Romania a invins cu greu reprezentativa Armeniei, tabela de pe "Arena Nationala" fiind modificata abia in prelungirile partidei din etapa a saptea a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. S-a terminat 1-0 pentru echipa pregatita de Christoph Daum, dupa un meci cu doua goluri anulate pentru tricolori, un penalty ratat de Stancu si o eliminare in tabara armenilor. Alexandru Maxim a fost cel care a salvat nationala Romaniei de la o noua umilita. In minutul 90+1, mijlocasul a deviat mingea in poarta dupa o centrare a lui Benzar.

Tricolorii au avut si doua goluri anulate pentru ofsaid - Florin Andone '39, Alexandru Maxim '82.

In minutul 53, Voskanyan a fost eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru un hent in careu. Arbitrul croat Ivan Bebek a acordat lovitura de la 11 metri pentru Romania, dar Bogdan Stancu a ratat de la punctul cu var.

In urma acestui rezultat, Romania acumuleaza 9 puncte si ramane pe locul patru in clasamentul Grupei E, la patru puncte distanta de Danemarca (locul trei) si Muntenegru (locul doi).

Ce spune selectionerul Romaniei

"Nu am aratat bine in prima repriza, dar am schimbat felul de a ne misca la pauza. Am avut situatii de gol, posesie. Dar nu conteaza, pentru ca altii inscriu goluri. Ceea ce apreciez e ca am continuat sa credem in victorie, chiar daca am avut goluri anulate si penalty ratat", a declarat Christoph Daum, la Digi Sport.

"Apreciez progresul unor jucatori. Ganea, care s-a aflat la al doilea meci al sau la nationala, Baluta mi-a placut, Benzar la fel. Chiar si Stanciu, care a trebuit sa joace intr-o pozitie noua. Sunt multi jucatori care au calitati extraordinare si se integreaza in nationala. Ma intereseaza spiritul de echipa si cred ca suntem pe drumul cel bun", a mai spus selectionerul Romaniei.

"L-am introdus pe Maxim, un jucator flexibil, mobil. Si pana la urma a functionat. Ma bucur ca a marcat cineva care a intrat de pe banca", a adaugat germanul, la finalul unui meci in care i s-a cerut demisia.

"Muntenegru si Danemarca au jucatori fantastici, individualitati. Ne concentram pe meciul cu Muntenegru si va asigur ca vom face tot posibilul sa obtinem o victorie. Vrem sa tinem grupa deschisa", a spus Daum si referitor la urmatorul meci al tricolorilor, cel de luni, cu Muntenegru.

Chiriches: "Sunt dezamagit de ce s-a intamplat in seara asta. Ne-am chinuit"

"Sunt dezamagit de ce s-a intamplat in seara asta. Ne-am chinuit, a fost un joc care nu ne da sperante de mai bine. Este o victorie chinuita. 11 la 11 nu am vazut foarte multe realizari, mi s-a parut ca totul a fost intamplator. Eu nu sunt multumit de ce am vazut. Am vorbit ceva, am incercat sa verticalizam, sa jucam in benzi, dar jocul nu a mers", a declarat Vlad Chiriches, capitanul Romaniei, la TVR.

Florin Andone: "Este foarte complicata situatia, nu ma gandesc acum la calificare"

"Sunt si fericit pentru victorie, dar si putin suparat, pentru ca a fost destul de greu. Ne-am fi dorit o victorie lejera, la mai multe goluri diferenta, am avut posesie, am avut mingea, am dominat, am dat si doua goluri care au fost anulate, asa ca este bine ca am castigat in prelungiri", a spus Florin Andone, la Digi Sport.

"A fost un meci de lupta, starea gazonului a fost foarte proasta, dar mergem cu alt moral in Muntenegru. Nu am facut cel mai bun meci, nu suntem Brazilia, Germania, sa dominam toti adversarii. Am dat totul si eu si colegii mei. Jocul nu a fost unul stralucit, dar terenul a fost foarte slab. Ma bucur ca Alex a marcat, si-a facut datoria. Ne jucam sansele pana la capat", a declarat Alexandru Chipciu la TVR, conform News.ro.

"Ne asteptam sa fie un meci dificil, am avut din nou norocul sa jucam cu un om in plus, pana la urma e o victorie, suntem intr-un moment dificil, fotbalul romanesc este intr-un moment dificil, trebuie sa muncim in continuare si sa speram. Putem castiga orice meci, trebuie sa avem incredere in noi", a afirmat Alexandru Maxim la TVR, potrivit News.ro.

Au mai ramas de disputat:

4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Romania, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, Romania - Kazahstan (ora

21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca - Romania, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00).

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Romania - Armenia 1-0

90+1' Gool Romania! Maxim inscrie cu calcaiul, din cativa metri, dupa o centrare perfecta a lui Benzar. Romania - Armenia 1-0

90' Se arata cinci minute de prelungiri

89' Pintilii vede cartonasul galben

82' Al doilea gol anulat Romaniei! Mingea se ducea in poarta la reluarea lui Benzar la coltul lung, insa Maxim a pus piciorul din ofsaid, iar golul a fost anulat

80' Schimbare in echipa Romaniei: iese Stancu, intra Maxim

INFO: Eriksen (80') marcheaza si el impotriva Poloniei. Este 4-0 pentru Danemarca

74' Schimbari la ambele echipe. Andrei Ivan ii ia locul lui Alexandru Baluta. Petrosyan face ultima mutare in echipa Armeniei: iese Pizzelli, intra Adamyan

68' Schimbare in echipa tricolorilor: iese Chipciu, intra Adi Popa

67' Baluta este avertizat cu un cartonas galben pentru un fault asupra lui Pizzelli

66' Ocazie incredibila pentru Romania! Benzar centreaza foarte bine in fata portii de pe partea dreapta, dar Florin Andone a fost blocat in ultimul moment de un adversar

61' Chiriches trimite putin peste poarta, cu o lovitura de cap, in urma unui corner executat de Stanciu

60' Stanciu trimite puternic de la distanta, iar sutul sau este respins cu dificultate de portarul armean

INFO: Danemarca are 3-0 in meciul cu Polonia. Jorgensen a inscris in minutul 59

58' A doua schimbare in echipa Armeniei: iese Manoyan, intra Koryan

55' Bogdan Stancu rateaza de la 11 metri. Portarul Meliksetyan a respins sutul romanului

53' Penalty pentru Romania! Voskanyan primiste al doilea cartonas galben pentru un hent in careu si este eliminat. Romania are sansa de a deschide scorul

INFO: Pe Arena Nationala sunt 27.178 de spectatori

50' Alex Chipciu isi incearca norocul de la distanta. Meliksetyan respinge cu greu sutul romanului, in lateral

46' Chipciu suteaza din afara careului si cere penalty dupa ce a parut ca mingea l-a lovit in mana pe Voskanyan

46' A inceput repriza secunda. Artur Petrosyan face prima schimbare: Edigaryan a intrat in locul lui Malakyan

Se incheie prima repriza. Romania - Armenia 0-0. In celalalt meci al grupei, Polonia este condusa cu 2-0 in Danemarca. Golurile au fost inscrise de Delaney (16') si Cornelius (42').

45+1' Voskanyan primeste cartonasul galben pentru un fault periculos asupra lui Baluta

45' Repriza este prelungita cu un minut

39' Gol anulat al Romaniei! Andone reuseste sa inscrie cu calcaiul, din doar cativa metri, dar reusita este anulata pentru pozitie de ofsaid

35' Baluta centreaza foarte bine in fata portii, insa Andone nu ajunge la minge. Meliksetyan respinge balonul din fata atacantului roman

34' Andone cade in careu dupa un duel cu Haroyan si cere lovitura de la 11 metri, dar arbitrul Ivan Bebek nu acorda nimic

34' Benzar trimite puternic din afara careului, mingea nu prinde insa spatiul portii

33' Haroyan vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Baluta

29' Centrare buna a lui Chipciu in 6 metri, insa nu se afla nimeni la primire. Meliksetyan retine in doi timpi

28' Mkhitaryan, jucatorul lui Manchester United, suteaza de la distanta, insa mingea se duce mult peste poarta tricolorilor

27' Ganea centreaza periculos in careu, dar Chipciu reia cu capul in bratele portarului armean

22' Stanciu executa lovitura de la colt. Andone se inalta si trimite cu capul, dar balonul expediat de atacantul roman trece pe langa poarta

21' Stanciu suteaza de la marginea careului de 16 metri, insa Haroyan intervine foarte bine si respinge cu capul in corner

20' Armenia are o noua sansa de gol. Barseghyan reia din centrul careului putin pe langa poarta lui Tatarusanu, dupa ce apararea tricolorilor a fost ametita de combinatia de pase dintre Pizzelli si Barseghyan

14' Ocazie uriasa pentru Armenia! Barseghyan scapa singur cu Tatarusanu, iar parada exceptionala a portarului nostru face ca tabela sa ramana neschimbata

9' Cea mai mare ocazie de pana acum ii apartine Romaniei!Mkhitaryan pierde usor o minge la mijlocul terenului, Baluta trimite foarte bine pana la Stancu, dar acesta trimite peste poarta dininteriorul careului, pozitie centrala

5' Pizzelli expediaza primul sut spre poarta lui Tatarusanu, mingea se duce mult peste

4' Tricolorii obtin prima lovitura de la colt.Mingea ajunge la Ganea, care centreaza in fata portii, dar Meliksetyan iese si retine

2' Alex Chipciu incearca un sut de la aproximativ 20 de metri, insa mingea nu prinde spatiul portii

A inceput partida de pe "Arena Nationala". Armenia a avut lovitura de start

Echipele au intrat pe teren. Se intoneaza cele doua imnuri

Echipele de start:

Romania: Tătărușanu - Benzar, Chiricheș (cpt.), Toșca, Ganea - Pintilii, Stanciu - Chipciu, Băluță, Stancu - Andone. Selectioner: Christoph Daum.

Rezerve: Pantilimon, Niță - Moți, Țîru, Maxim, Popa, Ivan, Găman, Deac, Marin, Hanca, Filip.

Armenia: Meliksetyan - Hambartsumyan, Haroyan, Voskanyan, Daghbashyan - Malakyan, Hovhannisyan - Mkhitaryan (cpt.), Pizzelli, Manoyan - Barseghyan. Selectioner: Artur Petrosyan.

Rezerve: Arsen Beglaryan, Gor Manukyan - Armen Manucharyan, Gael Andonian, Edgar Malakyan, Ruslan Korian, Artur Sarkisov, Artak Edigaryan, Levon Airapetian, Sargis Adamyan, Aras Ozbiliz.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul croat Ivan Bebek. Acesta va fi ajutat de catre asistentii Tomislav Petrovic si Miro Grgic, in timp ce al patrulea oficial va fi Duje Strukan. Observator de arbitri a fost delegat israelianul Shteif Shmuel, iar delegat de joc va fi Leonid Kaloshin din Rusia.

Intalniri directe:

De-a lungul timpului, tricolorii s-au mai intalnit de patru ori cu reprezentativa Armeniei, inregistrand trei succese si un rezultat de egalitate:

17 noiembrie 2004, Erevan: Armenia - Romania 1-1, preliminarii CM - A marcat: Marica

8 iunie 2005, Constanta: Romania - Armenia 3-0, preliminarii CM - Au marcat: Ov. Petre, Bucur (2)

28 februarie 2006, Nicosia: Armenia - Romania 0-2, meci amical - Au marcat: Maftei, Cocis

8 octombrie 2016, Erevan: Armenia - Romania 0-5, preliminarii CM - Au marcat: Stancu, Adi Popa, Razvan Marin, Stanciu, Chipciu.

1 septembrie 2017, Bucuresti: Romania - Armenia 1-0, preliminarii CM - A marcat: Maxim