CM 2018, preliminarii: Romania vs Armenia 1-0/ Victorie chinuita a tricolorilor - Maxim a inscris in prelungiri

Vineri, 1 septembrie 2017, 20:45 Sport | Fotbal

Romania, victorie in prelungiri cu Armenia
Romania a invins cu greu reprezentativa Armeniei, tabela de pe "Arena Nationala" fiind modificata abia in prelungirile partidei din etapa a saptea a preliminariilor Campionatului Mondial din 2018. S-a terminat 1-0 pentru echipa pregatita de Christoph Daum, dupa un meci cu doua goluri anulate pentru tricolori, un penalty ratat de Stancu si o eliminare in tabara armenilor. Alexandru Maxim a fost cel care a salvat nationala Romaniei de la o noua umilita. In minutul 90+1, mijlocasul a deviat mingea in poarta dupa o centrare a lui Benzar.

Tricolorii au avut si doua goluri anulate pentru ofsaid - Florin Andone '39, Alexandru Maxim '82.

In minutul 53, Voskanyan a fost eliminat dupa ce a primit al doilea cartonas galben pentru un hent in careu. Arbitrul croat Ivan Bebek a acordat lovitura de la 11 metri pentru Romania, dar Bogdan Stancu a ratat de la punctul cu var.

In urma acestui rezultat, Romania acumuleaza 9 puncte si ramane pe locul patru in clasamentul Grupei E, la patru puncte distanta de Danemarca (locul trei) si Muntenegru (locul doi).

Ce spune selectionerul Romaniei

"Nu am aratat bine in prima repriza, dar am schimbat felul de a ne misca la pauza. Am avut situatii de gol, posesie. Dar nu conteaza, pentru ca altii inscriu goluri. Ceea ce apreciez e ca am continuat sa credem in victorie, chiar daca am avut goluri anulate si penalty ratat", a declarat Christoph Daum, la Digi Sport.

"Apreciez progresul unor jucatori. Ganea, care s-a aflat la al doilea meci al sau la nationala, Baluta mi-a placut, Benzar la fel. Chiar si Stanciu, care a trebuit sa joace intr-o pozitie noua. Sunt multi jucatori care au calitati extraordinare si se integreaza in nationala. Ma intereseaza spiritul de echipa si cred ca suntem pe drumul cel bun", a mai spus selectionerul Romaniei.

"L-am introdus pe Maxim, un jucator flexibil, mobil. Si pana la urma a functionat. Ma bucur ca a marcat cineva care a intrat de pe banca", a adaugat germanul, la finalul unui meci in care i s-a cerut demisia.

"Muntenegru si Danemarca au jucatori fantastici, individualitati. Ne concentram pe meciul cu Muntenegru si va asigur ca vom face tot posibilul sa obtinem o victorie. Vrem sa tinem grupa deschisa", a spus Daum si referitor la urmatorul meci al tricolorilor, cel de luni, cu Muntenegru.

Chiriches: "Sunt dezamagit de ce s-a intamplat in seara asta. Ne-am chinuit"

"Sunt dezamagit de ce s-a intamplat in seara asta. Ne-am chinuit, a fost un joc care nu ne da sperante de mai bine. Este o victorie chinuita. 11 la 11 nu am vazut foarte multe realizari, mi s-a parut ca totul a fost intamplator. Eu nu sunt multumit de ce am vazut. Am vorbit ceva, am incercat sa verticalizam, sa jucam in benzi, dar jocul nu a mers", a declarat Vlad Chiriches, capitanul Romaniei, la TVR.

Florin Andone: "Este foarte complicata situatia, nu ma gandesc acum la calificare"

"Sunt si fericit pentru victorie, dar si putin suparat, pentru ca a fost destul de greu. Ne-am fi dorit o victorie lejera, la mai multe goluri diferenta, am avut posesie, am avut mingea, am dominat, am dat si doua goluri care au fost anulate, asa ca este bine ca am castigat in prelungiri", a spus Florin Andone, la Digi Sport.

"A fost un meci de lupta, starea gazonului a fost foarte proasta, dar mergem cu alt moral in Muntenegru. Nu am facut cel mai bun meci, nu suntem Brazilia, Germania, sa dominam toti adversarii. Am dat totul si eu si colegii mei. Jocul nu a fost unul stralucit, dar terenul a fost foarte slab. Ma bucur ca Alex a marcat, si-a facut datoria. Ne jucam sansele pana la capat", a declarat Alexandru Chipciu la TVR, conform News.ro.

"Ne asteptam sa fie un meci dificil, am avut din nou norocul sa jucam cu un om in plus, pana la urma e o victorie, suntem intr-un moment dificil, fotbalul romanesc este intr-un moment dificil, trebuie sa muncim in continuare si sa speram. Putem castiga orice meci, trebuie sa avem incredere in noi", a afirmat Alexandru Maxim la TVR, potrivit News.ro.

Au mai ramas de disputat:

4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Romania, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)

5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, Romania - Kazahstan (ora
21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca - Romania, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00).

Castigatoarele celor 9 grupe de calificare obtin dreptul de a juca la Campionatul Mondial de fotbal, in timp ce 8 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un baraj, in dubla mansa.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Romania - Armenia 1-0

90+1' Gool Romania! Maxim inscrie cu calcaiul, din cativa metri, dupa o centrare perfecta a lui Benzar. Romania - Armenia 1-0

90' Se arata cinci minute de prelungiri

89' Pintilii vede cartonasul galben

82' Al doilea gol anulat Romaniei!
Mingea se ducea in poarta la reluarea lui Benzar la coltul lung, insa Maxim a pus piciorul din ofsaid, iar golul a fost anulat

80' Schimbare in echipa Romaniei: iese Stancu, intra Maxim

INFO: Eriksen (80') marcheaza si el impotriva Poloniei. Este 4-0 pentru Danemarca

74' Schimbari la ambele echipe. Andrei Ivan ii ia locul lui Alexandru Baluta. Petrosyan face ultima mutare in echipa Armeniei: iese Pizzelli, intra Adamyan

68' Schimbare in echipa tricolorilor: iese Chipciu, intra Adi Popa

67' Baluta este avertizat cu un cartonas galben pentru un fault asupra lui Pizzelli

66' Ocazie incredibila pentru Romania! Benzar centreaza foarte bine in fata portii de pe partea dreapta, dar Florin Andone a fost blocat in ultimul moment de un adversar

61' Chiriches trimite putin peste poarta, cu o lovitura de cap, in urma unui corner executat de Stanciu

60' Stanciu trimite puternic de la distanta, iar sutul sau este respins cu dificultate de portarul armean

INFO: Danemarca are 3-0 in meciul cu Polonia. Jorgensen a inscris in minutul 59

58' A doua schimbare in echipa Armeniei: iese Manoyan, intra Koryan

55' Bogdan Stancu rateaza de la 11 metri. Portarul Meliksetyan a respins sutul romanului

53' Penalty pentru Romania! Voskanyan primiste al doilea cartonas galben pentru un hent in careu si este eliminat. Romania are sansa de a deschide scorul

INFO: Pe Arena Nationala sunt 27.178 de spectatori

50' Alex Chipciu isi incearca norocul de la distanta. Meliksetyan respinge cu greu sutul romanului, in lateral

46' Chipciu suteaza din afara careului si cere penalty dupa ce a parut ca mingea l-a lovit in mana pe Voskanyan

46' A inceput repriza secunda. Artur Petrosyan face prima schimbare: Edigaryan a intrat in locul lui Malakyan

Se incheie prima repriza. Romania - Armenia 0-0. In celalalt meci al grupei, Polonia este condusa cu 2-0 in Danemarca. Golurile au fost inscrise de Delaney (16') si Cornelius (42').

45+1' Voskanyan primeste cartonasul galben pentru un fault periculos asupra lui Baluta

45' Repriza este prelungita cu un minut

39' Gol anulat al Romaniei!
Andone reuseste sa inscrie cu calcaiul, din doar cativa metri, dar reusita este anulata pentru pozitie de ofsaid

35' Baluta centreaza foarte bine in fata portii, insa Andone nu ajunge la minge. Meliksetyan respinge balonul din fata atacantului roman

34' Andone cade in careu dupa un duel cu Haroyan si cere lovitura de la 11 metri, dar arbitrul Ivan Bebek nu acorda nimic

34' Benzar trimite puternic din afara careului, mingea nu prinde insa spatiul portii

33' Haroyan vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Baluta

29' Centrare buna a lui Chipciu in 6 metri, insa nu se afla nimeni la primire. Meliksetyan retine in doi timpi

28' Mkhitaryan, jucatorul lui Manchester United, suteaza de la distanta, insa mingea se duce mult peste poarta tricolorilor

27' Ganea centreaza periculos in careu, dar Chipciu reia cu capul in bratele portarului armean

22' Stanciu executa lovitura de la colt. Andone se inalta si trimite cu capul, dar balonul expediat de atacantul roman trece pe langa poarta

21' Stanciu suteaza de la marginea careului de 16 metri, insa Haroyan intervine foarte bine si respinge cu capul in corner

20' Armenia are o noua sansa de gol. Barseghyan reia din centrul careului putin pe langa poarta lui Tatarusanu, dupa ce apararea tricolorilor a fost ametita de combinatia de pase dintre Pizzelli si Barseghyan

14' Ocazie uriasa pentru Armenia! Barseghyan scapa singur cu Tatarusanu, iar parada exceptionala a portarului nostru face ca tabela sa ramana neschimbata

9' Cea mai mare ocazie de pana acum ii apartine Romaniei! Mkhitaryan pierde usor o minge la mijlocul terenului, Baluta trimite foarte bine pana la Stancu, dar acesta trimite peste poarta din interiorul careului, pozitie centrala

5' Pizzelli expediaza primul sut spre poarta lui Tatarusanu, mingea se duce mult peste

4' Tricolorii obtin prima lovitura de la colt. Mingea ajunge la Ganea, care centreaza in fata portii, dar Meliksetyan iese si retine

2' Alex Chipciu incearca un sut de la aproximativ 20 de metri, insa mingea nu prinde spatiul portii

A inceput partida de pe "Arena Nationala". Armenia a avut lovitura de start

Echipele au intrat pe teren. Se intoneaza cele doua imnuri

Echipele de start:

Romania:
Tătărușanu - Benzar, Chiricheș (cpt.), Toșca, Ganea - Pintilii, Stanciu - Chipciu, Băluță, Stancu - Andone. Selectioner: Christoph Daum.

Rezerve: Pantilimon, Niță - Moți, Țîru, Maxim, Popa, Ivan, Găman, Deac, Marin, Hanca, Filip.

Armenia: Meliksetyan - Hambartsumyan, Haroyan, Voskanyan, Daghbashyan - Malakyan, Hovhannisyan - Mkhitaryan (cpt.), Pizzelli, Manoyan - Barseghyan. Selectioner: Artur Petrosyan.

Rezerve: Arsen Beglaryan, Gor Manukyan - Armen Manucharyan, Gael Andonian, Edgar Malakyan, Ruslan Korian, Artur Sarkisov, Artak Edigaryan, Levon Airapetian, Sargis Adamyan, Aras Ozbiliz.

Meciul va fi condus la centru de arbitrul croat Ivan Bebek. Acesta va fi ajutat de catre asistentii Tomislav Petrovic si Miro Grgic, in timp ce al patrulea oficial va fi Duje Strukan. Observator de arbitri a fost delegat israelianul Shteif Shmuel, iar delegat de joc va fi Leonid Kaloshin din Rusia.

Intalniri directe:

De-a lungul timpului, tricolorii s-au mai intalnit de patru ori cu reprezentativa Armeniei, inregistrand trei succese si un rezultat de egalitate:

17 noiembrie 2004, Erevan: Armenia - Romania 1-1, preliminarii CM - A marcat: Marica
8 iunie 2005, Constanta: Romania - Armenia 3-0, preliminarii CM - Au marcat: Ov. Petre, Bucur (2)
28 februarie 2006, Nicosia: Armenia - Romania 0-2, meci amical - Au marcat: Maftei, Cocis
8 octombrie 2016, Erevan: Armenia - Romania 0-5, preliminarii CM - Au marcat: Stancu, Adi Popa, Razvan Marin, Stanciu, Chipciu.
1 septembrie 2017, Bucuresti: Romania - Armenia 1-0, preliminarii CM - A marcat: Maxim

5267 vizualizari

• +6 (10 voturi)
    slab (Vineri, 1 septembrie 2017, 22:35)

victor L [utilizator]

joaca Simona :P
    Serios: nu trebuie sa ne consumam, astia ne sint jucatorii, cu ei defilam. Sint ai nostri.
    Dar avem un FRF si un antrenor de toata jena.
    • +7 (7 voturi)
      De acord (Vineri, 1 septembrie 2017, 23:32)

Nickson [utilizator] i-a raspuns lui victor L

avem ce avem. Insa cu asa echipa ca cea a Armeniei chiar si acesti jucatori trebuie sa arate altceva.
    • +6 (6 voturi)
      si cu ceilalti antrenori ai nostri jucatori au (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 10:00)

ty [utilizator] i-a raspuns lui victor L

jucat la fel de lamentabil. Putem in fiecare saptamana sa tot schibam antrenorii pana cannd jucatorii nostri vor veni la nationala cu dorinta de a mai bifa o prezenta sa treaca cele 90 minute rezultatele vor fi aceleasi.
      Ieri am avut noroc cu Benzar.
    • +2 (4 voturi)
      cum ai masurat calitatea FRF? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 10:40)

Boham [utilizator] i-a raspuns lui victor L

nu intelg cum dau unii verdicte d-astea: FRF si selectionerul sunt 'de toata jena', cum masurati voi calitatea lui Daum si a lui Burleanu? au fost si altii la FRF si au pierdut calificari

Hagi a fost selectionr la Nationala si a pierdut o calificare la turneu final, Pitruca a pierdut calificarea la turneu final dar despre ei nu s-a spus ca sunt 'de toata jena' desi aveau la dispozitie jucatori mai buni ca cei de astazi
      • -1 (1 vot)
        usurel, (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 12:13)

victor L [utilizator] i-a raspuns lui Boham

nu l-am laudat pe Hagi ca antrenor, chiar il consider foarte slab in comparatie cu fotbalistul Hagi.
        Dar FRF si Daum iau bani buni sa nu faca nimic. E drept, nu sint banii mei.
      Tot sportul nostru e la fel !! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 19:53)

ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui victor L

Bine ca avem manuale de sport !
      PS Iar Simona a ajuns acolo sus doar pe banii ei !!
  • +2 (8 voturi)
    Nu jucam nimic... (Vineri, 1 septembrie 2017, 23:48)

OmniStudio [utilizator]

Poate ca ar trebui adus un preot... au mai facut-o si altii, daca nici cu armenii nu castigam, sa nu ne miram daca o sa ajungem subiect de bancuri cu Radio Yerevan!
  • +8 (10 voturi)
    asta este nivelul (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 0:16)

TDragos [utilizator]

Sa fim sinceri, poate sa vina selectioner Guardiola, Mourinho, Zidane, Acelotii sau cine vreti...nu avem cu cine.
    Ce valoare putea sa aduca selectionerul actual si nu a adus?...va rog sa nu-mi spuneti de Alibec, care abia alearga si care mai face ceva doar in campionatul asta obosit...campiona s-a facut de ras in Europa, iar Steaua a luat 5 acasa de la o echipa medie.
    Avem jucatori la echipele din top 3-5 din campionatele tari?
    Cand ne-am mai calificat cu Piturca am facut-o tot cu noroc si din grupe slabute...dar atunci mai aveam 2-3 jucatori (Mutu, Chivu, Adi Ilie).

In locul lui Daum l-as aduce pe Alibec si l-as lasa sa joace 90 de minute in Muntenegru...sa vedem ce mare valoare este...m-am saturat sa tot aud de ce mare valoare este si sa-l vad cum abia alearga.

Pana la urma armenii au avut cel mai valoros jucator pe teren...asteptam sa vedem cand vom mai avea si noi un jucator titular la o echipa de top 3 dintr-un campionat tare.

Sa vina Hagi, Olaroiu, Petrescu sau cine vreti...performantele vor fi la fel. La echipele de tineret ne facem de ras de 30 de ani...de unde sa apara jucatori daca nu avem centre serioase de copii?
    • -5 (7 voturi)
      nu te lega de Alibec (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 8:49)

demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

Pentru ca nu ai 4 atacanti mai buni ca el in lotul asta de trei lei. Daca tu ca antrenor lasi acasa un jucator bun trebuie neaprat sa poti motiva cu Performante. Da, am scris Performante cu P mare. Daum e cu o clasa sub Piturca, dar cere bani de parca ar fi inventat fotbalul. Nu uita ca Daum a fost SOLUTIA lui Bourleanu pentru fotbalul romanesc. A ajuns la federatie promitand centre de juniori si revigorarea fotbalului romanesc. E doar un POPULIST. Promite maselor cate in luna si soare si nu face nimic. Asta e populism.
      Hagi a facut ceva la Viitorul. Bourleanu sa ia exemplu sau sa ii lase locul la Hagi!
    • -4 (4 voturi)
      scuzele preferate ale incompetentilor (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:14)

Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

dar daca tot nu avem valoare, de ce sa nu ma angajeze pe mine antrenor, cu 1000 de euro pe luna? De ce trebuie sa platim milioane, si sa avem aceleasi rezultate?

Daum si cu secundul lui sunt izolati pe banca, reactiile lor sunt separate de ale celorlalti, nu au spirit, si nu imprima spirit jucatorilor, nu stie sa-i motiveze.
      Nu exista pofta de fotbal, nu exista daruire. Pt asta nu-ti trebuie nici bani, nici valoare.
      Nu ma supar daca-i vad pierzand, dar dandu-si sufletul pe teren.

Piturca era din alta galaxie pe langa baiatul asta.
    • -4 (6 voturi)

Aseara Nationala a jucat bine (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 10:42)

Boham [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

Nationala a jucat bine cu Armenia
  • +1 (5 voturi)
    Hai tricolorii! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 7:10)

gemart [utilizator]

Victorie chinuita dar clara si arhimeritata! Eu zic sa nu cedam, avem inca sanse bunicele, vorba aia, balonul e rotund!
  • +7 (9 voturi)
    Jalnica prestatie, jalnic si comportamentul TVR-HD (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 7:21)

Plagarus [utilizator]

Doi mari "conducatori" si "vizionari" Prunea &Marica,fara scaun la cap dar doritori de jilturi in FRF,au balacarit cu isonul slujbasului TVR,toata conducerea fotbalului,fix degeaba.
    Mostra de pupincurism gretzos a fost si amintirea marelui fost gropar-smenar Sandu Mircea,care il incuraja inaintea unui meci pe viteazul Marica.
    Pleaca Daum si vine "jeneratia haurita " si cu asta se vor obtine marile rezultate si calificari ?!
    • +3 (5 voturi)
      De acord (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 9:42)

Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

O reglare de conturi penibila, urat ca televiziunea publica a pus botul la asa ceva. Macar Prunea n-avea prune-n gura (!), dar Marica mi s-a parut de-a dreptul penibil, n-avea de fapt nimic de spus.

Altfel, pe teren, singurul care a miscat (OK, in afara de Tatarusanu, care a fost probabil jucatorul nostru cel mai eficace, chiar fara sa miste prea mult) mi s-a parut Benzar. Tot ce-am facut in atac a fost pe partea lui - ajutat ci siguranta ca eliminat de la armeni a fost iun jucator de pe-acea parte.
    • +5 (7 voturi)
      TVR e plin de PSD-isti si slujitori ai lui Becali (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 10:35)

Boham [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

Prunea are interes sa injure conducerea FRF si face asta cu fiecare ocazie, nu conteaza ca e victorie sau egal sau infrangere.

iar Marian Olaianos care comenteaza meciurile e un slujitor al lui Becali, pt el si victoriile sunt rele pt Nationala pt ca selectionerul nu e omul lui Becali.

eu ca roman ii platesc fara sa vreau salariul acestui impostor, acestui bugetar numit Marian Olaianos
      Rusine TVR (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:28)

Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

TVR, platita din bani publici, aduce doi mascarici (pe unul, Prunea, il stiam, dar Marica a fost o surpriza neplacuta) sa il balacareasca pe Daum. In cel mai neprofesionist mod, deci, TVR ii invita pe cei doi "specialisti" sa-si dea cu parerea, cam cum isi dau suporterii de pe stadion, la o samanta si o bere la pet. Bineinteles, in absenta partii acuzate. Execrabila prestatia celor doi si de neiertat mizeria de transmisie cu ei din deschiderea meciului.