CE de Fotbal, Under 17

Romania - Germania 0-1/ Obiectiv ratat

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 13:06 Sport | Fotbal

Claudiu Bumba (dreapta)
Foto: Uefa.com
Romania nu a putut sa faca fata Germaniei, echipa pregatita de Adrian Vasai fiind depasita cu 1-0 (Yesil 42'). Infrangerea i-a lasat pe tricolorii mici (Under 17) in afara Campionatului Mondial (va avea loc in Mexic in vara acestui an), Branescu si compania incheind grupa pe ultimul loc (au ratat obiectivul de a se califica la turneul final mondial).  

Inainte de partida cu Germania, Romania avea si varianta remizei, egalul putand sa-i trimita pe tricolorii mici la Mondialul din Mexic. Cu gandul mai mult la un punct decat la trei (victoria ii califica in semifinalele Campionatului European), nationala Romaniei a practicat un fotbal defensiv, fara nicio intentie ofensiva.

Conform cursului jocului, Yesil (42') a marcat dupa o gafa a apararii (Branescu nu a iesit pe un corner), iar golul a fost decisiv pentru ca Germania sa se impuna. Romania a incercat sa fie mai ofensiva dupa primirea golului, dar actiunile tricolorilor nu au fost cu adevarat periculoase pentru poarta lui Valchodimos.

Dupa 0-1 cu Germania, Romania a incheiat Grupa B de la CE pe ultima pozitie, formatia pregatita de Adrian Vasai ratand astfel obiectivul impus: calificarea la CM.

Statistica partidei Romania - Germania:

Suturi pe poarta: 4-6
Suturi spre poarta: 4-7
Cornere: 3-6
Faulturi comise: 16-14
Cartonase galbene: 3-5
Cartonase rosii: 0-0.

Romania: Branescu - Misu, Schuller, Putanu, Mitache - Taru, Rosu - Petresc, Bumba, Filip - Himcinschi. Antrenor: Adrian Vasai.

Germania: Valchodimos - Weiser, Gunter, Perrey, Rocker - Can, Yalcin - Schnelhardt, Mendre, Aydin - Yesil. Antrenor: Steffen Freund. 

Partidele zilei:

Romania - Germania 0-1
Olanda - Cehia 0-0

Grupa B:

1 Olanda 7 puncte (3-0)
2 Germania 4 (2-3)
3 Cehia 3 (2-2)
4 Romania 1 (1-3).

Romania la CE din Serbia:

Romania - Cehia 1-1

Romania - Olanda 0-1.

Romania - Germania 0-1.



Citeste mai multe despre   























4202 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    hai romania (Luni, 9 mai 2011, 13:10)

    roman [anonim]

    hai ca puteti, sunteti niste tineri ambitiosi si talentati..numai sa nu va prosteasca si pe voi banul ca pe astia din nationala mare..
    • +1 (1 vot)    
      tineretul... (Luni, 9 mai 2011, 13:45)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui roman

      ...e viitorul tarii!
      Nu poti sa nu ai incredere in ei!
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Luni, 9 mai 2011, 14:32)

    me [anonim]

    din cate vad din comentarii ne cam fac muci nemtii :(
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 9 mai 2011, 14:42)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui me

      da, "nemti " Can, Yalcin, Aydin si Yesil :))
      • +1 (1 vot)    
        acum si tu ;) (Luni, 9 mai 2011, 14:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui gechi

        joaca pentru nationala germaniei, sunt nemti...
        daca nu eram noi asa patrioti poate reuseam sa luam niste puncte in preliminariile astea...
        • 0 (2 voturi)    
          patrioti? (Luni, 9 mai 2011, 15:18)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui me

          patrioti? ce treaba are patriotismul cu asta? Nemtii au ceva de oferit, ca si tara, de aia se inghesuie lumea sa mearga la ei. Romania ce ar putea oferi?
        • -1 (1 vot)    
          PS (Luni, 9 mai 2011, 15:20)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui me

          PS: i-am avut si noi pe ai nostri, Ienei, Bölöni, Selymes, Ilie Dumitrescu, Lacatus etc., din pacate nu mai sunt nici din astia.
  • +2 (2 voturi)    
    0-1... (Luni, 9 mai 2011, 15:07)

    me [anonim]

    asta e ...
    d c dracu mai sper la o generatie de fotbal calumea pe vremea lui corleone si nasu?!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt ca va veni .Nu fi pesimist (Luni, 9 mai 2011, 16:03)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui me

      ,
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o ratare (Luni, 9 mai 2011, 15:54)

    daniel [anonim]

    Din pacate, mentalitatea balcanica ne mentine la jocul defensiv, noi am avea poate rezultate jucand ofensiv, ca la acel 5-1 cu Germania...
  • 0 (0 voturi)    
    ratare (Luni, 9 mai 2011, 15:56)

    bogdan [anonim]

    Din pacate nu ne-am calificat mai departe la mondialele din Mexic.Haideti totusi sa nu fim atat de suparati, nu noi suntem campioni europeni la aceasta cat.de varsta ci exact echipele care ne-au invins si din cate stiu este prima participare la un european U-17.Iar in incheiere, sa fim corecti cu noi, de cate ori am batut Germania si Olanda?
    • 0 (0 voturi)    
      Nicio suparare.. (Marţi, 10 mai 2011, 8:40)

      Cocolores [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      De ce sa fim suparati, Romania este pe ultimul loc in Europa la toate capitolele, de ce ar fi in fotbal altfel.
      'Capul plecat sabia nu-l taie ! '