​Turneul Campioanelor: Simona Halep, in Grupa Rosie alaturi de Elina Svitolina, Caroline Wozniacki si Caroline Garcia

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 15:17 Sport | Tenis

Selfie la Turneul Campioanelor
Foto: wtafinals.com
Vineri a avut loc, la Singapore, tragerea la sorti a grupelor pentru Turneul Campioanelor. Simona Halep (1 WTA si principala favorita a competitiei) face parte din Grupa Rosie, alaturi de Elina Svitolina, Caroline Wozniacki si Caroline Garcia.

Grupa Rosie: Simona Halep, Elina Svitolina, Caroline Wozniacki, Caroline Garcia.
 
Grupa Alba: Garbine Muguruza, Karolina Pliskova, Venus Williams, Jelena Ostapenko.    

* Primele doua clasate din cele doua grupe se vor califica in semifinale.

Simona Halep, meciuri directe cu adversarele din Grupa Rosie:

Simona Halep vs Elina Svitolina 2-2
Simona Halep vs Caroline Wozniacki 2-3
Simona Halep vs Caroline Garcia 2-1

Criterii de departajare:

1) Numarul mai mare de victorii
2) Daca doua jucatoare sunt la egalitate, se va tine cont de meciul direct
3) Daca mai mult de doua jucatoare sunt la egalitate din punct de vedere al numarului de victorii, atunci criteriile sunt urmatoarele:
- setaverajul (diferenta dintre numarul de seturi castigate si numarul de seturi pierdute)
- diferenta dintre numarul de game-uri castigate si numarul de game-uri pierdute.
- numarul cel mai mare de game-uri castigate.

Diferenta de fus orar

Diferenta de fus orar intre Bucuresti si Singapore este de 5 ore. In momentul in care in Capitala este ora 09:00, la Singapore este ora 14:00.

Televizare

Competitia din Singapore va fi in direct pe Digisport si LiveText pe HotNews.ro.

Puncte si bani la Turneul Campioanelor

Simpla prezenta la competitia de la Singapore inseamna un cec in valoare de 151.000 de dolari pentru fiecare din cele opt sportive. Apoi, o victorie in faza grupelor este recompesata cu 153.000 de dolari.
 
Calificarea in semifinale aduce in plus pe langa ceea ce s-a castigat deja un cec in valoare de 40.000 de dolari. Finalista de la Singapore va mai primi un cec de 590.000 de dolari (pe langa ceea ce a adunat deja), in timp ce marea castigatoare isi va adauga un cec in valoare de 1,75 milioane de dolari.
 
O victorie in faza grupelor aduce 250 de puncte, iar o infrangere 125. Finalista va primi in plus 330 de puncte, iar castigatoarea un bonus de 750 de puncte.

Aici poti citi o ampla prezentare a Turneului Campioanelor de la Singapore.
 

Lista tuturor castigatoarelor de la Turneul Campioanelor:

1972 - Chris Evert
1973 - Chris Evert
1974 - Evonne Goolagong Cawley
1975 - Chris Evert
1976 - Evonne Goolagong Cawley
1977 - Chris Evert
1978 - Martina Navratilova
1979 - Martina Navratilova
1980 - Tracy Austin
1981 - Martina Navratilova
1982 - Sylvia Hanika
1983 - Martina Navratilova
1984 - Martina Navratilova
1985 - Martina Navratilova
1986 - Martina Navratilova
1987 - Martina Navratilova
1988 - Garbiela Sabatini
1989 - Steffi Graf
1990 - Monica Seles
1991 - Monica Seles
1992 - Monica Seles
1993 - Steffi Graf
1994 - Gabriela Sabatini
1995 - Steffi Graf
1996 - Steffi Graf
1997 - Jana Novotna
1998 - Martina Hingis
1999 - Lindsay Davenport
2000 - Martina Hingis
2001 - Serena Williams
2002 - Kim Clijsters
2003 - Kim Clijsters
2004 - Maria Sharapova
2005 - Amelie Mauresmo
2006 - Justine Henin
2007 - Justine Henin
2008 - Venus Williams
2009 - Serena Williams
2010 - Kim Clijsters
2011 - Petra Kvitova
2012 - Serena Williams
2013 - Serena Williams
2014 - Serena Williams
2015 - Agnieszka Radwanska
2016 - Dominika Cibulkova.


Citeste mai multe despre   



















8030 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    frumos articol si bine construit (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:30)

    strategy [utilizator]

    Interesant an la Singapore, destul de echilibrat. Nu vor fi meciuri slabe.
    • +1 (3 voturi)    
      de-ar fi asta si poza de final.... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:28)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      Cu toate in urma Simonei ..!!!
  • +1 (11 voturi)    
    . (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:33)

    accidutzu13 [utilizator]

    Muguruza, nu fii ursuza!
    Parca-mpunge in poza.
  • -8 (16 voturi)    
    Le spulbera Simo,nr. 1 in tot sec.XXI (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:43)

    Plagarus [utilizator]

    Campeoana campioanelor defileaza spre JO.
  • -1 (7 voturi)    
    Macar a scapat de "bâtace" si a dat peste (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:50)

    Susufler0 [utilizator]

    "mânace" ! :)
    • +2 (4 voturi)    
      nu stiu (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:36)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      daca nu era mai bine invers... Om trai si-om vedea...
      • -1 (3 voturi)    
        Salut, Europiu ! (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 3:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        Merg pe ideea ca ea ar prefera acum la sfarsit de an mai putine jocuri in forta care obliga la un consum mai mare de energie.

        PS. Dar pana la urma, cum spui tu : 'Om trai si om vedea !

        PPS. Apropo, ai idee daca la acest turneu e permis coaching-ul ? Eu nu am gasit informatii in aceasta chestiune.

        PS. Iti doresc o zi buna !
  • -1 (3 voturi)    
    in semifinale câte puncte se primesc (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:36)

    nick24 [utilizator]

    în caz de înfrângere?

    Succes Simona!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Scrie in articol (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 11:12)

      Empire [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Cel care pierde semifinala primeste 40k pentru ca a ajuns in semifinala + 151k pentru participare + 153k pentru fiecare victorie din grupe
      • 0 (0 voturi)    
        am intrebat de puncte (Duminică, 22 octombrie 2017, 5:28)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Empire

        nu de bani!
        Voi sunteți mai lacomi decât aberează unul pe aici de lăcomie.
  • -2 (8 voturi)    
    Lacomie (Vineri, 20 octombrie 2017, 21:15)

    usser [utilizator]

    Nu se mai satura de bani!
    • +4 (6 voturi)    
      dafac (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 0:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui usser

      Cine se satura de bani, bizonule? Trecem peste cretinatatea afirmatiei, avand in vedere ca e un turneu de final de an, dar totusi ce sportiv s-a oprit vreodata spunand 'bai baieti, eu m-am cam saturat de bani, nu mai particip'.
      Esti realmente deprimant de prost, oamenii de buna credinta iti citesc mesajele si isi dau seama ca sansele ca Romania sa iasa din rahat sunt infime.
    • +2 (4 voturi)    
      La banii ei ... (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:17)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui usser

      ... isi permite deja sa joace din placere, si din dorinta de a deveni tot mai buna.

      Majoritatea oamenilor normali descopera cate-o chestie care le place. Ca e mersul la munte, alergatul, fieraria, olaritul, culturismul sau cresterea florilor nu conteaza - descoperi la un moment dat ca te atrage si-ti iese o chestie mai bine ca altora, si ajungi sa te tii de ea. Pentru unii, chestia aia e o chestie aparent simpla, doar de-a avea grija celor din jur, sau a-i ajuta pe saraci. Pentru altii, cum e Halep, e tenisul.

      Acuma, ca sa devii mai bun in tenis, ca-n orice alt sport de gen, trebuie sa joci cu jucatori mai buni ca tine. Daca joci cu jucatori mai slabi ca tine, doar iti strici jocul. Unde crezi ca gaseste Halep jucatoare cu care sa joace fara sa-si strice jocul? La baza sportiva locala?
    • +2 (4 voturi)    
      Hmmm..?! (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:26)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui usser

      Tot acrii au ramas struguri la care nu ajungi, eh?
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:22)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui usser

      doar ca nu s-a dus nici una acolo pentru bani ci pentru titlul de cea mai buna jucatoare a anului 2017. banii sunt doar un beneficu secundar in cazul asta.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu cred ca ai dreptate cand spui ca (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 12:29)

    Susufler0 [utilizator]

    "la banii ei...isi permite sa joace din placere..."!

    In principiu existenta unei mize, omoara placerea sau oricum o anemiaza sever.

    Cred ca ai jucat sau daca nu ai jucat ai privit partide de fotbal jucate pe diverse mize : cei mai buni raman pe teren, sau cei mai buni primesc bere gratis de la pierzatori, etc si ai observat ca la incalzire se reusesc cele mai grozave reusite tehnice, in vreme ce odata inceput meciul cu miza, fotbalistii nu mai incearca giumbuslucurile tehnice ori le incearca rar si nu le prea reusesc. La fel e si cand se joaca handbal sau tenis de camp sau ping pong, etc. Miza ucide in mare parte placerea !

    Tu, din punctul tau de vedere (pdv al unui om obisnuit) ai dreptate cand spui ca la banii ei Simona ar putea juca tenis de placere, doar ca ea nu joaca inca de placere.

    Astfel Simona a participat, (tragand de ea la un moment dat) la un calup de turnee- 5-6-7, nu mai stiu exact, la care simpla prezenta iti aduce o frumoasa suma de bani. In total, in functie si de locul ocupat in clasament se pot castiga cca 600 k ! Este evident ca nu placerea a indemnat-o sa joace in toate. Si ca ea sunt marea majoritate (Serena facea exceptie) !

    Apoi, cum spuneam mai sus, daca ai juca pur si simplu de placere ai folosi si lovituri care nu iti sunt la indemana in mod obisnuit , gen scurtele, voleurile-stop, etc.

    Simona o sa joace "de placere" (NU CU PLACERE, pt ca asta o face si acum, altfel nu s-ar fi apucat de tenis!) abia cand va juca pe gratis, adica fara miza !

    Sa ne intelegem, comentariul meu nu se vrea o critica a faptului ca Halep joaca in continuare, hapsana ! pe bani, ci pur si simplu este o opinie polemica vis a vis de commentul tau !

    PS. O zi buna !
    • -1 (3 voturi)    
      Commentul meu de mai sus este adresat (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0