Cu o zi inaintea meciului dintre Romania si Polonia, selectionerul Christoph Daum declara ca fotbalul polonez poate fi un exemplu pentru tara noastra, iar acest lucru s-a observat in partida de pe Arena Nationala. Tricolorii au fost depasiti la toate capitolele de echipa Poloniei care s-a impus categoric, scor 3-0, in al patrulea meci al preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018. In urma acestui rezultat, Romania ocupa locul patru in grupa si si-a redus drastic sansele de calificare la turneul final din Rusia.

Suporterii RomanieiFoto: frf.ro

Dupa victoria Armeniei cu Muntenegru (scor 3-2), Romania avea sansa sa fie lider in grupa, insa a fost depasita categoric de o echipa a Poloniei care a aratat o adevarata lectie de fotbal. Grosicki a deschis scorul in minutul 11, cu o executie desprinsa parca de pe PlayStation, in urma unei faze in care a trecut de cinci jucatori ai Romaniei.

Elevii lui Christoph Daum au inceput curajos repriza secunda, avand cateva minute foarte bune in careul polonezilor. Totusi, ofensiva tricolorilor nu a schimbat cu nimic soarta partidei. Tot Polonia a fost cea care a marcat. In minutul 84, Lewandowski l-a invins pe Tatarusanu cu un sut cu stangul din interiorul careului.

Ultimul gol a venit in urma unei lovituri de la 11 metri. Lewandowski a fost faultat in careu de Dragos Grigore si tot el a inscris de la punctul cu var. S-a vazut din plin diferenta dintre Romania si echipa lui Adam Nawalka. Tricolorii au fost total lipsiti de inspiratie, iar infrangerea a venit firesc.

Dupa 4 etape disputate in Grupa E, Romania e abia pe locul 4, la 5 puncte distanta de liderul Polonia. In aceste conditii, obiectivul nationalei noastre este unul singur, locul doi si calificarea la baraj. Evolutia Romaniei din partida cu Polonia nu este insa deloc incurajatoare, tricolorii urmand sa sustina in martie un meci decisiv cu Danemarca.

Adam Nawalka, selectionerul Poloniei: "Am fost de neoprit"

VIDEO Romania - Polonia 0-3/ Noi cu petardele, ei cu golurile

Razvan Burleanu: "Trebuie sa construim pentru a recupera din acest handicap care este intre Est si Vest"

Christoph Daum: "Eu sunt cel vinovat, suntem intr-un proces de restructurare si aveti dreptul sa ne criticati"

Final de meci. Romania - Polonia 0-3

90+3' Portarul polonezilor trimite in corner sutul de la distanta al lui Razvan Marin

90+1' Gool Polonia! Dubla pentru Lewandowski. Atacantul lui Bayern transforma lovitura de la 11 si are 7 goluri marcate dupa patru meciuri in preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Romania - Polonia 0-3

90' Dragos Grigore il faulteaza in careu pe Lewandowski, iar arbitrul acorda penalty pentru polonezi

90' Partida este prelungita cu 6 minute

83' Gool Polonia! Lewandowski isi trece si el numele pe lista marcatorilor. Revedem faza de la reusita lui Grosicki. Teodorczyk paseaza pentru Lewandowski, acesta suteaza cu stangul din interiorul careului, iar Tatarusanu nu reuseste sa intervina. Suporterii incep sa plece de la stadion.

82' Ultima schimbare in tabara tricolorilor: iese Stanciu, intra Keseru

80' Schimbare la Polonia: iese Zilinski, intra Teodorczyk

Info: Danemarca are 3-1 in confruntarea cu Kazahstan

77' Florin Adone vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Lewandowski

76' Grosicki trimite slab din interiorul careului, Tatarusanu prinde fara nicio problema

73' Chipciu patrunde in careu, insa aluneca, reuseste sa intoarca pana la Razvan Marin. Sutul acestuia este respins de apararea polonezilor

70' Prima schimbare in echipa Poloniei. Maczynski intra in locul lui Linetty.

70' Zielinski suteaza din afara careului de 16 metri, mingea trece putin pe langa poarta lui Tatarusanu

67' Lewandowski atinge mingea cu mana dupa un corner al Romaniei. Tricolorii cer penalty, insa arbitrul sloven lasa jocul sa continue. Sapunaru protesteaza de pe marginea terenului si primeste cartonas galben

66' Florin Andone suteaza din unghi, la coltul scurt, iar Fabianski respinge in corner

61'Polonezii au fost aproape de 2-0. Blaszczykowski centreaza de pe partea dreapta, insa Linetty lufteaza, desi este complet liber cu Tatarusanu. Tricolorii au scapat ieftin la aceasta faza

55' Lewandowski se prabuseste pe teren, dupa ce o petarda aruncata din peluza Romaniei a explodat langa el. Meciul a fost oprit cateva minute

53' Lewandowski executa puternic o lovitura libera, de la aproximativ 25 de metri, mingea se duce pe langa poarta lui Tatarusanu

52' Benzar vede primul cartonas galben al meciului, dupa un fault din spate asupra lui Kamil Grosicki

51' Stanciu il lanseaza pe Chipciu in flancul stang, acesta intra in careu, intoarce pentru Stanciu, insa mingea trimisa de el ajunge in bratele lui Fabiasnki

49' Minute bune ale tricolorilor in careul Poloniei. Romania pare mai determinata in acest inceput de repriza. Razvan Marin primeste in careu, trimite in 6 metri, polonezii resping. Stanciu incearca si el un sut, dar este blocat de un adversar

46' Arbitrul fluiera startul reprizei secunde.Daum face primele schimbari: Hoban i-a lasat locul lui Prepelita, iar Andone a intrat in locul lui Adi Popa

O prima repriza dominata total de polonezi. Grosicki a deschis scorul in minutul 11, cu o executie desprinsa parca de pe PlayStation, in urma unei faze in care a trecut de cinci jucatori ai Romaniei. Chiriches a avut singura ocazie de gol a tricolorilor, iar suporterii romani au iesit in evidenta prin tortele aruncate la poarta lui Fabianski. Un joc extrem de slab aratat de elevii lui Christoph Daum. Romania este pe locul 4 intr-un clasament in timp real al grupei.

Se termina prima repriza. Romania - Polonia 0-1.

45' Repriza este prelungita cu un minut

44' Blaszczykowski prinde un sut de marginea careului de 16 metri, Tatarusanu retine

43' Arbitrul Damir Skomina opreste meciul. Doua torte au fost aruncate de suporterii Romaniei in careul lui Fabianski

Info: Danemarca conduce cu 2-1 in partida cu Kazahstan

38' Pasa inteligenta a lui Lewandowski pentru Blaszczykowski, acesta suteaza din interiorul careului la coltul scurt. Tatarusanu retine cu ceva emotii

31' Lovitura libera executata foarte bine de Stanciu. Chiriches deviaza cu capul, dar portarul polonezilor reuseste sa respinga. A fost prima ocazie importanta a tricolorilor dupa valurile de atacuri ale echipei lui Adam Nawalka

24' Primul corner pentru Romania. Stanciu executa scurt, combina cu un coechipier la marginea careului si centreaza. Fabianski intervine si prinde fara probleme

Info: In cealalta partida a grupei, Danemarca se afla la egalitate cu Kazahstan, scor 1-1

16' Zielinski isi incearca din nou norocul. Mingea este blocata si de aceasta data, iar Polonia beneficiaza de un corner

13' O noua greseala facuta de fundasii nostri. Lewandowski trimite cu capul pana la Zielinski, din fericire Chiriches blocheaza la timp

11' Gool Polonia! Grosicki trece fara probleme prin apararea tricolorilor, patrunde in careu si suteaza sub transversala. Nicio sansa pentru Tatarusanu. Romania - Polonia 0-1

10' Krychowiak suteaza de la distanta, Dragos Grigore reuseste sa respinga din careu, dar pana la adversar. Grosicki are primul sut pe poarta, la coltul scurt, Tatarusanu intervine si retine

6' Lewandowski primeste la marginea careului si suteaza. Fara emotii pentru Tatarusanu la aceasta faza. Mingea trimisa de atacantul polonez se duce peste poarta

2' Romania incepe curajos acest meci. Stancu scapa din marcaj, trimite in partea stanga pana la Stanciu, dar centrarea sa este blocata

Torte si petarde din tribune, Romania risca o sanctiune din partea FIFA

1' Lovitura de start le-a apartinut tricolorilor

Se intoneaza cele doua imnuri. Tot stadionul canta "Desteapta-te romane"

Atmosfera frumoasa pe Arena Nationala, stadionul este aproape plin. Suporterii Romaniei afiseaza o coregrafie cu mesajul "Impreuna"

In primul meci al etapei, Armenia a invins, pe teren propriu, echipa Muntenegrului, scor 3-2. Ghazaryan a marcat golul victoriei in minutul 90+4 al partidei de la Erevan.Armenia a fost condusa la pauza cu 2-0.

Echipele de start:

Romania: Tatarusanu - Benzar, Chiriches, Dr. Grigore, Tosca - Hoban - A. Popa, R. Marin, N. Stanciu, Chipciu - Bogdan Stancu. Selectioner: Christoph Daum.

Polonia: Fabianksi - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrejczyk - Krychowiak - Blaszczykowski, Linetty, Zielinski, Grosicki -Lewandowski. Selectioner: Adam Nawalka.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul sloven Damir Skomina. Acesta va fi ajutat la cele doua tuse de conationalii sai Jure Praprotnik si Robert Vukan, iar arbitru de rezerva va fi Matej Jug. Observator de arbitri a fost desemnat Rodger B. Gifford din Tara Galilor, in timp ce comisar FIFA a fost ales Mark Blackbourne din Anglia.

Iata programul complet al disputelor din grupa tricolorilor:

sursa: frf.ro

► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)

► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)

► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)

► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)

► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)