CSA Steaua: Prejudiciul pentru folosirea neautorizata a marcii "Steaua Bucuresti", stabilit la 36,8 milioane euro

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2016, 14:32 Sport | Fotbal

Steaua Bucuresti
Foto: fcsteaua.ro
Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti a anuntat ca, in urma procedurilor derulate de evaluatorul independent, brandul "Steaua Bucuresti" a fost evaluat la 57.306.105 euro, in timp ce taxa de licenta pentru fotbal a fost stabilita la valoarea de 3.694.220 euro pe an, fara TVA, informeaza Agerpres.

De asemenea, prejudiciul pentru folosirea marcii fara acceptul CSA "Steaua Bucuresti" a fost stabilit la valoarea de 36.826.310 euro, se precizeaza într-un comunicat dat publicitatii marti de clubul militar.

"Toate masurile si demersurile CSA 'Steaua Bucuresti', inclusiv constatarile si concluziile la care ajunge Comisia special constituita în decembrie 2015 la nivelul decizional al structurilor cu atributii ale MApN, vor fi aduse transparent si prompt la cunostinta publicului. Nu a fost, astfel, luata vreo decizie care sa implice schimbarea situatiei actuale la nivelul fotbalului profesionist. Doua sunt obiectivele majore aflate în atentia prioritara a Ministerului Apararii Nationale si a CSA 'Steaua Bucuresti': crearea conditiilor optime pentru performanta fotbalistica stelista si respectarea riguroasa a exigentelor impuse de legislatia în vigoare. Masurile pentru sustinerea primului obiectiv mentionat implica parcurgerea unor proceduri legale si administrative deloc putine si usoare. De indata ce se vor materializa primele rezultate, acestea vor fi anuntate în acelasi spirit de transparenta urmat pâna acum", precizeaza CSA Steaua.

In prezent, Clubul Sportiv al Armatei 'Steaua Bucuresti' deruleaza o serie de activitati pentru valorificarea marcii 'Steaua Bucuresti', conform evaluarilor prezentate. ''Prin urmare, masurile promovate pentru sustinerea optima a fotbalului stelist se deruleaza în paralel cu demersurile de valorificare a patrimoniului propriu, pe care CSA 'Steaua Bucuresti' e obligat prin lege si hotarârile judecatoresti pronuntate sa le intreprinda. Prin dialog, comunicare si buna credinta a tuturor celor interesati, cele doua piste de lucru ar trebui sa conduca la solutii durabile si corecte, în interesul sportului", se mai arata in comunicat.


Citeste mai multe despre   























2602 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    armata (Marţi, 24 mai 2016, 14:37)

    bobyrou [utilizator]

    ca sa vezi... armata se ocupa mai nou de evaluari si reevaluari branduri, marci.
  • +9 (21 voturi)    
    Fara echipa (Marţi, 24 mai 2016, 14:44)

    CatalinPetrica1 [anonim]

    Fara o echipa de footbal care sa obtina performanta brandul respectiv valoareaza la fel de mult precum hartia pe care este scris.

    Armata are de un an de zile acest brand, sa imi spuna cati bani a obtinut utilizand acest brand in ultimul an.
    Apoi sa inmulteasca cu 10 aceasta suma si sa ceara banii de la Becali.

    Tinand cont de cheltuieli din punct de vedere contabil cred ca brandul steaua aduce doar costuri nu si beneficii pentru armata..

    Aveam si noi oi echipa care mai facea performanta cat de cat si niste baietasi de acolo fac eforturi pentru a o inchide
    • -1 (11 voturi)    
      Steaua nu inseamna numai fotbal ! (Marţi, 24 mai 2016, 14:59)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica1

      Cine cunoaste putin istoria sportului din Romania, stie foarte bine ca sunt foarte multe discipline in care sportivii de la Steaua au fost campioni olimpici, mondiali si europeni.
      A doua problema, tine de respectul fata de lege. A ajuns d-l Paunescu sa-i vanda d-lui Gigi Becali, clubul de fotbal Steaua. Se pune problema cum a ajuns actionar principal d-l Paunescu. Prin ce procedura legala a cumparat actiuni la clubul Steaua ? Cine avea autoritatea sa-i vanda actiuni ? Putea sa-i vanda niste jucatori nu marca clubului, la care nu a avut nicio contributie !
      • +3 (5 voturi)    
        Corect (Marţi, 24 mai 2016, 16:07)

        Ehrendil [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        La handbal masculin de exemplu, Steaua a jucat 4 finale de Liga Campionilor si a castigat doua in 1968 si 1977, deci chiar putem spune ca Steaua nu s-a afirmat doar in fotbal.
        • -1 (1 vot)    
          corect (Marţi, 24 mai 2016, 19:18)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ehrendil

          dupa editiile din 1968 si 1977, a urmat firesc, cea din 2016, fix anul urmator.
  • +1 (17 voturi)    
    NU EXISTA LIMITE... (Marţi, 24 mai 2016, 14:48)

    schroedinger [utilizator]

    de prostie in tara asta!
    • -3 (13 voturi)    
      o spui (Marţi, 24 mai 2016, 14:53)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      din proprie experienta?
      • +1 (7 voturi)    
        DA! (Marţi, 24 mai 2016, 15:51)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Tu esti unul dintre exemple! Pacat ca nu doare ca altfel te-ai deplasa precum melcii!
        • 0 (0 voturi)    
          Da, (Marţi, 24 mai 2016, 22:23)

          Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          dar cit e de fudul Lictor V!
    • -6 (6 voturi)    
      De ce ar avea voie Becali? (Marţi, 24 mai 2016, 15:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      De ce Becali ar avea voie să folosească gratis marca Steaua?Dacă-i gratis hai să-i lăsăm pe toți care vor.Nu Becali a ridicat Steaua,ci Steaua la ridicat pe Becali.Până a ajunge Becali la Steaua,nimeni nu auzise de el.Becali a plătit 4,5 milioane de euro pentru Partidul Noua Generație a lui Lis și nu a ajuns cunoscut,dar Steaua ia dat faimă și o vrea pe gratis?
      • 0 (6 voturi)    
        ALT EXEMPLU! (Marţi, 24 mai 2016, 16:31)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        V-am spus ca resursele de prostie ale Romaniei sunt nelimitate (multam' d-lui CTP pentru observatie!)? Tu despre ce comentezi?
  • 0 (10 voturi)    
    Becali&Paunescu = hoti (Marţi, 24 mai 2016, 16:02)

    Carcotash [utilizator]