Harlem Gnohere povestește în presa franceză un episod rasist din Liga 1 și cum Ovidiu Hațegan s-a făcut că nu aude "strigătele de maimuță" din tribune

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:49 Sport | Fotbal


Harlem Gnohere
Foto: Facebook/ FCSB
Atacantul francez Harlem Gnohere, fost jucător la Dinamo şi FCSB, a declarat în presa din Hexagon că la un meci din campionatul României arbitrul Ovidiu Haţegan a ignorat strigătele de maimuţă ale suporterilor dinamovişti la adresa sa.

"Am remarcat strigătele de maimuţă ale suporterilor lui Dinamo, dar el mi-a spus că nu le-a auzit", a relatat Gnohere, în prezent jucător la Mouscron (Belgia), pentru RMC Sport.

Haţegan ar fi spus că de fapt ar fi fost imitări ale lătratului de câine, având în vedere că suporterii dinamovişti sunt supranumiţi "câinii roşii".

Gnohere a subliniat că Haţegan "în mod deliberat" nu a recunoscut existenţa strigătelor de maimuţă, la fel cum au făcut-o şi foştii săi coechipieri de la Dinamo.

Totuşi, Gnohere a recunoscut că lumea în România nu este rasistă, dar că astfel de lucruri se întâmplă pe stadioane, conform Agerpres.

Un alt atacant francez care evoluează în fotbalul românesc, Billel Omrani (CFR Cluj), a postat o imagine pe Insta Story în care scrie că e "scandalos" ce s-a petrecut la meciul PSG - Istanbul Başakşehir, dar precizează că "totuşi, să ştiţi, românii nu sunt rasişti".

Şi atacantul francez Hamidou Keyta (FC Botoşani) a luat atitudine după incidentul de la Paris.

Meciul PSG - Istanbul Başakşehir, din cadrul Ligii Campionilor, din capitala Franţei a fost întrerupt în urma unui incident considerat rasist în care a fost implicat arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu şi se va relua miercuri seara, de la ora 19:55 (ora României).

Staff-ul campioanei Turciei şi jucătorii acesteia, urmaţi de cei ai echipei PSG au luat decizia de a părăsi terenul după eliminarea antrenorului secund al formaţiei din Istanbul, fostul atacant camerunez Pierre Achille Webo, acuzând afirmaţii rasiste din partea arbitrului de rezervă.

Colţescu i-a cerut în min. 16 arbitrului de centru Ovidiu Haţegan să intervină pentru a-l calma pe Webo, care a fost prea vehement la o decizie a arbitrului de centru, potrivit AFP.

Colţescu l-a identificat pe antrenorul secund al echipei turce cu termenul de ''tipul negru'', iar Haţegan i-a arătat cartonaşul roşu fostului atacant camerunez.

Webo a protestat, iar atacantul franco-senegalez Demba Ba (rezervă) a coborât din tribună şi l-a acuzat de rasism pe Colţescu, reproşându-i că s-a referit la culoarea pielii lui Webo, întrebându-l dacă ar fi făcut la fel şi dacă era cazul unei persoane albe, relatează AFP.

Şi jucători de la PSG, printre care Neymar, Mbabbe şi Marquinhos, au venit pentru a cere explicaţii la marginea terenului. După mai multe minute de discuţii cele două echipe au părăsit terenul.

Uniunea Europeană de Fotbal a confirmat, marţi seara, că meciul dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir va fi reluat miercuri, cu alţi arbitri.

Forul continental a anunţat că o anchetă amănunţită va fi demarată imediat în legătură cu incidentul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5127 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Suporterii lui Dinamo (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:00)

    Actros [utilizator]

    Nu sunt suporter al lui Dinamo și nu cunosc incidentul despre care vorbește Gnohere.

    Dar dacă au ajuns francezii, care ne fac țigani cu prima ocazie (locuiesc în Franța, știu ce spun) să ia interview-uri jucătorilor negri din România pentru a demonstra că românii sunt rasiști, asta e una din culmile nesimțirii.

    Nu știu sincer câte popoare sunt mai condescendente, arogante și rasiste decât Francezii.
    Ăștia au jigniri specifice pentru negri, arabi, asiatici, americani, italieni, portughezi, spanioli, englezi, belgieni, țigani (de multe ori cu aceeași conotație pentru români). Google va da rezultate pentru cine e interesat.

    Bravo!
    • +8 (8 voturi)    
      „Rasism” de peluză (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:52)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Ăia din galeria lui Dinamo or fi derbedei, cam ca toți membrii de galerii din România. Dar nu rasismul e ce-i definește. Cât Gnohere a fost la Dinamo, erau în limbă după el, era zeul lor. Cum a trecut pârleazul la rivala de moarte, Steaua, lucrurile s-au stricat. Un suporter dinamovist nu iartă așa „trădare” (și reciproca e valabilă), și îl va prigoni pe „trădător” ani de zile, indiferent de culoarea pielii. Întâmplător, în cazul unuia ca Gnohere nici nu e nevoie de un efort de imaginație prea mare (oricum străin celor cu IQ de galerie) pentru a găsi jignirile care să-l atingă cel mai rău. E mojicie, nemernicie, dar nu rasism.
      • +4 (4 voturi)    
        cand Figo (Miercuri, 9 decembrie 2020, 16:09)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        a plecat de la Barca la Real aia de la Barca au trimis pe teren un porc cu numele lui scris pe el!

        asa doar ca idee...

        de asemenea fracezii ne fac tigani la orice meci... hai sa iesim si noi de pe teren... ar actiona fifa sau uefa la fel!?
    • 0 (2 voturi)    
      Un imbecil (Miercuri, 9 decembrie 2020, 19:33)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      ajuns in Romania si care acum castiga cativa euro de la ziarele de scandal din Franta pentru niste declaratii semidocte. Probabil ca si jurnaisti respectivi sunt colorati in "nuante" mai inchise!?
    • +4 (4 voturi)    
      Ăștia au uitat (Miercuri, 9 decembrie 2020, 21:11)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Actros

      Caricatura făcută lui Halep după ce a câștigat Rolland Garros
  • +10 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:04)

    AdiSun [utilizator]

    Pai na, de unde sa stie ca sunt strigate de maimuta. Sorry, I don't speak monkey.
  • +9 (13 voturi)    
    Negrii din UE nu au condamnat rasismul din Africa (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:35)

    CezarN [utilizator]

    Ca este si acolo rasism cat cuprinde.
    Daca ar fi sa lasam la o parte rasismul dintre ei, sa ne referim la rasismul impotriva albilor, la prigoana impotriva crestinilor, la drepturile femeilor din Africa, etc
    Insa niciodata nu am auzit un fotbalist mare luptator anti-rasist in Europa luand pozitie impotriva acestor atrocitati pe care negrii le comit in Africa.
    De ce? Pai, in Africa si-o iau imediat pe cocoasa si ei, si familiile lor, pe cand in Europa se gasesc destui albi masochisti, idioti utili, care chiar amplifica elucubratiile fotbalistilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Rasism (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:18)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu cred ca in Romania este intalnita o forma de rasism (in ceea ce priveste persoanele de culoare. Daca apare asa ceva, e mai degraba in in cazul romilor (nu neaparat ca si rasism, ci un sentiment discriminatoriu). Evident, orice forma de rasism (anit negrii, anti albi, ...) ori de discriminare este reprobabila si nu isi are locul intr-o societate normala

    Coltescu a generat o situatie nefericita. Nu stiu cum poate fi explicata mai bine, dar nu cred ca in romana a vorbi despre un negru este peiorativ, cum e "nigger" sau "negro" in engleza. Problema e in asemanarea dintre cuvinte, care a fost, dupa mine, exacerbata. Cu scuzele si explicatiile de rigoare, lucrurile puteau fi clarificate si nu aduse la nivel de scandal international.

    Pe de alta parte, ma astept ca un arbitru international sa nu intre in astfel de situatii, sa vorbeasca exclusiv in engleza (e, totusi, o calitate oficiala) si sa stie ce e permis si ce nu. Cred ca aici e vina lui Coltescu, s-a comportat neprofesionist si probabil ca va fi pedepsit pentru aceasta. Conjunctura este extrem de delicata, iar problema a crescut in acest context. O greseala de exprimare sau de comportament in orice alte privinta nu ar fi avut acelasi ecou.
  • 0 (4 voturi)    
    fonetica, bat-o vina (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:34)

    Filbert [utilizator]

    Chestia e ca pronuntia cuvintului 'negru' suna foarte asemanator cu un cuvint in engleza foarte jignitor pentru cei de culoare...
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu ne pripim! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:58)

    DiDiRo [utilizator]

    Daca Coltescu era cu adevarat un prost sau un fraier si se adresa cu "NEGRUL ALA (acela)", da putea fi acuzat de rasism. Cat timp insa (daca asa se va dovedi a fi fost in realitate) s-a adresat cu "TIPUL NEGRU" nici cel mai "NEGRU" tribunal, din lumea asta a mileniului III, nu-l va putea condamna sub acuzatia de rasism. Coltescu poate apela fara nici o frica la cel mai 'globalizat' tribunal si va castiga.
  • +4 (4 voturi)    
    Mare sfaraiala... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:36)

    persuasiv [utilizator]

    s-a trezit si asta...in franta,ca roman,nimeni nu te scoate din tigan.Ba chia a ajuns o normalitate.nu m-as mira ca si in Nyon lucrurile sa stea la fel.Deci,despre ce vorbim???
  • +1 (3 voturi)    
    Cine-s de fapt rasistii? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 20:16)

    lazarus101 [utilizator]

    Noi romanii pentru ca arbitrul Coltescu l-a numit negru pe un african de culoare sau francezii care au inrobit o jumatate din continentul Africa + Haiti, Guyana si altele?
    Francezii poate isi rezolva mustrarile de constiinta asumandu-si ATROCITATILE comise de stramosii lor nu proiectand vina pe altii.
  • 0 (0 voturi)    
    apropos nu are treaba cu culoarea lui (Joi, 10 decembrie 2020, 10:00)

    liviu_ [utilizator]

    suporterii au vrut doar sa-l jigneasca pt ca a plecat!

    Ekeng era tot negru si a avut parte de foarte multa dragoste cat a fost la dinamo si dupa ce a murit !

    dar presupun ca acel episod il uitam pentru ca nu se potriveste cu agenda ca romanii "ie" rasisti!

    also sunt destul de sigur ca cei din galeria lui steaua au facut acelasi luru cand jucai la dinamo, dar te-ai facut ca uiti....