​Victoria Azarenka și Elena Rybakina au obținut calificarea în semifinalele de la WTA Miami (turneu de categorie 1000) și se vor duela pentru un loc în marea finală a competiției din Florida.

Elena RybakinaFoto: Fuminori Ogane / AP / Profimedia

Victoria Azarenka vs Elena Rybakina, în prima semifinală de la WTA Miami

Ocupantă a locului 32 în ierarhia mondială și favorită 27 la Miami, Azarenka (34 de ani) a avut parte de un meci intens cu Yulia Putintseva. A rezultat o partidă de trei ore, iar victoria s-a conturat după trei seturi, scor 7-6(7), 1-6, 6-3.

Rezumatul partidei dintre Victoria Azarenka și Yulia Putintseva

În semifinale s-a calificat și Elena Rybakina (24 de ani). Cap de serie patru la Miami, Rybakina a avut parte de un meci dificil cu Maria Sakkari (favorită opt).

După un prim set câștigat de Elena (scor 7-5), Sakkari a răspuns printr-o manșă în care s-a impus în tiebreak (7-4). Decisivul a fost și el echilibrat, iar în cele din urmă Rybakina a avut câștig de cauză, scor 6-4.

Rezumatul partidei dintre Elena Rybakina și Maria Sakkari

Prima semifinală de la WTA Miami le va aduce față în față pe două câștigătoare de Grand Slam: Azarenka s-a impus la Australian Open în 2012 și 2013, în timp ce Rybakina a câștigat Wimbledonul în 2022.

De-a lungul timpului, Rybakina și Azarenka s-au întâlnit de trei ori, iar de fiecare dată a avut câștig de cauză Elena.

Dubai, 2024: 4-6, 6-2 abandon Azarenka

Australian Open, 2023: 7-6(4), 6-3 pentru Rybakina

Indian Wells, 2022: 6-3, 6-4 pentru Rybakina

Au mai rămas de disputat în sferturile WTA Miami

Ekaterina Alexandrova (14) vs Jessica Pegula (5)

Caroline Garcia (23) vs Danielle Collins

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).