Romania a incheiat preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018 cu o remiza chinuita in fata reprezentativei Danemarcei, scor 1-1, dupa ce a evoluat in inferioritate numerica din minutul 63. Gazdele au deschis scorul din penalty in minutul 60, Eriksen marcand cu sansa de la punctul cu var. Cosmin Contra a fost inspirat, a mutat ofensiv si golul a venit cu doua minute inainte de finalul partidei de pe "Telia Parken". Intrat in locul lui Alexandru Baluta, George Tucudean (aflat la primul meci pentru nationala) a contribuit decisiv la reusita lui Ciprian Deac. In urma acestui rezultat, Danemarca si-a asigurat locul al doilea in grupa si biletul pentru baraj.

Vezi aici rezumatul partidei Danemarca vs Romania.

Au marcat: Erikssen '60 (penalty) / Deac '88.

In minutul 37, arbitrul a anulat un gol marcat de Bendtner, pentru ofsaid.

Romania a evoluat in zece jucatori dupa eliminarea lui Cristian Ganea, din minutul 63, cand a primit al doilea cartonas galben, pentru un fault asupra lui Poulsen.

Romania a terminat preliminariile pentru CM din 2018 pe locul 4 in grupa, dupa Polonia (calificata la CM), Danemarca (baraj) si Muntenegru, acumuland doar 13 puncte in zece meciuri (trei victorii si patru rezultate de egalitate si trei infrangeri).

Ce a spus Cosmin Contra

"Jucatorii au inteles mesajul pe care l-am transmis. Este un inceput de drum foarte bun, acum sper ca ei sa inteleaga ca fara astfel de sacrificii nu putem sa avem rezultate. Daca ei au atitudinea asta, pas cu pas speram sa devenim din ce in ce mai cu incredere, sa jucam si mai bine si sa avem rezultate foarte bune. Singurul lucru le-am transmis inainte de meci a fost sa creada in ei, au jucat cum le-am zis, ne-am batut cu ei, am crezut in noi pana la sfarsit, ne-au iesit schimbarile, Tucudean a intrat foarte bine. Ma bucur pentru ei, i-am si felicitat si sper ca de-acum inainte asta sa fie atitudinea. Suntem o echipa net inferiorara ca inaltime multor nationale si trebuie sa compensam printr-un joc dinamiic, prin sacrificiu. Am avut niste momente de haos in aparare dupa golul egalizator dar am mentinut rezultatul", a declarat Contra, potrivit News.ro.

"Jucatorii au prins repede ce am vrut de la ei. Nu mi-e mila de danezi, pentru ca avem doua meciuri in care nici lor nu le-a fost mila de noi", a mai adaugat selectionerul Romaniei.

Deac: "Echipa nationala va arata din ce in ce mai bine"

"Ma bucur ca am obtinut un rezultat de egalitate, am avut un om in minus aproape o repriza si ne bucuram pentru acest punct. Am facut un joc tactic destul de bun, nu le-am dat spatii de gol, chiar si in 11 oameni nu au avut ocazii. Echipa nationala are viitor cu domnul Contra, e nevoie de rabdare si sa vedeti ca echipa nationala e pe drumul cel bun. O sa arate din ce in ce mai bine", a spus Deac, conform News.ro.

Ciprian Deac, in varsta de 31 de ani, este de parere ca mai poate juca multi ani la un nivel ridicat: "Nu ma consider asa batran, eu cred ca mai pot juca destui ani la un nivel destul de ridicat. O sa va saturati de mine cat o sa ma mai vedeti in teren".

Chiriches: "Spirit de sacrificiu, motivatie, speram sa continuam pe acest drum"

"Am reusit un joc bun in aceasta seara. Suntem fericiti ca am reusit un rezultat bun, muncit. Spirit de sacrificiu, motivatie, un spirit nou, speram sa continuam pe acest drum. E dezamagirea mare ca nu am reusit sa mergem la CM, dar incepe o noua etapa la echipa nationala. Trebuie sa jucam din ce in ce mai bine sa castigam meciuri si asta sa ne aduca pe un drum bun. Daca am fi castigat acasa cu Muntenegru altfel ar fi fost moralul nostru, dar nu mai trebuie sa vorbim despre trecut, trebuie sa ne concentram pe viitor. Am incercat sa facem un joc bun si asta ne-a impins de la spate la meciul cu Danemarca. Nu aveam nimic de pierdut. Trebuie sa progresam si sa castigam urmatoarele meciuri", a declarat Chiriches, la Pro X, conform News.ro.

1. Polonia (28:14) 25 puncte

2. Danemarca (20:8) 20

3. Muntenegru (20:12) 16

4. Romania (12:10) 13

5. Armenia (10-26) 7

6. Kazahstan (6-26) 3

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Danemarca - Romania 1-1

90+ 2' Ocazie pentru Danemarca! Delaney a trimis cu capul putin peste bara transversala dupa un corner executat de Eriksen

90' Partida este prelungita cu patru minute

88' Gool Romania! Tricolorii reusesc sa restabileasca egalitatea in inferioritate numerica, dupa golul lui Ciprian Deac. Centrarea lui Bancu il gaseste foarte bine in careu pe Tucudean, care preia pe piept si suteaza spre poarta, insa mingea este deviata de un adversar si ajunge la Deac, care inscrie primul gol in tricoul nationalei Romaniei. Danemarca - Romania 1-1

INFO: Polonia conduce cu 4-2in confruntarea cu Muntenegru

83' Tatarusanu intervine in fata lui Delaney, insa se semnalizeaza si pozitie de ofsaid

83' Schimbare in ambele echipe. Poulsen ii lasa locul lui Schone, iar Tucudean il inlocuieste pe Baluta

74' Chiriches comite o greseala uriasa in aparare, insa jucatorii lui Contra scapa fara gol dupa ce Sisto nu reuseste sa reia spre poarta lui Tatarusanu

73' Stanciu a executat dezamagitor o lovitura libera de la distanta, mult peste poarta lui Schmeichel

72' Kjaer a primit cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Keseru

70' Prima schimbare in echipa danezilor: Bendtner ii lasa locul lui Dolberg. In echipa Romaniei, Keseru l-a inlocuit pe Andone.

66' Cosmin Contra face prima schimbare in echipa Romaniei: Budescu este inlocuit de Bancu

63' Romania va juca in inferioritate numerica. Cristi Ganea primeste al doilea cartonas galben pentru un fault asupra lui Poulsen si este eliminat

61' Stanciu vede si el cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Sisto

60' Gool Danemarca! Eriksen executa lovitura de pedeapsa, Tatarusanu ghiceste coltul si atinge mingea cu mana, insa nu se poate opune golului. Danemarca - Romania 1-0

59' Bendtner reia periculos cu capul din careul mic, dar e faultat de Cristi Ganea si arbitrul acorda lovitura de la 11 metri pentru Danemarca. Ganea primeste si cartonasul galben

54' Ciprian Tatarusanu vede cartosanul galben pentru ca a intarziat repunerea balonului in joc

51' Dalsgaard centreaza in careu, Bendtner reia cu capul de langa Balasa, dar mingea se duce pe langa poarta lui Tatarusanu

49' Constantin Budescu primeste cartonas galben pentru proteste

47' Deac patrunde pe partea dreapta si incearca sa trimita spre poarta, fundasii danezi reusesc cu greu sa respinga, iar Schmeichel evita cornerul in ultimul moment

46' Arbitrul fluiera startul reprizei secunde. Nicio schimbare in cele doua echipe

Se incheie prima repriza. Danemarca - Romania 0-0

41' Budescu executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, insa suteaza putin pe langa stalpul din stanga portii lui Schmeichel

37' Deac centreaza de pe partea dreapta, dar Schmeichel iese si respinge. Danezii pleaca rapid pe contraatac, Bendtner reuseste sa inscrie, dar arbitrul dicteaza ofsaid si golul este anulat

33' Danemarca are cea mai mare ocazie de pana acum a meciului. Lansat excelent de Eriksen, Bendtner a scapat singur spre poarta lui Tatarusanu, insa atacantul danez este mult prea lent, iar Hoban il deposedeaza dupa o intrare prin alunecare

32' Sisto suteaza din afara careului, incercand sa profite de faptul ca Tatarusanu era iesit cativa metri din poarta. Portarul roman intervine si respinge mingea in corner

28' Sisto ramane singur in careu, insa nu profita de pasa foarte buna a lui Poulsen. Suteaza slab, iar mingea se duce pe langa poarta lui Ciprian Tatarusanu

26' Eriksen executa o lovitura de colt, dar Grigore respinge foarte bine. Andone acuza o lovitura cu cotul, insa arbitrul nu observa faza

22' Balasa centreaza de pe partea dreapta, Budescu lufteaza, mingea ajunge cu noroc la Stanciu, dar jucatorul lui Anderlecht rateaza si el sutul si danezii indeparteaza pericolul

Pe "Telia Parken" asista aproximativ 500 de suporteri romani.

INFO: Polonia conduce cu 2-0 in partida cu Muntenegru, dupa golul reusit de Grosicki (16')

14' Budescu reuseste sa recupereze un balon in jumatatea adversa de teren, trece mingea pe langa un adversar, dar nu mai ajunge apoi la balon

12' Baluta il faulteaza dur pe Dalsgaard la mijlocul terenului si vede cartonasul galben, dupa ce anterior fusese avertizat verbal de arbitrul partidei pentru un fault asupra lui Poulsen

INFO: Polonia conduce deja cu 1-0 in meciul de pe teren propriu cu Muntenegru. Maczynski a inscris in minutul 6

6' Budescu il gaseste foarte bine pe Deac in partea dreapta, insa jucatorul lui CFR Cluj trimite o centrare dezamagitoare, mingea depasind spatiul de joc

1' A inceput meciul. Tricolorii au avut lovitura de start

Ploua la Copenhaga, insa jucatorii sunt intampinati cu o coregrafie impresionanta a fanilor danezi

Elevii lui Age Hareide vor fi incurajati de un stadion arhiplin. Se intoneaza cele doua imnuri

Echipele de start:

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi - Kvist, Delaney - Eriksen - Poulsen, Bendtner, Sisto. Selectioner: Age Hareide

Rezerve: Lossl, Ronnow - Jense, Vestergaard, Fischer, Bjelland, Jorgensen, Dolberg, Ankersen, Lerager, Schone, Cornelius

Romania: Tatarusanu - Balasa, Chiriches, Grigore, Ganea - Hoban, Stanciu - Deac, Baluta, Budescu - Andone. Selectioner: Cosmin Contra

Rezerve: Pantilimon, Nita - Moti, Anton, Keseru, Bancu, Marin, Tucudean, Hanca, Ionita

Arbitru: Deniz Aytekin (Germania), ajutat de Guido Kleve si Markus Hacker (ambii tot din Germania)