. :(
    • +11 (15 voturi)    
      Lumea a luat-o razna (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:36)

      HN_Cov_2 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Nu am pic de fibra rasista in mine, ba din contra... dar parca am luat-o razna cu rasismul.

      Pentru ca un gest sa fie rasist, trebuie inprimul rand sa existe INTENTIE. A fost nefericit Coltescu in exprimare? Sigur ca da. Dar provine dintr-o tara care nu si-a dezvoltat vocabularul in acest sens pentru ca nu a fost nevoie. Noi nu avem Afro-american, nigger, negro, black, colored person etc. Noi avem negru. Atat.

      Faptul ca negru suna ciudat in urechile tutror celorlalti pentru ca aduce a "negro" sau "nigger" e alta poveste, dar ma indoiesc ca in sufletul lui Coltescu zace vreo samanta de KKK asa cum s-a isterizat toata lumea.

      Tarantino a luat Oscarul pentru Django folosind cuvantul "nigger" de 200 de ori... asa ca hai sa nu ne mai scandalizam la orice pronuntie a cuvantului.

      Intentia si sensul peiorativ sa ne scandalizeze, nu cuvantul.
    • +7 (11 voturi)    
      La americani este o lege: (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Daca cineva spune adevarul, atunci acesta nu e defaimare, chiar daca cel defaimat sufera.
      De exemplu daca o fosta iubita spune pe toate canalele de televiziune despre fostul ei barbat ca are penisul mic, atunci acesta o poate da in judecata. Insa, daca se dovedeste ca femeia a avut dreptate, atunci barbatul nu a fost calomniat ptr ca femeia a spus adevarul.
      In cazul de fata, daca Coltescu a spus negru si nu altceva, deci teoretic ar avea dreptate. Practic, in Europa, cel care acuza de rasism, de obicei castiga. asa ca, tare cred eu ca pe Coltescu il asteapta o suspendare.
    • -10 (12 voturi)    
      Logica ta de Veorică (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:35)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Dacă ești alb, ți se adresează cineva cu ''albule'', așa cum a procedat ăsta (și alții) în cazul cuiva de culoare? Înceteaza să mai gândești ca Dăncilă.
      • +7 (7 voturi)    
        daca esti un alb intr-un grup de negri, Da! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:00)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Vei fi identificat si numit ca "ala albu"
    • +8 (8 voturi)    
      unde e discriminarea ? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:40)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Am ajuns de ras' plansu.... discrminarea asta pozitiva nu isi mai produce doritele efecte. Unii se folosesc de "discriminare" sa isi acopere problemele de comportament, ca de exemplu. E discriminare sa ii spui tigan, dar nu e discrimiare cand ei au locuri "speciale" de admitere la facultate sau locuri "speciale" in parlament sau la Bruxeles ...
      Nu vad unde este discriminarea in a spune "ala negru'" sau "ala alb". Cre'ca discriminare e atunci cand negru' sau alb atarna in decizie in defavoarea unuia dintre ei. Dar negru si alb este un fact. Asa e europeanu' in general si nordicul, alb cei care au stat mai mult spre ecuator au coloarea mai inchisa, adica spre negru.

      Discriminarea pozitiva nu aduce decat probleme si dezbinare in societate. Albastru inchis o sa vrea mereu discriminare pozitiva pentru ca are ceva gratis, iar Albastru deschis o sa fie mereu frustrat pentru ca trebuie sa plateasca discriminarea pozitiva .... si mai ales sa li se impuna cum sa gandeasca/vorbeasca sau sa se comporte.
    • -3 (3 voturi)    
      anti-rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:52)

      PaulDavid [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Persoana respectiva are un nume. Arbitrul treabuie sa stie numele tuturor jucatorilor, antrenori...
      Doar nu te duci la servici si iti strigi colegi dupa cum arata.
      Si nici nu isi cere scuze, adica nu isi da seama ca a gresit?
      • +3 (3 voturi)    
        alt imbecil "progresist" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:39)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui PaulDavid

        auzi, arbitrul trebuie sa stie numele tuturor membrilor unei echipe, cu antrenor si maseur cu tot :))))))))))
  • +65 (91 voturi)    
    Coltescu daca era baiat destept... (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:57)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ii zicea "the white guy with black skin"
    • +19 (29 voturi)    
      Sau .. (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ..putea sa-i spuna "africanul ala". Era mai simplu.
      • +16 (18 voturi)    
        saracutzu... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:30)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... si daca se simtea ofensat? ca el nu e african.. ca el se identifica altceva?
      • +5 (7 voturi)    
        mai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ala era ofticat ca a luat rosu...
        se simtea ofensat oricum
        daca nu era asta era rasism ca i-a dat rosu...

        sa fim seriosi
    • +27 (31 voturi)    
      E o fortare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:46)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Inteleg ca s-a vorbit in romana si s-a auzit cuvantul negru pe care unii l-au interpretat ca “negro” sau “nigger”, intr-adevar ofensator in engleza.
      Dar poate ca ar trebui sa le explice cineva ca asa cum librarie nu inseamna “library” nici ce s-a auzit nu inseamna ce cred ei; e exact primul cuvant din BLM. De data asta lipsa de intelegere a multiculturalitatii a fost exact la cei care o sustin.
      • +15 (17 voturi)    
        . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:28)

        o_o [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Schimbi in romana ca s-a aprins un prost... dar cu "nigreos" din latina ce faci? Dar cu Niger si Nigeria?

        Nu e mai usor sa inteleaga nene ala ca mai sunt si alte limbi in lume?
        • +8 (10 voturi)    
          asta e din cauza faptului ca li s-a dat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:54)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui o_o

          prea mult nas....Au facut circ stiind ca oricum vor pierde.
    • -1 (1 vot)    
      daca era destept ii zicea numarul de pe (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      tricou, si toata lumea era multumita.
  • +46 (66 voturi)    
    dar cum ar fi trebuit sa i se spuna? (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:58)

    pmct [utilizator]

    The chocolate man?
    The dark man?
    The pink man?
    ...
    • +17 (33 voturi)    
      man (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:10)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Aşa e afară,ăsta este progresismul,trebuia să zică"afro-americanu" ăla gen,sau "de culoare",nu ştiu dacă era ok "coloratu' ăla" :)
      • +2 (2 voturi)    
        Afro-american .. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:42)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        . esti daca traieste in State. Daca traieste in Africa, cum ii spui?
      • +1 (1 vot)    
        afroamericanul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:40)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        din Camerun, nu? :)))
  • +49 (69 voturi)    
    Daca a zis asa (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:01)

    human_nature [utilizator]

    cu ce a gresit? ce, era alb? nu-i ca si cum el l-a colorat negru. mi se pare o aberatie sa se supere unul ca ii zici negru doar pentru ca e si la fel, sa ma supar eu ca imi zice un negru alb. ce urmeaza dupa tampenia asta?
    • +14 (18 voturi)    
      Avea oricum capsa pusa (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:21)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Din ce inteleg omul tocmai ce luase un cartonas rosu
      • +5 (7 voturi)    
        da (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        si in loc ca echipa sa piarda cu 3-0 cum este normal pentru o asemenea iesire,
        ei sunt considerati victime...
  • +41 (59 voturi)    
    si nu era negru? (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:02)

    srpc [utilizator]

    daca era, care e problema?
    • +6 (24 voturi)    
      Nunu (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:11)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      E rasism. Aşa e în vest. Pe bune :) Mai ales la chestii oficiale,în sport etc. "Negru" la noi nu înseamnă jignire,dar la ei este grav rău
      • +6 (6 voturi)    
        Coltescu a vorbit cu Hategan in limba romana (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:55)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        A zis ,,ala negru"...in limba romana nu e ofensator.
      • +4 (6 voturi)    
        si ala (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:55)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        a vorbit in engleza sau in romana?
        ca daca a vorbit in romana mash ma!

        ironie era ca daca ziceai "cioara aia" nu se criza nimeni ca nu intelegea la ce se refera
    • +20 (26 voturi)    
      s-a simtit jignit (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:49)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      s-a simtit jignit ca e negru
      • +6 (8 voturi)    
        nu... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:46)

        Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        a crezut ca a auzit negro... dupa care a dat-o la intors ca nici negru nu trebuia sa-i zic. Daca zicea in engleza The black guy era 100% totul ok.
        • -1 (1 vot)    
          Repet: (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:06)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gigidejos

          In fotbal jucatorii sunt identificati dupa numarul de pe tricou, nu dupa culoare sau nume.
  • +37 (49 voturi)    
    hm (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:06)

    Georgiana1995 [utilizator]

    În româneşte "negru" nu are conotaţiile "alea".Da' ăia cred că s-au suparat pt că efectiv cuvântul "negru " aduce cu ăla nasol din engleză " n****".Aşa cred eu,că dacă ar fi fost al nostru rasist,clar îl numea ca pe pasărea aia neagră şi mare,sau cum îi mai numim noi pe rromii noştri :)
    Una peste alta,afară ăia sunt sensibili la cuvinte. Noi chiar nu ne împiedicăm de astea,noi deocamdată vrem căldură şi apă caldă,alea cu "cuvintele răneşte" să mai aştepte
    • +25 (35 voturi)    
      care nasol? (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      toti jmekerii negri isi zic unul altuia nigger, dar daca le zice un alb asa incep sa urle! totusi, de ce ar trebui sa-mi pese de supararile negrilor, tiganilor, arabilor, pakistanezilor samd, cand lor li se rupe de supararile mele? nu le datorez absolut nimic, deci care e problema?
      • +1 (3 voturi)    
        Si tiganii isi zic tigan unul altuia, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:56)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        dar iar incearca sa le zici tu asa, sa vezi cum scoate sabia din portbagaj.
    • +16 (20 voturi)    
      Corect (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:23)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Știu români stabiliți în SUA care zic ”cioară/ciori” tocmai pentru a evita asocierea cu statul Niger scris cu un ”g” în plus.
    • -10 (26 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:20)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      In Romania trebuie sa ne mai civilizam putin, Sa stim cum se ne comportam in public, ce anume sa spunem si ce sa nu spunem in spatiul public, sa cunoastem limba engleza si sa nu putem sa ne referim la un asiatic "ala cu ochii oblici", cam asa a fost si aseara.
      In special daca avem o slujba sau calatorim in strainatate in scop de serviciu.
      • +13 (23 voturi)    
        I-auzi (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:52)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Spun in public ce vreau. Constitutia nu-mi interzice sa fiu magar sau rasist. Si nici intr-un caz de la nu stiu ce ofensareala - si auzi, de la turci, nu tocmai exponentii corectitudinii politice.
        • +13 (19 voturi)    
          turcii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:39)

          Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui ac

          turcii... printre singurii provocatori de genocid din secolul trecut inca nepedepsisti... si actuali mari rasisti
      • +11 (17 voturi)    
        I-auzi (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:45)

        Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Ala negru se traduce The black. The black guy, a black person se foloseste la ordinea zilei oriunde. Problema sensibililor (si a ta... ca si tu esti un sensibil) este ca negru a fost foarte aproape (auditiv) de negro.
        De aici si scandalul... ca individul(instigatorul) a aflat ca ala a zis negru...nu negro... a inceput sa dea inapoi si sa justifice mizeria pe care a facut-o cu MAI multa mizerie. Auzi tu sa nu poti sa mai zici ala inalt, ala scund, ala cret, ala cu adidasi rosii, aia blonda, aia roscata... deci nu mai putem idenifica persoane decat dupa anumite crediterii*(secundare).
        Extraordinar... cum am ajuns... si sunt unii ca tine care gasesc mizeria asta chiar rezonabila...asa ar trebui sa vorbim si comporta cica.
    • +9 (17 voturi)    
      nope (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:17)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      jucatorul a inteles "negro" in franceza, se aude clar pe reluare cand repeta "negro", "negro" ceea ce intr-adevar s-ar traduce "cioara" in romana. E o confuzie stupida, nu un caz de rasism, dar asa se intampla cand pui un ignorant arbitru.
      • +4 (6 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:32)

        TheNamelessOne [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        The word “Negro” is used in the English-speaking world to refer to a person of black ancestry or appearance. It has been used for people of African ancestry as well as people from other places. The word negro means 'black' in Spanish and Portuguese. It comes from the Latin word "niger" which means 'black'.

        Nu vad nimic rasist in cuvantul asta. dar idiotii vor fi intotdeauna idioti.
  • +23 (31 voturi)    
    ce vrajeala (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:12)

    Xorciser [utilizator]

    Cum trebuia sa ii zica, ala cu buze mari si vinete? Mie mi se pare ca turcii nu prea aveau chef oricum de fotbal.

    Lasand acum gluma la o parte, asta nu e motiv de oprit meciul. Coltescu nici nu era arbitru principal, ii faceau plangere dupa meci si il sanctiona UEFA.
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:52)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      "Ba, tu, ala. Preda Buzescu".
    • +8 (10 voturi)    
      :))))))))))))))) (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:39)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      hai ca ai fost bealea. De departe cel mai tare comentariu cu privire la situatia asta stupida. Intr-adevar, turcii cred ca facusera pe ei cand s-au vazut in fata PSG si gata, au gasit motiv de eschivare. A auzit alt prost din echipa lor ceva ce incepea cu "n" si gata, circ.
  • +11 (19 voturi)    
    ehm (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:14)

    sentenced [utilizator]

    Au inceput radicalistii de stanga linsajul pe Twitter deja.
  • +21 (33 voturi)    
    Coltescu.... (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:19)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. a spus-o "negru" si fraieru ala a inteles "negro" adica un fel de sclavete.
    Oricum, a spus-o in sensul sa identifice persoana, nu sa jigneasca.
    Sensibilii de tastatura au luat-o in barba, nu e niciun pic de rasism aici.
    • -11 (15 voturi)    
      e rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:29)

      dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Exact de aceea e rasism. Daca il identifica altfel decat prin culoare nu e rasism. Daca spunea cel care tipa si e nervos sau il arata cu degetul nu e rasism, dar daca asta vezi intr-o persona primul lucru, culoarea pielii, e rasism.
      • +12 (14 voturi)    
        e rasism in capul tau... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:34)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

        daca ii spunea "ala roscat"? sau ce.. culoarea pielii e superioara culorii parului? hai plimbati ursu'..
      • +5 (7 voturi)    
        Nu e rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:50)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

        E cromatism, doar s-a referit la culoare. Oricum, tampenia asta de politica corecta e o inventie idioata si e si ultra-exagerata. Nu mai poti sa-i spui omului pe nume ca, gata, declanseaza o revolta internationala. Pentru o vorba - si aia prost inteleasa. Daca i-ar fi zis negroteu, arabete, cioroi avea motiv de suparare, dar nu mai mult ca la o injuratura "obisnuita". Ii raspunzi pe masura si gata, nu te ofischezi ca o domnisoara de pension neiesita in lume. E penibil. Isi rup picioarele unul altuia si e ok, dar nu cumva sa-l atingi cu o vorba...
      • +6 (8 voturi)    
        e rasism d c?! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:57)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

        "negru" identifica o culoare
        culoarea pielii aluia era "neagra"

        unde kkt e rasismul?!

        fix dupa logica ta, sa spui unui alb "alb" e rasism!
  • +18 (26 voturi)    
    Stați pun (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:27)

    Mazeta [utilizator]

    În limba română, cuvantul „negru” nu are conotație peiorativă - ba dimpotrivă, aș zice eu.
  • +12 (20 voturi)    
    mama-i de vină (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:28)

    Clef [utilizator]

    culpa, la urma urmei, e a mamei ofensatului, care-l făcu negru de la bun început, detaliu observat chiar și de Colțescu *chit că-i doar în postura de simplă rezervă).
  • +19 (23 voturi)    
    black guy vs n... e mare diferenta (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:29)

    Coco Whistle [utilizator]

    turcii sint cam prosti. peste tot in lumea asta e populatie white, black, etc...
    • +4 (6 voturi)    
      nu sunt prosti (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      alora oricum nu le pasa de rasism sau libertati ca tot veni vorba

      e vorba ca prin actiunea asta au scos clubul dintr-o situatie dificila si chiar l-au pus intr-o situatie avantajoasa!

      si uefa in loc sa ia masuri, le-a dat dreptate
      nu cred ca o sa-i faca ceva arbitrului, efectiv nu au cum pentru ca "negru" in romana nu e jignitor, dar probabil nici turcii nu o sa pateasca nimic, cum era normal!

      sa ne imaginam ce iesea la o asemenea chestie cu public!
      chiar daca era rasism... treci peste, joci si dupa meci faci memoriu! nu te oftici ca un copil de 5 ani pe stadion!
  • +21 (27 voturi)    
    Eu am impresia ca turci stiau ca pierd meciul? (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:30)

    UnOarecare [utilizator]

    ...
  • +16 (26 voturi)    
    Rasista e reactia turcilor (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:35)

    Petrul [utilizator]

    Sa numesti corect un lucru tine de o perceptie buna, e un act fenomenologic. Sa presupui, asa cum au facut turcii, ca acea culoare neagra a pielii ar insemna automat aruncarea acelui individ intr-o categorie inferioara de oameni - este rasism.
    • +2 (2 voturi)    
      e reactia lui Erdogan in primul rand, (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Petrul

      care vrea sa mai abata atentia de la problemele interne. Abia la urma ideea a fost preluata de presa turca.
  • +14 (20 voturi)    
    Politic și corect (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:36)

    JoshuaTree [utilizator]

    Omul vorbea in limba neaoșă românească , dacă domnul ăla negru o fi trecut pe la o echipa de liga z din Romania și cum venea spre el cartonașul rosul a dat-o in negru. Sincer “denominația” este in cazul acesta sinceră, tipul negru ... e o descriere o caracteristica nu o discriminare .. tembelism .. da .. regrete pentru ce au avut de suferit.. dar și iobagii și țiganii noștri tot sclavi au fost și la europeni și nu ne-a plâns nimeni de mila.
  • +14 (26 voturi)    
    Damblageala (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:42)

    spirache [utilizator]

    Asta-i rezultatul distopic al corectitudinii politice dusa la extrem. Cred ca sarmanul Coltescu nici nu a înțeles de ce este revoltat afro-omul sau omul de culoarea sau nici nu stii cum mai pronunți. Daca era asiatic din Mongolia si ii zicea ,, Uite, sancționează pe chinez ca a făcut asta!" tot asa se reactiona? A inebunit lumea!
  • +7 (15 voturi)    
    E simplu (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:47)

    jas [utilizator]

    Sa declare ca i-a zis lui Hategan: "Baiatul ala cu paltonul negru". (Daca nu sunt probe audio)
  • +5 (13 voturi)    
    12B (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:50)

    Casargoz [utilizator]

    Trebuia sa-i spuna 12B?

    Sau rasistul :blondule!
    The black guy este traducerea in engleză a termenului Harap. Termen care nu este rasist pentru ca nu face diferența între turci și negrii.
    Dacă se adresa unui turc nu putea decât sa-i zică Harap alb: YOU the black White guy (turcule adică)

    Toți străinii sunt rasiști ei nu au conceptul de Harap alb.
  • +17 (27 voturi)    
    Ai zice (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:03)

    Arminius [utilizator]

    ca organizatia Black Lives Matters e rasista. Au bagat negru direct in numele organizatiei. Va dati seama?
    • +9 (17 voturi)    
      All lives matter (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:55)

      simonn [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Poi chiar este rasista.
      All lives matter.
      Sau black lives matter too

      Dar black lives matter e rasista
  • -5 (19 voturi)    
    Dl. Coltescu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:04)

    Observatory [utilizator]

    trebuia sa știe de f mult timp, Europa este un continent socialist, întrebați reprezentanții Europei : Tov. Micron si Tov. Merkel, fosta șefa UTC ista și fosta Germanie comunista !
    Ăștia doi conducători au comunismul in DNA
    • -2 (2 voturi)    
      Daca-s asa de buni comunistii la putere (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:47)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      de ce cei romani au bagat tara in faliment moral si material?!
  • +25 (25 voturi)    
    Aiurea.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:06)

    abcabc [utilizator]

    Ce i-a raspuns Coltescu lui Webo cand il acuza de rasism? "Bai tu esti Turc?!"
    • +3 (3 voturi)    
      si raspunsul lui care a fost? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui abcabc

      "sunt african, bos"
  • +12 (18 voturi)    
    Aberant (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:07)

    Fanel01 [utilizator]

    Sincer aberant , in romana cand spui negru nu te referi ca e cioara sau mai stiu eu ce , te referi doar ca e inchis la ten ,exact cum ai spune “roscatu ala”
  • -11 (29 voturi)    
    ne-a facut de ras.. pacat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:08)

    Kvothe [utilizator]

    pacat de Hategan ca e profesionist ! Coltescu nu are ce cauta intr-o brigada internationala daca nu poate vorbi limba engleza, nu intelege conotatiile lingivistice ! poate in romana are scuze, dar in engleza nu !
    • +2 (4 voturi)    
      defapt... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:41)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      .. de data asta turcalaii s-au facut de ras. oamenii care au ceva in tartacuta, au vazut cine incearca sa joace cartea rasismului care defapt nu prea a fost rasism.
    • +2 (6 voturi)    
      De ce ne-am facut de ras? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:03)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      Ca in lumea corectitudinii politice nu mai pot fi folosite unele cuvinte ca asa vor unii? La noi ce facem cu opera Tiganiada a lui Budai-Deleanu? O ardem si o stergem din literatura? Toti negrii(sunt negri si nu pot sa le spun altfel decat isi spun ei intre ei) sunt rasisti pana in maduva oaselor, si stiu asta din interactiunea mea cu negrii din Africa , Americi , Europa . Tiganii isi spun tigani intre ei , iar eu tot tigani le spun. Asa ca lasati-o jos ca macane... Dar mai nou se gasesc cuvinte rasiste peste tot...
    • +2 (2 voturi)    
      Tocmai ca in romana au vorbit (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:23)

      Joro [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      iar "afroamericanuldeculoarediferitaetc" are pretentia ca intelege si limba asta, stii cum sunt ei scoliti asa in capul lor :) Luati aminte, ca se apropie si de noi!!!
  • +17 (27 voturi)    
    PC dus la extrem (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:10)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    adica inteleg ca arbitrul de pe margina i-a indicat celui central pe cineva din staff (din tribune) zicand "acel tip negru" (sau "tipul ala negru") ca a incalcat regulile.
    Deci nu s-a dus la arbitru sa semnaleze ceva de gen ca e un negru in zona si e musai sa fie sanctionat. Nici nu s-a luat de negrul respectiv ca e negru, sa il injure dau in vreun fel. PC ar fi cerut sa indice "tipul acela de culoare" sau si mai "corect" " tipul acela afro-american" (ma rog, poate e francez, caz in care nu stiu daca e corect sa ii zici "afro-american").
    Mno, nu stiu, posibil cand esti grabit, in tensiune, presiune sa mai scapi si cate o exprimare din asta nefericita gen "tipul ala negru", "tiganul acela", dar de aici si pana la a face scandal, opri meciul, scandaliza toata lumea de parca l-ar fi penalizat cumva in legatura cu culoarea, e ...extremism!!! radicalism tip PC exagerat.Nu s-a luat de el pt culoarea pielii, nu a propus sanctionarea pt ca e de culoare....doar l-a indicat cu aceasta caracteristica. Zau daca ma prind de ce e asa ofensator....daca era asiatic, nu putea sa zica ca e "asiaticul acela", ca tot asa, era ofensator, nu?
    Culmea ironiei e ca fix turcii si mai ales Erdogan sa se "sesizeze"...dap, fix ei care au facut un genocid pe care refuza sa il recunoasca, care ucid civilii kurzi doar pt ca e alta etnie....unde am ajuns, frate, astia sa invoce PC.....maine poimaine se ia Chinea de toti....rastimp in care masacreaza milioane de uiguri si cetateni ai lor pe criterii politice....
    Adica e si exagerare si ipocrizie....lumea vede...ne mai miram de ce voteaza AUR si alte partide extremiste...
    PS: chiar daca a spune "black man" e ofensator pt un negru, ar trebui sa puna totusi in context. A zis-o un roman. Romanii nu au tinut negrii in sclavie. Ar fi de inteles sa se ofenseze daca ar fi zis asta un american. Totusi, pt romani "black man"=are tenul de culoarea neagra. Atat. Romanii chiar nu sunt anti-negri, dar chestii din astea sigur ii va transforma sa devina!!!
    • -20 (20 voturi)    
      Daca tu ai fii singur (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:59)

      simonn [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Daca ai fii singurul alb intre multi negri.
      Si vine un negru si zice. “Albu ala”
      Ai simti ca esti tratat egal sau te-ai simti in siguranta?

      Cred ca ai reactiona lafel ...
      • +13 (15 voturi)    
        Da mah...e OK ala alb... mare lucru...sensibilule (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:28)

        Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui simonn

        Deci pe stadion...singurul alb (erau mai multi negri... ma rog...singurul sa zicem ca as fi). Si cineva zice... ala alb? Da, e ok. Ala musculos...ala inalt... ala....ala ala... numai sa nu zica ala cu fata de prost ca atunci chiar te enervezi. :)))

        Ati cazut de pe luna rau de tot. Sunteti niste snowflakes toti.
      • +4 (4 voturi)    
        de ce sa nu ma simt in siguranta? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:42)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui simonn

        ca sunt un alb intre mai multi negri? ezcluzand varianta porno, in care imi aduc aminte de blonda foarte alba care sta pe canapea inconjurata de negri (si care nu cred ca se simte in vreun fel amenintata, ci doar "amenintata"), zau, daca inteleg....am experimentat sa fiu unicul alb intre asiatici sau intre africani si evident ca asa ma si indicau intre ei "albul acela" (africanii) sau "europeanul", "caucazianul", "albul". Si desi stiam de ex ca africanii au f multe resentimente fata de albi, din cauza colonizarii, sclaviei si au o atitudine putin (pasiv)agresiva, nu m-am simtit niciodata amenintat.
        La asiatici nu mai zic, daca ati sti ca dincolo de Pakistan, orice e alb la ei e considerat automat superior, ceva de dorit....e total opus, sa fii alb inseamna un fel de "pedigree" in ochii lor- sunt natii care folosesc in cosmetice intensiv "whitening factor".
        Ironia face ca noi, albii sa alergam dupa soare si bronz in ideea sa fim cat mai "dark skinned", chair "black", pt ca ni se pare mai sexy, viril, etc , iar lor asta sa li se para ca e....
      • -9 (13 voturi)    
        Funny (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:10)

        simonn [utilizator] i-a raspuns lui simonn

        Dupa cate voturi cu minus mi-am luat mai sus (banuiesc ca toti sunteti albi, si eu sunt dar ...) inteleg ca daca ati vizita africa si cineva ar striga “ala alb! Ia vino’n’coa!”

        V-ati simti ok. :) si deloc discriminati.

        Vi se pare absolut normal sa identificati oameni dupa semnalmente ce tin de rasa ... lucru pe care ei nu il pot controla, asa s-au nascut.

        Intrebare : “ala negru de a condus america” va suna ok? Nu are nicu un iz peiorativ? Deloc?

        Mai era unu cu “tiganca imputita” ... si asta a fost tot ok?
        • +1 (5 voturi)    
          sensibilule de tastatura.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:45)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui simonn

          ... si daca-i ziceai ala scund, ala roscat.. lucrurile astea nu tin tot de caracteristici pe care nu le poti controla?
          ok, la par te poti vopsi.. dar cred ca merge si pe piele, daca e musai.
          • -1 (1 vot)    
            Bine boss (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:57)

            simonn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            “Ala scund” suna ok? Mie nu mi se pare

            Pt multi oameni asiatici si de culoase e o chestiune sensibila. Lafel ca si pentru un on scund.

            Cauta “doll test” pe youtube si ai sa intelegi dece.

            E ok sa nu-ti placa negrii sau blondele sau scunzii.

            Nu te pune nimeni sa faci o familie.

            Dar nu e ok sa strigi pe strada “hei blondo” si nu e ok sa spui “ala negru” sau “hei scundu-le”.

            Si nici epitetele gen “sensibilu-le de tarsatura” nu-si au rostu.

            Cu stima!
          • -1 (1 vot)    
            Bine boss (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:57)

            simonn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            “Ala scund” suna ok? Mie nu mi se pare

            Pt multi oameni asiatici si de culoase e o chestiune sensibila. Lafel ca si pentru un on scund.

            Cauta “doll test” pe youtube si ai sa intelegi dece.

            E ok sa nu-ti placa negrii sau blondele sau scunzii.

            Nu te pune nimeni sa faci o familie.

            Dar nu e ok sa strigi pe strada “hei blondo” si nu e ok sa spui “ala negru” sau “hei scundu-le”.

            Si nici epitetele gen “sensibilu-le de tarsatura” nu-si au rostu.

            Cu stima!
        • +2 (6 voturi)    
          Las-o balta (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:33)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui simonn

          Hai ca ai inceput sa aberezi. Scena in cauza n-are vreo legatura cu ce spui tu. Ai venit cu niste situatii total aberante fata de cea de la meciul respectiv.

          Pe Obama il stie toata planeta. De negrul in cauza cred ca a auzit doar mă-sa.

          Vino si tu cu ceva substantial, nu cu prostioare de doi lei gauriti.

          In concluzie, nu te mai ... da grande de Spania.
          • -1 (1 vot)    
            Ok (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:02)

            simonn [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            Respectu tau fata de un om e in functie de cata lume il cunoaste pe respectivul?

            Eu prefer sa respect pe toata lumea lafel.

            Suna idealist, dar atata timp cat nu mi-a facut nici un rau pt mine e egal daca e Obama sau gigel care matura strada. Si total irelevant daca e alb, albastru, bej la piele ...

            Sunt sigur ca arbitru nu si-a dat seama de nuanta asta.
        • +1 (3 voturi)    
          e incorect sa spui (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:42)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simonn

          "ala negru care a condus America"
          Corect e , musulmanul de culoare care a condus America spre prapastie!
          • +1 (1 vot)    
            exact! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:50)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            o precizare necesara
      • +7 (7 voturi)    
        exact asa iti si spun (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:06)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui simonn

        daca ajungi intre negri , white guy,
        • +1 (1 vot)    
          Exact (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:04)

          simonn [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

          Exact asa fac si cei de culoare de multe ori.
          Dar asta nu insemna ca e ok pentru nici o categorie.
  • +16 (18 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:16)

    razeshu [utilizator]

    cand cei de la L'equipe ii numeau pe cei din generatia de aur - tigani - atunci era ok, era vorba doar despre libertatea de exprimare.
    Bine ca incidentul a fost dupa alegeri ca mai bagau cateva procente la H'Aur in zestre. :)
    Daca pana acum "jucam" in CL doar cu arbitrii de acum vom sta acasa cu toti membrii federatiei :) Bine ca le facem stadioane noi, isi pot baga in boxe imnul CL si fugi pe teren 90 minute ca la altceva oricum nu sunt bune. Adica nu-s utilizate pentru sport ca de produs ele produc la greu. Pentru constructori si pentru cei care mimeaza mentenanta.
    • +5 (5 voturi)    
      :)))))) (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:42)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      nu ma pot opri din ras. buna observatia cu haur:)
  • +17 (27 voturi)    
    Penibilitatea progresista atinge noi culmi... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:22)

    filosoful.roman [utilizator]

    Pai cum era sa ii spuna, daca era negru? Trebuia sa zica ca era alb?

    Sau e considerat o rusine sa fii negru? Vorbim de frustrari interioare, in acest caz.
  • +14 (18 voturi)    
    Noi in Romania nu avem retineri (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:22)

    galeo [utilizator]

    In a spune negri, țigani, etc
    In tarile occidentale ai o problema daca spui așa ceva.
    • +10 (12 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Daca ai o poza in care sunt doi bebeluis, unul alb si altul negru, cum ii deosebesti cand vrei sa vorbesti despre ei?

      Sau esti martorul unui incident, in Europa si vine politistul sa iti ceara sa descrii un posibil infractor care este negru. Cum faci tu descrierea. Te rog, lumineaza-ne.
      • -4 (6 voturi)    
        Om de culoare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:19)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Om de culoare spui.
        Cand spui negru in romana suna foarte apropiat de englezul Nigger
        • +3 (3 voturi)    
          Asa zic negrii? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:05)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          "Color is beautiful" Sau zic "black is beautiful"? .

          In alta oridine de idei, in romana, "om de culoare" suna mai ofensator decat "negru", mai rasist.

          Hai sa vedem cum este descrisa populatia din punct de vedere demografic, in frranta:

          "Ethnic groups
          Most French people are of Celtic (Gauls) origin, with an admixture of Italic (Romans) and Germanic (Franks) groups.[251] Different regions reflect this diverse heritage, with notable Breton elements in western France, Aquitanian in the southwest, Scandinavian in the northwest, Alemannic in the northeast and Ligurian in the southeast.

          Large-scale immigration over the last century and a half has led to a more multicultural society. In 2004, the Institute Montaigne estimated that within Metropolitan France, 51 million people were White (85% of the population), 6 million were Northwest African (10%), 2 million were Black (3.3%), and 1 million were Asian (1.7%).[252][253]"

          Poate imi arati si mie cu destu' unde scrie "oameni de culoare". In ce limba vrei tu.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:44)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      semn ca degenerarea morala a avansat teribil in Occident
  • +15 (19 voturi)    
    Coincidenta nefericita (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:22)

    sorinfl [utilizator]

    In franceza negre e un termen rasist, ofensator. Asta a auzit francezul. Dar negru in romana nu are deloc aceasta conotatie, precum nu are nici black in engleza.
    • 0 (6 voturi)    
      atunci sa-si asume.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:48)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui sorinfl

      .. ca a fost prosti si ca este un ignorant ca nu stie treaba asta.
  • +17 (25 voturi)    
    E ok (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:32)

    PetricaGhezea [utilizator]

    sa numești o mișcare black lives matter dar cand spui black guy e considerat rasism? Doar întreb
  • +18 (26 voturi)    
    Ce boi colegiali! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:43)

    V. Istina [utilizator]

    A zis doar "ala negru" (care il injurase de pe margine!), ce dracu voia sa zica?
    Incredibila aberatia asta! De necrezut!

    O regretabila confuzie. Ala a inteles "negro", nestiind romana, dar in romana asta NU este o insulta, oricum ai intoarce-o. Este o simpla descriere. In orice caz nu are incarcatura rasista ca cuvantului "negro" din engleza.

    Prea tarziu, toti au inteles "negro" asa ca l-au linsat pe arbitrul roman. E singura victima aici.

    Ar trebui sa-i dea in judecata si sa prezinte inregistrarile video. Nu a insultat pe nimeni. Jucatorii au supralicitat. Unul a venit cu ideea creata, gata nu mai jucam, cine are tupeul sa se ridice impotriva colegilor, al "luptei impotriva rasismului", al celor "buni". Aia care linseaza cred mereu ca fac un act de dreptate... In sine, ei cred sincer ca "repara" o nedreptate.

    Sper ca arbitrul sa-i dea in judecata pentru calomnie pe marlanul ala de "negru" care voia "fucking" nusce pe urma...
  • -13 (19 voturi)    
    Coltescu bye bye (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:46)

    Koczka [utilizator]

    Până la urmă a reușit să se facă de râs și odată cu acest incident și tzara. Printre măsurile ce se impun ar fi scoaterea din arbitraj , destituirea lui Vasaras din poziția de președinte al Comisiei Centrale de Arbitraj pentru că a tolerat și promovat acest arbitru , demisia de onoare a președintelui FRF pentru că nu a întreprins nimic împotriva manifestărilor rasiste dupa meciul România cu Suedia din noiembrie 2019.
    De asemenea UEFA ar trebui sa investigheze complet incidentul, inclusiv cine a incitat la părăsirea terenului de joc și pedepsirea acestei reacții neregulamentare pentru evitarea unor astfel de comportamente similare în viitor.
    • +5 (7 voturi)    
      La zid!!! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:59)

      EMisu [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Da frate, sa executam public arbitrii romani si sa le trimitem capetele sa fie expuse in Istanbul, ca pe vremuri, sa fie Erdogan multumit.
      Bai , am innebunit cu totii ? Nu mai avem discernamant deloc?
      Ce rusine? Ce incident?
    • +2 (2 voturi)    
      @Koczka (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:25)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Ma mir ca nu ai ajuns si la Johannis. Sunt chiar dezamagit. Ma asteptam ca din clipa in clipa sa spui "Sa-si dea guvernul demisia, cu Johannis in frunte".
      • 0 (0 voturi)    
        a ajuns la Bode, min Sporturilor (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:09)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        care deja isi cere scuze in numele fotbalului romanesc.
        • 0 (0 voturi)    
          Stroe (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:52)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Bode e la Transporturi
  • -8 (16 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 0:51)

    simonn [utilizator]

    Din pacate “ala negru” are clar un sens nu foarte potrivit.

    Imi pare rau ca multi nu realizeaza chestia asta. Poate nici arbitrul nu a relizat ca are tendinte rasiste.

    Cititi un pic dece se intampla asta inainte sa atacati.
    S-au facut teste pe copii de gradinita.
    Au fost pusi sa identifice alti copii. Pt ai identifica cei mici au folosit “copilul in tricou rosu” sau “copilul cu par cret”.

    Nici unu nu a folosit ca semn distinctiv culoarea pielii.

    Arbitrul putea sa spuna “cel cu geaca verde”, dar din pacate nu a facut-o.
    Asta arata ca el face distinctia dupa culoara pielii inainte de a se uita la alte chestii gen imbracaminte.
    E ca si cum ai folosi “cel cu nasu mare” ... nu se face, nu e politicos. In cazut de fata scoate la iveala un comportament rasist de care insusi arbitrul poate nu era constient ca il are.
    • +7 (9 voturi)    
      numai prostii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:24)

      Gigidejos [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      Numai prostii spui.
      Ce studii inventezi acolo? Le si crezi cand le inventezi sau crezi ce le cred numai altii?

      Auzi tu... compari "cel cu nasu mare" cu "cel negru"... asta da rasism...

      Si dai inainte exemplu de cel cu geaca verde. :))) Pai toti au acelasi echipament :))) Doar asa ii distingi pe fuga acolo pe station. Ala...brunet...ala inalt... ala alb... ala negru... ala cu parul cret.
    • +3 (5 voturi)    
      Auzi mai, corectule (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:31)

      Joro [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      "ala cu geaca verde" sau "cu nasul mare" il injurase inainte pe Cotescu....Asa ca scuteste-ne de sensibilitati de astea, ca nu tine!
    • +1 (1 vot)    
      Ca are sau nu are .. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      ..sens mai mult sau mai putin potrivit, nu are legatura cu rasismul, asa cum este definit peste tot. Pe strada, oriunde in lumea asta, se folosesc expresiile "the black guy", "the white guy", "the Asian guy" etc...
  • +20 (22 voturi)    
    dubioasa intamplare - turcii?! tipa rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:04)

    RazC82 [utilizator]

    Mi se pare o exagerare ce se intampla dar e important sa vedem exact care au fost cuvintele.

    Pana la urma black guy e intr-o mie de cantece, filme etc la fel si white guy. Pana si guvernele accepta sa zici "black people", am cautat de curiozitate pe google, sunt recomandari de la guvernul britanic (ca vorbim de limba engleza) care zice ca black people e ok.

    Probabil a auzit pe arbitru zicand negru in romana. Si ca sa raspund jucatorului care intreba tipand de ce a zid om negru si daca ai zice om alb cuiva...da! E recomandat de guvernul britanic! :)) Se foloseste si in literatura si in multe contexte.

    Ce ma amuza pe mine e ca turcii, de la presedinte pana la om de rand tipa rasism. Adica fix aia care aplaudau extremismul in Franta.

    Cad de tare mai bate vantul pe acolo...
  • +12 (20 voturi)    
    De ce ai zis negru? De ce? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:25)

    Cataleya [utilizator]

    Pt ca esti negru. De-aia!
  • +16 (22 voturi)    
    s-au tampit toti... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:29)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    de cand dreq negru este o ofensa? As intelege daca folosea vreunul din binecunoscutii termeni ofensivi de genul "nigger", "nigga". Dar arbitrul a zis negru ca si cum zic aia prin filme "black man". Cum dracu sa-i mai chemi pe astia frate. Verzi, ET, martieni, BLM, PLM.
  • +15 (25 voturi)    
    Aspecte... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 1:31)

    spirache [utilizator]

    In afara de negru/negro cu toată confuzia creată nu pot sa nu remarc 2 aspecte: 1. Slugărnicia FRF care a sărit din prima ca se delimitează de rasism, deși măcar r
    ei ca români știu ca nu a fost un act rasist, cel putin nu in accepțiunea noastră cultural- lingvistică 2. Nu prea ne mai au turcii la inimă: întâi rezervele de gaze din M.Neagra( perimetrul Tuna1), apoi ,,fregata" românească care ,,lovea" bărcile migranților, acum Erdogan postează la miezul nopții despre rasismul nostru, desi sunt convins ca are consilieri lingvistici.
  • +6 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 2:45)

    o_o [utilizator]

    Ala-i imbecil (pentru ca e fotbalist nu pentru ca e negru). El a auzit "negro" si inca crede ca e un cuvant in engleza inventat special pentru el... Arbitrul a vazut un grup de oameni toti imbracati la fel, cu glugi pe cap iar singura diferenta era fata. Si totusi, daca stai si te gandesti, e mai rasist sa te deranjeze ca cineva iti spune ce rasa esti decat sa spui un lucru evident fara alte conotatii.
  • +13 (15 voturi)    
    alo, domnu' Crăciunescu! De care pată? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:06)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Ce fel de pată zice domnul Crăciunescu c-ar fi pus niște români pe cea mai frumoasă competiție? Mare și mai cum?
    Al naibii de act ratat! :)
  • -7 (29 voturi)    
    E rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 3:36)

    dangeorge [utilizator]

    E rasism, chiar daca in Romania nu se intelege de ce e rasism. Practic jucatorul a fost identificat prin culoarea pielii. Daca ai doi oameni unul langa altul, un alb si un negru, si spui "jucatorul negru", l-ai identificat prin culoarea pielii. Daca spui "cel din dreapta", nu e rasism pentru ca identificarea se face nu prin culoarea pielii ci prin pozitie. Cat timp identificarea in grup se face prin culoare e rasism. Asta a si spus si Demba, despre asta e si discutia de pe twitter: diferenta dintre "this guy" and "the black guy". Demba a inteles ce a spus arbitrul si el a reprosat altceva si e corect ce a spus.
    • -6 (12 voturi)    
      degeaba, ca ei nu pricep (Miercuri, 9 decembrie 2020, 4:26)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

      nu trec mai departe de logica lui "da ce ba, nu era negru/chinez/tigan?" cum bine zicea cineva nu a fost o pb de rasism, ci de mai degraba de ignoranta. de ce s-a intamplat asta doar unui arbitru roman? se vede scoala romaneasca, iese prin toti porii societatii.
    • -9 (13 voturi)    
      Cotrect! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 4:46)

      Cristiana78 [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

      Asa este. Exact asta spuneam si eu. Din moment ce jucatorul este identificat prin culoarea pielii este clar ca e vorba de rasism.Nu poti spune despre un chinez, uite ala galben, iar despre un african,ala negru....Dar ai nostri nu au cultura, la noi se voteaza inca h"aur"-ul. Romania este la 1000 de ani de civilizatia occidentala.
      • +4 (4 voturi)    
        Toti habarnistii. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:22)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        Nu exista in dictionar aceasta definitie a rasismului:

        policies, behaviours, rules, etc. that result in a continued unfair advantage to some people and unfair or harmful treatment of others based on race

        harmful or unfair things that people say, do, or think based on the belief that their own race makes them more intelligent, good, moral, etc. than people of other races :

        Hai sa o luam altfel: de ce spun "white supremacists'"? Ii identifica pe albi dupa culoarea pielii? Asta-i rasism pe fata.

        Alt exemplu de rasism char la tine: "Nu poti spune despre un chinez.." In primul rand, acest cuvant "yellow" a fost folosit de la inceput ca pe ceva jignitor, spre deosebire de "black". "Chinezii" nu isi spun intre ei "bai galbejitule", pe cand negrii isi zic intre ei "black". Mai mult: in limba engleza, cand este prezentata demografia unei tari, in "dreptul" asiaticilor nu scrie "yellow", dar populatia de culoare este descrisa ca fiind "black". In al doilea rand, nu este vorba de "chinezi", ci de asiatici (incluzand, japonezi, coreeni etc). Acesta este un exemplu clasic de rasism: toti asiaticii sunt chinezi. Eu v-am spus ca voi, astia care va credeti atat de puri, sunteti cei mai rasisti dintre rasisti. Si pe langa faptul ca sunteti rasisti, habar nu aveti ce spuneti.
        • -3 (3 voturi)    
          black (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:27)

          dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Conteaza si contextul. Indiferent daca a avut sau nu o intentie rasista, Coltescu a fost informat ca a folosit un cuvand ofensator, pe loc, atunci, si nu de unul, ci de mai multi. Nu a inteles, nu si-a cerut scuze, nu a acceptat ca a gresit, nu a fost dat afara de pe teren, nu a incercat sa aplaneze conflictul. De aceea e rasism. Rasism este un mod de a gandi si percepe niste lucruri. Demba le explica pe loc de e ofensator pentru el si se vede clar ca nu pricep. Se vede clar in reactiile de aici, ca oamenii nu pricep. Exact asta il face rasism, modul sistematic si global al unei societati de a privi niste lucruri.

          Sunt niste nuante, substantive, adjective, cum percepe victima expresia, gradul de relatie, mediul in care are loc interactiunea, cum raspunzi cand ti se spune ca ai ofensat etc.

          White supremacist nu e rasist. Exista sau nu, e o dezbatere. Daca il aperi pe Coltescu pentru ca e roman sau alb, in Romania probabil ca exista. In alte tari mai putin. In SUA nu stiu,nu traiesc acolo si au multe probleme si nuante.

          Dar ceea ce ar fi bine de retinut din tot ceea s-a intamplat ieri, e ca atunci cand cineva iti spune pe loc ca l-ai ofensat, reactia corecta e sa iti ceri scuze si sa accepti ca ai gresit.

          Romania este o tara rasista. Vremea cand se radea ca seful statului numeste "tiganca imputita" o persoana e de mult apusa. Romania are o problema cu rasismul si foarte multi romani sunt rasisti, chiar daca nu cred ca sunt rasisti. Cat de repede o intelegeti si incepeti sa lucrati la rezolvarea ei, depinde de voi. Daca vreti sa va integrati in Europa si sa nu fiti priviti ca din alta epoca, trebuie sa incepti sa lucrati la rezolvarea rasismului de azi.
          • +3 (3 voturi)    
            mi se rupe (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:55)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

            cand negroteii vor muri de grija sa nu ma ofenseze in vreun fel, ma voi interesa si eu de ofensarile lor; pana atunci, negrotei suna chiar bine
      • +5 (5 voturi)    
        Glob de sticla (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:29)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        Uau! Cred ca tre sa iesi un pic din globul tau de sticla

        Ai vazut faza? Ai vazut vreun meci de fotbal? Sunt atat de multe motive pentru care mi se pare ca nu ai dreptate, incat mi-e prea lene sa le enumar.

        Cand vrei sa judeci ceva cu obiectivitate, ar trebui s-o faci punand lucrurile in context. In schimb tu arunci doar niste lozinici si alea indoielnice.

        Cultura occidentala inseamna si pedofilia de care Belgia e plina? Aceeasi pedofilie apare si in Biserica Catolica? Acolo nu e tot cultura occidentala? Dar razboaiele declansate de puterile occidentale in secolele XX si XXI apartin sau nu apartin culturii occidentale? Huliganii englezi in ce categorie intra? Sclavagismul exportat in viitoarea SUA este de sorginte occidentala sau nu? O pot tine asa pana maine, dar cred ca ideea a fost inteleasa.

        Mi se pare ca esti dintre cei care sufera de complex de inferioritate fata de vestici. Da, per ansamblu sunt mai educati decat noi (gratie in primul rand deceniilor de legi aplicate cu suficienta strictete), dar nu sunt nici pe departe atat de mult peste noi.

        Zici de HAUR, dar vad ca uiti de Trump, Boris Johnson, AfD, Le Pen, Jorg Haider (pe langa el HAUR pare un joc de copii nevinovati), care au aparut cu mult inaintea partidului in cauza. Toti acestia au aparut exact in marile tale societati occidentale. Asa daca vrei sa alegi doar ce iti convine, si eu pot sa-ti enumar n oameni de cultura/stiinta pe care i-a dat Romania.

        Fiecare societate are bune si rele, iar a privi lucrurile in mod dihotomic reprezinta o eroare cognitiva.
      • +1 (1 vot)    
        Greșit! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:57)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        Tu ai ascultat înregistrarea? Ai văzut faza? Cum poți să spui că a fost o exprimare rasistă? Realitatea este că Demba a reușit de minune să deturneze atenția de la problema reală și să se transforme într-o victimă, țipând cât de tare putea că arbitru e rasist. Nu e asta o cocalăreală ieftină?
        • 0 (0 voturi)    
          cocalareala ieftina (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:41)

          dangeorge [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

          De 5 ani de zile li se cere sa nu fie snowflake, si nu a mai fost snowflake. A raspuns pe loc exact ceea ce i se cere de 5 ani. De 5 ani de zile li se spune sa nu mai aibe mentalitate de victima. Dar si albul trebuie sa inteleaga ca daca negrul nu are mentalitate de victima merita respect si nu ii spui cocalar ieftin. Demba a inteles regulile jocului si le-a aplicat. Trebuie sa le accepti si tu, sa iti ceri scuze, sa fii empatic si sa zici sorry, my, bad, my mistake. Nu mai e #metoo, nu mai e #IbelieveMuhan e "listen". De aceea e rasism fara discutie, pentru ca nu iti vine sa crezi ca s-a intamplat si s-a putut civiliza Demba.
    • +5 (7 voturi)    
      si daca e "ala din dreapta" atunci el nu e negru (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:43)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

      Ca dindreapta sau din stanga el tot negru este, nu?
      I se schimba culoarea pielii daca este din dreapta?
      ---------
      RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane
      ---------
      Asta este definitia rasismului, nu identificarea unei persoane dupa culoarea pielii. Asta ati scos-o voi, progresistii, ca sa aveti si voi rulaj si sponsori.
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:58)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Poate a fost nepoliticos Coltescu dar in nici un caz rasist!
    • +1 (3 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:47)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui dangeorge

      Nu poti sa te iei de optiunea politica a unui judecator. Cum sa spui judecatorul din dreapta. Dreapta si stanga, stie toata lumea, sunt curente politice.
  • -5 (7 voturi)    
    nu e atat de simplu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 4:17)

    clam [utilizator]

    ca negrul e negru si albul e alb si ce atata filosofeala. la un nivel atat de inalt, trebuie sa ai si proprietatea termenilor in context. nu poti sa spui "da si tu un cartonas lu negru ala" sau "lu tiganu ala". poate doar la noi pe maidan, dar in lumea civilizata nu (bine, e ridicola si iesirea lui erdogan, care altfel calca in picioare toate drepturile omului dar s-a trezit acum sa "say no to racism", dar asta e alta discutie deja). de ce? pentru ca dezumanizeaza si pentru ca nu e corect sa desemnezi un om referindu-te la caracteristicile lui rasiale. omul ala are un nume. cand dadea cartonasul, arbitrul nu ar fi scris "ala negru": ci numele personei in cauza. daca intr-o echipa e un singur jucator de culoare, tot nu poti sa-l numesti "ala negru", desi, in mod evident, el este negru, iar "negru" nu e termen rasist - dar contextual nu poti, pt ca el e un om, cu un nume. faci efortul teribil de a-l afla si a-l retine.
    • +6 (8 voturi)    
      problema (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:10)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Problema este ca tu, si cei care gandesc ca tine, v-ati deconectat complet de la realitate, ratiune, bun simt, logica.
      Coltescu vine dintr-o tara in care oamenii de culoare sunt cvasi-inexistenti, in acest context, sa identifici pe cineva dupa culoarea neagra a pielii reprezinta poate cel mai eficient identificator.
      Miscarea "Black Lives Matter" are in numele sau fix acelasi cuvant "Black", folosit fix cu acelasi scop, si anume de a identifica un grup de oameni.
      De ce nu se numeste "African Lives Matter" sau "George Floyd's Life Matters" (ca tot am vazut sugestia ca ar fi trebuit Coltescu sa ii spuna pe nume sau sa indice locatia in care se afla)? Este folosit "Black" deoarece reprezinta cea mai eficienta metoda de a identifica grupul tinta.
      Iar ca romani, atat noi cat si Coltescu si Hategan, stim bine ca cel mai usor identificator pe care ar fi putut sa i-l dea ar fi fost dupa culoarea pielii sale, instinctiv cautam sa comunicam cat mai eficient, mai ales in momentele in care ne grabim sa dam informatia mai departe. Un identificator mai bun ar fi fost numele, cu conditia ca ambii sa ii cunoasca numele, ceea ce e mai putin probabil.
      • -1 (1 vot)    
        ok, nu ganditi mai departe de (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:41)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        "me tarzan you jane". idenificare la nivel minimal, atat.
        • +1 (1 vot)    
          e de ajuns (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:57)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui clam

          gaseste un motiv pentru a "identifica la niveluri superioare" si ma inclin; dar sa nu fie pe baza de "ofensare", fiindca doar imbecilii se nasc gata ofensati
    • +4 (6 voturi)    
      Aici nu este vorba de nici un rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:25)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui clam

      Rasism este cand discriminezi pe cineva in functie de rasa. Daca ii dadea cartonas doar pentru ca e negru, eram de acord. Aici este vorba mai degraba de o exprimare nepoliticoasa dar nu cu tenta discriminatorie...
  • +10 (12 voturi)    
    E deja absurd. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 4:56)

    Cataleya [utilizator]

    Si cum trebuia sa spuna?
    "Ala care nu-i alb"?

    Cand spui "populatia de culoare" este corect?
    De parca albii sau creolii ar fi incolori?

    As fi inteles daca vreun inalt oficial dintr-un guvern, in UE, NATO, ONU s-ar fi exprimat nepotrivit.
    Dar asa, mare scandal mare ca un arbitru de rezerva de la un meci de fotbal a spus despre un negru ca e negru.

    Stiti cum e asta?
    Ca prostii care atunci cand vor sa o ia spre dreapta, fac de 3 ori la stanga...
  • +8 (12 voturi)    
    ok, am comentat ne-am balarit dar hai sa definim (Miercuri, 9 decembrie 2020, 5:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    Rasismul trebuie demonstrat si cred ca nu au nici o sustinere. eu unul as agaja un avocat si le-as cere daune de imagine.
    Definitie:
    1.Credința că rasa explică diferențele dintre caracterul sau capacitatea umană și că o anumită rasă este superioară celorlalți.
    2.Discriminarea sau prejudecățile bazate pe rasă.
    as vrea sa vad cum acea persoana, fifa poate demonstreze ca o exprimare nefericita inseamna rasism. in plus faptul ca limba romana are un cuvint care defineste o culoare nu ar trebui sa fie ceva ce un jucator poate decide. cu de nu au auzit si 'fac' 'fac' in sus in jos, poate l-ar fi confundat cu 'fuck' dar poate asta le place. una peste alta, jucatorii, antrenorii staff-ul ar fi putut sa se adreseze fifa/uefa unde vor ei, dar sa lase aceste institutii sa clarifice 'incidentul', ei au abuzat, eu le-as scoate din competitie. romani, stati impreuna, nu va lasati calcati in picioare sau abia atunci intervine rasismul.
  • -5 (17 voturi)    
    Asa e cand trimiti arbitru din Craiova (Miercuri, 9 decembrie 2020, 6:35)

    Seby30 [utilizator]

    Acolo totul e firesc, poti spune oricui cum vrei, deoarece Oltenia inca este in Evul mediu. De acum inainte nu mai pupam noi arbitraj in UEFA, vom fi sanctionati foarte dur datorita unui oltean.....
    • +2 (6 voturi)    
      Complexat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:41)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Esti complexat? Ai vreun complex de inferioritate fata de olteni? Asa mi se pare.

      1. Nici macar UEFA n a luat o decizie. Dincolo de asta oricum fiecare e liber sa creada ce vrea. Eu de exemplu nu cred ca a fost o scena rasista;

      2. Ce relevanta are ca-i oltean? Moldovenii, ardelenii, moroșenii, dobrogenii nu comit faradelegi sau fapte antisociale? Despre membrii fiecarei zone de mai sus am citit stiri negative cu nemiluita.

      Esti tare subtirel in argumentatie.

      Ia loc. Azi primesti nota doi. Maine te ascult din nou. Sa-mi aduci carnetul.
    • +1 (7 voturi)    
      Vina lui este (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:21)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      ca nu a fost in stare sa vorbeasca in engleza...
      Daca zicea black filozof ramanea...

      De ce sunt delegati arbitrii care nu sunt in stare sa respecte niste reguli elementare...Te duci in Champions league vorbesti in engleza , te duci la Voluntari vorbesti cum vrei tu.
  • +4 (6 voturi)    
    Este fara dubiu o exagerare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:12)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Nu poate fi catalogat drept rasist cuvantul negru care face referire la o persoana de culoare. Singurul lucru pe care il poate reclama cineva este ca nu este politicos sa te adresezi in acest mod cuiva dar nu poate fi vorba de rasism. Rasism era daca jucatorul era avertizat cu cartonas pentru ca este negru si alb sau galben, daca era tratat diferit din cauza culorii pielii. Lipsa de politete sau educatie nu este rasism.
  • 0 (2 voturi)    
    Culoarea (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:27)

    Costi888 [utilizator]

    Negru este interzisa, nu o mai poti folosi in ca si mod de identificare a unei persoane :)
    Probabil trebuia sa spuna “de culoare”.. desi daca era pacolo vreun chinez.. ar fi putut sa apara confuzii.. si ala e tot de culoare, nu?
  • +4 (6 voturi)    
    pai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:32)

    mongolul [utilizator]

    BLM sa emita un dictionar international, in engleza, pe care toti oficialii, arbitrii, diplomatii, jurnalistii etc sa-l studieze si memoreze. Ce nu au voie sa zica...(?!!!)
    S-a ajuns de risul c.......lui!
    Si ce are Coltescu cu ceilalti arbitri romani?
    Voi sunteti cu capul? Greseala lui, e a lui. Nu a tuturor. Vreti sa ne transformati in negri ("nigger") si sa ne discriminati pe toti, din cauza unuia?
    Deci BLM si ai ei sunt la fel de discriminatorii precum rasistii... Na beleaua!
    Sau altii isi fac mendrele, ca de obicei, la adapostul idealurilor nobile?
  • +3 (5 voturi)    
    in limba romana (Miercuri, 9 decembrie 2020, 7:44)

    mongolul [utilizator]

    "negru" nu este semn de rasism; pentru rasisti exista termenul "negrotei". Arbitrul trebuie sa angajeze un avocat bun si sa-i spulbere pe labarii aia de-l acuza. Sau si asta e discriminare?
    Apoi depinde si cata engleza stie domnul arbitru...
    Daca nu a folosit termenul "nigger", nu poate fi acuzat.
    Probabil s-a dorit o lovitura la casele de pariuri....
    Identificarea prin culoare, intr-un grup divers colorat, nu este rasism decat in visele BLM si a corectelor politic.
    Si cum sa le zicem la negri? Voi, astia, opusul curcubeului compozit?
  • +8 (12 voturi)    
    Va place corectitudinea politica? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:11)

    Joro [utilizator]

    Luati de aici! Nu a fost nici un rasisim, faptul ca un congolez crede ca intelege limba romana si se decid sa iasa de pe teren nu are nici o legatura cu ce a spus Coltescu (pe care personal nu-l simpatizez deloc, dar aici chiar a picat nevinovat). Atata cat ati umplut toata presa mainstream cu BLM, ma lasati cu rasismul. Aia pur si simplu au iesit din motive de inferioritate sportiva, restul este doar o scuza. Iar implicarea lui Erdogan este de ras... pai daca il facea "kurd" pe negru cum mai era?!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Daca il faceal Kurd (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:33)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Joro

      atunci primea de la Erdogan "steaua de merit", sau, in fine, cum s-o numi cea mai mare distinctie a lor.
  • -5 (9 voturi)    
    deficitul de educatie isi spune cuvantul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:12)

    Coresponedntu [utilizator]

    putea sa i se adreseze Nr 7, X ,Y, Z..... sau daca nu avea numar, jucatorul care a venit la mine, a facut ceva..... din pacate avem prea mult obscurantism religios in Romania si prea putina educatie, atat in familie, cat si ulterior, in scoala.
  • -5 (9 voturi)    
    Coltescu asta... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:18)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...nu a incercat sa se sinucida acum vreo 7-8 ani ? Trebuia de mult lasat la vatra. Nu are toate tiglele pe casa .
  • +10 (12 voturi)    
    pata neagra (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:18)

    Bozy [utilizator]

    "...au pus o pată neagră pe cea mai frumoasă competitie." - Craciunescu
    Deci cum o dam tot la negru ajungem. Nu sunt rasist, dar parca e prea de tot.
  • +2 (2 voturi)    
    nu este exclus (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:23)

    mongolul [utilizator]

    ca Erdogan sa faca scandal pe o tema corecta politic, pentru a-l sfida (si testa) pe Macron.
    Dupa duelul verbal Macron/Erdogan, meciul asta era ciresica de pe tort. Pretextul i-a venit manusa. Nu o fi fost pregatit?
    Intreb si eu...
  • +7 (9 voturi)    
    cel fara de culoare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:46)

    prepeleac [utilizator]

    Nu a folosit negru in sesns peiorativ. Daca ii zicea negrotei mai intelegeam. Dar atata timp cat exista rasa alba, rasa neagra, rasa galbena.etc cum sa-i zici unuia in rasa neagra?! Cel fara de culoare?!!!
  • +6 (8 voturi)    
    asta e ca si cand eu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:50)

    liviu_ [utilizator]

    m-as oftica ca unu imi spune "cel alb"
    PE NI BIL!!!

    aia erau ofticati ca au luat rosi si au gasit repede motiv sa foloseasca asta in avantajul lor!

    uefa e o adunatura de prosti ca a permis acest lucru!

    also: da prezumtia ne nevinovatie unde e tovarasi?!
  • +2 (4 voturi)    
    PS: (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:51)

    liviu_ [utilizator]

    deci sper sa le scoata PSGu fotbalul din cap turcilor
  • +7 (9 voturi)    
    Coltescu nevinovat. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:51)

    cosminas [utilizator]

    Ala negru ce inseamna ? Rasism , discriminare ? Cioroi , da , asta e discriminare ! Sau e un mic razboi intre Turcia si Franta ?
  • +6 (6 voturi)    
    Prostia umana este eterna (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:56)

    kolonelu [utilizator]

    Mie personal mi se pare o miscare concertata pentru a obtine ceva efecte, daca o persoana are culoarea pielii neagra ar trebui sa spunem ca e verde ? Prostia umana este eterna si fascinanta si persoanele astea care se declara anti rasism deja exagereaza, maine poimaine o sa apara miscarea grasilor, care o sa urle pe strada ca e rasism sa le spui ca sunt grasi, oare ne mai trezim vreodata din prostia asta ? Chestia asta nu le face bine unora, cu fiecare protest pe care il fac o sa se umple de ridicol
  • -5 (5 voturi)    
    nu rasismului. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:14)

    dezamagitul [utilizator]

    Sant total impotriva rasismului si xenofobiei.
    Dar nu cred ca erdogan cu oamenii lui erau in masura sa critice pe vinovati. Ei care isi masacreaza adversari politici mai rau ca pe negrii. De vina este federatia romana care s-a transformat in alta mafie dupa ce i-au luat locul lui mircea sandu . Footbalul de astazi nu mai este un sport adevarat , ci o mafie de interese a unor indivizi carora nu le place munca cinstita. Trebuia sa se ajunga aici , ghinion s-a intamplat cu niste romani , mai ales ca santem renumiti in lume ca un popor de hoti si cersetori. Deci foobalul ca sport nu mai exista . S-a ajuns ca majoritatea rezultatelor sa le stabileasca arbitrul de centru, el este dumnezeul. Dar nu se mai poate ,pentru a salva foobalul este necesara o schimbare majora. S-a incercat cu mai muti arbitrii ,de aproape s-a ajuns cu observatori sa fie aproape egali cu fotbalisti din teren. Dar rezultul il stabileste cel de centru dupa cum crede ,cum primeste ordinul sau daca i-i place ca unul este alb sau altul negru el este dumnezeu. Si cu VAR-ul tot el hotaraste. Totul ar trebuii safie automatizat si informatizat.
  • +2 (4 voturi)    
    Coltescu acuzat de rasism. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:09)

    vicu [utilizator]

    Exagerare ,nu rasism.Daca sant doua persoane alaturate si nu le stii numele,spui: "cel alb"sau "cel negru".Nu este nicio remarca rasista.Se stie ca sunt 4 rase umane:caucaziana,mongoloida,australoida si negroida.Nu este un act de rasism sa identifici o persoana dupa rasa din care face parte.Este o coincidenta nefericita ca "negru"seamana cu 'nigger".
    Este prea mult ca se face din acest caz un scandal mondial.
    Dar unii vor neaparat sa caute scandal,gen Erdogan.
    • 0 (2 voturi)    
      poate ar fi bine sa invatam (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:01)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui vicu

      in cei 7 ani de acasa daca nu din manualul de istorie, ca in casa spanzuratului nu vorbesti de funie... Indreptatit total sa se simta ofensat, prost al nostru, chiar daca nu il banui de rasism 100% ci de un mix de rasism si prostie.
  • +1 (3 voturi)    
    Coltescu trebuie aparat de Federatie Turcii sa cea (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:47)

    D-or [utilizator]

    Ne retragem din toate competitiile daca turcii nu isi cer scuze ca l-au acuzat de rasism.

    Romanii nu sunt rasisti pt simplul motiv ca nu au cu cine sa fie. Nu putem fi anti-africani, daca nu avem africani.
    • -2 (2 voturi)    
      Niciodata nu vom apara un rasist!!! (Joi, 10 decembrie 2020, 6:05)

      Cristiana78 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu conteaza ca a facut-o intentionat sau nu. A gafat impardonabil si va plati. Cei care il apara, ar trebui condamnati pentru favorizarea infractorului.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e rasist, cum indraznesti sa dai verdicte? (Joi, 10 decembrie 2020, 13:14)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Cristiana78

        El nu conteaza? Viata, cariera lui nu conteaza?

        Despre el se poate crede ca a gresit, desi nu consider ca a facut o greseala, a fi negru nu e ceva rau, defaimator, in sine. El nu a vrut sa raneasca pe nimeni.
        Dar cei care il acuza nu fac greseli neintentionate, aceia vor sa vada singe curgind.

        PS. Reactia prea vehementa indica mai curind o teama personala de rasism erijata sub acest pretext.
  • -1 (5 voturi)    
    Cat timp identifici un om dupa culoarea pielii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:00)

    Sofis [utilizator]

    Si atat pot sa vada ochii, mintea si gura ta ESTE RASISM si cu siguranta prostie si lipsa de educatie.

    Nu cred ca v-ar place ca sa vi se adreseze cineva cu
    "ala cu nasu mare"
    "ala cu nevasta misto"
    "par lung"
    "par maro"
    "lipsa dinte"

    E clar ca noi nu intelegem (din lipsa de cultura) semnificatia cuvantului negru cand exprimam rasa insa asta este vina noastra nu a lui.

    Ca s-a dat lovit e altceva. Daca era roman si ni s-ar fi spus ala din tara cu wc in curte probabil ca se tavalea pe jos si convingea arbitrul ca "i-a dat de l-a julit, uite si sangele".

    Si sa minimalizam doar ca sa aratam ca sunt ei prea sensibili si noi barbati nu spune despre noi decat ca suntem prosti. Asta este spiritul stalinist de care noi inca ne legam cand ne convine.
    • +1 (1 vot)    
      cata dreptate aveti (Joi, 10 decembrie 2020, 8:56)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      si cum era sa-l identifice pe antrenorul secund al Truciei, care comisese o infractiune si merita cartonasu rosu, in viteza jocului?
      Inteleg ce vreti sa scoateti cuvintul "negru" din vocabular. Foarte bine cu ce il inlocuiti? Si aveti grija! Deocamdata, nu a fost inlocuit....... Cel putin la noi, nu. In rest, blablabla
    • +2 (2 voturi)    
      atita timp cat legile nu interzic un cuvint, (Joi, 10 decembrie 2020, 10:47)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

      utilizarea lui e legala; documente de partid au scos si fascistii (Mein Kampf) si comunistii (Programul PCR etc.). Dar nu aveau putere de lege. Erau orientative si impuse fortat, cand respectivii aveau puterea totala. TOTALA. Deocamdata, corectii nu au puterea totala, dar vedem ca aspira la ea.
      Oricum, atita vreme cat exista B.L.M. cuvintul "negru" ("black") nu este interzis. E o realitate fizica si biologica. Negati realitatea?
      Nu fiti cretini! Si nu va lasati manipulati de aculturati care inteleg ce vor ei . Numai ce vor ei si cand vor ei...

      Coltescu trebuie sa sesizeze forurile sportive de sirul de greseli ale turcilor si sa se adreseze unui tribunal intrernational cu experienta in problemele rasiste, ca sa explice faptul ca nu este rasist si acuzatia este rauvoitoare si nefondata. Tribunalul sportiv nu are competenete in astfel de probleme. Sa analizeze doar abuzurile turcilor, care au scapat de un cartonas rosu prin circul facut dedemagogi de profesie.
  • +1 (3 voturi)    
    Si am mai avut un caz (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:10)

    Sofis [utilizator]

    Ilie Nastase. Te gandesti ca un om obisnuit cu finete, umblat in toata lumea, cunoscator al vinului, propus primar al Bucurestiului, cu anturaj si cosmopolit asa cum se da el, ar fi fost mai educat si intelept. Dar pana la urma aceasi pleava ...
  • -1 (3 voturi)    
    O lume (Miercuri, 9 decembrie 2020, 22:00)

    wintershadow [utilizator]

    din ce in ce mai pe dos. Toti sensibilii se simt ofensati de stari de fapt si naturale. Vom ajunge sa nu ne mai putem vorbi pentru a nu risca ranirea unui fulg de zapada.
    Chiar, zapada de ce e alba? Faceti o plangere!
  • +3 (3 voturi)    
    opinia mea (Joi, 10 decembrie 2020, 8:52)

    mongolul [utilizator]

    este ca arbitrii nostri nu sunt vinovati de rasism; dar deja sunt condamnati de demagogii de ambe sexe, corecti politic; pe urma se intreaba de ce nu sunt agreati si lumea ii respinge; pe ei si ideile lor; pentru ca abuzati; dar asta vreti, asta veti avea; Coltescu nu e primul condamnat abuziv pentru ca asa doresc extremistele feministe sau cei care "lupta" cu rasismul. Din pacate, nu o sa ramina nici ultimul. Va mai dura pina se va forma masa critica si se va reactiona impotriva sistemului.
    Pe mine ma intereseaza, insa, alt aspect. Ce sanctiune va primi echipa turca, pentru ca a recuzat incorect, autorittea arbitrului si a parasit terenu ca asa au avut ei chef. Caci daca nu vor fi amendati cu cateva zeci de milionae, orice cioflingar va putea intrerupe un meci, pe motiv ca arbitrul isi sufla nasul...Sau are batista alba. Va dati seama ce ar insemna sa-si sufle nasul intr-o batista neagra...
    Tot felul de curve de ambe sexe, ce doresc sa parvina pe cale ideologica.
    PCR redivivus.
    Corect era ca turcii sa termine meciul si dupa aia, sa-l reclame pe Coltescu. Vad ca nimeni nu observa manevra turcilor. Mde..........
  • 0 (0 voturi)    
    Coltescu ar trebui sustinut (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:30)

    Ochiana [utilizator]

    de autoritatile sportive din Romania.
    Imi pare rau pentru el, pentru ce s-ar putea intampla carierei lui.
    Este evident ca spiritile erau incinse in momentul respectiv, se luase o decizie care nu le convenise si cand cineva a spus " negru" au sarit in sus.
    Din pacate d-l Coltescu va suferi pe nedrept.
    Pacat ca sefii lui nu au sufcient curaj sa-l sustina in fata UEFA.
    Omul nostru trebuie aparat.
    Fara ura, fara inversunare impotriva nimanui. Pur si simpu a fost o interpretare gresita a unui cuvant spus intr-un moment foarte tensionat.

    Sper ca odata ce se vor calma spiritile, din toate partile, se vor lamuri toate neintelegerile.

    Pacat ca ai nostri au stat cu capul plecat si nu i-au luat apararea. Inca mai pot sa o faca.