Danielle Collins și-a continuat parcursul excelent la turneul „WTA 1000” de la Miami, reușind să treacă în sferturile de finală de franțuzoaica Caroline Garcia (27 WTA), scor 6-3, 6-2.

Danielle CollinsFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Caroline Garcia, eliminată de Danielle Collins la WTA Miami

După ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea în optimi, Danielle Collins (53 WTA) a trecut în două seturi și de Caroline Garcia, cap de serie numărul 23 la Miami.

Americanca a dominat ambele seturi, reușind trei breakuri și cedând doar cinci gameuri adversarei.

Finalistă la Australian Open 2022, Collins și-a asigurat prezența în turul următor după o oră și 16 minute.

În penultimul act al competiției, Danielle Collins va întâlni câștigătoarea dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova (16 WTA) și americanca Jessica Pegula (5 WTA).

În cealaltă semifinală se vor duela Victoria Azarenka și Elena Rybakina.

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).